Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowa – parafia św. Stanisława, biskupa i męczennika

Festyn w parafii na Skałce

Niedziela częstochowska 24/2017, str. 6

[ TEMATY ]

festyn

Niedziela TV

Ks. Jacek Michalewski rozmawia ze swoimi parafianami

Ks. Jacek Michalewski rozmawia ze swoimi parafianami

Patronem częstochowskiej parafii na Błesznie jest św. Stanisław, biskup i męczennik. Jego relikwie spoczywają w Krakowie na Skałce. Kościół zaś jemu dedykowany usytuowany jest również na skałce. 28 maja br. na placu przy świątyni odbył się festyn, który zgromadził wiernych nie tylko z terenu parafii, ale i z całej Częstochowy. Jednym z patronów medialnych tego ewangelizacyjnego przedsięwzięcia był Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

Reklama

Obecnie proboszczem w parafii św. Stanisława jest ks. Jacek Michalewski. Sam zaś festyn miał nie tylko wymiar integracyjny, ale przede wszystkim ewangelizacyjny. Z jednej strony było wiele atrakcji, m.in. dla dzieci i młodzieży, np. malowanie twarzy, tzw. dmuchańce czy możliwość zapoznania się z pracą strażaka, a także dorosłych, np. loteria fantowa. Z drugiej zaś strony nie brakowało modlitwy, np. Koronki do Bożego Miłosierdzia czy występów zespołów związanych z tzw. nową ewangelizacją.

Jeśli chodzi o parafię, to jej początki sięgają roku 1977. Wtedy trzeci ordynariusz częstochowski bp Stefan Bareła utworzył na Błesznie punkt duszpasterski. Organizował go ks. Józef Kania. Oficjalnie parafia została powołana do życia 23 grudnia 1980 r., a jej pierwszym proboszczem został właśnie ks. Kania. 29 czerwca 1981 r. miało miejsce poświęcenie krzyża i placu pod budowę, która rozpoczęła się od budynków katechetycznych i plebanii w roku 1982. Potem były prace przy świątyni, gdy 24 listopada 1984 r. bp Stefan Bareła dokonał wmurowania kamienia węgielnego poświęconego przez św. Jana Pawła II. 24 grudnia 1985 r. bp Franciszek Musiel poświęcił dolny kościół, a 22 października 1995 r. abp Stanisław Nowak dokonał zwyczajnego poświęcenia kościoła. Natomiast uroczystego poświęcenia kościoła abp Nowak dokonał 15 listopada 2000 r.

2017-06-08 11:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Festyn rodzinny w Blachowni

Niedziela częstochowska 37/2017, str. 2

[ TEMATY ]

festyn

Alina Bensz

Dużym zainteresowaniem cieszyły się przejażdżki bryczką

Dużym zainteresowaniem cieszyły się przejażdżki bryczką

W ostatnią niedzielę sierpnia br. plac przy świątyni Najświętszego Zbawiciela w Blachowni oraz przykościelny parking stały się atrakcyjnym miejscem zabaw.

CZYTAJ DALEJ

Arch. katowicka: rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją ks. Jana Machy

2021-09-20 07:04

wikipedia.org

W niedzielę 19 września w parafiach archidiecezji katowickiej rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją Sługi Bożego ks. Jana Machy. Będzie ona trwać przez dziewięć niedziel aż do dnia beatyfikacji, czyli 20 listopada br. Nowenna jest elementem przygotowania diecezjan do tego wydarzenia.

Nowenna ma formę nabożeństwa. Na beatyfikację została skomponowana pieśń pt. "Wezwanie do bł. Jana Machy", która jest częścią nowenny. Ponadto proponuje się, by odmówić Modlitwę o łaskę za wstawiennictwem Sługi Bożego i przeczytać krótkie rozważanie - są to słowa ks. Machy.

CZYTAJ DALEJ

Łask: Rekolekcje ewangelizacyjne „Wstań! Idź”

2021-09-20 09:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

W niedzielę 19 września rozpoczęły się rekolekcje ewangelizacyjne w siedemnastu kościołach jubileuszowych Archidiecezji Łódzkiej. W kolegiacie łaskiej prowadzi je ks. Maciej Chodowski wraz z grupą młodzieży z Ruchu Światło – Życie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję