Reklama

Refleksje Proboszcza

Rekolekcje...

Niedziela zamojsko-lubaczowska 10/2003

Wielki Post jest czasem naszego przygotowania do godnego przeżycia świąt Zmartwychwstania Pańskiego - Wielkanocy. Trzecie przykazanie kościelne uczy: "Przynajmniej raz w roku w okresie wielkanocnym przyjąć Komunię św.".
Kościół św., wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom wiernych, organizuje w Wielkim Poście rekolekcje dla wiernych. Mają one na celu pogłębienie wiary i wiedzy religijnej, która nie zawsze jest wielka, ale także mają pomóc człowiekowi poznać stan swojej duszy, doprowadzić do dobrego rachunku sumienia, do szczerej spowiedzi i Komunii św. przyjmowanej nie tylko w rekolekcje, ale również w święta Wielkanocne. Zmartwychwstanie Pana przeżyte w stanie łaski jest dla nas tu, na ziemi, przedsmakiem tej radości, jaka będzie naszym udziałem w chwalebnej wieczności.
Aby tak było, rekolekcje powinny być właściwie przeżywane przez wiernych. Rekolekcje zazwyczaj trwają kilka dni. Zauważyłem, że w pierwszym dniu uczestniczy w rekolekcjach zaledwie garstka wiernych, w następnym trochę więcej. W dniu spowiedzi zjawia się prawie komplet. Wyspowiadają się, przyjmą Komunię św. i powrót do dawnego życia. Jeden z rekolekcjonistów, którego nauk słuchałem, określił takich ludzi jako: "porywaczy Jezusa". Przyszli na jakiś czas, posłuchali, odbyli spowiedź, chwycili Pana Jezusa i koniec. Czy na tym zasadza się istota dobrze przeżytych rekolekcji? Chyba nie.
Rekolekcje mają prowadzić do dobrej spowiedzi, do pojednania z Ojcem Niebieskim. Nie można jej tylko "odbyć". Słuchając nauk rekolekcyjnych należy zastanowić się głębiej nad sobą. Przystępując do spowiedzi, zróbmy dobry rachunek sumienia, przypomnijmy sobie możliwie wszystkie grzechy. Może trzeba będzie zrobić rachunek sumienia z pomocą książeczki do nabożeństwa, której dawno nie trzymaliśmy w ręku. Ona jest gdzieś w domu, tylko ją odszukajmy.
Rekolekcje są dla uczniów szkół czasem wolnym od nauki, aby umożliwić im udział w tych ćwiczeniach. Obowiązuje więc udział w naukach rekolekcyjnych oraz nabożeństwach. To są także lekcje porządkujące nasze życie duchowe. Uczestnicząc w spowiedziach rekolekcyjnych w różnych parafiach, spotkałem się ze skargą księży, że dzieci i młodzież nie dopisali, pomylili rekolekcje z feriami czy wakacjami. Na czas rekolekcji kościół staje się szkołą i prowadzi zajęcia bardzo ważne dla nas dziś i w przyszłości. Nie powinno się więc zaniedbywać spotkań rekolekcyjnych, mogą one pomóc wielu młodym zaplanować swoją chrześcijańską przyszłość. Cieszy fakt, że na spotkaniach dzieci i młodzieży w kościele są obecni nie tylko katecheci, ale też inni nauczyciele. Wychowawca daje przykład, że rekolekcje należy praktykować poważnie.
Przed nami czas rekolekcji wielkopostnych. Niech ten czas będzie dobrze przeżyty i pozwoli nam przemyśleć pewne sprawy naszego życia, aby owoce rekolekcji rzutowały na nie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Bryl do ministrantów: żyjcie pięknie jak św. Stanisław Kostka

2021-09-18 12:27

[ TEMATY ]

ministrant

ministranci

Karol Porwich/Niedziela

- Chciałbym, aby ta pielgrzymka była mocnym poruszeniem i zaproszeniem do pięknego życia tak jak żył nasz dzisiejszy patron św. Stanisław Kostka - mówił biskup kaliski Damian Bryl podczas XIII Pielgrzymki Ministrantów Diecezji Kaliskiej do Narodowego Sanktuarium św. Józefa, której towarzyszyły słowa „Nazwałem Was przyjaciółmi” (J 15, 15b).

W homilii celebrans prosił ministrantów, aby pomagali uczestnikom liturgii w pięknym spotkaniu z Panem Jezusem. - Służba liturgiczna jest po to, żeby służyć Panu Jezusowi. Bardzo chciałbym, żebyśmy mocno dbali, aby zawsze Pan Jezus był w centrum wszystkiego i żeby wszystko co robimy było dla Niego. Dbajcie o to, aby w taki sposób służyć przy ołtarzu, aby pomóc uczestnikom liturgii, a nie przeszkadzać – powiedział bp Bryl.

CZYTAJ DALEJ

Chrystus wciąż aktualny

Niedziela Ogólnopolska 38/2018, str. 32-33

Rembrandt Harmenszoon Van Rijn

Fragment obrazu "Chrystus" (XVIIw.)

Fragment obrazu

Jedną z najbardziej niebezpiecznych dróg polskiej czy europejskiej nowej ewangelizacji nie jest zalegający wciąż w nas czy wokół nas układ polityczno-społeczny, czy nawet jego „głośni bohaterowie”, lecz traktowanie Ewangelii jako „muzealnego przekazu”. Ma on już ponad 2 tys. lat i „ośmiela się” jeszcze wypominać nam błędy naszych obyczajów. Tymczasem Ewangelia, którą Kościół niezmiennie przekazuje ludziom wszystkich epok i kultur, jest spotkaniem człowieka z Bogiem Żywym, objawionym w Jezusie Chrystusie. Jest „dokumentem proroczym”, odpowiadającym na wymogi i pragnienia ludzkiego serca. Jest „mądrością zstępującą z góry”, która wolna jest od względów ludzkich i obłudy.

CZYTAJ DALEJ

Młodzi, odwagi! ON jest – nie bójcie się!

2021-09-19 10:24

[ TEMATY ]

Kana młodych

Karol Porwich/Niedziela

Mimo deszczu, mimo aury, która zachęcała do zostania w domu, ci młodzi postanowili, że tego sobotniego popołudnia nie spędzą przed telewizorami. Wstali z kanap i przyjechali. Konkretnie - do Częstochowy, na wydarzenie, które już wpisało się w kalendarz i pamięć, czyli na Kanę Młodych.

Kana Młodych to spotkanie młodzieży z archidiecezji częstochowskiej. Odbywało się w różnych miejscach, w tym roku organizatorzy postawili na zlokalizowanie w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej. Choć pogoda nie dopisała, dopisały humory! I to wbrew obiegowej opinii, jakoby w kościele nie można było dostrzec już nawet jednej młodej osoby... Co prawda nie w kościele, a na seminaryjnych błoniach zobaczyliśmy wielu młodych ludzi, którzy przyjechali z różnych zakątków naszej archidiecezji, a także z samej Częstochowy. Do udziału w "Kanie" zaproszeni byli wszyscy ludzie młodzi od klasy 8. szkoły podstawowej wzwyż - szczególnie kandydaci do bierzmowania, ale też ci, którzy już przyjęli bierzmowanie, członkowie wspólnot i ruchów młodzieżowych, ale też i ci młodzi duchem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję