Reklama

Niedziela Legnicka

Kobiece serce na legnickim zamku

Niedziela legnicka 14/2017, str. 7

[ TEMATY ]

zamek

MP

Tadeusz Samborski (na zdjęciu na drugim planie) uczynił z zamku legnickiego miejsce promieniujące kulturą wysoką

Tadeusz Samborski (na zdjęciu na drugim planie) uczynił z zamku legnickiego miejsce promieniujące kulturą wysoką

Święto Kobiet to zawsze dobra okazja, żeby przypomnieć, iż Kościół katolicki podkreśla szczególną rolę niewiast. Dowodzi tego doktrynalnie, akcentując udział Maryi, matki Jezusa, w dziele zbawienia. Jest wszak matką, opiekunką, pośredniczką łask, co doskonale ukazali cystersi poprzez język sztuki w sanktuarium w Krzeszowie, zwłaszcza w kościele św. Józefa.

Uwypuklono w nim rolę rodziny jako domowego Kościoła. Sceny z codziennych prac ukazano w dolnych partiach ołtarzy. Bo nawet codzienność ma wymiar ewangeliczny, prowadzi do świętości. Co zadziwiające, sceny te ukazane przez XVIII-wiecznych artystów w niczym nie straciły na aktualności. A nawet więcej, nabierają szczególnego znaczenia obecnie, gdy podważany jest tradycyjny model rodziny.

Polskie społeczeństwo tego modelu nie kontestuje, choć są środowiska, które chciałyby inaczej i co manifestują podczas marszów pod znakiem tęczowych flag. Znakiem sprzeciwu wymierzonym w tego typu marsze są takie spotkania, jak zorganizowane na zamku piastowskim w Legnicy. Gospodarzem spotkania był dr Tadeusz Samborski, członek zarządu województwa dolnośląskiego, strażnik polskich tradycji kresowych. Dedykował je kobietom z okazji ich święta, co nie znaczy, że panowie byli nieobecni. Wprost przeciwnie, zapewnili część oprawy artystycznej, a byli to m.in. znani artyści scen warszawskich.

Reklama

Spotkanie pełne humoru, szlagierów przedwojennych kabaretów, podsumował w duchu wielkiej literatury dr Samborski. – Ta sala okazała się za mała na to spotkanie, co dowodzi, że powinniśmy prowadzić nadal prace adaptacyjne w zamku w tym kierunku, by zaczął on służyć pełniej takim spotkaniom, jak dzisiejsze – stwierdził. Ostatni głos miała kobieta: Aurelia Sobczak, znakomita aktorka, która spektakl na zamku wyreżyserowała i poprowadziła z ogromnym wdziękiem: – Mężczyźni i kobiety bardzo się różnią i tego nikt nie neguje, ale wszelkie podziały nie mają sensu, bo przecież najważniejsze jest serce.

Na zamku legnickim słowa te nabierają szczególnego znaczenia, gdy wie się, że była to jedna z ulubionych rezydencji św. Jadwigi. Wynosząc ją na ołtarze przed wiekami, Kościół podkreślił szczególną rolę kobiet w życiu społecznym. Nie było to wówczas wcale takie oczywiste jak obecnie. Warto pamiętać, że przez stulecia prawa kobiet były ograniczone, nie miały one choćby praw wyborczych ani możliwości studiowania na uniwersytetach. Kościół przecierał im szlaki społecznej emancypacji.

2017-03-30 09:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy te mury ożyją?

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 26/2020, str. VI

[ TEMATY ]

remont

zamek

Zakon joannitów

Słońsk

Ks. Adrian Put

Na ruinach zamku pojawiły się rusztowania

Na ruinach zamku pojawiły się rusztowania

Przejeżdżając przez Słońsk, ciężko uwierzyć, że była tu wspaniała siedziba zakonu rycerskiego. Chociaż zamek joannitów przetrwał II wojnę światową, dziś jest ruiną. Rusztowania wokół budynku zwiastują jednak lepsze czasy.

Rycerze Szpitala Jerozolimskiego św. Jana, czyli joannici, uważani są za najstarszy z zakonów rycerskich. Ich początki związane są z powstałym w XI wieku w Jerozolimie charytatywnym bractwem szpitalników.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

2022-11-24 15:01

[ TEMATY ]

zmarły

Archidiecezja Lubelska

Ks. Marcin Modrzejewski był wikariuszem parafii pw. św. Barbary w Łęcznej. Zmarł w czwartek, 24 listopada 2022 r. nad ranem.

Urodził się 30 listopada 1989 r. w Lublinie. Święcenia prezbiteratu otrzymał 7 czerwca 2014 r. w Lublinie.

CZYTAJ DALEJ

Czas dla kobiet [Zaproszenie]

2022-11-28 19:58

Magdalena Pijewska/Archiwum Niedzieli

Czas kobiet dla kobiet nadchodzi. To już 10 grudnia u sióstr elżbietanek adwentowy dzień skupienia, na który są zaproszone wszystkie panie (te młodsze i starsze).

Ideę dnia skupienia zdradza na łamach „Niedzieli Wrocławskiej” s. Maria Czepiel CSSE. - Taki czas dla kobiet jest potrzebny samym paniom, ale także Kościołowi. Czas między nami kobietami, ale i z Jezusem, po to, abyśmy odkryły, jak jesteśmy piękne wewnętrznie i z pragnieniem, aby to nasze bogactwo stało się udziałem całego Kościoła - mówi s. Maria i dodaje: - Pan Bóg pragnie odnowy Kościoła, tak jak to uczynił od początku Jego istnienia, czyniąc kobiety zwiastunkami Jego Zmartwychwstania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję