Reklama

Niedziela Lubelska

Relikwie świadków Bożego Miłosierdzia

W wigilię Niedzieli Miłosierdzia Bożego do kościoła rektoralnego pw. św. Piotra Apostoła w Lublinie zostały wprowadzone relikwie św. Jana Pawła II oraz św. s. Faustyny Kowalskiej

Niedziela lubelska 20/2017, str. 5

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

relikwie

św. Faustyna

Małgorzata Oroń

Relikwie św. Jana Pawła II i św. Faustyny

Relikwie św. Jana Pawła II i św. Faustyny

W kościele rektoralnym przy ul. Królewskiej (pojezuicki), w którym codziennie o godz. 15 jest odmawiana Koronka do Bożego Miłosierdzia, a następnie sprawowana jest Msza św., wierni szerzący kult Bożego Miłosierdzia uczestniczyli w uroczystym wprowadzeniu relikwii świadków Bożego Miłosierdzia. Jak wyjaśnia ks. Bogusław Suszyło, rektor kościoła, „wraz z wiernymi praktykującymi w naszym kościele oraz tymi, którzy sporadycznie uczęszczają na tutejsze nabożeństwa, chcieliśmy, aby każdy mógł poczuć obecność tych, którzy cały czas pokazują nam drogę do świętości i zachęcają do tego samego, do okazywania miłosierdzia”. Wprowadzenie relikwii poprzedziła pielgrzymka do Łagiewnik po relikwie w postaci fragmentu kości św. Faustyny. Relikwie św. Jana Pawła II – krople krwi ks. Suszyło otrzymał wcześniej z rąk kard. Stanisława Dziwisza.

Reklama

Uroczystego wprowadzenia relikwii świadków Bożego Miłosierdzia dokonał ks. Krzysztof Podstawka – wicekanclerz Kurii Metropolitalnej i redaktor „Niedzieli Lubelskiej”. W homilii przywołał zapiski św. Faustyny z „Dzienniczka” („Nie zazna świat spokoju, dopóki nie pozna Bożego Miłosierdzia, dopóki nie pozwoli się temu miłosierdziu ogarnąć”) oraz słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane podczas pierwszej pielgrzymki do ojczyzny („Niechaj zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”). – W naszym pokoleniu dało się zobaczyć, jak te słowa zostały zrealizowane. Duch Święty zstępował i odnawiał oblicze naszej ziemi, krusząc mury systemu zniewolenia, w którym znajdowała się wówczas ojczyzna – mówił ks. Podstawka. Analizując życiorys św. Jana Pawła II, podkreślał: – Upłynęło tak wiele czasu, a wspomnienia są nadal żywe. Jakby Duch Święty chciał mówić do całego Kościoła i świata, że życie św. Jana Pawła II było życiem człowieka posłusznego Ewangelii, wiernym wypełnieniem odpowiedzi na pytanie Chrystusa: Czy miłujesz mnie więcej aniżeli inni? Mówiąc o Bożym Miłosierdziu, kaznodzieja zwrócił uwagę, że s. Faustyna była duchową przyjaciółką św. Jana Pawła II. – Nie jest przypadkiem, że te odległe od siebie życiorysy były sobie jednocześnie tak bliskie. Za sprawą tej prostej siostry zakonnej orędzie o Bożym Miłosierdziu związało się tak mocno z naszymi czasami. To nią posłużył się Bóg, aby objawić i przypomnieć człowiekowi tak ważne i fundamentalne dla naszego życia prawdy. Jesteśmy dłużnikami Bożego Miłosierdzia, a bycie dłużnikiem oznacza potrzebę wdzięczności, ale też potrzebę dzielenia się tym, co się otrzymało – podkreślał. – O to chodzi też papieżowi Franciszkowi, gdy mówi, abyśmy patrząc w niebo, nie tracili gruntu pod nogami, abyśmy uważnie się rozglądali i umieli dostrzegać ludzi będących w potrzebie – wyjaśniał. Na zakończenie przypomniał, że „święci nie są tylko po to, żeby ich imiona śpiewać w litaniach i podziwiać na obrazach”. – Święci są po to, aby nas inspirować i być dla nas zachętą, aby iść i głosić światu prawdę o Miłosierdziu, bez którego nie da się żyć – podkreślał. – Lublin obchodzi 700 lat istnienia; miasto zapisuje kolejną kartę w swojej barwnej historii. Ślady obecności św. Jana Pawła II, takie jak KUL, kościoły, szkoły i ulice noszące jego imię, to znaki, przez które można spotkać przechadzającego się ulicami papieża. To nie jest przypadek, że losy naszego miasta związały się z życiem Karola Wojtyły, a jego życie tak mocno związało się z Lublinem – mówił ks. Podstawka.

Po Mszy św. odbył się blisko dwugodzinny koncert pt. „Misericordia Testis” (Świadkowie Miłosierdzia) w wykonaniu Chóru Gospel Rain. Program specjalnie przygotowanego koncertu składał się z najbardziej przejmujących pieśni zespołu, które ogłaszają moc Bożej miłości, a jednocześnie stanowią świadectwo dotyku Ojcowskiego przebaczenia i miłosierdzia. Pieśni były przeplatane odczytywaniem najważniejszych fragmentów z „Dzienniczka” św. s. Faustyny na temat Bożego Miłosierdzia. Koncert został zrealizowany przy współudziale Wydziału Kultury Miasta Lublin.

2017-05-10 14:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bielsko-Biała: oryginalna wystawa papieska „Przewodnik, świadek, święty…”

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Archiwum autora

„Twój portret w naszym domu co dzień nam przypomni, co może jeden człowiek, i jak działa świętość” – słowa „Ody na 80. urodziny Jana Pawła II” Czesława Miłosza stanowią motto otwartej 23 kwietnia w bielskiej Galerii Środowisk Twórczych oryginalnej wystawy papieskiej. Ekspozycja „Przewodnik, świadek, święty..” nie ma charakteru wspomnieniowego, lecz sięga po osobiste przemyślenia i przeżycia artystów, dla których źródłem inspiracji było życie i nauczanie Jana Pawła II.

Wystawa prezentuje kilkadziesiąt obrazów, rysunków, fotografii i plakatów. Są tu zebrane prace sprzed lat, a także takie, które powstały specjalnie dla potrzeb tego projektu. Zobaczyć można na niej dzieła takich artystów, jak: Maciej Bieniasz, Franciszek Starowieyski, Waldemar Świerzy, Arturo Mari, Mieczysław Górowski, Roman Kalarus, Lech Majewski i inni. Wystawie towarzyszą zdjęcia Stanisława Markowskiego ukazujące biskupa Karola Wojtyłę w Krakowie oraz pierwsze pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Kurator wystawy i autor kilku prezentowanych na niej prac Piotr Czadankiewicz ma nadzieję, że poprzez różnorodność form wypowiedzi wystawa stanie się „głosem budzącym refleksje i przybliżającym przesłanie życia Jana Pawła II”.
„To zaproszenie do próby konsekwentnego spojrzenia na świadectwo życia Karola Wojtyły - Jana Pawła II w perspektywie tego, co w nim szczególnie istotne, co pomocne w naszym odszukiwaniu tajemnicy życia, na pewno przekracza możliwości tej realizacji i w pełni zdajemy sobie z tego sprawę” – podkreśla artysta i zauważa, że jest swoistym paradoksem, że tak medialna postać, jak Jan Paweł II, „nie stała się w szerszym zakresie inspiracją dla intrygujących przemyśleń w obszarze sztuki”. „Może papież mierzył za wysoko, stawiał za wysokie wymagania? Bo chyba więcej było ciekawych dzieł krytycznych niż takich, które próbowały wsłuchać się w papieskie nauczanie czy korzystać ze świadectwa jego życia” – dodaje Czadankiewicz.
Zdaniem szefa galerii, znajdującej się w Bielskim Centrum Kultury, tego typu wystawy plastyczne są rzadkością w skali kraju. „Wystawa i związane z nią wydawnictwo mają charakter projektu zaledwie, luźnych, osobistych impresji, a do udziału w projekcie zaproszono artystów, których obecność, ze względu na charakter ich twórczości, tłumaczy się praktycznie sama” – zaznacza bielski grafik. Otwarta w środę wystawa jest kontynuacją projektu towarzyszącego beatyfikacji Jana Pawła II w 2011 roku.
Artystom zadano wtedy pytanie o ich osobisty odbiór papieża - Polaka. „Pełniejszą i zdystansowaną ocenę tego przebogatego życiorysu umożliwi dopiero upływający czas” – zauważa kurator i tłumaczy, że ekspozycja miała zachęcić zaproszonych ludzi kultury „do próby wykroczenia poza schematy mówienia o papieżu - Polaku, do odejścia od wspomnień odwołujących się głównie do emocji i charyzmy Karola Wojtyły czy zwyczajowo pochwalnych dywagacji dotyczących jego pontyfikatu”. „Chodziło o skupienie się na zasadniczych, egzystencjalnych pytaniach: co istotnie ważnego wniósł do mojego życia Jan Paweł II, czy pomógł mi w kształtowaniu własnej tożsamości, w staraniach o świadome, dojrzałe życie?” – wylicza.
Niektóre wypożyczone na wystawę prace plastyczne można obejrzeć także w budynku kurii diecezjalnej na ekspozycji zatytułowanej „... módl się za nami” przygotowanej z okazji kanonizacji papieża Jana Pawła II. Tę wystawę zorganizowało Diecezjalne Muzeum w Bielsku-Białej i Forum kultura i duchowość. Prace można obejrzeć w holu pierwszego piętra kurii (ul. Żeromskiego 5) od 25 kwietnia do 30 maja 2014 roku (z wyjątkiem sobót i niedziel) w godz. 9:00 do 18:00.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Włochy: obchody 800. rocznicy śmierci św. Dominika

2021-08-05 20:40

[ TEMATY ]

św. Dominik

Bolonia

Vatican News

W Bolonii trwają obchody 800. rocznicy śmierci św. Dominika Guzmana, założyciela Zakonu Kaznodziejskiego. Przy jego grobie codziennie sprawowane są jubileuszowe Msze. Ulicami tego włoskiego miasta, którego św. Dominik jest współpatronem, dziś wieczorem niesione będą jego relikwie. Procesja przejdzie do miejsc związanych z ostatnim etapem jego życia i zakończy się przy grobie założyciela dominikanów, który zmarł w Bolonii 6 sierpnia 1221 roku.

Z okazji jubileuszu specjalny list wystosował Papież Franciszek, który nazwał św. Dominika „kaznodzieją łaski”. Mistrz generalny dominikanów o. Gerard Francisco Timoner wskazuje na aktualność przesłania św. Dominika, który, jak mówi, choć żył w średniowieczu, to ma wiele do powiedzenia współczesnemu światu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję