Reklama

Niedziela Świdnicka

Pracę rąk naszych wspieraj, Panie Boże

Niezwykle uroczysty przebieg miały tegoroczne uroczystości odpustowe w parafii pw. św. Józefa Robotnika w Wałbrzychu. Licznie przybyli wierni, duchowieństwo wałbrzyskich dekanatów uczcili nie tylko dzień Patrona tej wspólnoty, ale byli również świadkami dekoracji Złotym Krzyżem Zasługi wieloletniego proboszcza tej wspólnoty ks. prał. Jana Pryszczewskiego. Odpustowej Eucharystii przewodniczył ordynariusz diecezji bp Ignacy Dec

Niedziela świdnicka 22/2017, str. 2

[ TEMATY ]

odpust

odznaczenia

K. M. Gęsikowski

Odznaczenie dla ks. prał Jana Pryszczewskiego

Odznaczenie dla ks. prał Jana Pryszczewskiego

W homilii Ksiądz Biskup, spoglądając na sylwetkę św. Józefa, rozważał w kontekście czytań biblijnych zjawisko pracy. Uczynił to w aspekcie teologicznym, społecznym i duchowym.

Mówiąc o teologicznym wymiarze pracy, kaznodzieja wskazał, że w opisie stworzenia świata i człowieka, zawartym w czytanym fragmencie Księgi Rodzaju, Pan Bóg jest przedstawiony jako pracujący przy stworzeniu świata. Natchniony autor, mówiąc o siódmym dniu stworzenia, napisał: „Wtedy pobłogosławił ów siódmy dzień i uczynił go świętym, w tym bowiem dniu odpoczął po całej swej pracy, którą wykonał, stwarzając” (Rdz 2,3). Dzieło powoływania przez Boga świata do istnienia autor biblijny nazwał pracą. Z racji, że czuwanie nad światem, czyli Opatrzność Boża nad światem, bywa nazywana „continua creatio”, „ustawicznie stwarzanie”, można zatem uznać, iż Bóg ciągle pracuje, nas kochając, nad nami czuwając. Także nasza miłość do Pana Boga i do bliźnich wyraża się przez pracę. Taką pracą są przede wszystkim uczynki miłości, które winniśmy spełniać.

Reklama

Wskazując, że praca jest naszym powołaniem, stwierdził, że Bóg pracujący nad światem powołał człowieka do pracy, powołał człowieka do współpracy z sobą jako Stwórcą. Rajski człowiek usłyszał od Boga: „Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię i uczynili ją sobie poddaną” (Rdz 1,28a). Praca jest więc naszym powołaniem. Przez pracę czynimy sobie ziemię poddaną dla naszych celów, abyśmy mogli żyć na tej ziemi.

Zdaniem Księdza Biskupa, przez pracę winniśmy oddawać chwałę Panu Bogu. Wskazuje na to św. Paweł Apostoł w Liście do Kolosan: „Cokolwiek czynicie, z serca wykonujcie jak dla Pana, a nie dla ludzi, świadomi, że od Pana otrzymacie dziedzictwo wiekuiste jako zapłatę. Służcie Chrystusowi jako Panu” (Kol 3,23-24). Jakie to ważne stwierdzenie, o którym winniśmy pamiętać, że ostatecznie każdą pracę winniśmy wykonywać na większą chwałę Pana Boga. Mówimy popularnie, że każda praca winna być spełniana na większą chwałę Boga i na pożytek ludzi”. Bóg nam także oznajmia, że to On nam ostatecznie przydzieli zapłatę, wynagrodzi naszą pracę w postaci życia wiecznego.

Wskazując na duchowy wymiar pracy, stwierdził, że patrząc na św. Józefa, zauważamy, że łączył on pracę z modlitwą. Każda praca powinna przybierać kształt modlitwy, winna być przeplatana modlitwą. Widzieliśmy to u papieża św. Jana Pawła II. Każda praca winna być wykonywana z miłością i jak najlepiej. Tylko taka praca może się stawać źródłem naszego uświęcenia – mówił bp Dec.

Reklama

– W każdej Eucharystii ludzka praca dociera na Boży ołtarz. Ofiarujemy w niej chleb i wino, „owoc ziemi i pracy rąk ludzkich”. Włączamy w Eucharystię całą naszą pracę: niewidoczną pracę gospodyń domowych przygotowujących codzienne posiłki, pracę zatrudnionych przy taśmach montażowych, pracę urzędników, kierowców, nauczycieli, wykładowców, pracę nas wszystkich. Chrystus przyjmując tę naszą pracę, łączy ją ze swoją zbawczą ofiarą. Składając dziś nasz trud pracy na tym ołtarzu, módlmy się, byśmy we właściwej postawie modlitwą i pracą „zarabiali” sobie na królestwo Boże, na pomyślną doczesność i szczęśliwą wieczność – apelował, kończąc homilię bp Ignacy Dec.

Po Mszy św. jej uczestnicy byli świadkami wręczenia ks. prał. Janowi Pryszczewskiemu Złotego Krzyża Zasługi przyznanego mu przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. W jego imieniu aktu tego dokonał wicewojewoda dolnośląski Kamil Krzysztof Zieliński, tutejszy parafianin i były organista, wskazując w swoim wystąpieniu na wielkie zasługi Księdza Prałata dla wałbrzyskiej „ Solidarności”, krzewienia patriotyzmu.

Warto przypomnieć, że z inicjatywy wicewojewody Kamila Zielińskiego prezydent RP uhonorował w ten sposób czterech wałbrzyskich kapłanów. Oprócz ks. prał. Jana Pryszczewskiego wcześniej Złote Krzyże Zasługi otrzymali również księża prałaci: Wenancjusz Róg, Jan Gargaseiwcz i Bogusław Wermiński. W tych uroczystościach zawsze brał udział Pasterz Kościoła świdnickiego.

Zabierając głos na zakończenie Eucharystii, Ksiądz Biskup wyraził ogromną wdzięczność nie tylko prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie, ale i właśnie wicewojewodzie Kamilowi Krzysztofowi Zielińskiemu za wystąpienie z inicjatywą odznaczenia Złotymi Krzyżami Zasługi tych znanych czterech wałbrzyskich księży. – Dziękuję za ten piękny gest dojrzenia tych księży, którzy w trudnym czasie stanęli na wysokości zadania. Okazali się wspaniałymi kapłanami i też Polakami, patriotami. Nie bali się! A trzeba było mieć dużo odwagi, by mówić to, co dyktowała Ewangelia i sumienie. Oni, w tym także i dzisiaj odznaczony ks. prał. Jan Pryszczewski, należeli do takich ludzi prostolinijnych, trzymających się Ewangelii, zdrowej tradycji naszego narodu – akcentował bp Ignacy Dec.

2017-05-25 11:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziś największy lipcowy odpust maryjny na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

Jasna Góra

odpust

Bożena Sztajner/Niedziela

Podprzeor Jasnej Góry o. Mieczysław Polak podziękował pieszym pątnikom zgromadzonym na odpustowej sumie w dzisiejsze wspomnienie Matki Bożej z Góry Karmel, zwanej Szkaplerzną, że „stają w obronie wartości chrześcijańskich, będąc świadkami tego, co dobre i prawdziwe”. Ponad 4 tys. osób dotarło w pieszych pielgrzymkach na największy lipcowy odpust maryjny na Jasnej Górze.

Suma odpustowa odprawiona została na jasnogórskim szczycie o godz. 11.00. Na uroczystości przybyli pielgrzymi piesi z Poznania, Przemyśla, Piotrkowa Trybunalskiego w archidiecezji łódzkiej i z parafii arch. częstochowskiej; m.in. Gorzkowic, Rozprzy, Kamieńska oraz z Trzemeśni w arch. krakowskiej. Dotarła także licząca 75 osób Franciszkańska Pielgrzymka Rowerowa ze Wschowy w diec. zielonogórsko-gorzowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak

2021-09-23 16:13

[ TEMATY ]

zmarły

bp Edward Janiak

Diecezja Kaliska

KAI

Bp Edward Janiak

Bp Edward Janiak

Zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak - poinformowało w czwartek biuro prasowe Episkopatu Polski. Od marca tego roku hierarcha miał zakaz uczestniczenia w publicznych celebracjach na terenie diecezji kaliskiej i nakaz zamieszkania poza nią.

Biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski potwierdziło w czwartek, że biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak zmarł.

CZYTAJ DALEJ

USA: Floryda wprowadziła „teksański wzorzec” zakazu aborcji

2021-09-25 11:28

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stock

Stan Floryda wprowadził 22 września prawo zakazujące przerywania ciąży, które jest oparte na „wzorcu teksańskim”. Oznacza to, że nie wolno dokonać aborcji od chwili, gdy można rozpoznać aktywność serca dziecka, czyli od mniej więcej szóstego miesiąca ciąży. Nowe przepisy pozwalają obywatelom zaskarżyć kliniki, lekarzy, konsultantów itp. nawet 6 miesięcy po dokonaniu aborcji. Jest jednak pewna różnica w stosunku do ustawodawstwa z Teksasu: dopuszczono wyjątki w przypadku gwałtu, kazirodztwa, przemocy domowej, handlu ludźmi oraz zagrożenia dla życia matki. W takich wypadkach wymagana jest jednak odpowiednia dokumentacja.

Brytyjski dziennik „The Guardian” podkreślił, że „można tu dostrzec wpływ decyzji Sądu Najwyższego, który poparł 1 września nowe ustawy w Teksasie. Poprzednie wysiłki na rzecz wprowadzenia takich ograniczeń nie powiodły się, ale to postanowienie Sądu Najwyższego dodało nowego bodźca do tworzenia prawa antyaborcyjnego w całym kraju. Wprowadzenie ich w życie rozważa już co najmniej następnych pięć innych stanów”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję