Reklama

Niedziela Lubelska

Człowiek wielkiej pasji

Niedziela lubelska 24/2017, str. 8

[ TEMATY ]

jubileusz

Tomasz Koryszko/KUL

Z okazji jubileuszu ks. Dubiel przyjął wiele serdecznych życzeń

Z okazji jubileuszu ks. Dubiel przyjął wiele serdecznych życzeń

Ks. prof. Stanisław Dubiel jest wybitnym specjalistą z zakresu kościelnego prawa majątkowego. Od kilkudziesięciu lat jest związany ze środowiskiem akademickim KUL: najpierw jako alumn Wyższego Seminarium Duchownego w Lublinie, potem poprzez studia specjalistyczne z zakresu socjologii religii i prawa kanonicznego oraz pracę. Zamiłowanie do prawa majątkowego uwieńczył obroną rozprawy habilitacyjnej w 2009 r. pt. „Uprawnienia majątkowe Kościoła katolickiego w Polsce w świetle Kodeksu Prawa Kanonicznego z 1983 r., Konkordatu z 1993 r. i ustaw synodalnych”. W tym samym roku ks. Dubiel otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego. Wieloletnia praca naukowa i dydaktyczna Księdza Profesora, połączona z ujmującą skromnością i sumiennością, odcisnęła na trwałe ślad w historii wydziału prawa KUL oraz świata nauki. Niezwykła wiedza ks. Dubiela z zakresu prawa majątkowego sprawiła, że jubilat został uznany za niekwestionowany autorytet w przedmiocie dóbr doczesnych Kościoła. Stąd pojawiały się liczne prośby Konferencji Episkopatu Polski, biskupów oraz rektorów seminariów duchownych o różne ekspertyzy i opinie prawne.

Reklama

Bp Artur Miziński, sekretarz generalny KEP, który był obecny na uroczystościach jubileuszowych, mówi o „nieocenionym wkładzie ks. Dubiela w rozwój prawa majątkowego i stworzenia regulacji prawnych, które łączyły ze sobą system prawa kościelnego i państwowego”. – Ks. Stanisław jako człowiek jest wzorem do naśladowania i swego rodzaju ostoją dla młodego pokolenia. Jego odpowiedzialność, życzliwość, kompetencje i gotowość do bycia dla innych to cechy, których szczególnie dzisiaj potrzeba. Zwłaszcza na uniwersytecie, który chcemy traktować jako swoistą relację spotkania ucznia z mistrzem. I takim mistrzem jest właśnie ks. Dubiel – podkreślał Ksiądz Biskup. – To przykład człowieka wielkiej pasji, ogromnej wiedzy, a zarazem człowieka bardzo życzliwego, oddanego studentom, na którego można liczyć – mówił rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński.

Ks. prof. Stanisław Dubiel prowadził wykłady nie tylko w KUL, lecz także w seminariach duchownych, m.in. lubelskim, zamojsko-lubaczowskim, Księży Marianów i Ojców Kapucynów. Poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej prowadził wykłady z kościelnego prawa małżeńskiego i kościelnego prawa majątkowego w Spiskiej Kapitule na Słowacji, Welheradzie oraz we Vranow k. Brna w Czechach. Przez wszystkie lata działalności uniwersyteckiej mocno oddziaływał na liczne środowiska kanonistów i prawników, mobilizując ich do szczerego poszukiwania najrzetelniejszej wykładni zagadnień prawnych. Za swoje osiągnięcia został odznaczony brązowym medalem Prezydenta Rzeczypospolitej Polski oraz godnością kościelną kanonika.

Sam jubilat w rozmowie zaznaczył, iż na emeryturze zajmie się duszpasterzowaniem, na które przez tyle lat działalności naukowej nie miał tyle czasu, ile pragnął.

2017-06-08 11:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: jubileusze kapłańskie w Domu Księży Emerytów

[ TEMATY ]

ksiądz

jubileusz

Ks. Mariusz Frukacz

„Tajemnica Serca Jezusowego jest objawieniem kapłaństwa”- mówił w homilii abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który 25 czerwca przewodniczył Mszy św. w kaplicy pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Domu Księży Emerytów im. Jana Pawła II w Częstochowie, z racji jubileuszy kapłanów obchodzących 80-lecie, 60-lecie i 55-lecie swoich święceń kapłańskich.

CZYTAJ DALEJ

„Światło z Krzyża” - specjalny utwór z okazji 175. rocznicy objawień Matki Bożej w La Salette

2021-09-19 06:10

[ TEMATY ]

muzyka

muzyk

Utwór „Światło z Krzyża” jest zapowiedzią wydawnictwa „Zbliżmy się”, upamiętniającego 175 rocznicę zjawienia Matki Bożej w Alpach na La Salette. Cały projekt jest wyrazem wdzięczności Pięknej Pani za jej słowa skierowane do nas i dzisiejszą odpowiedzią na Jej nakaz „Moje dzieci, ogłoście to całemu memu ludowi”.

Maryja objawiająca się dwójce dzieci zapraszała do modlitwy i pojednania - o tym są powstałe do projektu teksty i piosenki. Niech każdy odpowie na to zaproszenie skierowane przed laty i bez lęku zbliży się do Boga. Niech słowa Matki Jezusa, które z gór przyniosło dwoje pastuszków będą, dla pielgrzymujących na ziemi umocnieniem.

CZYTAJ DALEJ

Czas miłosierdzia. Rozmowa z dyrektorem Caritas Archidiecezji Lubelskiej

2021-09-20 05:13

Archiwum CAL

Caritas Archidiecezji Lubelskiej od 1991 r. pomaga chorym i niepełnosprawnym, dzieciom, rodzinom, seniorom, bezdomnym i bezrobotnym. W działalności koncentruje się na niesieniu pomocy osobom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej, bądź zmagającym się z ciężkimi sytuacjami losowymi. Każdego roku pomocą obejmuje ponad 35 tys. osób.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję