Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Pamięci siostry Marii

XIV Spotkania z Kulturą Ukraińską, jakie w dniach 9 i 11 marca odbyły się w Goleniowie, rozpoczęła Msza św. w intencji s. Marii Matijczuk, zakonnicy ze Zgromadzenia Sióstr Służebnic Niepokalanej Panny Maryi

Liturgię w obrządku greckokatolickim w kościele pw. św. Katarzyny sprawowali księża Rusłan Marciszak i Mariusz Dmytrenko. Śpiewał chór cerkiewny z Białego Boru.

W służbie Bogu i ludziom

Siostra Maria zapisała się w sercach wielu pokoleń goleniowian swoim niezwykłym oddaniem w służbie Bogu i ludziom. Przez ponad 50 lat w granatowym habicie, z torbą w ręku przemierzała pieszo goleniowskie ulice i wiejskie drogi, by dotrzeć z pomocą do tych, którzy jej potrzebowali. Z zawodu pielęgniarka, z wyboru służebnica Pańska, w trudnych powojennych latach swoją wiedzą i umiejętnościami wspierała będącą wtedy w powijakach służbę zdrowia. Nie tylko umiała robić zastrzyki, ale też potrafiła uleczyć wiele chorób sporządzanymi przez siebie maściami i ziołowymi miksturami.

Niczym Matka Teresa z Kalkuty niosła siostra Maria ludziom ulgę w cierpieniu i dobre słowo. W dzień i w nocy gotowa była na każde wezwanie iść do chorych, nikomu nie odmawiając pomocy. W szczególny sposób otaczała opieką zapomnianych, pogardzanych i ich dzieci. Mądra, ciepła, zawsze uśmiechnięta i chętna do pomocy, a jednocześnie niezwykle skromna, zasłużyła sobie na wdzięczną pamięć goleniowian. Wyrazem tego jest m.in. nadanie jej tytułów „Goleniowianin Roku” (1996 r.) i „Zasłużony Mieszkaniec Gminy Goleniów” (2003 r.), nazwanie jej imieniem w najładniejszego w mieście ronda (2013 r.) oraz odprawiana co roku w jej intencji Msza św.

Reklama

Siostra Maria Dymitria Matijczuk urodziła się 17 grudnia 1917 r. w Bilczu Złotym na wschodnich kresach Rzeczypospolitej (dzisiaj Ukraina). Nowicjat odbyła w domu zakonnym Sióstr Służebnic w Krystynopolu. Do Goleniowa przybyła w czerwcu 1949 r., zmarła 11 grudnia 2003 r. Pochowana została w kwaterze sióstr zakonnych na goleniowskim cmentarzu. W ostatniej ziemskiej wędrówce towarzyszyły jej tłumy.

Służebnice Niepokalanej Panny Maryi

Zgromadzenie Sióstr Służebnic Niepokalanej Panny Maryi, katolicki zakon żeński obrządku greckiego, powstał w 1892 r. na Ukrainie. Jego założycielami byli: s. Jozafata Michalina Hordaszewska, o. Jeremiasz Łomnicki i ks. Cyryl Sielecki. Swoje powołanie służebnice realizują poprzez działalność apostolską, m.in. wychowanie dzieci i młodzieży, opiekę nad chorymi i troskę o piękno świątyń. Hasło, którym się w swojej posłudze kierują, brzmi: „Iść tam, gdzie największa potrzeba”. Obecnie na świecie jest ok. 700 sióstr służebnic Niepokalanej Panny Maryi, w Polsce – 54 w 11 domach zakonnych (dane z 2013 r.). W północno-zachodniej Polsce (eparchia wrocławsko-gdańska) są trzy domy zakonne tego zgromadzenia: w Koszalinie, Świdwinie i Goleniowie (od 1949 r.). W goleniowskim domu aktualnie mieszkają trzy zakonnice – siostra Maria i siostra Marta, które z racji wieku i stanu zdrowia już nie pracują, oraz siostra Adrianna opiekująca się nimi i posługująca w parafii pw. św. Jerzego.

2017-03-30 09:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. i wystawa poświęcone gen. Januszowi Brochwiczowi-Lewińskiemu

[ TEMATY ]

Msza św.

Powstanie Warszawskie

Archiwum prywatne

Mszą św. w katedrze polowej uczczono pamięć gen. Janusza Brochwicza-Lewińskiego, ps. „Gryf”, żołnierza ZWZ i AK, Powstańca Warszawskiego, oficera brytyjskiego wywiadu. Eucharystii przewodniczył ks. płk Mariusz Tołwiński, proboszcz katedry polowej. W homilii ks. Tołwiński podkreślał, że swoją postawą gen. Janusz Brochwicz-Lewiński „uczył patriotyzmu i miłości do Rzeczpospolitej”. Po Mszy św. w sali konferencyjnej Ordynariatu Polowego otwarta została wystawa poświęcona pamięci generała. 5 stycznia minęła druga rocznica śmierci gen. Janusza Brochwicz-Lewińskiego.

Do katedry wprowadzone zostały sztandary wojskowe.

CZYTAJ DALEJ

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

2022-11-24 19:54

[ TEMATY ]

sługa Boży

kapucyni

archiwum Warszawskiej Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów

Sługa Boży br. Kalikst Kłoczko (1930-2013)

Sługa Boży br. Kalikst Kłoczko (1930-2013)

Na mocy decyzji Stolicy Apostolskiej Kościół w Polsce może cieszyć się wstawiennictwem nowego sługi Bożego – kapucyna br. Kaliksta Kłoczko. W ten sposób proces beatyfikacyjny zakonnika wchodzi w nowy etap.

Kapucyński stolarz, nie tylko zawodem, sposobem życia, a niektórym nawet wyglądem przypominający św. Józefa. Z jednej strony zanurzony w modlitwie, a z drugiej blisko ludzi i ich życia. Pomysłowy rzemieślnik, zaskakujący technicznymi rozwiązaniami i artysta, który potrafił wykonać w drewnie niemal wszystko – Brat Kalikst odszedł w opinii świętości w 2013 r., po przeżyciu w Zakonie Braci Mniejszych Kapucynów ponad 60 lat.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - Polska - Arabia Saudyjska 2:0

2022-11-26 16:11

[ TEMATY ]

sport

piłka nożna

PAP/EPA/Ronald Wittek

W porównaniu ze zremisowanym we wtorek 0:0 spotkaniem z Meksykiem w pierwszym składzie trener Czesław Michniewicz nie wystawił Jakuba Kamińskiego, Sebastiana Szymańskiego i Nicoli Zalewskiego. W ich miejsce wybiegli Arkadiusz Milik, Przemysław Frankowski i Krystian Bielik (cała trójka weszła z ławki rezerwowych w inauguracyjnym spotkaniu).

Po raz 136. w reprezentacji wystąpił jej kapitan Robert Lewandowski, a po raz 101. - Kamil Glik. Natomiast dla Grzegorza Krychowiaka był to 96. mecz w kadrze narodowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję