Reklama

Z Jasnej Góry

2017-05-31 10:04

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry
Niedziela Ogólnopolska 23/2017, str. 8

Harcerze

Zaufaj Panu już dziś!

W dniach 19-21 maja br. trwała 22. Pielgrzymka Związku Harcerstwa Polskiego pod hasłem: „Zaufaj Panu już dziś”. W tym roku pielgrzymka nabrała charakteru międzynarodowego, gdyż przybyli również harcerze z Francji. Obecny był ks. Jacques Gagey, kapelan Międzynarodowej Katolickiej Konferencji Skautingu (ICCS). W pielgrzymkę młodzieży włączyli się w tym roku także seniorzy ZHP.

Eucharystii 20 maja przewodniczył ks. Józef Nowakowski – kapelan hufca Toruń i kustosz relikwii bł. Druha Wicka. – Drodzy harcerze polscy, nie bójcie się być świadomymi tego, co robicie. Nie bójcie się bycia świadkami Jezusa (...). Zaakceptujcie drogę, którą wytyczył wam Jezus. Bądźcie sobą. Bądźcie dumni z przynależności do Pana Boga, jak Bóg jest dumny z własnych dzieci – zachęcał w homilii ks. Gagey.

Zakon Maltański

Służba potrzebującym

Pielgrzymka Związku Polskich Kawalerów Maltańskich zgromadziła 20 maja br. członków zakonu, ich rodziny, wolontariuszy maltańskiej służby medycznej, podopiecznych, darczyńców oraz przyjaciół. Członkowie zakonu, czyli damy i kawalerowie, na co dzień zajmują się szeroko rozumianą działalnością dobroczynną.

Reklama

Mszy św. pielgrzymkowej przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, członek Związku Polskich Kawalerów Maltańskich, w koncelebrze z biskupem łowickim Andrzejem Dziubą – głównym kapelanem związku.

W drodze do Korei Płd.

Monstrancja z Ołtarza Pokoju na Jasnej Górze

Monstrancja z ołtarza adoracji przeznaczonego dla sanktuarium Namyang w Korei Południowej wystawiona była na Jasnej Górze od 13 maja br. do końca tego miesiąca. W kaplicy św. Pawła I Pustelnika trwała całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu, wystawionego właśnie w tej monstrancji. Ołtarz adoracji dla sanktuarium Namyang jest częścią projektu „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju”, realizowanego przez Stowarzyszenie „Communita Regina della Pace”. Jego celem jest utworzenie na świecie 12 Międzynarodowych Centrów Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji Pokoju, m.in. w Betlejem, Oziornoje (Kazachstan), Jamusukro (Wybrzeże Kości Słoniowej), Namyang (Korea Południowa), Dagupan (Filipiny) i Kibeho (Rwanda). Ołtarze powstają w pracowni Drapikowski Studio w Gdańsku.

Krótko

• W dniach 17-18 maja na Jasnej Górze przebywali uczniowie Polskiej Szkoły Społecznej z Grodna na Białorusi. Wraz z opiekunami przyjechali do Polski na zaproszenie Ryszarda Stefaniaka – zastępcy prezydenta Miasta Częstochowa i Rafała Piotrowskiego – dyrektora Zespołu Szkół Technicznych w Częstochowie. Obecna była Helena Dubowska – dyrektor Polskiej Szkoły Społecznej w Grodnie.

20 maja modlili się na Jasnej Górze uczestnicy 28. Pielgrzymki Pracowników Telekomunikacji, liczącej ok. 1,5 tys. osób. Mszy św. przewodniczył arcybiskup senior Stanisław Nowak z Częstochowy. Eucharystię koncelebrowali: ks. prał. Jarosław Sroka oraz o. Izydor Matuszewski – były generał Zakonu Paulinów.

21 maja odbywała się na Jasnej Górze Pielgrzymka Bibliotekarzy. W tym roku przypada 100-lecie istnienia Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Pielgrzymce i jubileuszowi towarzyszyły słowa: „Wiedza i doświadczenie. Tradycja i nowoczesność”.

21 maja przybyła na Jasną Górę 29. Pielgrzymka Kupiectwa – ok. 500 przedstawicieli zrzeszeń kupieckich wraz z pocztami sztandarowymi.

21 maja na Jasnej Górze odbyła się uroczystość I Komunii św. 25 uczniów Jasnogórskiej Publicznej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I Stopnia. Mszy św. przewodniczył o. Nikodem Kilnar – kapelan szkoły. Obecna była dyrektor placówki Jolanta Sosińska.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Reklama

Watykan otrzymał “kamień młyński” – symbol przestrogi przed wykorzystywaniem seksualnym nieletnich

2019-12-05 14:48

ts (KAI/KNA) / Watykan

Przed tygodniem przedstawiciele niemieckiej inicjatywy przeciwko przemocy i wykorzystywaniu seksualnemu dzieci i młodzieży podarowali Franciszkowi „kamień młyński” jako symbol przestrogi przed wykorzystywaniem seksualnym nieletnich w Kościele katolickim. Dziś głaz znalazł miejsce w Watykanie. Rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni powiedział niemieckiej agencji katolickiej KNA, że decyzją papieża „kamień młyński” stanął przed siedzibą Papieskiej Komisji Ochrony Dzieci, na Largo Giovanni Paolo II za aulą audiencyjną Pawła VI.

o. Waldemar Gonczaruk CSsR

Ważący 1,4 tony kamień ustawiono między dwoma filarami auli. Widnieje na nim po niemiecku cytat z Ewangelii wg św. Mateusza: „Lecz kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą we Mnie, temu byłoby lepiej kamień młyński zawiesić u szyi i utopić go w głębi morza” (18, 6). Swój dar Inicjatywa przeciwko przemocy i wykorzystywaniu seksualnemu dzieci i młodzieży z niemieckiego Siershahn przekazała Ojcu Świętemu podczas audiencji ogólnej 27 listopada. Według mediów głęboko poruszony Franciszek miał powiedzieć: „To jest mocne!”.

KNA podała, że „młyńskie kamienie przestrogi” zaczęły się pojawiać w wielu niemieckich miastach od 2008 roku. Ma to być znak, przypominający dorosłym o ich odpowiedzialności za powierzone im dzieci.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Hiszpania: eksperci katoliccy przestrzegają przed separatyzmem baskijskim

2019-12-05 20:28

mz (KAI/AyO) / Madryt

Separatyzm baskijski w dalszym ciągu podsyca nienawiść w Hiszpanii – uważają eksperci z uniwersytetów katolickich w tym kraju. Podczas konferencji zorganizowane na uniwersytecie katolickim w Walencji wskazali, że dzieje się tam pomimo faktu, iż 4 maja 2018 r. w trakcie zorganizowanej we francuskiej miejscowości Cambo-les-Bains uroczystości władze baskijskiej organizacji terrorystycznej ETA oficjalnie ją rozwiązały.

wikipedia

Zdaniem uczestników spotkania utrzymującej się nienawiści w Kraju Basków sprzyja regularne wychwalanie przez separatystów działań ETA, która zabiła łącznie 539 osób.

Tylko w tym roku do prokuratury generalnej w Madrycie wpłynęło kilka skarg na tego rodzaju postawy ekstremistów baskijskich, podejmujących z honorami bojowników ETA wychodzących na wolność. Jeden z takich wniosków złożył rząd Pedro Sancheza.

Główne zadanie w swoich 60-letnich działaniach zbrojnych ETA widziała w utworzeniu niezależnego państwa Basków na pograniczu północn0-zachodniej Hiszpanii i południowo-zachodniej Francji. Mimo samorozwiązania się organizacji władze w Madrycie twierdzą, że pociągną do odpowiedzialności wszystkich ukrywających się przed wymiarem ścigania baskijskich terrorystów.

Z szacunków hiszpańskich służb specjalnych wynika, że policja poszukuje nadal co najmniej 50 baskijskich separatystów. Jedynie około dziesięciu z nich mieszka w Hiszpanii. Pozostali ukrywają się głównie w Ameryce Łacińskiej.

Według Pedra Ontoso, historyka ETA, tamtejszych separatystów przez wiele lat popierało wielu duchownych baskijskich, chociaż episkopat hiszpański jednoznacznie potępiał te działania. W wydanej w maju 2019 r. książce “Z Biblią i parabellum” Ontoso wymienił przypadki współpracy baskijskich duchownych z bojownikami ETA. Wskazał, że niektóre zamachy, w tym pierwszy z 2 sierpnia 1968, terroryści zaplanowali w budynkach należących do miejscowych parafii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem