Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Monstrancja Fatimska w diecezji

Niedziela sosnowiecka 25/2017, str. 5

[ TEMATY ]

100‑lecie objawień fatimskich

Piotr Lorenc

Monstrancja Fatimska w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej

Monstrancja Fatimska w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej znalazło się na trasie Pielgrzymki Pokoju, jaką odbywa Monstrancja Fatimska. Monstrancja była wystawiona w dąbrowskim sanktuarium od 2 do 5 czerwca.

Na szlaku peregrynacji monstrancji znajdują się największe ośrodki kultu maryjnego w Polsce oraz wybrane parafie i ośrodki dla niepełnosprawnych. Idąc za wezwaniem objawień fatimskich, a także głosem św. Jana Pawła II, św. Faustyny, św. Maksymiliana, Benedykta XVI i Franciszka, Fundacja Aniołów Miłosierdzia pragnie zainicjować „codzienną, prostą ścieżkę pokoju” śladami Maryi, w prostych czynnościach życia, dając okazję nie tylko do modlitwy, ale także do czynu miłosierdzia. Dlatego peregrynacji towarzyszy zachęta do jałmużny na rzecz powstającego w Wilnie pierwszego hospicjum dla dzieci. W ten sposób po obu stronach Europy Polacy ufundują dwa modlitewne wota: w Portugalii – Monstrancję Fatimską, a na Litwie – hospicjum dziecięce.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Monstrancja jest darem przygotowanym przez sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem i Fundację Aniołów Miłosierdzia. – Rocznica objawień fatimskich to doskonała okazja, by przyjąć Maryję, jak Elżbieta, która po latach udręki otrzymuje dar nowego życia. Tam, gdzie się pojawia Maryja, ostatecznie zawsze nastaje pokój i radość. Tym bardziej się cieszę, że na trasie pielgrzymki znalazło się nasze sanktuarium maryjne. Widać jest znane nie tylko w diecezji, ale i w całej Polsce – powiedział ks. kan. Andrzej Stasiak, kustosz dąbrowskiego sanktuarium.

Monstrancja przedstawia Maryję obleczoną w słońce, u której stóp znajduje się księżyc. W centrum znajduje się Najświętszy Sakrament. Symboliczną wartość monstrancji podkreślają fragmenty 12 meteorytów, rozmieszczone w aureoli, oraz fragment skały księżycowej wtopiony pod stopami Maryi. Każdy z tych dodatkowych elementów posiada certyfikat NASA. Za projekt i wykonanie odpowiadali artyści z pracowni Drapikowski Studio. A pomysł stworzenia Monstrancji Fatimskiej poddał ks. Marian Mucha, kustosz sanktuarium na Krzeptówkach.

Fundacja Aniołowe Miłosierdzia została założona w 2015 r. Jej głównym zdaniem jest wspieranie i rozwój opieki paliatywno-hospicyjnej nad chorymi poprzez: finansowe, merytoryczne i organizacyjne wspieranie form świadczenia pomocy w zakresie opieki paliatywnej i długoterminowej oraz wsparcia socjalnego na terytorium Polski, Litwy oraz krajów Unii Europejskiej, a także republik byłego ZSRR. Fundacja podejmuje także działania na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i współpracy między społeczeństwami, w obszarze polityki społecznej w zakresie opieki paliatywnej i wsparcia socjalnego. Gros działań kieruje na rzecz osób z niepełnosprawnością, na opiekę nad rodzinami i bliskimi osób terminalnie chorych: dorosłych i dzieci. Nie bez znaczenia jest również pomoc Polakom zamieszkałym na terytorium Litwy, Ukrainy czy Białorusi.

2017-06-13 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młodzi pomocnicy Matki Fatimskiej

Niedziela przemyska 19/2017, str. 1, 7

[ TEMATY ]

Fatima

objawienia maryjne

100‑lecie objawień fatimskich

Ks. Grzegorz Czerwonka

Młodzi z Matką Bożą Fatimską z archikatedry przemyskiej

Młodzi z Matką Bożą Fatimską z archikatedry przemyskiej
„Jest tu jeden chłopiec, który ma pięć chlebów jęczmiennych i dwie ryby, lecz cóż to jest dla tak wielu?”. Jezus zatem rzekł: «Każcie ludziom usiąść!». A w miejscu tym było wiele trawy. Usiedli więc mężczyźni, a liczba ich dochodziła do pięciu tysięcy. Jezus więc wziął chleby i odmówiwszy dziękczynienie, rozdał siedzącym; podobnie uczynił z rybami, rozdając tyle, ile kto chciał. A gdy się nasycili, rzekł do uczniów: «Zbierzcie pozostałe ułomki, aby nic nie zginęło». Zebrali więc i ułomkami z pięciu chlebów jęczmiennych, które zostały po spożywających, napełnili dwanaście koszów” (J 6,9-13).
CZYTAJ DALEJ

Podano datę przesłuchania o. Tadeusza Rydzyka w prokuraturze

2025-12-03 20:49

[ TEMATY ]

Rydzyk Tadeusz

Karol Porwich/Niedziela

Przesłuchanie o. Tadeusza Rydzyka jako świadka w Prokuraturze Regionalnej w Rzeszowie, wcześniej wyznaczone na 8 grudnia, zostało przeniesione na 10 grudnia. Sprawa dotyczy Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II – poinformowało w środę na stronie internetowej Radio Maryja.

Toruńska rozgłośnia podała, że o. Rydzyk otrzymał wezwanie, aby stawić się 10 grudnia o godz. 13 w Prokuraturze Regionalnej w Rzeszowie. „Wcześniej prokuratorzy planowali przesłuchać redemptorystę 8 grudnia, czyli w dniu 34. rocznicy powstania Radia Maryja. Po wniosku Ojca Dyrektora oraz pod presją opinii publicznej prokuratura zdecydowała się na przesunięcie terminu” – napisano w komunikacie.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Ryś zaprasza wszystkich kapłanów Archidiecezji Krakowskiej na wspólne rekolekcje

2025-12-03 20:21

[ TEMATY ]

Kard. Grzegorz Ryś

kardynał Grzegorz Ryś

kard. Ryś

Piotr Drzewiecki

Kard. Grzegorz Ryś żegna archidiecezję łódzką

Kard. Grzegorz Ryś żegna archidiecezję łódzką

Kaardynał Grzegorz Ryś, który 20 grudnia kanonicznie obejmie rządy w Archidiecezji Krakowskiej, skierował list do całego prezbiterium, zapraszając księży na wspólne trzydniowe rekolekcje adwentowe.

Podziel się cytatem Spotkania mają być duchowym przygotowaniem do uroczystego rozpoczęcia posługi.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję