Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 22/2017, str. 5

50 lat

Odnowa w Duchu Świętym

Z udziałem kilkudziesięciu tysięcy pielgrzymów odbyło się 22 maja br. na Jasnej Górze ogólnopolskie czuwanie Odnowy w Duchu Świętym. Było to dziękczynienie za 50 lat istnienia tego ruchu. Na czuwaniu obecny był bp Bronisław Dembowski – wieloletni delegat Episkopatu ds. Odnowy w Duchu Świętym. Posługę muzyczną pełnił zespół Nazaret, a animację prowadziła s. Nikodema ze Zgromadzenia Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus. W programie spotkania znalazły się m.in.: konferencje, modlitwa o otwarcie na odnowę życia w Duchu Świętym, świadectwa, modlitwy dziękczynne i wstawiennicze. Mszy św. wieńczącej spotkanie przewodniczył na Szczycie Jasnogórskim biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej Andrzej Siemieniewski. Ks. Sławomir Płusa – przewodniczący Rady Krajowego Zespołu Koordynatorów podkreślił: – Otwieramy się na dary, które Pan Bóg chce nam ofiarować, prosimy o nie, żeby ożywiać Kościół, żeby być zdolnym do ewangelizacji. W nawiązaniu do zbliżającego się spotkania w Rzymie dodał: – To będzie najpierw dziękczynienie, a przy okazji napełnienie się powiewem Ducha Świętego, razem z papieżem Franciszkiem, który pokazuje, jaki ma być chrześcijanin dzisiaj: że ma być uczniem i misjonarzem. Będziemy właśnie o to prosić.

Szkoły im. Kardynała Wyszyńskiego

Nasza historia naszą dumą

W 8. Pielgrzymce Szkół Prymasowskich 17 maja br. ok. 500 uczniów z 24 szkół z całej Polski przybyło na Jasną Górę. – W tym roku naszym hasłem jest zawołanie: „Nasza historia naszą dumą”. Ponieważ jest to rok 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, chcemy pochylić się nad tym wydarzeniem, a jednocześnie chcieliśmy – i od tego zaczęliśmy nasze spotkanie – pochylić się nad historią naszych szkół. Delegacje szkół, które przyjechały na Jasną Górę, przedstawiały się, prezentowały swoje motta, regiony, z których przyjechały – poinformowała Iwona Czarcińska, wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Krótko

Reklama

11 maja odbyło się 10. Ogólnopolskie Spotkanie Młodych z Biblią. Uczestniczyli w nim zwycięzcy etapów diecezjalnych Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej.

12 maja miała miejsce 2. Konferencja Przedsiębiorców Katolickich pod hasłem: „Bóg, Rodzina, Firma, Hojność”. Eucharystii przewodniczył arcybiskup senior Stanisław Nowak z Częstochowy.

• W dniach 12 i 13 maja odbywała się 32. Pielgrzymka Bankowców z udziałem ok. 5 tys. osób, na czele z przedstawicielami Związku Banków Polskich. Organizatorem tegorocznej pielgrzymki było Duszpasterstwo Bankowców z Lublina. Eucharystii przewodniczył abp Stanisław Budzik – metropolita lubelski.

Reklama

• W dniach 12-13 maja o poprawę bezpieczeństwa na drogach modlili się uczestnicy 16. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kierowców.

13 maja odbyła się 18. Pielgrzymka Rodzin Osób Powołanych i Wspierających Powołania do Kapłaństwa i Życia Konsekrowanego. Mszy św. przewodniczył bp Marek Solarczyk – delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. powołań.

13 maja na Jasną Górę przybył Arystarch Smirnow – prawosławny metropolita kemerowski i prokopjewski patriarchatu moskiewskiego.

14 maja odbyła się 20. Ogólnopolska Pielgrzymka Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym z udziałem członków Federacji Ogólnopolskich Stowarzyszeń Represjonowanych w Stanie Wojennym. Obecna była Anna Rakocz – przewodnicząca Federacji. Mszy św. przewodniczył ks. Ryszard Umański – kapelan częstochowskiej Solidarności.

• W dniach 16-17 maja odbyło się 138. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce. Gościem spotkania był nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio.

17 maja na Jasnej Górze modlili się członkowie Stowarzyszenia Centrum Ochotników Cierpienia, które świętuje 30-lecie istnienia w Polsce. Stowarzyszenie działa na świecie już 70 lat. Zostało założone przez bł. ks. Luigiego Novarese. Z pielgrzymami przybył ks. Janusz Malski – moderator generalny Cichych Pracowników Krzyża. Mszy św. przewodniczył bp Stefan Regmunt – przewodniczący Zespołu KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2017-05-24 09:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

17 września Kościół wspomina św. Hildegardę z Bingen

[ TEMATY ]

św. Hildegarda

eSPe

17 września Kościół wspomina świętą Hildegardę z Bingen – doktora Kościoła. Żyjąca w latach 1098-1179 niemiecka benedyktynka należała do najbardziej fascynujących postaci średniowiecza: była wizjonerką, lekarką, pisarką i kompozytorką oraz znawczynią ówczesnych nauk przyrodniczych.

Kult liturgiczny św. Hildegardy z Bingen rozszerzył 10 maja 2012 roku na cały Kościół papież Benedykt XVI, który uważa ją za jedną ze swoich mistrzyń duchowych; 7 października tegoż roku włączył ją – jako czwartą kobietę – do grona 35 doktorów Kościoła. W krajach języka niemieckiego Hildegarda jest od wieków czczona jako święta.

CZYTAJ DALEJ

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę, którą ci daje

2021-09-16 09:12

[ TEMATY ]

ksiądz

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Hymnem do Ducha Świętego odśpiewanym w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęły się doroczne rekolekcje dla księży diecezjalnych i zakonnych, którym w dniach 15 – 17 września przewodniczy abp Grzegorz Ryś. Pierwsze rozważanie rekolekcyjne zostało oparte o fragment ewangelii św. Marka (Mk. 1.1-8)

Przyglądając się postaci św. Marka, łódzki pasterz wskazał na trzech uczniów Jezusa, którzy byli mistrzami dla autora Ewangelii. – Trzech uczniów Jezusa Chrystusa: Barnaba, Piotr i Paweł przekazywali Markowi wiarę. Chcę dzisiejszego wieczoru zatrzymać się tylko na tym jak ten przekaz się dokonywał, bo to jest coś, w czym każdy z nas może się odnaleźć, ale potrzebujemy się odnaleźć razem – zauważył arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Ozorków: 100 lat Sióstr Urszulanek

2021-09-17 09:45

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

W parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP i Podwyższenia Świętego Krzyża w Ozorkowie obyła się uroczysta Msza Święta odpustowa pod przewodnictwem ks. bpa Marka Marczaka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję