Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Z pomocą dzieciom i młodym

W Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w Sosnowcu 15 marca otwarte zostało najnowocześniejsze w Polsce Centrum Psychiatrii dla dzieci i młodzieży

To pierwszy ośrodek w kraju, który oferuje swoim pacjentom jednocześnie leczenie stacjonarne, w trybie dziennym, jak i konsultacje w poradniach i terapię środowiskową. Nowoczesne centrum poświęcił 15 marca biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak. – Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tej inwestycji. To bardzo ważny ośrodek dla całego regionu. Niestety z problemami psychicznymi borykają się coraz młodsze osoby i musimy im zapewnić profesjonalną opiekę – podkreślił zadowolony z otwarcia nowoczesnej placówki Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Reklama

Centrum w Sosnowcu powstało 19 lat temu. – Trwała jeszcze budowa, kiedy zaproponowano nam, by zorganizować w szpitalu oddział psychiatryczny dla dzieci. Nie było wtedy ani jednego takiego w całym województwie. Podjęliśmy wyzwanie, a do współpracy zaprosiliśmy Małgorzatę Janas-Kozik, pediatrę i psychiatrę w jednej osobie – powiedział Andrzej Siwiec. Z biegiem lat oddział się rozwijał, zyskał nawet rangę Kliniki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Kształcą się w niej studenci różnych kierunków, a także lekarze w trakcie specjalizacji. Stąd decyzja o rozbudowie szpitala: postawieniu nowego obiektu przeznaczonego tylko dla psychiatrii. Klinika ma teraz 60 łóżek dla dzieci leczonych w warunkach stacjonarnych, 15 miejsc na oddziale dziennym, a także dwie poradnie psychiatryczne i nowe, kolorowo urządzone sale do terapii dzieci prowadzonej wspólnie z rodzicami chorych dzieci. Wszystkie sale dla dzieci są trzyosobowe i mają osobną łazienkę.

Klinika zajmuje się leczeniem wszystkich zaburzeń u dzieci (poza leczeniem uzależnień), czyli stanami psychotycznymi, lękowymi, leczeniem depresji, a także zaburzeń odżywiania, takich jak jadłowstręt czy bulimia. Na te ostatnie choroby zapadają najczęściej dziewczęta. W klinice młodzi, o ile jeszcze się uczą, mogą być leczeni do 24. roku życia. Nie bez znaczenia jest fakt, że Centrum Psychiatrii to część zwykłego szpitala. Dzięki temu jego pacjenci mogą mieć na miejscu konsultacje innych specjalistów, np. chirurga czy neurologa. Ponieważ leczenie psychiatryczne wymaga zazwyczaj długoterminowej terapii, dzięki wsparciu władz miasta w centrum odbywają się codziennie lekcje szkolne w salach urządzonych jak klasy. Dzieci dochodzące na leczenie otrzymują też ciepły posiłek.

Całkowity koszt inwestycji zamknął się w kwocie 9 mln zł. Realizacja inwestycji była możliwa dzięki współfinansowaniu przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, który przekazał na ten cel 2,5 mln zł. W ramach tej kwoty rozbudowano część szpitalną i terapeutyczną – powiększono Oddział Kliniczny Psychiatrii i Psychoterapii Wieku Rozwojowego. A Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dzieci wzbogaciła się o dodatkowy gabinet. Resztę pieniędzy wyłożył szpital z własnego budżetu.

2017-03-30 09:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Razem jest łatwiej

Niedziela przemyska 39/2016, str. 1-2

[ TEMATY ]

szpital

Zdzisław Wócik

Poświęcenie kaplicy i nowych obiektów Szpitala Psychiatrycznego w Żurawicy Górnej

Poświęcenie kaplicy i nowych obiektów Szpitala Psychiatrycznego w Żurawicy Górnej

W Wojewódzkim Podkarpackim Szpitalu Psychiatrycznym im. prof. Eugeniusza Brzezickiego, położonym na terenie parafii pw. św. Andrzeja Boboli Żurawicy Górnej, 4 września została poświęcona kaplica szpitalna oraz nowa część Oddziału Psychiatrycznego. Wydarzenie miało ogromne znaczenie zarówno dla personelu, jak i dla pacjentów. Spotkanie gości, personelu, pacjentów, mieszkańców Żurawicy rozpoczęła Msza św. koncelebrowana w intencji pracowników i pacjentów szpitala, której przewodniczył abp Adam Szal. Metropolita Przemyski zaznaczył, że uroczystość ma miejsce w niedzielę, która dla uczniów Chrystusa nierozerwalnie związana jest z Eucharystią. „Każdy sakrament jest wyrazem Bożego Miłosierdzia, z którego korzystamy. Dzisiaj nasze liturgiczne spotkanie ubogacamy jeszcze o poświęcenie kaplicy, która będzie dedykowana Matce Bożej Miłosierdzia. Jest to piękny znak wiary. Są w szpitalach kapelani. Dlaczego? Bo, człowiek to nie tylko strona fizyczna czy psychiczna. Człowiek to bogata sfera ducha. Dla zdrowia fizycznego ważne jest też zdrowie psychiczne. Słowa wdzięczności należą się tym wszystkim, którzy zadbali o tę kaplicę, gdzie zarówno pracownicy, jak i pacjenci mogą pomodlić się przed Najświętszym Sakramentem”.

CZYTAJ DALEJ

Co dosłownie oznacza Ewangelia o kamieniu młyńskim u szyi?

2021-09-25 17:58

[ TEMATY ]

Ewangelia

s. Amata CSFN, Family News Service

Rozważanie ks. Pawła Rytla-Andrianika do Ewangelii na 26. Niedzielę zwykłą.

1. Jak rozumieć mocne słowa Jezusa

CZYTAJ DALEJ

Dożynki wojewódzkie w centrum Kielc

2021-09-27 09:10

[ TEMATY ]

diecezja kielecka

Agnieszka Dziarmaga

Tym razem w stolicy regionu świętowano XXI Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie. 12 września Mszy św. rozpoczynającej wydarzenie przewodniczył ks. Tadeusz Szlachta, diecezjalny duszpasterz rolników i proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Busku-Zdroju, który także wygłosił homilię.

Organizatorami dożynek wojewódzkich byli: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego i Prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej, a nad całością uroczystości czuwał Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję