Reklama

Niedziela Lubelska

Wyróżnieni przez krzyż

Niedziela lubelska 19/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

krzyż

Paweł Wysoki

Wizytacja kanoniczna przebiegała w obecności relikwii Drzewa Krzyża

Parafia pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i św. Jana Chrzciciela w Leszkowicach została wyróżniona tym, że przez dwa najważniejsze tygodnie w roku – Wielki Tydzień i oktawę Wielkanocy gościła kopię Krzyża Trybunalskiego z relikwiami Drzewa Krzyża.

Przylgnęli do Chrystusa

Przez wyjątkowo długi czas nawiedzenia mieszkańcy Leszkowic i Luszawy zupełnie zmienili rytm życia. Po rekolekcjach ewangelizacyjnych, których zakończenie przypadło na Niedzielę Palmową, aż do wigilii uroczystości Miłosierdzia Bożego gromadzili się na popołudniowej modlitwie w kościele. 22 kwietnia, w ostatnim dniu nawiedzenia, z żalem rozstawali się z bezcennym darem. – Krzyż mocno nas połączył. Codziennie o godz. 15.00 przerywaliśmy wiosenne prace, by przyjść do kościoła na adorację krzyża, która rozpoczynała się Koronką do Miłosierdzia Bożego. Obecność relikwii sprawiła, że nasz czas płynął zupełnie inaczej. Bardzo nam tego bardzo brakowało – mówili parafianie. Mieszkańcy najmniejszej, niespełna tysięcznej parafii w dekanacie czemiernickim mocno przeżyli Triduum Paschalne. – Przez obecność kopii Krzyża Trybunalskiego zostaliśmy wyróżnieni. To dla nas także zobowiązanie, by jeszcze mocniej przylgnąć do Chrystusa – podkreślali rolnicy z pogranicza Lubelszczyzny i Podlasia.

Ostatni dzień nawiedzenia upłynął pod znakiem wizytacji kanonicznej. Już w południe wierni zgromadzili się w świątyni, by spotkać się na Eucharystii z abp. Stanisławem Budzikiem. Witając Metropolitę Lubelskiego, mówili: – Jesteśmy zaangażowani w życie parafii. Każdego roku wraz naszym proboszczem podejmujemy wiele duchowym i materialnych działań. Dobra współpraca została zapoczątkowana przez naszego wieloletniego proboszcza ks. Jerzego Kowalczyka, a kontynuowana jest przez obecnego ks. Mirosława Łysko. W obecnych, niełatwych czasach, angażowanie się całej społeczności pod przewodnictwem proboszcza jest mocnym spoiwem łączącym wspólnotę. Podejmowane działania budują w nas świadomość, że każdy przyczynia się do wzrostu naszej małej parafii, która jest prawdziwym domem; takim, w którym nabiera się sił do wędrówki przez życie.

Reklama

Człowiek – najważniejsza inwestycja

Jak w sprawozdaniu wizytacyjnym przypomniał ks. Mirosław Łysko, parafia została erygowana z inicjatywy miejscowych gospodarzy w 1921 r. przez bp. Mariana Leona Fulmana. Zaledwie 3 lata później biskup poświęcił piękny kościół, wniesiony w stylu podkarpackim, w którym mieszkańcy gromadzą się na słuchaniu Słowa Bożego i łamaniu Chleba. – Religijność w parafii można uznać za tradycyjną. Systematyczny udział w Mszy św. niedzielnej wynosi ok. 40%; zadawalająca jest frekwencja na nabożeństwach. U wielu parafian wyraźnie zauważa się przywiązanie do Kościoła, częstą spowiedź i Komunię św., gorliwy udział w rekolekcjach, szczególnie w misjach z okazji 90. rocznicy konsekracji kościoła i w niedawnych misjach „Źródło”. W czasie wizyty duszpasterskiej mieszkańcy przyjmują księdza serdecznie; nie spotkałem się z żadnym atakiem słownym na księży lub na Kościół. U wielu daje się odczuć znajomość Pisma Świętego i zainteresowanie życiem Kościoła – mówił Ksiądz Proboszcz.

Jak podkreślał, życie duchowe przekłada się na dbałość o stan materialny parafii. – Ludzie przychodzą do pracy przy kościele za darmo, nie chcą zapłaty, dzięki czemu można przeprowadzić wiele inwestycji nie licząc się z kosztami robocizny – mówił duszpasterz. – Za pracę murarzy, stolarzy, hydraulika, brukarzy i elektryka parafia nie zapłaciła nic. Były to czyny wynikające z wiary i przywiązania ludzi do Kościoła – podkreślał. Wśród najważniejszych prac wymienił remont kościoła i budowę nowej plebanii, co dla niewielkiej wspólnoty było nie lada wysiłkiem.

Doceniając wspólną troskę o piękno domu Bożego i jego najbliższe otoczenie, Ksiądz Proboszcz zapewniał, że najważniejszą inwestycją zawsze pozostanie człowiek – parafianin, który ma dorosnąć do wielkości swojego powołania. – Staramy się nie zagubić nikogo i nikogo nie wykluczyć nawet wtedy, gdy jako wspólnota musimy nieść na swoich ramionach jakiegoś parafianina czy rodzinę przez wiele lat. Bo cegła położona na cegłę może leżeć 500 lat i więcej w murze, a młodego człowieka z Kościoła może wywiać byle powiew złej mody czy nawet niewielkie zgorszenie.

Reklama

Niezwykłe świadectwo

Odpowiadając na prośbę o modlitewną pamięć przed Bogiem – dawcą wszelkiego dobra i pasterskie błogosławieństwo na owocny trud, abp Stanisław Budzik sprawował Mszę św. w intencji parafian oraz udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania. – Krzyż przypomina nam, że Chrystus odkupił nas przez swoją mękę, śmierć i zmartwychwstanie. Wpatrując się w krzyż i zanosząc do niego nasze troski i cierpienia, możemy przemienić je w zbawienie, w radość życia wiecznego – mówił Pasterz.

W homilii abp Stanisław Budzik podkreślał, że Chrystus najwięcej powiedział człowiekowi przez swoje zmartwychwstanie, które jest ukoronowaniem wszystkich słów i dopełnieniem wszystkich zdumiewających dzieł. – Zmartwychwstanie to niezwykłe świadectwo, że Chrystus był Synem Bożym, który dla nas zstąpił z nieba, za nas umarł i zmartwychwstał. To najważniejszy dzień w historii zbawienia, w którym nasz Pan powstał z martwych, zwyciężył śmierć i przywrócił nam życie – mówił Ksiądz Arcybiskup. Nawiązując do fragmentów Ewangelii opisujących spotkania Zmartwychwstałego z uczniami, Pasterz zwracał uwagę, że Jezusa nie jest łatwo poznać. – Zanim rozpoznają Go oczy, Jezus chce, byśmy poznali Go zmysłem wiary. By uwierzyć, trzeba przebyć z Jezusem długą drogę, która jest drogą krzyża – wyjaśniał i zachęcał wiernych, by słuchali słów Jezusa i dzielili z Nim radość eucharystycznej ofiary. Odnosząc się do hasła roku duszpasterskiego: „Idźcie i głoście”, apelował: – Troszczcie się o własne zbawienie, ale zabiegajcie też o to, by jak najwięcej ludzi przyprowadzić do Chrystusa słowem zachęty i przykładem życia wiernego Ewangelii.

* * *

Projekt „Źródło” w najbliższym czasie:
Starościn
rekolekcje 4-7 maja, peregrynacja krzyża 6-13 maja
Abramów
rekolekcje 11-14 maja, peregrynacja krzyża 13-20 maja

2017-05-04 13:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowy krzyż w głogowskiej kolegiacie

2020-07-28 16:44

[ TEMATY ]

krzyż

kolegiata

fb/glogowskakolegiata

W głogowskiej kolegiacie pw. Wniebowzięcia NMP poświęcono nowy krzyż.

Uroczystość poświęcenia krzyża odbyła się 26 lipca, zaś aktu poświęcenia dokonał bp Krzysztof Zadarko. 

- Biskup Zadarko odwiedził Cichych Pracowników Krzyża. Poprosiłem go o przewodniczenie niedzielnej Mszy św. i aby przy tej okazji dokonał poświęcenia krzyża, który będzie wystrojem prezbiterium w związku z rocznicą 900-lecia powołania Kapituły Kolegiackiej, czyli 900 lat Kolegiaty. Ta uroczystość odbędzie się 27 września - mówi ks. kan. Rafał Zendran, proboszcz głogowskiej Kolegiaty pw. Wniebowzięcia NMP. 

W Kolegiacie cały czas trwają prace budowlane. Niedawno zostały wykończone posadzki. W kościele pojawiły się też nowe elementy wystroju - nowe ambony, pulpit i nowy krzyż, zakupiony u włoskich rzemieślników.

- Krzyż to dar jednej z uczestniczek turnusu w Domu Uzdrowienia Chorych, który teraz bardzo pięknie zamyka całość prezbiterium, gdzie jest centralnym punktem kultu i modlitwy - dodaje ks. Zendran. 

CZYTAJ DALEJ

Liban: w Bejrucie miały miejsce dwie eksplozje, są dziesiątki rannych

2020-08-04 18:27

[ TEMATY ]

Liban

PAP

Dwie silne eksplozje wstrząsnęły we wtorek stolicą Libanu, Bejrutem - informuje agencja AFP, według której są dziesiątki rannych. Telewizja Al-Dżazira pokazuje ogromne płomienie i chmury dymu nad miastem.

Libański minister zdrowia Hamad Hasan poinformował we wtorek wieczorem, że w potężnej eksplozji w porcie w Bejrucie zginęło ponad 25 osób, a ponad 2500 zostało rannych.

Występując na żywo w telewizji, wcześniej mówił, że zginęło ponad 30 osób, a ponad 3 tys. odniosło rany.

Z kolej szef libańskiego oddziału Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża podawał liczbę ponad 2200 rannych.

Na ten moment brak jakichkolwiek wiadomości, aby polscy obywatele ucierpieli na skutek eksplozji, do której doszło we wtorek w stolicy Libanu Bejrucie - poinformował na Twitterze wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.

"Polskie MSZ jest w stałym kontakcie z naszą ambasadą w Bejrucie. Trwa ustalanie dokładnych informacji o przyczynie i skutkach eksplozji; na ten moment brak jakichkolwiek wiadomości, aby ucierpieli obywatele RP" - napisał na Twitterze wiceminister spraw zagranicznych.

Wcześniej agencje i lokalne media pisały o jednej eksplozji, która miała miejsce prawdopodobnie w porcie w Bejrucie, gdzie magazynowane są materiały pirotechniczne. Według tych informacji wybuch był słyszany w wielu częściach miasta.

Agencja AP przekazuje, że w centrum Bejrutu są poważne zniszczenia, w wielu budynkach wyleciały szyby z okien i posypały się sufity, a spod gruzów wyciągani są zakrwawieni ludzie.

Minister zdrowia Libanu Hamad Hasan poinformował, że w wyniku wtorkowej potężnej eksplozji w stolicy kraju Bejrucie jest wielu rannych; są też rozległe zniszczenia. Według agencji AFP doszło do dwóch silnych wybuchów.

Telewizja Al-Dżazira w relacji na żywo pokazuje ogromne płomienie i chmury dymu nad miastem. Do eksplozji doszło prawdopodobnie w porcie, gdzie magazynowane są materiały pirotechniczne.

"Siła wybuchu była ogromna - powiedziała Zeina Khodr z Al-Dżaziry, relacjonująca wydarzenia z Bejrutu. - Szłam ulicą i upadłam na ziemię. Wybuchła panika i zapanował chaos, wszędzie leży szkło".

Wcześniej agencje przekazywały, że w centrum Bejrutu są poważne zniszczenia, w wielu budynkach wyleciały szyby z okien i posypały się sufity, a spod gruzów wyciągani są zakrwawieni ludzie

CZYTAJ DALEJ

Wieliczka: koronawirus w klasztorze ojców franciszkanów

2020-08-04 20:23

[ TEMATY ]

koronawirus

franciszkanie.pl

"Jeden z naszych ojców przebywa w szpitalu z powodu zarażenia koronawirusem" - piszą na stronie internetowej i w mediach społecznościowych franciszkanie z klasztoru w Wieliczce. Kościół, w którym znajduje się m.in. cudowny obraz Matki Bożej Łaskawej, został zdezynfekowany.

Jeden z zakonników trafił do szpitala, a czterech innych objęto kwarantanną. Bracia objęci kwarantanną mieszkają w odosobnionej części klasztoru, zaś pozostali, którzy pełnią posługę w kościele, mieszkają w Liceum Franciszkańskim z oddzielnym wejściem, kuchnią i refektarzem, i nie mają kontaktu ze współbraćmi objętymi kwarantanną.

Kościół został poddany dezynfekcji. Msze św. i nabożeństwa są sprawowane przez tych kapłanów, którzy byli w ostatnim czasie na urlopie i nie mieli styczności z pozostałymi, przebywającymi do tej pory w klasztorze.

Franciszkanie apelują, aby przed wejściem do świątyni zakładać maski i dezynfekować dłonie. Osoby, które w ostatnim czasie miały bezpośredni kontakt z chorym o. Arturem, winny zgłosić się do wielickiego sanepidu.

"Informujemy również, że współbracia objęci kwarantanną nie mają żadnych objawów choroby i czują się dobrze. Będą przebywać w klasztorze przez dwa tygodnie bez możliwości kontaktu z innymi" - dodają zakonnicy, zawierzając Matce Bożej Łaskawej Księżnej Wieliczki przebywającego w szpitalu kapłana oraz braci objętych kwarantanną.

Franciszkanie w Wieliczce są kustoszami sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, która otaczana jest czcią przez mieszkańców miasta, zwłaszcza górników. Tutaj spoczywa również sługa Boży Alojzy Kosiba. Zakonnicy prowadzą także w Wieliczce liceum ogólnokształcące.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję