Reklama

Z lektury biskupa romana

Nie takiej Polski myśmy się spodziewali

Kiedy w księgarni zobaczyłem "Kazania o Bogu i Ojczyźnie" abp. Józefa Teodorowicza (1864-1938), lwowskiego arcybiskupa obrządku ormiańskiego, wielkiego patrioty polskiego i płomiennego kaznodziei, od razu włożyłem tę książkę do sklepowego koszyka, bez jej oglądania i pytania o cenę. Oto urywek z jego kazania wygłoszonego na zakończenie 1922 r. o tytule, który oddaje odczucia nasze dzisiaj, po 80 latach.
Pozdrawiam
Biskup Roman

Kiedy zło idzie zwarte, w karnych szeregach, świadome celów swojego burzenia i niszczenia, to dobrzy idą w rozsypce, między sobą podzieleni i albo nieświadomi niebezpieczeństwa, albo też opuszczający ręce. Nie mamy prawa tylko ustawicznie narzekać na to, że w Polsce źle się dzieje, skorośmy skutecznej ze złem nie podjęli walki (...)
Zbudźmyż się więc z letargu uśpienia i pocznijmy ze siebie wielkie odrodzenia dzieło (...) Wtedy poznamy, że kąkol na polskiej ziemi tak bujnie porasta nie dlatego, iż siewcy złego są silni, ale dlatego iż myśmy sprawę świętą przespali (...) Cała siła zła tkwi tylko w naszej niekarności, w naszym rozprzężeniu, naszym sobkostwie, w naszym też zepsuciu. Zło słabe jest, bo ideałów narodu nie ma ono za sobą, ale przeciw sobie (...)
Zło walczy terrorem i nienawiścią właśnie dlatego, że żadnej nie ma spójni z narodową duszą i mimo wszystkich pozorów siły jest ono niemocne i mdłe (...) Nienawiści przeciwstawcie miłość, terrorowi - moralne zasady, skażeniu i zepsuciu serca w społeczeństwie przeciwstawcie serca czyste i gorejące, a małym i oszukańczym kramarzom wielkie przeciwstawcie dusze. Wtedy nie będziecie potrzebowali narzekać na to, iż nie takiej Polski wyście się spodziewali. Wasze założenie będzie zupełnie inne, bo sobie powiecie wówczas: Tak! Nie takiej Polski myśmy się spodziewali, nie o takiej Polsce myśmy marzyli i takiej Polski, o duchu zatrutym, my mieć nie chcemy, ale za to sami urobimy taką Polskę, jaką mieć pragniemy i jakiej Bóg od nas chce.
I taką Polskę my, przy Bożej pomocy, utworzymy. Umieliśmy w powstaniach bronić ofiarnie jej ciała; dziś pokażemy, iż i jej ducha bronić i obronić zdołamy. Bóg zaś naszym wysiłkom pobłogosławi, a wielkimi łaskami, do wielkości chwili przystosowanymi, własną Swą mocą wysiłki nasze rozmnoży i spełni w nas i na nas obietnice Swoje, dane wybranemu narodowi: Wyleję na was wodę czystą i będziecie oczyszczeni; oczyszczę was ze wszystkich zmaz waszych i ze wszystkich waszych bożyszcz; dam wam serce nowe i wpuszczę w was ducha nowego; i odbiorę z piersi waszej serce kamienne, a dam wam serce żywe (Ez 36, 25-26).
Ufajcież, siewcy dobrego ziarna, a sami jeszcze dożyjecie tego, iż wasze zwątpienia omylonymi zostaną; że nie na gorsze, ale na lepsze wszystko się obróci, że posterunki waszej pracy staną się jak twierdze w narodzie, o które nawała wroga się rozbije.
Przyjdzie czas, kiedy kąkol dojrzały odstraszy obojętnych i połowicznych i odstręczy od siebie; kiedy czyste ziarno wystrzeli w kłosy i owoce, kiedy zdrowy zmysł, dziś gnębiony i tamowany, podniesie śmiało głowę. Przyjdzie.

Abp Józef Teodorowicz, Kazania o Bogu i Ojczyźnie, Warszawa 1999, Oficyna Wydawnicza VIATOR, Biblioteczka Mistrzów Kaznodziejstwa, s. 387-388.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dożynki Prezydenckie 2021

2021-09-19 17:04

prezydent.pl

Na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbyły się Dożynki Prezydenckie z udziałem Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy.

– Wszystkie branże polskiego rolnictwa muszą być w sposób równy zadbane. Obiecuję wszystkim polskim rolnikom, że będę o te sprawy dbał, że będę stał na straży polskiego rolnictwa, jego dobra, jego interesów, tego wszystkiego, co istotne – mówił Prezydent RP podczas uroczystości.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-19 14:18

[ TEMATY ]

Warszawa

marsz dla życia i rodziny

Artur Stelmasiak

Przed południem z Placu Zamkowego w Warszawie wyruszył Narodowy Marsz Życia i Rodziny, rozpoczynając się wspólnym odmówieniem modlitwy "Ojcze nasz". Rodziny z małymi i starszymi dziećmi, młodzież, seniorzy, przeszły warszawską Starówką, trzymając biało-czerwone flagi, kolorowe baloniki i transparenty, w rytm radosnej muzyki.

Organizatorami wydarzenia pod hasłem „Tato – bądź, prowadź, chroń” są Centrum Życia i Rodziny oraz Chrześcijański Kongres Społeczny. Marsz odbył się pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

ME siatkarzy: tytuł dla Włoch

2021-09-20 07:10

[ TEMATY ]

siatkówka

PAP/Andrzej Grygiel

Siatkarze Włoch zostali mistrzami Europy po finałowej wygranej ze Słowenią w katowickim „Spodku” 3:2 (22:25, 25:20, 20:25, 25:20, 15:11). Brązowy medal wywalczyli Polacy po zwycięstwie nad Serbią 3:0.

Włochy - Słowenia 3:2(22:25, 25:20, 20:25, 25:20, 15:11)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję