Reklama

Głos z Torunia

Chwalmy Pana z radością

Msza św., wystawa, sympozjum i koncert wypełniły obchody jubileuszu diecezji toruńskiej, którą w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, dokładnie 25 lat temu papież Jan Paweł II powołał do istnienia

Centralnym punktem jubileuszu była Eucharystia celebrowana 25 marca w katedrze toruńskiej pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio. Świątynia wypełniła się biskupami, kapłanami, osobami konsekrowanymi i wiernymi świeckimi, którzy przybyli, by dziękować Bogu za dar swojej diecezji.

Z błogosławieństwem Papieża

Wierni zgromadzeni w katedrze wysłuchali listu, w którym papież Franciszek wyraził nadzieję, że jubileusz rozbudzi serca do głoszenia Ewangelii. Ojciec Święty z całego serca udzielił bp. Suskiemu, prezbiterom, osobom konsekrowanym, wiernym świeckim i wszystkim zgromadzonym na uroczystej Liturgii apostolskiego błogosławieństwa.

Z wielkim wzruszeniem bp Andrzej wezwał wszystkich zgromadzonych do modlitwy dziękczynienia. Podkreślił, że uroczystość, którą przeżywamy, jest źródłem wielkiej radości dla każdego z nas. Rozpoczynając Mszę św., abp Salvatore Pennacchio wskazał na Maryję, główną Patronkę diecezji, która jest wzorem pokory i wiary. – Maryja uczy nas kroczenia za Chrystusem – mówił. Przed 25 laty bp Andrzej Suski zawierzył właśnie Jej losy nowej diecezji. Razem z Nią uwielbiamy Boga za dar Kościoła lokalnego. – Wznosimy dziś do Boga nasze Magnificat za wielkie rzeczy, jakie Bóg uczynił diecezji toruńskiej przez te 25 lat – dodał abp Pennacchio.

Radość z otrzymanego dobra

W homilii bp Andrzej, nawiązując do uroczystości i Ewangelii o zwiastowaniu, podkreślił, że każdy z nas jest wezwany do radości. Prawdziwa radość rodzi się z doświadczanego dobra, a im większe dobro, tym większa radość. Maryja miała wiele powodów do radości, jednak Jej wielka radość ma główne źródło w Jej macierzyństwie. Ksiądz Biskup zaznaczył, że prawdziwej radości nic i nikt nie jest w stanie odebrać, nawet świadomość cierpienia i miecza boleści. Podkreślił, że dziś, razem z Maryją, radujemy się z dobra, które wyświadczył nam Bóg. Pasterz wyraził pragnienie, by jubileusz rozpalał nasze serca i przynaglał nas do świętego życia na większą chwałę Bożą.

Reklama

Przed 25 laty diecezja toruńska decyzją św. Jana Pawła II rozpoczęła życie w czasie. Wiele wydarzyło się przez te lata. Decyzja Ojca Świętego miała na celu wyjście naprzeciw nowym zadaniom, jakie stawia współczesny świat. – Czy sprostaliśmy tym zadaniom? – pytał bp Andrzej.

Bliżej siebie i Boga

Przed błogosławieństwem przyszedł czas na okolicznościowe przemówienia i życzenia. W imieniu diecezjan głos zabrał bp Józef Szamocki. Wyraził wdzięczność bp. Andrzejowi, którego wierni nazywają ojcem, ponieważ tak jak ojciec troszczy się o wszystkie swoje dzieci. – Nie szczędziłeś siebie, dla nas tracąc zdrowie i siły. Dzieliłeś się zawsze z nami swoją dobrocią i mądrością. Spotkania z tobą zawsze przywracały pokój – mówił bp Józef. Podkreślił, że dzięki posłudze bp. Andrzeja wierni diecezji, duchowni i świeccy stali się sobie bliżsi. Dzięki troskliwemu towarzyszeniu wiernym bez względu na ich wiek i pozycję społeczną wszyscy idziemy razem ku przyszłości przygotowanej przez Boga. Bp Józef przypomniał przysłowie: „Jeśli chcesz biec szybko, biegnij sam. Jeśli chcesz dobiec daleko, biegnij razem z innymi”. Dziś jesteśmy tu razem, dziękując Bogu za wszystkie łaski, którymi nas obdarzył w tej wspólnej drodze. – Wiemy, że niejeden raz musiałeś zwalniać kroku, pochylić się nad nami, poczekać, pocieszyć, zaleczyć rany, bo nikogo nie chciałeś utracić – mówił bp Szamocki.

Życzenia złożyli także przedstawiciele władz: wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin oraz prezydent Torunia Michał Zaleski. Po Mszy św. abp Salvatore Pennacchio odsłonił pamiątkową tablicę upamiętniającą jubileusz i posługę pierwszego biskupa toruńskiego.

Zasłużeni

Kolejnym wydarzeniem uświetniającym jubileusz diecezji był koncert w wykonaniu Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, Chóru Astrolabium i Scholi „Cantorum Thorunensis”. Katedra Świętych Janów ponownie wypełniła się wiernymi, którzy przybyli, by wysłuchać „Messa di Gloria” Giacomo Pucciniego.

Reklama

Przed koncertem bp Andrzej Suski otrzymał Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego. – Pierwszy i jedyny pasterz wspólnoty, którą w sześciu dekanatach tworzą wierni z regionu Warmii i Mazur, od 25 lat troskliwie wspiera życie duchowe tej części województwa. Autorytet, wiedza i doświadczenie Księdza Biskupa kładą nieocenione zasługi w dziele aktywności religijnej, społecznej i kulturalnej mieszkańców tych ziem – mówił marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin podczas wręczenia odznaczenia.

Ksiądz Biskup, dziękując za wyróżnienie, podkreślił, że jubileusz jest dobrą okazją, by się wzajemnie obdarowywać i docenić tych, którzy wkładają trud w rozwój Kościoła lokalnego. Bp Andrzej odznaczył pięć osób medalami Zasłużony dla Diecezji Toruńskiej. Wśród odznaczonych znaleźli się: Justyna Morzy, kanclerz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, Ryszard Bober, przewodniczący sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego, Michał Zaleski, prezydent Torunia oraz Zbigniew Fiderewicz, wiceprezydent Torunia.

Więcej zdjęć z uroczystości na www.diecezja-torun.pl

2017-03-30 09:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tarnów: 36 nowych kandydatów do kapłaństwa

[ TEMATY ]

powołanie

diecezja

Bożena Sztajner/Niedziela

Rozpoczął się 193. rok formacyjny i akademicki w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Naukę i przygotowania do kapłaństwa rozpoczyna ok. 200 alumnów. Nowy rok formacyjny zainaugurowała Msza św. pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża.

Podczas homilii, biskup ogłosił hasło nowego roku formacji. To słowa zaczerpnięte z Ewangelii według św. Marka: „Kto straci swe życie z powodu Mnie i Ewangelii, zachowa je”.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Z Niepokalaną – dla ciała i ducha

2022-12-01 19:55

[ TEMATY ]

Nocny Trail dla Niepokalanej

Dorota i Wojciech Szota/maratonczyk.pl

Ofiarują Matce Bożej swój wysiłek i trud, aby polecać przez Jej wstawiennictwo sprawy Kościoła, Ojczyzny i swoje osobiste. Jeszcze tylko do jutra (2 grudnia) można zapisać się na VI Nocny Trailowy Bieg dla Niepokalanej, który wystartuje już 3 grudnia.

Do wyboru są 4 trasy o różnej długości i poziomie trudności. Konieczne jest ściągnięcie trasy na telefon przez każdego uczestnika marszu/biegu. Organizatorzy sugerują używanie aplikacji TRASEO (Android / iOS) ponieważ zawiera jednocześnie tryb nawigacji. W przypadku korzystania z Traseo nie trzeba importować śladu, ponieważ znajduje się już na platformie aplikacji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję