Reklama

Niedziela Rzeszowska

Najpiękniejszy Kwiat ziemi

Miesiąc maj od niepamiętnych czasów poświęcony jest czci Matki Bożej. Kiedy wszystko w przyrodzie kwitnie, pachnie i śpiewa, zwracamy się do Maryi

Niedziela rzeszowska 18/2017, str. 1

[ TEMATY ]

Maryja

maj

Bożena Sztajner/Niedziela

W polskiej pobożności postać Matki Chrystusa posiadała zawsze cechy konkretne, bardzo ludzkie – ukazywano Ją jako zbliżającą się do ludzi, znającą ból i cierpienie. Maryja dla Polaków zawsze była Matką – zatroskaną, wrażliwą, stającą w obronie i śpieszącą z pomocą. Kiedy więc w pierwszej połowie XIX wieku nabożeństwo majowe dotarło do Polski, szybko się w niej przyjęło i rozpowszechniło.

Od tego czasu, jak Polska długa i szeroka, po katedrach, wiejskich kościołach czy przy przydrożnych kapliczkach gromadzą się w majowe wieczory wierni, aby czcić Maryję.

Reklama

Centralnym punktem nabożeństwa majowego jest odśpiewanie lub recytacja Litanii Loretańskiej. Litania ta jest formą wyrażenia zawierzenia Matce Bożej i powierzenia Jej różnych spraw w celu orędownictwa u Jej Syna. Zgodne jest to z etymologią słowa „litania”, które pochodzi z greckiego „lite” lub łacińskiego „litania”, i oznacza prośbę. Genezy Litanii Loretańskiej należy szukać w tradycji monastycznej XII-wiecznej Francji, choć publicznie zaczęto ją odmawiać i śpiewać w Loretto od 1531 r., stąd jej nazwa.

Tegoroczne nabożeństwa majowe niewątpliwie rozbłysną światłem objawień fatimskich, które swój początek również miały w maju. 100 lat temu Bóg zapalił dla świata światło Fatimy i nie przestało ono jaśnieć. A im głębszy mrok spowija ziemię, tym blask objawionych tajemnic fatimskich staje się jaskrawszy. Św. Jan Paweł II mówił: „Dramatyczny moment, jaki przeżywa obecnie ludzkość, powinien nas skłonić do zwracania się z większą ufnością do Niepokalanego Serca Maryi, aby wyprosiła z nami i dla nas zbawczą moc łaski Bożej”. Majowe nabożeństwa wypełnią się więc modlitwą, by światło z Fatimy rozświetliło serca, by Maryja wyprosiła łaski potrzebne naszej Ojczyźnie, całemu Kościołowi i całemu światu.

W 100-lecie objawień do Fatimy wyruszy pielgrzymka diecezjalna, na trasie której, od 2 do 14 sierpnia, znajdą się również inne sanktuaria maryjne i miejsca święte Europy. Coraz mocniejszym głosem przyzywana jest Maryja jako Królowa Pokoju w Medjugorie. Jak ocenił abp Henryk Hoser, wysłannik papieża Franciszka do zbadania potrzeb pielgrzymów przybywających do Medjugorie, obecność i modlitwa na tym miejscu ponad 2 milionów pielgrzymów rocznie „wydaje dobre owoce duszpasterskie”. Po te dobre owoce rzeszowscy pielgrzymi udadzą się do Królowej Pokoju już 25 czerwca.

Maj, polski maj! Ten najpiękniejszy miesiąc poświęćmy Tej, która była najpiękniejszym Kwiatem ziemi. Niech nasze serca napełnią się światłem i ciepłem Jej miłości. Poprzez nasze serca, po całej ziemi, niech rozchodzi się dar, który Ona u Boga nam może wyjednać – pokój, którego światu tak bardzo dzisiaj potrzeba.

2017-04-26 14:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sanktuarium na Jasnej Górze poprowadzi modlitwę o ustanie pandemii

W maju na Jasnej Górze odbędzie się modlitwa za wszystkich zakażonych koronawirusem i chorych na Covid-19. Jasna Góra jest na liście 30 sanktuariów na świecie, które z inicjatywy papieża Franciszka poprowadzą w kolejnych dniach modlitwy o ustanie pandemii.

Listę tych sanktuariów ogłosiła Papieska Rada ds. Nowej Ewangelizacji podkreślając, że ten modlitewny "maraton" jest "gorącym pragnieniem" papieża. Franciszek chce, aby uczestniczyły w nim wszystkie sanktuaria na świecie. Niektórym z nich, także temu w Częstochowie, powierzono zadanie poprowadzenia modlitwy.

CZYTAJ DALEJ

„Stary oszalał! Zwołuje sobór!”. Ojciec Knabit o reformie liturgicznej

2021-10-18 11:57

[ TEMATY ]

liturgia

o. Leon Knabit

Karol Porwich

Od Soboru Trydenckiego Kościół, broniąc swojej tożsamości przed zapędami ruchów związanych z reformacją, ujednolicił przepisy liturgiczne, uważając słusznie, że liturgia ma w wiernych podtrzymywać świadomość świętości Boga, Kościoła, wiary i chrześcijańskich wartości.

Porządek liturgii skodyfikowany w XVI w. pozostawał niezmienny aż do II soboru watykańskiego. Od Soboru Trydenckiego liturgia była „świętą czynnością”, której przepisów nikt się nie ważył kwestionować. W seminariach klerycy uczyli się dokładnie zarówno skomplikowanych przepisów (rubryk), jak i gestów oraz słów, które wsparte językiem łacińskim dawały gwarancję jedności Kościoła na całym świecie. Jedność wiary, jedność kultu, jedność dyscypliny. W tym upatrywano lekarstwo na wszystkie tendencje odśrodkowe, które nękały wspólnotę katolicką.

CZYTAJ DALEJ

"Złote Kolce" dla Anity Włodarczyk i Wojciecha Nowickiego

2021-10-22 20:44

[ TEMATY ]

lekkoatletyka

Złote Kolce

Anita Włodarczyk

rzut młotem

Twetter

Anita Włodarczyk odbiera nagrodę

Anita Włodarczyk odbiera nagrodę

Mistrzowie olimpijscy w rzucie młotem z Tokio Anita Włodarczyk i Wojciech Nowicki odebrali w piątek podczas uroczystej gali w Warszawie "Złote Kolce", najbardziej prestiżowe nagrody w polskiej lekkoatletyce.

Włodarczyk w sezonie 2021 wróciła do rywalizacji po blisko dwuletniej absencji wynikającej z kontuzji. Już w pierwszym starcie sezonu – na początku maja – rzuciła ponad 70 metrów. Później zajęła drugie miejsce w pucharze Europy w rzutach w Splicie, a na czerwcowych mistrzostwach Polski sięgnęła po srebro.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję