Reklama

Dookoła Polski

2017-05-24 09:58


Niedziela Ogólnopolska 22/2017, str. 8-9

W Iranie chcą liberalizacji

To dobra wiadomość nie tylko dla Iranu. Prezydentem tego kraju pozostanie umiarkowanie liberalny Hasan Rouhani. Pokonał wpływowego Ebrahima Raisiego, wspieranego przez konserwatywne elity religijne, polityczne i wojskowe, a także przywódcę religijnego ajatollaha Alego Chameneiego. Zwycięstwo Rouhaniego dowodzi, że znaczna część społeczeństwa Iranu chce liberalnej władzy, demokratycznych reform i kontynuowania otwarcia na świat w zakresie gospodarki i polityki. Rouhani w pierwszej kadencji doprowadził do zawarcia porozumienia z Zachodem, zakładającego ograniczenie programu atomowego Iranu w zamian za zniesienie sankcji gospodarczych. Jego zwycięstwo już w pierwszej turze wyborów było przekonujące: zdobył 57 proc. głosów, a jego główny rywal – 38 proc.

Wojciech Dudkiewicz

* * *

Atak w obronie

Zbombardowanie przez amerykańskie lotnictwo szyickich milicji – sojuszników prezydenta Baszara al-Asada na południu Syrii – w pobliżu zbiegu granic z Irakiem i Jordanią nie świadczy o większej niż dotychczas aktywności USA w wojnie w tym kraju. Nalot miał charakter defensywny i był odpowiedzią na próbę ich zbliżenia się do bazy Tanf, w której stacjonują amerykańskie siły specjalne. Amerykańskie źródła podają zniszczenie jednego czołgu. Przed atakiem amerykańskie lotnictwo zaprezentowało swoją obecność i oddało strzały ostrzegawcze.

wd

* * *

Zaciskają pięści

Wieści o strajku generalnym i demonstracjach w Grecji zbiegły się z ponurymi informacjami, że tamtejsza gospodarka znów znalazła się w recesji. PKB Grecji skurczył się o pół procenta w stosunku do danych sprzed roku, a prognozy też są niewesołe. Grecja jest obecnie jedynym krajem UE, w którym gospodarka się kurczy. Protesty – które sparaliżowały transport publiczny; doszło nawet do starć i zamieszek – są wymierzone przeciwko kolejnym cięciom pensji i emerytur oraz podwyżkom podatków. Zostały wymuszone na władzach w Atenach i przyjęte przez tamtejszy parlament przez międzynarodowych kredytodawców. Cięcia odblokują kolejną transzę kredytu dla Grecji i umożliwią porozumienie w sprawie spłaty greckich długów.

Reklama

jk

* * *

Teraz Węgry

Jak nie Polska, to Węgry. Parlament Europejski, przyjmując rezolucję wzywającą do ukarania Węgier w związku z rzekomym łamaniem demokracji przez rząd Viktora Orbána, znów chciał pokazać, że jest potrzebny. Jednak władze Węgier oświadczyły, że ani nie ulegną presji Brukseli w sprawie zniesienia zaostrzonych przepisów migracyjnych (przewidujących obligatoryjne przetrzymywanie migrantów w ośrodkach izolacyjnych), ani nie wycofają nowych przepisów dotyczących szkolnictwa wyższego, które – dodajmy – ograniczają działalność Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego (CEU), założonego przez miliardera George’a Sorosa. Jak ocenia szef kancelarii premiera Orbána – János Lázár, rezolucja wykracza poza kompetencje UE i wchodzi w konflikt z interesami kraju.

jk

* * *

Zamkną elektrownie

Decyzja nowego lewicowego prezydenta Korei Południowej Moon Jae-ina o wstrzymaniu prac 10 najstarszych elektrowni węglowych została wymuszona przez opinię publiczną, domagającą się poprawy stanu powietrza. Decyzja ta została podjęta w pierwszym tygodniu urzędowania, a była zapowiedziana w czasie kampanii wyborczej. Elektrownie, których pracę zawieszono na razie na miesiąc (w przyszłym roku będą wyłączone na 3 miesiące), mają zostać całkowicie wyłączone w najbliższych 5 latach.

wd

* * *

Prężą muskuły

Doniesienia północnokoreańskiej agencji prasowej KCNA o tym, że Pjongjang dysponuje pociskami, które są zdolne do przeniesienia ładunku atomowego nad kontynentalną część USA, nie muszą być prawdziwe. Dowodem na możliwości pocisków ma być niedawny udany test rakiety Hwasong-12. Według zagranicznych ekspertów, pocisk nie ma aż takiego zasięgu, ale trajektoria jego lotu wskazuje, że może on razić cele w odległości 4,5 tys. km, czyli choćby amerykańską bazę na wyspie Guam na Pacyfiku.

wd

* * *

Pomnik smoleński w Łodzi

Nowa przestrzeń pamięci

W Łodzi powstał pomnik upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r. – Do Katynia pojechali ci, którzy z urzędu, a jeszcze bardziej z potrzeby serca uważali, że muszą tam za wszelką cenę być, by dotknąć tamtej prawdziwie nieludzkiej ziemi i by powiedzieć stamtąd i po powrocie Polsce o tych, którzy polegli wierni jej służbie – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski 19 maja br. podczas uroczystości odsłonięcia i poświęcenia pomnika. Obecny metropolita krakowski jeszcze jako pasterz łódzki był inicjatorem budowy pomnika smoleńskiego w Łodzi.

Uroczystość pod przewodnictwem abp. Jędraszewskiego, z wojskowym ceremoniałem, z udziałem przedstawicieli władz państwowych – m.in. wicepremiera Piotra Glińskiego i szefa MON Antoniego Macierewicza – oraz samorządowych, rozpoczęła się Mszą św. w łódzkiej archikatedrze w intencji śp. Lecha i Marii Kaczyńskich oraz pozostałych ofiar katastrofy, a także w intencji ojczyzny. Metropolita krakowski w kontekście 73. rocznicy zakończenia bitwy pod Monte Cassino wskazał, że ten bój był walką o Polskę i pamięć tych, którzy w tragiczny sposób zostali rozstrzelani w Katyniu. Na Monte Cassino utworzono cmentarz wojenny jeszcze w 1945 r. i niemal wszyscy mieli tam swój krzyż, swoje imię i nazwisko. – Tymczasem w Katyniu nie było grobów. Była przerażająca odmowa prawa do tego, by mieć własny grób, by mieć jeszcze imię i nazwisko. Były doły zasypane zwałami ziemi, a na nich zasadzony las. Nikt nie miał prawa pamiętać. Nikt nie miał prawa zbliżać się do tych miejsc. Nikt nie miał prawa tam się modlić za nich i za Polskę – zaznaczył abp Jędraszewski. Odnosząc się do tragicznego wydarzenia sprzed siedmiu lat, wskazał, że stanowi ono nową przestrzeń pamięci, by nie utracić tożsamości i nie zmarnować owocu, który został zasiany – miłości tak wielkiej, że oddaje się własne życie. Ksiądz Arcybiskup podziękował Prezydent Łodzi, Radzie Miejskiej oraz Wojewodzie łódzkiemu za wspieranie budowy pomnika.

Odsłonięcia pomnika w imieniu przedstawicieli rodzin ofiar katastrofy dokonał prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Anna Jóźwik

* * *

Krasiczyn

150. rocznica urodzin kard. Sapiehy

W Krasiczynie w archidiecezji przemyskiej – miejscu narodzin kard. Adama Stefana Sapiehy – 14 maja br. odbyły się obchody 150. rocznicy tego wydarzenia. Podczas Mszy św. w kościele parafialnym pw. św. Marcina abp Józef Michalik, emerytowany metropolita przemyski, podkreślił, że kard. Sapieha odegrał bardzo ważną rolę jako człowiek Kościoła i silna osobowość.

– To człowiek, który wyniósł z domu rodzinnego zarówno umiłowanie ojczyzny, Polski, jak i wrażliwość religijną, połączoną z wrażliwością na drugiego człowieka. Jego dzieła społeczne i duszpasterskie są rzeczywiście wzorcowe – powiedział abp Michalik.

Kard. Adam Stefan Sapieha przez historyków uznawany jest za jedną z czołowych postaci w dziejach Kościoła polskiego I połowy XX wieku. Zmarł 23 lipca 1951 r. w Krakowie.

RV

* * *

Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego

Wszystko, co ma służyć zbawieniu świata, przechodzi przez próby i nosi na sobie jakieś podobieństwo Chrystusowego krzyża.

* * *

Krótko

• Polska gospodarka odnotowała w pierwszym kwartale 4-procentowy wzrost, licząc rok do roku. W poprzednim kwartale odnotowano 2,5-procentowy wzrost gospodarczy. Wzrosły również, i to znacząco, inwestycje zagraniczne.

• Bp Mieczysław Cisło został odznaczony nagrodą „Laur Pamięci” za wieloletnią pracę na rzecz dialogu katolicko-żydowskiego i wkład w zachowanie dziedzictwa polskich Żydów. To pierwszy biskup w Polsce, który otrzymał takie wyróżnienie. Nagrodę wręczono 15 maja br. w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

• W Warszawie odbyła się 7. edycja Kongresu Polska Wielki Projekt, pod hasłem: „Wolność – polski projekt dla Europy”. W programie znalazły się m.in. panele dyskusyjne z udziałem ministrów oraz przedstawicieli świata nauki, gospodarki i kultury.

• Prof. Jan Szyszko – minister środowiska został wybrany na stanowisko prezydenta Konferencji Narodów Zjednoczonych ws. zmian klimatu (COP24) w Polsce. Będzie zarządzał organizacją szczytu klimatycznego, który odbędzie się w 2018 r. w Polsce. Decyzję w tej sprawie podjęła konwencja klimatyczna ONZ.

• Marek Ziółkowski – dotychczasowy wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych został mianowany przez prezydenta Andrzeja Dudę stałym przedstawicielem RP przy NATO.

• Donald Tusk po raz kolejny został wezwany przez prokuraturę w charakterze świadka. Tym razem chodzi o jego wiedzę jako premiera w sprawie katastrofy smoleńskiej.

• Szef Rady Europejskiej Donald Tusk, komentując stanowisko rządu PiS w sprawie uchodźców, grozi Polsce – stwierdził Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

Wydarzenie roku – Kaplica Sykstyńska we Wrocławiu

2019-04-25 16:37

Agnieszka Bugała

Agnieszka Bugała

W kolegiacie Św. Krzyża dziennikarze mieli dziś możliwość obejrzeć wystawę przed jej oficjalnym otwarciem (zaplanowanym na 26 kwietnia). W prezentacji uczestniczyli Sascha Gajew, dyrektor finansowy firmy Yolo Event – organizatora wystawy w Europie oraz Martin Biallas prezes amerykańskiej firmy SEE Inc. Właściciela praw do wystawy i obrazów. Organizatorzy opowiadali o idei wystawy i powodach, dla których dzieła Michała Anioła wyruszyły z Watykanu na podbój świata.

Zobacz zdjęcia: Kaplica Sykstyńska we Wrocławiu

Martin Biallas podkreślał, że z wizyty w Rzymie i zwiedzania Kaplicy Sykstyńskiej zapamiętał przede wszystkim długie kolejki po bilety, a później zbyt krótki czas na przyjrzeniu się dziełu. Freski są oddalone od oglądającego, bo kaplica jest duża, przez to wyjątkowe detale malowideł umykają. Zwrócił też uwagę na to, że w watykańskiej kaplicy nie można robić zdjęć historycznym freskom. – Na naszej wystawie można fotografować, oczywiście bez flesza, robić selfie na tle malowideł i dostrzec najmniejsze detale – mówił Biallas. – Zresztą, nie wszyscy mogą pojechać do Rzymu i odwiedzić Kaplicę, a nasza wystawa pozwala spotkać się z myślą Michała Anioła w waszym rodzinnym mieście – podkreślał.

Wystawa składa się z 34 fresków w stu procentach wiernych oryginałom. Można je podziwiać w takich rozmiarach, w jakich zostały namalowane, ale z bardzo bliska. Rozmiary replik ustawione na specjalnych stelażach, lub zawieszone tak, aby tworzyć sufit oryginalnej Sykstyny robią na widzu ogromne wrażenie. Rozmiary malowideł są imponujące. Obraz „Stworzenia Adama” ma 2,7 m wysokości i 5,7 m szerokości, gdy stajemy pod wielkim palcem Stworzyciela wzruszenie rodzi się samo. W Kaplicy malowidła na suficie oglądamy z odległości 20 metrów, tutaj są na wyciągniecie ręki. Warto też wiedzieć, że łączna powierzchnia wszystkich malowideł Michała Anioła w Kaplicy Sykstyńskiej zajmuje powierzchnię prawie 700m2. Wystawa, która zawitała do Wrocławia pozwala więc na kontakt ze sztuką najwyższego kunsztu na ogromnej przestrzeni.

Ekspozycję ustawiono w dolnym kościele Kolegiaty, czyli u św. Bartłomieja. Świątynia jest podzielona na trzy szerokie części, w każdej, po obydwu stronach, wiszą gigantyczne reprodukcje. W środkowej dodatkową atrakcją są malowidła sufitowe – wystarczy podnieść głowę i stajemy oko w oko z bohaterami Sykstyny. W górnej części Kolegiaty Św. Krzyża zawieszono obraz Sądu Ostatecznego.

Wystawa umożliwia odwiedzającym na widok fresków z bliskiej odległości, która jest niemożliwa w prawdziwej Kaplicy oraz poznanie historii, które kryją się za jednymi z najsłynniejszych dzieł sztuki wszechczasów. Freski sufitowe i przedstawienie Sądu Ostatecznego w rozmiarze ok. 150 m ² zostały odtworzone wiernie w swoich oryginalnych rozmiarach.

We Wrocławiu wystawa będzie gościć do 29 września, wstęp jest biletowany. Wystawie towarzyszy audioprzewodnik. Do wrocławskiej wersji tekstu o malowidłach Michała Anioła głosu użyczyła nasza dziennikarka, Agata Pieszko.

Bilety na wystawę „Michał Anioł. Kaplica Sykstyńska”:

Jeden bilet uprawnia do wstępu na wystawę o dowolnej pełnej godzinie w godzinach otwarcia:

Zwiedzanie wystawy:

poniedziałek – czwartek: godz. 10.00 – 20.00, ostatnie wejście o godz. 19.00

piątek – sobota: godz. 10.00 – 21.00, ostatnie wejście o godz. 20.00

niedziela: godz. 10.00 – 20.00, ostatnie wejście o godz. 19.00

Bilet normalny 39,00 zł

Bilet ulgowy (studenci i seniorzy) 29,00 zł

Bilet szkolny 19,00 zł

Bilet rodzinny po 23,75 zł od osoby w czteroosobowej grupie

Dzieci do lat 6 – wstęp bezpłatny

Z okazji otwarcia wystawy listy do zwiedzających skierowali abp Józef Kupny, prezydent Wrocławia Jacek Sutryk i ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz wrocławskiej katedry.

Metropolita wrocławski wyraził radość, że wystawa odbywa się właśnie we Wrocławiu. „Organizatorzy wystawy wybrali w Polsce miejsce niezwykłe – serce naszego miasta, a w nim gotycką Kolegiatę pod wezwaniem Świętego Krzyża (1288-1350) – napisał Abp. Kościół ten, obok Katedry, stanowi świadectwo niezwykłego rozwoju Wrocławia w okresie średniowiecza i znaczenia miasta w tamtym czasie na mapie Europy. Witając, Was Drodzy Goście, we Wrocławiu na Ostrowie Tumskim, kieruję moją wdzięczność do organizatorów wystawy „Michał Anioł. Kaplica Sykstyńska”. Po wielu znanych i znakomitych miejscach świata, postanowili wybrać właśnie stolicę Dolnego Śląska – Wrocław. Dziękuje wszystkim, którzy byli otwarci na tę wystawę i współpracowali z organizatorami.

Ks. Paweł Cembrowicz napisał, że „To właśnie Ostrów Tumski jest duchowym sercem nie tylko Wrocławia, ale całego regionu. Kolegiata p.w. Świętego Krzyża (1288-1350) jest kościołem niezwykłym pod każdym względem: historycznym, architektonicznym i duchowym. Ten dwupoziomowy kościół został ufundowany przez wielkiego księcia śląskiego Bolesława IV Probusa (1257-1290). Jest znakiem pojednania po sporze z biskupem wrocławskim Tomaszem II (1230-1292). Kościół w stylu gotyku śląskiego jest przykładem wyjątkowej architektury tego okresu w architekturze. Składa się z dwóch poziomów: dolnego kościoła pod wezwaniem św. Bartłomieja (patrona Piastów Śląskich) i górnego kościoła p.w. Św. Krzyża. Przez całe wieki, aż do II wojny światowej, stanowił mauzoleum fundatora – księcia Bolesława Probusa. Dziś jego tumba jest eksponowana w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Wystawę poświęconą freskom Michała Anioła z watykańskiej Kaplicy Sykstyńskiej podziwiacie Państwo w kościele dolnym. Natomiast fresk ściany szczytowej tejże Kaplicy możecie zobaczyć w kościele górnym. Tak zatem Ostrów Tumski, który nazywany jest przez wrocławian „małym Watykanem” przez kilka miesięcy 2019 roku oddycha klimatem niezwykłego miejsca dla duchowości, sztuki i kultury światowej, jakie stanowi Kaplica Sykstyńska. Obecna jest wśród nas dzięki ekspozycji wiernych replik jej fresków. Bardzo dziękuję organizatorom wystawy: berlińskiej firmie Yolo Event za wybór miejsca i współpracę. Wszystkim odwiedzającym życzę bogatych przeżyć duchowych i intelektualnych związanych z obcowaniem ze światową sztuką, która trafia do nas z samego Watykanu”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

USA: ponad 12 tys. skautów było molestowanych seksualnie

2019-04-25 17:05

pb (KAI/repubblica.it) / Nowy Jork

Od 1944 do 2016 r. w Stanach Zjednoczonych ofiarą molestowania seksualnego padło 12 254 skautów. Sprawcami byli ich opiekunowie w ramach działalności organizacji harcerskiej Boy Scouts of America.

pixabay.com

Dane te ujawniła prof. Janet Warren z Uniwersytetu Wirginii, która przez pięć lat miała dostęp do danych z akt dotyczących opiekujących się skautami wolontariuszy, których usunięto z powodu nadużyć seksualnych, jakich się dopuścili.

Po 109 latach działalności Boy Scouts of America, skupiający 2,4 mln chłopców, są zagrożeni likwidacją z powodu konieczności wypłaty milionowych odszkodowań ofiarom.

Część przypadków wykorzystywania seksualnego wypłynęła na światło dzienne w 2012 r., jednak dotychczas nie była znana ani skala zjawiska, ani liczba ofiar.

Również adwokat Jeff Anderson, obrońca części ofiar, opublikował nazwiska 180 wolontariuszy skautingu oskarżonych o pedofilię w stanie Nowy Jork i zaapelował do nieujawnionych jeszcze ofiar o składanie doniesień do prokuratury.

Ze swej strony władze Boy Scouts of America wydały oświadczenie, w którym zawarły słowa przeprosin wobec ofiar i zapewniły, że „nic nie może być ważniejsze od bezpieczeństwa i ochrony dzieci”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem