Reklama

Turek

Akcja Pomocy "Dar Chleba"

W piątek 24 stycznia br. na terenie turkowskiego żłobka miejskiego odbyło się oficjalne otwarcie lokalu na rzecz Akcji Pomocy "Dar Chleba", zainicjowanej i prowadzonej przez Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Ruchowo "TO My".

Uroczystość rozpoczęła się poświęceniem lokalu przez ks. prał. Kazimierza Tartanusa, po czym wszyscy obecni przeszli na spotkanie do sali żłobka, gdzie zostali powitani przez prezes Stowarzyszenia dr Annę Marecką, która powiedziała m. in.: "Całe nasze życie może ulec zmianie podczas sekundy, nigdy nie wiemy, kiedy to nastąpi. To może być wypadek samochodowy, narodziny niepełnosprawnego dziecka, utrata pracy, bankructwo firmy czy nieuleczalna choroba. 7 lat temu dołączyłam do grona osób niepełnosprawnych. Zaczęłam współpracować z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. Tam zajmowałam się problemami osób niepełnosprawnych ruchowo. Zauważyłam brak na naszym terenie stowarzyszeń i instytucji, które zajmowałyby się ich sprawami".
Tak doszło do powstania Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Ruchowo "TO My". Nazwa stowarzyszenia ma wskazywać na to, że sami jego członkowie chcą pomagać innym, chcą zaistnieć w społeczności. Celem zaś jest integracja osób niepełnosprawnych ruchowo przez sport, turystykę, wypoczynek, imprezy artystyczne oraz pomoc osobom dotkniętym skutkami uzależnień i przemocy, a także aktywne propagowanie problemów osób niepełnosprawnych, inicjowanie współpracy ze społeczeństwem, świadczenie pomocy rodzinom osób niepełnosprawnych - we współpracy z władzami samorządowymi. Stowarzyszenie jest w trakcie powoływania do życia Centrum Wolontariatu, w którym mają pracować ludzie sprawni. Okazało się, że kandydaci na wolontariuszy sami zaczęli szukać kontaktu z dr. A. Marecką. Należą do nich m.in. Karol Kwolek i Andrzej Marciniak, który zgłosił propozycję przeprowadzenia akcji "Dar Chleba". Mogliby w niej uczestniczyć także niepełnosprawni ruchowo.
Projekt przeprowadzenia akcji wzbudził uznanie. Wkrótce włączyło się do niej wiele piekarni, z których każda zobowiązała się do przekazywania raz w tygodniu 50 bochenków chleba. Za piekarzami poszli masarze oraz Starostwo Powiatowe i Urząd Miasta (po 100 bochenków raz w tygodniu). Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Turku informuje ludzi o możliwości skorzystania z tej formy pomocy.
Chleb jest wydawany od poniedziałku do piątku, w godz. 10.00-11.30.
Akcja się rozszerza. Stowarzyszenie liczy na udział w pracach osób niepełnosprawnych ruchowo, które czują się potrzebne, nie są obojętne, tak jak Magdalena Górczyńska, której pomoc przy wydawaniu chleba jest nieoceniona.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa Hamburga

2021-09-15 19:08

[ TEMATY ]

biskup

Niemcy

papież Franciszek

rezygnacja

flickr.com/episkopatnews

Franciszek nie przyjął rezygnacji Stefana Heßego z urzędu arcybiskupa Hamburga. Mimo naruszenia obowiązków w zakresie postępowania w przypadkach przemocy seksualnej arcybiskup pozostaje na swoim stanowisku. Oświadczenie nuncjatury apostolskiej w Berlinie ogłosiła 15 września Konferencja Biskupów Niemieckich w Bonn.

55-letni obecnie Heße, były szef personalny i wikariusz generalny archidiecezji kolońskiej, zawiesił swoje obowiązki służbowe po przedstawieniu 18 marca raportu o przestępstwach seksualnych w Kolonii i na ręce papieża zgłosił gotowość ustąpienia z urzędu. Obecnie Watykan postanowił, że Heße, który od 2015 jest arcybiskupem Hamburga, mimo krytyki pod jego adresem, pozostanie na stanowisku.

CZYTAJ DALEJ

Ona wskaże drogę

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 26-27

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

ARCHIWUM SANKTUARIUM

Są osoby, które zaczynają nowe życie od przyjścia do Matki. Gietrzwałd oddziałuje dziś na osoby uzależnione, poranione, zalęknione, identycznie jak w 1877 r. – mówi ks. Jarosław Klimczyk w 144. rocznicę objawień gietrzwałdzkich.

Pamiętam, jak wyjechałam na studia do Krakowa. Wtedy w każdy weekend wracałam do rodzinnego domu. Nawet gdy byłam chora, pociąg zawoził mnie do mamy. Tam się leczyłam, odpoczywałam. Zawsze tego czasu w domu było za mało. To samo czułam, gdy po raz pierwszy stanęłam w miejscu objawień Maryi w Gietrzwałdzie. Wydawało mi się, że znowu jestem w najbardziej bezpiecznym i ukochanym miejscu na świecie – mówi Agnieszka z Małopolski.

CZYTAJ DALEJ

Młode Homilie #67

2021-09-19 10:12

aspekty.niedziela.pl

Młode Homilie #67

Kto powinien być pierwszy? Nie tylko apostołowie mieli z tym problem. Skupieni na tym nie umieli zrozumieć i przyjąć nauki Jezusa. Czy tak samo nie jest czasem w życiu każdego z nas? Posłuchajcie komentarza ks. Mateusza Pobihuszki na XXV niedzielę zwykłą. Filmik znajdziecie tutaj. Młode Homilie – dla młodych i młodych duchem!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję