Reklama

Diecezja świdnicka

Sanktuarium Fatimskie w Polanicy

W Polanicy-Sokołówce przy klasztorze Zgromadzenia Najświętszych Serc Jezusa i Maryi erygowano 6 maja br. diecezjalne sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, które powstało z inicjatywy biskupa świdnickiego Ignacego Deca. Znacznie przyczynił się do tego także ks. prał. Antoni Kopacz – dziekan dekanatu Polanica-Zdrój. Trzeba tu również podkreślić duże zaangażowanie gospodarzy miejsca – ojców sercanów białych, na czele z prowincjałem Polskiej Prowincji – o. Piotrem Budrewiczem. W czasie uroczystości odczytał on dekret biskupa świdnickiego erygujący sanktuarium i powierzył funkcję jego kustosza misjonarzowi o. dr. Zdzisławowi Świniarskiemu. Poprosił także Pasterza Kościoła świdnickiego o przewodniczenie Mszy św. prymicyjnej, jak nazwał pierwszą Eucharystię w nowym sanktuarium.

Mszę św. koncelebrowali m.in. przybyli z kraju i z zagranicy sercanie biali z generałem tego zgromadzenia o. Javierem Álvarezem Ossorio oraz kapłani diecezjalni z ks. prał. Antonim Kopaczem. – To jest wydarzenie historyczne nie tylko dla tego klasztoru, ale i dla całej przeżywającej 14. rok swojego istnienia diecezji świdnickiej. Bardzo się cieszę, że ojcowie sercanie biali przyjęli propozycję, aby tutaj utworzyć sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej – powiedział na początku Mszy św. bp Dec. Przekazał on gospodarzom tego miejsca portret św. Jana Pawła II i życzył, aby uczyli się od niego w jego stylu kochać Matkę Najświętszą. – I mówić Jej naszymi słowami, naszym całym życiem „Totus Tuus” – Maryjo, cali Twoi jesteśmy – podkreślił Ksiądz Biskup.

Reklama

W homilii wyraził radość z faktu, że możemy dzisiaj Matce Bożej złożyć w darze to piękne sanktuarium i prosić Ją, aby zechciała tu pozostać i przyjmować na modlitwie pielgrzymów, którzy będą do Niej przybywać. – Chcemy, aby to był niezatarty ślad naszej wdzięczności wobec Maryi za Jej miłość do nas. Chcemy również, aby była to wielka pamiątka obchodzonej właśnie 100. rocznicy Jej objawień w Fatimie – zaznaczył bp Dec. Wezwał, by uroczyste ogłoszenie sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej było dla całej diecezji świdnickiej i wszystkich przybywających tutaj pielgrzymów odpowiedzią na ową tęsknotę za obecnością Matki Bożej, tęsknotę za Jej bliskością w naszym codziennym życiu. – Niech Maryja przekracza progi naszych domów, wchodzi do naszych rodzin i środowisk, przynosząc ze sobą swego Syna, jedynego Zbawiciela człowieka. Niech Niepokalane Serce Maryi na tym miejscu otrzymuje wynagrodzenia za ludzkie grzechy i nieprawości, niech nas wszystkich tu wspomaga – apelował Ksiądz Biskup.

W czasie Mszy św. głos zabrał wicewojewoda dolnośląski Kamil Krzysztof Zieliński. Przywołał on słowa wypowiedziane podczas pierwszego posiedzenia Sejmu RP obecnej kadencji przez marszałka seniora Kornela Morawieckiego: „Niosę Ciebie, Polsko, jak żagiew, jak płomienie. Dokąd Cię doniosę, nie wiem”. – Muszę powiedzieć, Ekscelencjo, że tym dzisiejszym dekretem wyznaczyłeś wraz z ojcami sercanami białymi na mapie Polski ten azymut – Matkę Bożą Fatimską na polanickiej Sokołówce – powiedział. Podkreślił, że wszyscy żyjemy w przekonaniu, iż to narzędzie, które dała nam Maryja – Różaniec jest jedyną drogą do wolności, jedyną drogą do Nieba. To jest miłość bliźniego przez poszanowanie drugiego człowieka, przez obronę życia. – Drodzy Ojcowie Sercanie, życzę wam, aby ten azymut, który tutaj u was się znajduje, był obecny w życiu jak największej liczby pielgrzymów, a jeśli w tych pielgrzymkach znajdzie się choć jedna „zdrowaśka” za polityków, to Bóg wam za to zapłać – postulował wicewojewoda Zieliński.

Uroczystością erygującą polanickie sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej zainaugurowano w tej sercańskiej wspólnocie Jerycho Różańcowe, które kończy się 13 maja br.

2017-05-09 13:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski dla 100-letniego ks. Franciszka Hanka

2021-08-01 15:34

[ TEMATY ]

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Od lewej: ks. Paweł, ks. Franciszek Hanek, ks. Łukasz

Od lewej: ks. Paweł, ks. Franciszek Hanek, ks. Łukasz

Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski został w niedzielę odznaczony ks. kanonik Franciszek Hanek. Uroczystość odbyła się w Mielcu (Podkarpackie) podczas Mszy św. z okazji jubileuszu 100. urodzin duchownego i 70 lat jego kapłaństwa.

Jak poinformował w niedzielę rzecznik urzędu marszałkowskiego w Rzeszowie Tomasz Leyko Krzyż został przyznany przez Kapitułę Orła Białego na wniosek marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla, który jest również sekretarzem kapituły Polonia Restituta. On także odznaczył jubilata.

CZYTAJ DALEJ

Papież do młodych: na wzór Maryi nieście Chrystusa w świat

2021-08-02 14:50

[ TEMATY ]

młodzi

Franciszek

młodzież

Monika Rybczyńska/Biuro Krajowe ŚDM

Ojciec Święty zachęcił młodzież, by na wzór Maryi niosła Chrystusa w świat i czyniła ze swego życia dar dla innych. Papież pisze o tym w przesłaniu na 32. Międzynarodowy Festiwal Młodych odbywający się w Medziugoriu. Hasłem tygodniowego spotkania, w którym uczestniczy również młodzież z Polski, są słowa „Co dobrego mam czynić?”.

W swym przesłaniu Franciszek nawiązuje do historii bogatego młodzieńca, który odszedł smutny po spotkaniu z Jezusem. Papież wskazuje, że miał on odwagę stawiania słusznych pytań, zabrakło mu jednak odwagi do przyjęcia odpowiedzi Jezusa: zrezygnowania z siebie samego i swoich bogactw, by związać się z Chrystusem i dzięki tej drodze odkryć pełnię szczęścia. „Także do was Jezus mówi dziś: pójdź i naśladuj” – pisze Papież zachęcając uczestników festiwalu, by nie bali się oddać swej młodości w ręce Jezusa i podążać za Nim.

CZYTAJ DALEJ

Proboszcz Zuzeli: dla mojej mamy Prymas Wyszyński już za życia był święty

2021-08-03 11:31

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

Stefan Wyszyński

Wyszyński

Instytut Prymasowski

Prymas Wyszyński z Ojcem

Prymas Wyszyński z Ojcem

„Ks. Prymas jest obecny w moim sercu od lat dziecięcych. Dla mojej mamy kard. Wyszyński już za życia był święty. Ja w takim duchu byłem wychowany” – powiedział ks. Jerzy Krysztopa, proboszcz parafii w Zuzeli, gdzie 120 lat temu urodził się Stefan Wyszyński, późniejszy Prymas Polski, niebawem błogosławiony.

Stanisław Wyszyński i Julianna Karp – rodzice przyszłego Prymasa – pobrali się w 1899 r. w sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny w Prostyni (obecnie diecezja drohiczyńska), a na początku 1900 r. przybyli do Zuzeli. Stanisław pracował tam jako organista.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję