Reklama

Dookoła świata

USA zaostrzą sankcje

Nikt nie spodziewał się aż takiego zaostrzenia sytuacji w Azji Wschodniej. Ale po kolejnych działaniach dyktatora Korei Północnej Kim Dzong Una, który eskaluje napięcie, testując rakiety, przeprowadzając manewry i ćwiczenia, można było się spodziewać ostrej reakcji USA. Mocarstwo nie chce tolerować zbrojeń, które coraz bardziej zagrażają nie tylko jego sojusznikom w Azji, ale i jemu samemu. Jednak zapowiedź zaostrzenia sankcji gospodarczych i nasilenia dyplomatycznych nacisków wobec reżimu Kim Dzong Una, by skłonić go do zakończenia programu atomowego i rakietowego, to prawie wszystko, co prezydent USA Donald Trump może dziś zrobić.

Komunistyczny reżim ma 20 głowic jądrowych i bardzo trudno będzie powstrzymać go przed budową następnych. Jedyną możliwością byłoby wyprzedzające uderzenie. To jednak spotkałoby się z odwetem Kim Dzong Una na Koreę Południową, gdzie żyje ponad 100 tys. Amerykanów, żołnierzy, ale w większości cywilów. Nierealny wydaje się – rozważany pewnie przez władze USA – punktowy atak w celu zabicia dyktatora, a niemożliwy – pomysł zmasowanego ataku, który miałby zniszczyć cały jego niebezpieczny arsenał.

Prezydent Trump może też naciskać na Chiny – i robi to. Z tym państwem bowiem odbywa się ogromna większość wymiany handlowej Korei Północnej. Ale Chiny mają swoje interesy i swoją strategię, zresztą już ograniczyły tę wymianę i naciskały na Kima, ale bezowocnie. Czy Korea Północna tylko straszy, chcąc zapewnić sobie lepszą pozycję negocjacyjną i więcej wytargować w zamian za wstrzymanie zbrojeń? Oby. W przeciwnym razie, skutki pobrzękiwania szabelką przez obie strony konfliktu mogą być niewyobrażalne.

Reklama

Wojciech Dudkiewicz

* * *

Dwa ataki

Ataki artyleryjskie, rakietowe, naloty bombowe – to codzienność w Syrii pogrążonej w wojnie domowej. Ale dwa ataki z ostatnich dni trafiły na pierwsze miejsca serwisów informacyjnych. Kilkadziesiąt osób zginęło w wyniku ataku tureckiego lotnictwa na pozycje Kurdów walczących z tzw. Państwem Islamskim w północno-wschodniej Syrii i północno-zachodnim Iraku. Turecka armia oświadczyła, że miał on zapobiec przemycaniu przez Kurdów broni, ludzi i materiałów wybuchowych do Turcji. Naloty na współpracujące ściśle z USA siły kurdyjskie nie zostały uzgodnione przez Turków z sojusznikami z NATO operującymi w obu rejonach. Bazę-lotnisko Naba Fawar pod Damaszkiem zaatakował natomiast Izrael. Atak skierowany był w magazyn proirańskiego Hezbollahu, w miejscu, gdzie służby Izraela wykryły duży transport broni. W wyniku ostrzału zginęło kilku bojowników Hezbollahu.

wd

* * *

Ukraińcy bez wiz

Zniesienie wiz na pobyt do 90 dni w strefie Schengen dla Ukraińców nie przyczyni się do znacznego wzrostu liczby ukraińskich migrantów w Unii Europejskiej – wynika z analizy Ośrodka Studiów Wschodnich. Nastąpi jednak – jak czytamy w analizie – „przeorientowanie migracji z Polski w stronę krajów z dużym zapotrzebowaniem na siłę roboczą”, w tym Czech i Niemiec. Decyzję w sprawie wiz podjął Parlament Europejski, a zatwierdziła ją Rada UE. Zniesienie wiz nastąpi w czerwcu. W marcu zniesiono wizy dla Gruzinów, trwają negocjacje na temat ruchu bezwizowego z Kosowem i Turcją.

jk

* * *

Wejdą, nie wyjdą?

Mnożą się ostrzeżenia, że Rosja po zaplanowanych na jesień manewrach „Zapad-2017” może pozostawić swoich żołnierzy na Białorusi. Najnowsze dane, oparte na informacjach estońskiego wywiadu, przedstawił minister obrony Estonii Margus Tsahkna. – Rosyjskie jednostki, które pojadą na Białoruś, mają bilety w jedną stronę – podkreślił. Rosja planuje wysłanie na Białoruś na czas ćwiczeń 4 tys. wagonów ludzi i sprzętu. W ćwiczeniach ma wziąć udział ok. 100 tys. żołnierzy. To największe manewry tego typu od 2013 r.

Reklama

wd

* * *

Skarga na Duterte

Czy prezydent Filipin Rodrigo Duterte odpowiada za masowe mordy? Możliwe, że sprawą zajmie się Międzynarodowy Trybunał Karny, do którego skargę złożył obrońca byłego członka tzw. szwadronów śmierci, działających przed laty, rzekomo na zlecenie obecnego prezydenta. Sprzyjające prezydentowi media łączą skargę ze szczytem Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej i chęcią podważenia jego wiarygodności. Czy Duterte miał związek ze szwadronami, czy nie miał, Amnesty International oskarża jego rząd o popełnianie masowych zbrodni w ramach walki z narkotykami.

wd

* * *

Wróg zewnętrzny

Odmowa premiera Beniamina Netanjahu spotkania się z przebywającym w Izraelu szefem MSZ Niemiec Sigmarem Gabrielem odbiła się szerokim echem, bo Niemcy są postrzegane jako jeden z najwierniejszych przyjaciół Żydów w Europie. Przyczyną odmowy miało być spotkanie Gabriela z liderami pozarządowych organizacji zajmujących się badaniem łamania praw człowieka na ziemiach okupowanych, przez władze Izraela traktowanych jako „wróg wewnętrzny”. To spotkanie to jednak nie przypadek, Niemcy bowiem coraz bardziej krytykują Izrael za działania wobec Palestyńczyków.

wd

* * *

Po bolszewicku

Sensacją stało się zabranie przez prezydenta Władimira Putina głosu w sprawie przekupstwa polityków, o którym ostatnio w Rosji głośno. Tym bardziej że nie zaprzeczył, iż istnieje ono w kręgach władzy. Tyle że – jak zastrzega – „jakieś siły polityczne” próbują wykorzystywać walkę z korupcją w prywatnych interesach, w celu własnej promocji, a nie dla polepszenia sytuacji w kraju. Putin zapowiedział walkę z korupcją, by „różni awanturnicy nie wykorzystywali tego we własnych celach”. Czyli po bolszewicku.

wd

* * *

Praga

Marsz dla Życia i Rodziny

W Pradze 22 kwietnia br. odbył się krajowy Marsz dla Życia i Rodziny. Ulicami czeskiej stolicy przeszedł już po raz 17. Wzięło w nim udział co najmniej 5 tys. ludzi, a wśród nich kard. Dominik Duka. Oprócz niego patronat nad tym wydarzeniem objęli prezydent Miloš Zeman oraz wicepremier Pavel Bělobrádek.

Czescy obrońcy życia dążą do prawnego zakazu zabijania nienarodzonych. Wiedzą jednak, że dziś szanse na to są minimalne, dlatego do obrony życia podchodzą pragmatycznie i od wielu już lat zabiegają o zmniejszenie liczby aborcji, m.in. przez pomoc kobietom w ciąży. „Aby żadna z nich nie pozostała z tym sama” – to hasło, które towarzyszy różnym inicjatywom czeskiego Ruchu Obrony Życia.

W tym roku uczestnicy Marszu dla Życia postawili w centrum uwagi rodzinę. Okazuje się bowiem, że w Czechach ofiarami aborcji padają najczęściej trzecie, nieplanowane dzieci. Dziś jedyną pomocą, którą w takiej sytuacji oferuje rodzinom państwo, jest aborcja – zauważa Zdeňka Rybová, wiceprezes Ruchu Obrony Życia. Stąd apel do rządu o stałe wsparcie dla rodzin, nie tylko tych najbiedniejszych czy niepełnych, aby rodzice ze względów ekonomicznych czy socjalnych nie podejmowali decyzji, której potem przez całe życie będą żałować.

W ubiegłym roku w Czechach zabito 20,3 tys. nienarodzonych dzieci. Liczba aborcji jednak stale spada, i to radykalnie. W 1990 r. było ich 5 razy więcej.

RV

* * *

Pakistan

Imamowie żądają powieszenia Asi Bibi

Pakistańscy imamowie domagają się stracenia Asi Bibi – chrześcijanki skazanej w 2010 r. na śmierć za rzekome bluźnierstwo przeciw Mahometowi. Ich zdaniem, odwlekanie egzekucji podważa zaufanie Pakistańczyków do oficjalnego wymiaru sprawiedliwości. Uważają, że gdyby Asia Bibi została powieszona, w Pakistanie nie dochodziłoby do samosądów za bluźnierstwo przeciw Koranowi i Mahometowi.

Jak podaje agencja Asia News, o wykonanie wyroku na Asi Bibi zaapelowało kilku znanych muzułmańskich kaznodziejów, w tym mufti Muhammad Hanif Qureshi.

Nawiązują oni do niedawnego linczu na uniwersytecie Wali Khan, gdzie tamtejsi studenci dokonali samosądu na swym koledze. Zamieścił on bowiem na Facebooku treści, które oni uznali za bluźniercze.

KAI

* * *

Madagaskar

Napady na kapłanów i zakonnice

Jak podaje agencja Il Sismografo, która powołuje się na miejscowe źródła, 24 kwietnia br. w Ambondronie na Madagaskarze został zamordowany 46-letni kapucyn – o. Njiva Lucien. Ciężko raniono także 26-letniego diakona. Do zbrodni doszło na tle rabunkowym. Grupa złożona z 3 osób wtargnęła na posesję zakonników, aby ją splądrować i okraść.

Wcześniej inni bandyci napadli na klasztor sióstr Notre Dame z La Salette w Antsirabe w środkowym Madagaskarze. 9 sprawców dokonało kradzieży znajdujących się na miejscu cennych przedmiotów oraz zgwałciło jedną zakonnicę i 3 inne goszczone w tym czasie w budynku kobiety. Parę dni później policja zatrzymała wszystkie osoby oskarżone o dokonanie napaści.

RV

* * *

Dla chrześcijanina sytuacja nigdy nie jest beznadziejna. Chrześcijanin jest człowiekiem nadziei.
Jan Paweł II

* * *

Krótko

• Prezydent Andrzej Duda przebywał z pierwszą w historii wizytą prezydenta RP w Meksyku. W czasie spotkania podpisano wiele umów oraz otwarto zagraniczne biuro Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

• Emmanuel Macron powiedział, że jeśli zwycięży w wyborach prezydenckich we Francji, doprowadzi do objęcia Polski sankcjami. Oskarżył też Polskę o dumping socjalny. Według obserwatorów, chce w ten sposób przyciągnąć wyborców odrzucających jego liberalizm ekonomiczny.

• Niemiecki Bundestag uchwalił częściowy zakaz zasłaniania twarzy. Dotyczy on kobiet sprawujących funkcje publiczne – w czasie wypełniania obowiązków służbowych. Chodzi m.in. o osoby wybrane w wyborach, służące w wojsku oraz pracownice systemu sądownictwa.

• Tygodnik „Der Spiegel” podał, że wśród ponad miliona uchodźców, którzy od 2015 r. przybyli do Niemiec, mogło znajdować się kilka tysięcy afgańskich talibów. Prokuratura Federalna prowadzi śledztwo przeciwko ponad 70 podejrzanym.

• Macedońska policja użyła granatów hukowych, aby rozproszyć demonstrantów przed gmachem parlamentu w Skopje i umożliwić ewakuację deputowanych. Demonstranci protestowali przeciwko wyborowi Albańczyka na przewodniczącego tego organu.

• Agencja ratingowa Moody’s podniosła prognozę wzrostu PKB Polski z 2,9 proc. do 3,2 proc. w 2017 r. Według specjalistów z Moody’s, na 2018 r. również można patrzeć z optymizmem.

• Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej oświadczył, że w związku z brakiem reakcji władz Polski na niszczenie znajdujących się na jej terytorium ukraińskich miejsc pamięci narodowej wstrzymuje legalizację polskich upamiętnień na Ukrainie.

2017-05-04 09:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kalwaria Zebrzydowska: kard. Dziwisz apeluje o jedność społeczną

2020-08-13 13:06

[ TEMATY ]

kard. Stanisław Dziwisz

Kalwaria Zebrzydowska

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Jesteśmy świadkami pogłębiających się podziałów społeczeństwa, antagonistycznych stronnictw walczących o władzę lub o utrzymanie władzy – mówił kard. Stanisław Dziwisz w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej. Hierarcha przewodniczył Mszy św. w uroczystość Matki Bożej Kalwaryjskiej. - Wyciągajmy rękę do zgody, bądźmy gotowi do pojednania i przebaczenia – zaapelował.

Kard. Stanisław Dziwisz przypomniał w homilii słowa Jana Pawła II, który w 2002 roku w sanktuarium kalwaryjskim apelował o modlitwę do Maryi, „aby wypraszała jedność wiary, jedność ducha i myśli, jedność rodzin i jedność społeczną”.

- A co powiedzieć o sytuacji w naszym kraju dzisiaj, zwłaszcza o naszej „jedności społecznej”? Jesteśmy świadkami pogłębiających się podziałów społeczeństwa, antagonistycznych stronnictw walczących o władzę lub o utrzymanie władzy – mówił hierarcha. - Jedni drugich nie słuchają, marnotrawiąc energię na wytykanie błędów politycznego przeciwnika, zamiast zespolić siły do budowania dobra wspólnego – wskazywał.

Jak podkreślił, w tym kontekście dochodzi do „aktów wandalizmu, do poniewierania narodowych i religijnych symboli, do obrażania uczuć ludzi wierzących”. - Nie uszanowano nawet i sprofanowano pomnik Chrystusa z krzyżem stojący w Warszawie przed Bazyliką Świętego Krzyża - przypomniał krakowski metropolita senior, dodając że o tym pomniku mówił w 1979 roku Jan Paweł II, że pod tymi samymi gruzami, co Warszawa w 1944 roku, „legł również Chrystus-Zbawiciel ze swoim krzyżem sprzed kościoła na Krakowskim Przedmieściu”.

- Siostry i bracia, nie ulegajmy zniechęceniu. Nie zatrzymujmy się na tym, co nas dzieli, bo przecież w nas i wokół nas jest wiele dobra, wiele ofiarności, wiele miłości. Umacniajmy w nas to, co dobre, co buduje, co zacieśnia osobiste i społeczne więzi – zaapelował hierarcha.

Dodał, że wielką i odpowiedzialną rolę mogą w tym odegrać media, kształtujące opinię społeczną. - Powołane są do tego, by nie dzielić, ale łączyć i umacniać wspólnotę – zaznaczył.

- Wyciągajmy rękę do zgody, bądźmy gotowi do pojednania i przebaczenia, świadomi, że trzeba zaczynać od siebie, od osobistego nawrócenia, od porządkowania naszych serc, by wnosić wkład w budowanie braterskiej i solidarnej wspólnoty, prawdziwego i twórczego pokoju – prosił kard. Dziwisz.

W kalwaryjskim sanktuarium trwa coroczny odpust Wniebowzięcia NMP, który tradycyjnie przyciąga tysiące wiernych z kraju i zagranicy i należy do największych odpustów maryjnych w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

15 sierpnia na Jasnej Górze – program obchodów

2020-08-13 19:32

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Wniebowzięcie NMP

Bożena Sztajner/Niedziela

Ojcowie i bracia paulini zapraszają na Jasną Górę do uczestnictwa w obchodach uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Tradycyjnie rozpoczną się one już wieczorem 14 sierpnia.

14 sierpnia, piątek, wigilia uroczystości

18.30 – Msza św. – przewodniczy kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski; powitanie – o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry; szczyt jasnogórski

Po Mszy św. modlitwa uwielbienia – prowadzi zespół „Mocni w Duchu”

21.00 – Apel Jasnogórski w Kaplicy Matki Bożej – o. Kazimierz Maniecki

Czuwanie nocne – Ewangelizacyjna Piesza Pielgrzymka Salezjańska /bazylika/

21.00 – Koncert „Abba Ojcze” – Pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki św. Jana Pawła II, błonia jasnogórskie / transmisja w TVP1

15 sierpnia, sobota, uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

5.30 – Godzinki

6.00 – Odsłonięcie Cudownego Obrazu Matki Bożej

Msza św. z homilią

8.00 – Msza św. Warszawskiej Pieszej Pielgrzymki; homilia – o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry /szczyt jasnogórski/

10.00 – Modlitwa za ojczyznę – prowadzi o. Nikodem Kilnar, Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Częstochowie, Jasnogórski Kwartet Wokalny „Cantus” i Jasnogórski Oktet Dęty pod dyr. Marka Piątka /szczyt jasnogórski/

10.45 – Ingres biskupów

11.00 – Suma pontyfikalna – przewodniczy i homilię głosi abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce; powitanie – o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów /szczyt jasnogórski/

poświęcenie ziół

14.30 – Droga Krzyżowa /wały jasnogórskie/

16.00 – Różaniec /Kaplica Matki Bożej/

18.30 – Procesja eucharystyczna /wały jasnogórskie/

19.00 – Msza św. z homilią – abp Wacław Depo, metropolita częstochowski /bazylika/

21.00 – Apel Jasnogórski – bp Józef Guzdek, biskup polowy Wojska Polskiego – Święto Wojska Polskiego /udział Kompanii Honorowej W.P. /Kaplica Matki Bożej/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję