Reklama

Niedziela Wrocławska

Szkoła według Jana Pawła II

W archidiecezji wrocławskiej aż 28 szkół i przedszkoli obrało za patrona Jana Pawła II. Jego nauczanie, myśl, ale też styl życia towarzyszą tysiącom dzieci i młodzieży

Uchodził za najlepszego ojca, a dzieci garnęły się do niego w każdej możliwej sytuacji. Był papieżem, który przełamywał konwenanse, a zdarzało się to najczęściej, kiedy pojawiały się przy nim dzieci: wyciągał je z tłumów, brał na ręce, błogosławił, pochylał się do rozmów, zapraszał obok siebie, pozwalał nawet przymierzać piuskę. Takiego zapamiętaliśmy Jana Pawła II: darzącego dzieci uważną miłością. Rodziców i wychowawców jego niezwykły stosunek do dzieci do dziś inspiruje, co jest powodem, że tak wiele szkół i placówek wychowawczych nosi jego imię.

Myśl, teatr i sport

– Jan Paweł II towarzyszy nam w codziennym szkolnym życiu – mówi s. Izabela Gryń, dyrektor Niepublicznej Szkoły Podstawowej Sióstr Salezjanek im. Jana Pawła II we Wrocławiu. – Trzy lata temu sprowadziliśmy do szkoły relikwie naszego Patrona i w kaplicy codziennie uczniowie, rodzice i nauczyciele mogą się przy nich modlić. Relikwie zabieramy na wszystkie szkolne Msze św. W ub. roku staraniem rodziców, uczniów i pracowników szkoły zakupiliśmy figurę Jana Pawła II, która jest wyeksponowana na najczęściej używanym I piętrze szkoły. W ten sposób dbamy, by wizerunek Patrona zawsze przypominał wszystkim w naszej szkole o dziedzictwie Jana Pawła II – opowiada s. dyrektor. W szkole organizowany jest coroczny konkurs wiedzy o Janie Pawle II. – Jego przedmiotem jest nie tylko jego biografia, ale także na miarę możliwości naszych uczniów jego nauczanie – tłumaczy s. Gryń. Biorą w nim udział zespoły uczniów z poszczególnych klas, łatwo więc o współdziałanie przy poznawaniu sylwetki i myśli świętego Patrona. Uczniowie bardzo lubią szkolny Dzień Patrona, który jest pełen sportu i teatru – czyli tych aktywności, które Karol Wojtyła sam lubił jako młody człowiek. Szczególnie teatr jest ulubionym hobby uczniów sióstr salezjanek i wciąż nowe przedstawienia są przygotowywane i wystawiane.

Rodzina szkół i adopcja

Szkoły należą do Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Na zjazdy do Częstochowy i Wadowic jeżdżą uczniowie z Długołęki, Lubszy, Czernicy, Obornik Śląskich, Oleśnicy, Oławy, Mietkowa i wielu innych szkół. – Wyjeżdżamy zawsze z naszym sztandarem – mówią nauczyciele Zespołu Szkół im Jana Pawła II w Długołęce, który zawsze dumnie bierze udział w tych zjazdach. W tej samej szkole w rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża organizowane są konkursy: recytatorski i plastyczny, poświęcone pamięci św. Jana Pawła II. Wyrazem troski o bliźniego, wypływającej z myśli Jana Pawła II jest podjęcie przez szkołę adopcji na odległość. – Troszcząc się o drugiego człowieka, wystawiamy żywy pomnik dla Ojca Świętego – mówią uczniowie z Długołęki. Za święto szkoły uznają dzień 18 maja – dzień urodzin Karola Wojtyły. Każdego roku w uroczystej Mszy św. bierze udział cała społeczność szkolna, zawsze jest też przedstawienie teatralne, konkursy wiedzy i zabawy sportowe. Na szkolnym korytarzu znajduje się kącik poświęcony Janowi Pawłowi II z tablicami informacyjnymi. – Tam spotykamy się, aby uczcić ważne wydarzenia, jak: Dzień Papieski, Dzień Zaduszny, rocznicę śmierci Jana Pawła II, Święto Szkoły.

Szkoła przemija, wzór trwa

Bardzo aktywnie poznają postać i nauczanie Polaka Papieża uczniowie Gimnazjum nr 4 we Wrocławiu. Co roku święto Patrona angażuje uczniów i nauczycieli do bliższego poznania postaci Patrona poprzez konkursy, prezentacje, wieczory wspomnień o Janie Pawle II. Jednak obecny rok to ostatni rok działalności wygasającego gimnazjum. – Do tej pory zaszczepialiśmy myśli Jana Pawła II w naszych uczniach bardzo starannie. Mamy nadzieję, że wyszli od nas w świat pamiętając też o tym, czego nauczał ich Patron – mówi katechetka Barbara Trela. – Kończy się pewien etap nauki i życia, ale chyba wywiązaliśmy się z naszego zadania wskazywania młodzieży dobrych wzorców – dodaje katechetka.

2017-03-30 09:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niedzielski o powrocie do szkół starszych uczniów: nie wcześniej niż w marcu

[ TEMATY ]

szkoła

Karol Porwich/Niedziela

W drugim tygodniu lutego powtórzymy badania przesiewowe nauczycieli w klasach I-III – zapowiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że ewentualny powrót do szkół dzieci z klas IV-VIII i liceów jest możliwy nie wcześniej niż w marcu.

Niedzielski w porannej rozmowie w radiu RMF FM przyznał, że decyzje o znoszeniu obostrzeń są bardzo trudne. Zaznaczył, że z jednej strony sytuacja epidemiczna w Polsce jest ustabilizowana, jednak z drugiej kraje na zachodzie Europy zmagają się z dużym przyrostem zachorowań na COVID-19.

CZYTAJ DALEJ

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły się słowa Patrona Polski?

2022-11-30 06:54

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Episkoapt News

Święty Andrzej Bobola nie pozwolił o sobie zapomnieć – sam zaczął upominać się o swój kult. Po śmierci ukazał się w Pińsku, Wilnie aż wreszcie w Strachocinie. Joanna i Włodzimierz Operaczowie w swojej najnowszej książce – biografii św. Andrzeja Boboli „ Boży Wojownik” poszukują odpowiedzi dotyczących specjalnej misji świętego oraz opisują proroctwo, które wyjawił o. Alozjemu Korzeniewskiemu.

Dominikanin o. Alojzy Korzeniewski należał do ludzi twardo stąpających po ziemi. Był wcześniej nauczycielem fizyki w gimnazjum w Grodnie i przełożył na język polski holenderski podręcznik do tego przedmiotu. Interesował się między innymi nowatorską ideą lotów balonem. Gdy w Grodnie zamieszkał wywieziony przez Rosjan ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski, odwiedzał o. Korzeniewskiego w jego laboratorium i rozmawiał z nim o balonach. Po wojnach napoleońskich dominikanin trafił do Wilna. Jako płomienny kaznodzieja często poruszający tematy patriotyczne naraził się władzom carskim, które zmusiły jego przełożonych do zakazania mu głoszenia kazań i słuchania spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Koncert z okazji szczytu OBWE

2022-12-02 15:13

[ TEMATY ]

Łódź

archidiecezja łódzka

Szczyt OBWG

Marek Kamiński

W Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina odbył się specjalny koncert z okazji konferencji Rady Ministerialnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Do Łodzi na szczyt przyjechało dwustu delegatów z ponad pięćdziesięciu krajów świata. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję