Reklama

Dookoła Polski

W Iranie chcą liberalizacji

To dobra wiadomość nie tylko dla Iranu. Prezydentem tego kraju pozostanie umiarkowanie liberalny Hasan Rouhani. Pokonał wpływowego Ebrahima Raisiego, wspieranego przez konserwatywne elity religijne, polityczne i wojskowe, a także przywódcę religijnego ajatollaha Alego Chameneiego. Zwycięstwo Rouhaniego dowodzi, że znaczna część społeczeństwa Iranu chce liberalnej władzy, demokratycznych reform i kontynuowania otwarcia na świat w zakresie gospodarki i polityki. Rouhani w pierwszej kadencji doprowadził do zawarcia porozumienia z Zachodem, zakładającego ograniczenie programu atomowego Iranu w zamian za zniesienie sankcji gospodarczych. Jego zwycięstwo już w pierwszej turze wyborów było przekonujące: zdobył 57 proc. głosów, a jego główny rywal – 38 proc.

Wojciech Dudkiewicz

* * *

Atak w obronie

Zbombardowanie przez amerykańskie lotnictwo szyickich milicji – sojuszników prezydenta Baszara al-Asada na południu Syrii – w pobliżu zbiegu granic z Irakiem i Jordanią nie świadczy o większej niż dotychczas aktywności USA w wojnie w tym kraju. Nalot miał charakter defensywny i był odpowiedzią na próbę ich zbliżenia się do bazy Tanf, w której stacjonują amerykańskie siły specjalne. Amerykańskie źródła podają zniszczenie jednego czołgu. Przed atakiem amerykańskie lotnictwo zaprezentowało swoją obecność i oddało strzały ostrzegawcze.

wd

* * *

Zaciskają pięści

Reklama

Wieści o strajku generalnym i demonstracjach w Grecji zbiegły się z ponurymi informacjami, że tamtejsza gospodarka znów znalazła się w recesji. PKB Grecji skurczył się o pół procenta w stosunku do danych sprzed roku, a prognozy też są niewesołe. Grecja jest obecnie jedynym krajem UE, w którym gospodarka się kurczy. Protesty – które sparaliżowały transport publiczny; doszło nawet do starć i zamieszek – są wymierzone przeciwko kolejnym cięciom pensji i emerytur oraz podwyżkom podatków. Zostały wymuszone na władzach w Atenach i przyjęte przez tamtejszy parlament przez międzynarodowych kredytodawców. Cięcia odblokują kolejną transzę kredytu dla Grecji i umożliwią porozumienie w sprawie spłaty greckich długów.

jk

* * *

Teraz Węgry

Jak nie Polska, to Węgry. Parlament Europejski, przyjmując rezolucję wzywającą do ukarania Węgier w związku z rzekomym łamaniem demokracji przez rząd Viktora Orbána, znów chciał pokazać, że jest potrzebny. Jednak władze Węgier oświadczyły, że ani nie ulegną presji Brukseli w sprawie zniesienia zaostrzonych przepisów migracyjnych (przewidujących obligatoryjne przetrzymywanie migrantów w ośrodkach izolacyjnych), ani nie wycofają nowych przepisów dotyczących szkolnictwa wyższego, które – dodajmy – ograniczają działalność Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego (CEU), założonego przez miliardera George’a Sorosa. Jak ocenia szef kancelarii premiera Orbána – János Lázár, rezolucja wykracza poza kompetencje UE i wchodzi w konflikt z interesami kraju.

jk

* * *

Zamkną elektrownie

Decyzja nowego lewicowego prezydenta Korei Południowej Moon Jae-ina o wstrzymaniu prac 10 najstarszych elektrowni węglowych została wymuszona przez opinię publiczną, domagającą się poprawy stanu powietrza. Decyzja ta została podjęta w pierwszym tygodniu urzędowania, a była zapowiedziana w czasie kampanii wyborczej. Elektrownie, których pracę zawieszono na razie na miesiąc (w przyszłym roku będą wyłączone na 3 miesiące), mają zostać całkowicie wyłączone w najbliższych 5 latach.

wd

* * *

Prężą muskuły

Reklama

Doniesienia północnokoreańskiej agencji prasowej KCNA o tym, że Pjongjang dysponuje pociskami, które są zdolne do przeniesienia ładunku atomowego nad kontynentalną część USA, nie muszą być prawdziwe. Dowodem na możliwości pocisków ma być niedawny udany test rakiety Hwasong-12. Według zagranicznych ekspertów, pocisk nie ma aż takiego zasięgu, ale trajektoria jego lotu wskazuje, że może on razić cele w odległości 4,5 tys. km, czyli choćby amerykańską bazę na wyspie Guam na Pacyfiku.

wd

* * *

Pomnik smoleński w Łodzi

Nowa przestrzeń pamięci

W Łodzi powstał pomnik upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r. – Do Katynia pojechali ci, którzy z urzędu, a jeszcze bardziej z potrzeby serca uważali, że muszą tam za wszelką cenę być, by dotknąć tamtej prawdziwie nieludzkiej ziemi i by powiedzieć stamtąd i po powrocie Polsce o tych, którzy polegli wierni jej służbie – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski 19 maja br. podczas uroczystości odsłonięcia i poświęcenia pomnika. Obecny metropolita krakowski jeszcze jako pasterz łódzki był inicjatorem budowy pomnika smoleńskiego w Łodzi.

Uroczystość pod przewodnictwem abp. Jędraszewskiego, z wojskowym ceremoniałem, z udziałem przedstawicieli władz państwowych – m.in. wicepremiera Piotra Glińskiego i szefa MON Antoniego Macierewicza – oraz samorządowych, rozpoczęła się Mszą św. w łódzkiej archikatedrze w intencji śp. Lecha i Marii Kaczyńskich oraz pozostałych ofiar katastrofy, a także w intencji ojczyzny. Metropolita krakowski w kontekście 73. rocznicy zakończenia bitwy pod Monte Cassino wskazał, że ten bój był walką o Polskę i pamięć tych, którzy w tragiczny sposób zostali rozstrzelani w Katyniu. Na Monte Cassino utworzono cmentarz wojenny jeszcze w 1945 r. i niemal wszyscy mieli tam swój krzyż, swoje imię i nazwisko. – Tymczasem w Katyniu nie było grobów. Była przerażająca odmowa prawa do tego, by mieć własny grób, by mieć jeszcze imię i nazwisko. Były doły zasypane zwałami ziemi, a na nich zasadzony las. Nikt nie miał prawa pamiętać. Nikt nie miał prawa zbliżać się do tych miejsc. Nikt nie miał prawa tam się modlić za nich i za Polskę – zaznaczył abp Jędraszewski. Odnosząc się do tragicznego wydarzenia sprzed siedmiu lat, wskazał, że stanowi ono nową przestrzeń pamięci, by nie utracić tożsamości i nie zmarnować owocu, który został zasiany – miłości tak wielkiej, że oddaje się własne życie. Ksiądz Arcybiskup podziękował Prezydent Łodzi, Radzie Miejskiej oraz Wojewodzie łódzkiemu za wspieranie budowy pomnika.

Odsłonięcia pomnika w imieniu przedstawicieli rodzin ofiar katastrofy dokonał prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Anna Jóźwik

* * *

Krasiczyn

150. rocznica urodzin kard. Sapiehy

W Krasiczynie w archidiecezji przemyskiej – miejscu narodzin kard. Adama Stefana Sapiehy – 14 maja br. odbyły się obchody 150. rocznicy tego wydarzenia. Podczas Mszy św. w kościele parafialnym pw. św. Marcina abp Józef Michalik, emerytowany metropolita przemyski, podkreślił, że kard. Sapieha odegrał bardzo ważną rolę jako człowiek Kościoła i silna osobowość.

– To człowiek, który wyniósł z domu rodzinnego zarówno umiłowanie ojczyzny, Polski, jak i wrażliwość religijną, połączoną z wrażliwością na drugiego człowieka. Jego dzieła społeczne i duszpasterskie są rzeczywiście wzorcowe – powiedział abp Michalik.

Kard. Adam Stefan Sapieha przez historyków uznawany jest za jedną z czołowych postaci w dziejach Kościoła polskiego I połowy XX wieku. Zmarł 23 lipca 1951 r. w Krakowie.

RV

* * *

Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego

Wszystko, co ma służyć zbawieniu świata, przechodzi przez próby i nosi na sobie jakieś podobieństwo Chrystusowego krzyża.

* * *

Krótko

• Polska gospodarka odnotowała w pierwszym kwartale 4-procentowy wzrost, licząc rok do roku. W poprzednim kwartale odnotowano 2,5-procentowy wzrost gospodarczy. Wzrosły również, i to znacząco, inwestycje zagraniczne.

• Bp Mieczysław Cisło został odznaczony nagrodą „Laur Pamięci” za wieloletnią pracę na rzecz dialogu katolicko-żydowskiego i wkład w zachowanie dziedzictwa polskich Żydów. To pierwszy biskup w Polsce, który otrzymał takie wyróżnienie. Nagrodę wręczono 15 maja br. w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

• W Warszawie odbyła się 7. edycja Kongresu Polska Wielki Projekt, pod hasłem: „Wolność – polski projekt dla Europy”. W programie znalazły się m.in. panele dyskusyjne z udziałem ministrów oraz przedstawicieli świata nauki, gospodarki i kultury.

• Prof. Jan Szyszko – minister środowiska został wybrany na stanowisko prezydenta Konferencji Narodów Zjednoczonych ws. zmian klimatu (COP24) w Polsce. Będzie zarządzał organizacją szczytu klimatycznego, który odbędzie się w 2018 r. w Polsce. Decyzję w tej sprawie podjęła konwencja klimatyczna ONZ.

• Marek Ziółkowski – dotychczasowy wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych został mianowany przez prezydenta Andrzeja Dudę stałym przedstawicielem RP przy NATO.

• Donald Tusk po raz kolejny został wezwany przez prokuraturę w charakterze świadka. Tym razem chodzi o jego wiedzę jako premiera w sprawie katastrofy smoleńskiej.

• Szef Rady Europejskiej Donald Tusk, komentując stanowisko rządu PiS w sprawie uchodźców, grozi Polsce – stwierdził Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2017-05-24 09:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chrystus wciąż aktualny

Niedziela Ogólnopolska 38/2018, str. 32-33

Rembrandt Harmenszoon Van Rijn

Fragment obrazu "Chrystus" (XVIIw.)

Fragment obrazu

Jedną z najbardziej niebezpiecznych dróg polskiej czy europejskiej nowej ewangelizacji nie jest zalegający wciąż w nas czy wokół nas układ polityczno-społeczny, czy nawet jego „głośni bohaterowie”, lecz traktowanie Ewangelii jako „muzealnego przekazu”. Ma on już ponad 2 tys. lat i „ośmiela się” jeszcze wypominać nam błędy naszych obyczajów. Tymczasem Ewangelia, którą Kościół niezmiennie przekazuje ludziom wszystkich epok i kultur, jest spotkaniem człowieka z Bogiem Żywym, objawionym w Jezusie Chrystusie. Jest „dokumentem proroczym”, odpowiadającym na wymogi i pragnienia ludzkiego serca. Jest „mądrością zstępującą z góry”, która wolna jest od względów ludzkich i obłudy.

CZYTAJ DALEJ

Młodzi, odwagi! ON jest – nie bójcie się!

2021-09-19 10:24

[ TEMATY ]

Kana młodych

Karol Porwich/Niedziela

Mimo deszczu, mimo aury, która zachęcała do zostania w domu, ci młodzi postanowili, że tego sobotniego popołudnia nie spędzą przed telewizorami. Wstali z kanap i przyjechali. Konkretnie - do Częstochowy, na wydarzenie, które już wpisało się w kalendarz i pamięć, czyli na Kanę Młodych.

Kana Młodych to spotkanie młodzieży z archidiecezji częstochowskiej. Odbywało się w różnych miejscach, w tym roku organizatorzy postawili na zlokalizowanie w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej. Choć pogoda nie dopisała, dopisały humory! I to wbrew obiegowej opinii, jakoby w kościele nie można było dostrzec już nawet jednej młodej osoby... Co prawda nie w kościele, a na seminaryjnych błoniach zobaczyliśmy wielu młodych ludzi, którzy przyjechali z różnych zakątków naszej archidiecezji, a także z samej Częstochowy. Do udziału w "Kanie" zaproszeni byli wszyscy ludzie młodzi od klasy 8. szkoły podstawowej wzwyż - szczególnie kandydaci do bierzmowania, ale też ci, którzy już przyjęli bierzmowanie, członkowie wspólnot i ruchów młodzieżowych, ale też i ci młodzi duchem.

CZYTAJ DALEJ

Wkrótce ogłoszenie daty ŚDM w Lizbonie

2021-09-19 20:08

facebook.com/sandomierzSDM

4 października Komitet Organizacyjny ŚDM Lizbona 2023 ogłosi dokładne daty spotkania młodych. W najbliższym czasie spodziewana jest też publikacja papieskiego orędzia na tegoroczny ŚDM, obchodzony w diecezjach na całym świecie.

Jak poinformował Komitet Organizacyjny ŚDM Lizbona 2023, w poniedziałek 4 października zostanie ogłoszona data spotkania młodych, oraz poprzedzających go Dni w Diecezjach, które od 1997 r. towarzyszą temu wydarzeniu. Hasłem spotkanie, które odbędzie się latem 2023 r. w stolicy Portugalii, są słowa zaczerpnięte z Ewangelii wg św. Łukasza: "Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39). Do tej pory organizatorzy opublikowali oficjalny hymn spotkania (którego polska wersja pt. "Powietrze już drga" została zaprezentowana w 5. rocznicę ŚDM w Krakowie) oraz modlitwę przygotowującą do spotkania. Oprócz daty, duszpasterstwa młodych na całym świecie czekają także na ogłoszenie patronów tej edycji ŚDM oraz miejsc głównych celebracji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję