Reklama

Piłsudski na nasze czasy

Jakże często słychać dziś głosy, że przydałby nam się obecnie marszałek Józef Piłsudski, który zdecydowaną ręką, walecznie, odważnie i nie bacząc na własne interesy, chwyciłby stery rządów w naszym zwaśnionym i spolaryzowanym do granic bólu społeczeństwie. Był nie tylko człowiekiem czynu, zaprawionym w bojach i trudnościach, ale również wielkim myślicielem i strategiem. Był bystrym obserwatorem i analitykiem, który rozważał, wyciągał wnioski i miał program naprawy. Jego krytyka zawsze była konstruktywna, choć nie zawsze przyjemna, zwłaszcza pod koniec życia, gdy był bardzo schorowany (rak wątroby) i tym samym rozdrażniony. Nie miała ona jednak nic wspólnego z tak rozpanoszonym dzisiaj biciem piany, uprawianym z zaciekłością przez polityków poprzedniego obozu rządzącego, mieniących się dziś totalną opozycją.

Przeczytajmy przykładowo choćby tylko dwie myśli Marszałka. „Jednym z przekleństw naszego życia, jednym z przekleństw naszego budownictwa państwowego jest to, żeśmy się podzielili na kilka rodzajów Polaków, że mówimy jednym polskim językiem, a inaczej nawet słowa polskie rozumiemy, żeśmy wychowali wśród siebie Polaków różnych gatunków”. Albo: „Polskie społeczeństwo chętnie wierzyło kłamstwu, dając tym dowód swej słabości. Jest to rzecz niebezpieczna dla bytu naszego jako państwa i narodu. Przeciwdziałanie oszczerstwu, jako metodzie politycznej, jest jednym z najtrudniejszych naszych zadań społecznych, jest rzeczą wielką, na którą, gdyby Polska się zdobyła, zdobyłaby wielką siłę”. Czyż te spostrzeżenia i diagnozy nie są nadal aktualne?

Reklama

Te i wiele innych przenikliwych myśli oraz spostrzeżeń możemy odnaleźć w bardzo bogato ilustrowanej książce Białego Kruka „Józef Piłsudski do Polaków. Myśli, mowy i rozkazy”, które wybrał znakomity znawca życia i spuścizny Marszałka, wybitny pisarz dr Bohdan Urbankowski. Zawarte w publikacji teksty zaczynają się od czasów konspiracji, wiodą przez działalność strzelecką, Legiony Polskie, wojnę polsko-bolszewicką, czas w Sulejówku, aż po ostatnie lata. Dr Urbankowski podzielił je na myśli: o Polsce i Polakach, caracie i jego dziedzictwie, socjalizmie, rycerskim kręgu, a także o „sobie samym do potomności”. W drugiej zaś części znajdziemy pisma, mowy i rozkazy, które wieńczy testament wielkiego wodza. Przywoływane opinie Józefa Piłsudskiego przyjmują formę maksym lub dłuższych wypowiedzi.

Urbankowski poprzedził całość jakże interesującym, literacko napisanym szkicem biograficznym, w którym z niepodważalną racją stwierdza: „Były już drukowane w Polsce myśli Lenina (i to w jakich ilościach, i na jakim papierze, jak oprawione!), był nawet wybór myśli Marksa i Engelsa o Polsce. Więc może nadszedł czas, by Polacy poznali i myśli Józefa Piłsudskiego?”. Pisarz prostuje w swym szkicu wiele fałszywych poglądów na temat tego wielkiego Polaka, którego już za życia obrzucano kalumniami, a w czasach komuny usiłowano jego biografię albo przemilczeć, albo zafałszować, gdyż był największym w Europie pogromcą bolszewików, przed których inwazją wybawił nie tylko Rzeczpospolitą, ale i Zachód. To bohaterscy Polacy, na czele których stał genialny strateg, powstrzymali w 1920 r., nie szczędząc krwi i trudów, potężną nawałę Armii Czerwonej zmierzającej na Berlin i Paryż. Charakter i talenty Marszałka bardzo cenił nuncjusz papieski w Warszawie Achille Ratti, który w czasie Bitwy Warszawskiej jako jeden z dwóch (obok wysłannika Turcji) zagranicznych przedstawicieli dyplomatycznych nie uciekł ze stolicy. Gdy abp Ratti został wybrany 6 lutego 1922 r. na papieża (Pius XI), podtrzymywał przyjaźń z Józefem Piłsudskim.

Zapewniam Państwa, że po lekturze tej książki można zostać początkującym piłsudczykiem. Wiem to na własnym przykładzie, wcześniej bowiem zbytnio nie interesowałam się ani jego postacią, ani jego myślami. Był po prostu postacią pomnikową, której, w moim mniemaniu, należała się cześć za to, co zrobił dla Polski niepodległej. Ta książka jednak zrodziła moją fascynację. Rozumiem teraz lepiej słowa kard. Augusta Hlonda, które zresztą posłużyły za motto książki: „Józef Piłsudski poza wielu innymi zasługami zapisał się w dziejach wskrzeszonej Polski jako pogromca zbrojnego bolszewizmu, który chciał pobić Polskę i wcielić ją we wszechświatową Republikę Sowiecką. Zwycięstwami z 15 i 16 sierpnia 1920 r. stanął Marszałek Piłsudski w szeregu dziejowych obrońców wiary. Pod jego dowództwem zwycięski czyn bohaterskiej armii polskiej, zwany «Cudem nad Wisłą», osiągnął znaczenie Lepanta i Wiednia. Za to należy się Piłsudskiemu wieczna wdzięczność nie tylko obywateli Polski, lecz całego chrześcijaństwa”.

Reklama

Książka okazuje się ponadto zadziwiającym komentarzem do obecnych wydarzeń w naszym kraju. Czytając ją, można odnieść wrażenie, że Marszałek obserwuje i opisuje nie II RP, ale nasze obecne życie polityczne i społeczne. Warto zwrócić szczególną uwagę na materiał ilustracyjny, książka zawiera bowiem 75 unikatowych ilustracji – nie tylko wiele dokumentalnych fotografii, ale też fantastyczne rysunki i grafiki, w tym dwa znakomite współczesne portrety Marszałka oraz satyryczny rysunek „Nocą w Belwederze” autorstwa krakowskiej artystki Ewy Barańskiej-Jamrozik. Książka Białego Kruka, która ukazuje się w Roku Józefa Piłsudskiego, dla uczczenia 150. rocznicy urodzin Marszałka, to dzieło godne tego wspaniałego jubileuszu i jak najbardziej godne rozpropagowania, bo – jak pisze wydawca – „gdy morale narodu polskiego jest mocno zachwiane, nie ma lepszego lekarstwa niż myśl i czyn św. Jana Pawła II oraz marszałka Józefa Piłsudskiego”.

„Józef Piłsudski do Polaków. Myśli, mowy i rozkazy”, szkic biograficzny i wybór tekstów Bohdan Urbankowski. Wydawnictwo Biały Kruk, 200 str., 20,5 x 25 cm, papier kredowy 150 g, oprawa twarda, okładka lakierowana.

* * *

Książkę można nabyć w Fundacji Niedziela. Instytut Mediów lub w wydawnictwie Biały Kruk w cenie 59 zł + koszty wysyłki (cena detaliczna to 69 zł).
Książkę można kupić w pakiecie z albumem „Ojczyzna ocalona. Wojna sowiecko-polska 1918-1920” (168 str., cena det. 72,45 zł) w cenie łącznej 125 zł. Uwaga! przesyłka gratis.
Zamówienia pod numerami telefonów: Fundacja Niedziela. Instytut Mediów – 34 369 43 52, 34 365 19 17
Wydawnictwo Biały Kruk – 12 260 32 90, 12 254 56 04

2017-06-12 14:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Apostoł konfesjonału

Święty Jan Maria Vianney był wzorem ewangelicznego ubóstwa i czystości oraz gorliwym apostołem konfesjonału. Jako prosty i pokorny kapłan dokonał duchowej rewolucji we Francji.

Najpiękniejsze radości, które obficie towarzyszyły początkom naszego kapłaństwa, są na zawsze związane w naszych wspomnieniach z głębokim przeżyciem, jakiego doświadczyliśmy 8 stycznia 1905 r. w Bazylice Watykańskiej, z okazji pełnej chwały beatyfikacji tego pokornego kapłana Francji, którym był Jan Maria Chrzciciel Vianney” – napisał św. Jan XXIII w encyklice Sacerdotii nostri primordia. Postać św. Jana Marii Vianneya stała się przykładem do naśladowania dla wielu kapłanów.

CZYTAJ DALEJ

Wojciech Nowicki mistrzem olimpijskim w rzucie młotem, Paweł Fajdek brązowym medalistą

2021-08-04 14:33

[ TEMATY ]

Igrzyska Olimpijskie

Igrzyska Olimpijskie w Tokio

PAP

Wojciech Nowicki

Wojciech Nowicki

Wojciech Nowicki rzucił młotem 82,52 i zdobył złoty medal igrzysk olimpijskich w Tokio. Brąz wywalczył Paweł Fajdek, który uzyskał 81,53. Biało-czerwoni w Japonii zdobyli cztery medale w tej konkurencji - w tym oba złote.

32-letni Nowicki swój najlepszy rezultat w konkursie finałowym uzyskał w trzeciej kolejce. Jego rówieśnik Fajdek posłał młot najdalej w piątej próbie.

CZYTAJ DALEJ

Trzeba wracać do wskazań Ojca Świętego Franciszka,

2021-08-04 19:42

Archiwum MFS

    Pięć lat temu nasze miasto rozbrzmiewało wszystkimi językami świata, a ulice wypełnili radośni, rozśpiewani młodzi uczestniczący w Światowych Dniach Młodzieży.

    Uroczystości rocznicowe zostały zorganizowane na Campus Misericordiae w dniach 30 lipca do 1 sierpnia br. To była okazja, aby na nowo przeżyć wyjątkowy czas wspólnoty, radości i modlitwy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję