Reklama

Niedziela Rzeszowska

Najpiękniejszy Kwiat ziemi

Miesiąc maj od niepamiętnych czasów poświęcony jest czci Matki Bożej. Kiedy wszystko w przyrodzie kwitnie, pachnie i śpiewa, zwracamy się do Maryi

Niedziela rzeszowska 18/2017, str. 1

[ TEMATY ]

Maryja

maj

Bożena Sztajner/Niedziela

W polskiej pobożności postać Matki Chrystusa posiadała zawsze cechy konkretne, bardzo ludzkie – ukazywano Ją jako zbliżającą się do ludzi, znającą ból i cierpienie. Maryja dla Polaków zawsze była Matką – zatroskaną, wrażliwą, stającą w obronie i śpieszącą z pomocą. Kiedy więc w pierwszej połowie XIX wieku nabożeństwo majowe dotarło do Polski, szybko się w niej przyjęło i rozpowszechniło.

Od tego czasu, jak Polska długa i szeroka, po katedrach, wiejskich kościołach czy przy przydrożnych kapliczkach gromadzą się w majowe wieczory wierni, aby czcić Maryję.

Reklama

Centralnym punktem nabożeństwa majowego jest odśpiewanie lub recytacja Litanii Loretańskiej. Litania ta jest formą wyrażenia zawierzenia Matce Bożej i powierzenia Jej różnych spraw w celu orędownictwa u Jej Syna. Zgodne jest to z etymologią słowa „litania”, które pochodzi z greckiego „lite” lub łacińskiego „litania”, i oznacza prośbę. Genezy Litanii Loretańskiej należy szukać w tradycji monastycznej XII-wiecznej Francji, choć publicznie zaczęto ją odmawiać i śpiewać w Loretto od 1531 r., stąd jej nazwa.

Tegoroczne nabożeństwa majowe niewątpliwie rozbłysną światłem objawień fatimskich, które swój początek również miały w maju. 100 lat temu Bóg zapalił dla świata światło Fatimy i nie przestało ono jaśnieć. A im głębszy mrok spowija ziemię, tym blask objawionych tajemnic fatimskich staje się jaskrawszy. Św. Jan Paweł II mówił: „Dramatyczny moment, jaki przeżywa obecnie ludzkość, powinien nas skłonić do zwracania się z większą ufnością do Niepokalanego Serca Maryi, aby wyprosiła z nami i dla nas zbawczą moc łaski Bożej”. Majowe nabożeństwa wypełnią się więc modlitwą, by światło z Fatimy rozświetliło serca, by Maryja wyprosiła łaski potrzebne naszej Ojczyźnie, całemu Kościołowi i całemu światu.

W 100-lecie objawień do Fatimy wyruszy pielgrzymka diecezjalna, na trasie której, od 2 do 14 sierpnia, znajdą się również inne sanktuaria maryjne i miejsca święte Europy. Coraz mocniejszym głosem przyzywana jest Maryja jako Królowa Pokoju w Medjugorie. Jak ocenił abp Henryk Hoser, wysłannik papieża Franciszka do zbadania potrzeb pielgrzymów przybywających do Medjugorie, obecność i modlitwa na tym miejscu ponad 2 milionów pielgrzymów rocznie „wydaje dobre owoce duszpasterskie”. Po te dobre owoce rzeszowscy pielgrzymi udadzą się do Królowej Pokoju już 25 czerwca.

Maj, polski maj! Ten najpiękniejszy miesiąc poświęćmy Tej, która była najpiękniejszym Kwiatem ziemi. Niech nasze serca napełnią się światłem i ciepłem Jej miłości. Poprzez nasze serca, po całej ziemi, niech rozchodzi się dar, który Ona u Boga nam może wyjednać – pokój, którego światu tak bardzo dzisiaj potrzeba.

2017-04-26 14:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pod opieką Maryi

Niedziela zamojsko-lubaczowska 41/2020, str. IV

[ TEMATY ]

parafia

Maryja

Joanna Ferens

Poświęcenie pamiątkowej tablicy

Poświęcenie pamiątkowej tablicy

Parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Lipinach 20 września przeżywała jubileusz 100-lecia istnienia.

Jubileusze uroczystości rozpoczęły się od oficjalnego powitania przybyłych gości, występu parafialnej scholi „Gloria” oraz krótkiego wykładu konserwatora zabytków, Grażyny Żurawickiej. Następnie proboszcz parafii w Lipinach, ks. Stanisław Małysz przybliżył historię parafii. Centralnym punktem świętowania była Eucharystia pod przewodnictwem pasterza diecezji, ks. bp. Mariana Rojka, który już wstępie zwrócił się do zebranych w świątyni. – Zmieniają się czasy, zmieniają się wydarzenia, zmieniają się zwyczaje i formy, ale miłość zostaje ciągle ta sama. I z tą naszą miłością, miłością naszych serc, dzisiaj, w ten jubileusz przychodzimy do tej świątyni i prosimy Pana, aby nas obdarzył tym, czego nam najbardziej potrzeba, tak, jak obdarzał hojnością swojego Boskiego Serca przez tyle lat wszystkie pokolenia, które tu były, żyły, uświęcały się, pracowały i modliły – powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Ingres biskupa Krzysztofa Więtkowskiego

2021-06-19 11:27

[ TEMATY ]

ingres

bp Krzysztof Wętkowski

Włocławek

screen

7 czerwca ks. bp Krzysztof Wętkowski z woli Ojca Świętego Franciszka został mianowany 77. biskupem włocławskim. Tym samym objął kanonicznie diecezję włocławską i rozpoczął posługę biskupa diecezjalnego.

Dziś o godzinie 11.00 rozpoczęła się Msza święta połączona z ingresem do Bazyliki Katedralnej we Włocławku. Po uroczystym wejściu do katedry liturgię rozpocznie Nuncjusz Apostolski ks. abp Salvatore Pennacchio.

5 pytań do... Tomasza Rzymkowskiego, sekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki

2021-06-20 08:24

[ TEMATY ]

5 pytań do...

Archiwum autora

Jakie powinno być kształcenie młodzieży? Czy wróci w szkołach relacja mistrz-uczeń? Jak nadrobić zaległości z ostatniego roku? - o tym w kolejnym wydaniu z cyklu „5 pytań do…” Tomasza Rzymkowskiego –sekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki.

Piotr Grzybowski: Cytując Jana Zamoyskiego: „Takie będą Rzeczypospolite, jakie młodzieży chowanie”. Czy wiemy, jakie ma być to chowanie?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję