Reklama

Niedziela Świdnicka

Współpracownicy Ducha Świętego

Niedziela świdnicka 25/2017, str. 1

[ TEMATY ]

Duch Święty

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Nocne czuwanie przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego w Dzierżoniowie

Nocne czuwanie przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego w Dzierżoniowie

Duch ludzki staje się mocny mocą Ducha Świętego. Taki właśnie duch ludzki, wspierany Duchem Świętym winien kierować życiem człowieka. Życie winno toczyć się wedle wymogów ducha, a nie ciała, gdyż wartości cielesne, materialne są przemijające – powiedział bp Ignacy Dec. Biskup świdnicki przewodniczył uroczystej Eucharystii podczas diecezjalnego nocnego czuwania w wigilię Zesłania Ducha Świętego w kościele pw. Maryi Matki Kościoła w Dzierżoniowie.

W czasie homilii ordynariusz świdnicki, nawiązując do Liturgii Słowa, zauważył, że dzień Pięćdziesiątnicy paschalnej był inauguracją działalności Kościoła.

Reklama

– Apostołowie umocnieni Duchem Świętym podjęli dzieło ewangelizacji świata zgodnie z misją otrzymaną od Chrystusa. Zesłanie Ducha Świętego przeobraziło wszystkich apostołów. Wstąpił w nich niezwykły entuzjazm i zapał do głoszenia ewangelii i do dawania świadectwa Chrystusowi – podkreślał celebrans.

Zwrócił uwagę, że Kościół apostolski, wyposażony w dary Ducha Świętego, rozszerzał się w szybkim tempie w ówczesnym Imperium Rzymskim.

– Żadna siła nie zdołała powstrzymać głoszonej nauki. Pierwszym owocem zesłania Ducha Świętego było wewnętrzne przemienienie apostołów, zmiana ich ducha, głębsze zrozumienie nauki Chrystusa i ogromne zaangażowanie w dzieło ewangelizacji” – mówił bp Dec do zgromadzonych na czuwaniu.

Reklama

Wskazując na człowieka, jako świątynię Ducha Świętego, celebrans zauważył, że działanie Ducha Świętego ma miejsce w dwóch sektorach ludzkiego ducha, w sektorze poznawczym i wolitywnym.

– Duch Święty, działając w człowieku w przestrzeni poznawczej, pozwala nam ujrzeć prawdę o dobru i złu. Dokonuje się to w ludzkim sumieniu. Rola Ducha Świętego jest tu szczególna, dlatego został On nazwany przez tradycję chrześcijańską „Światłością sumień” – zaznaczył celebrans.

Mówiąc o działaniu Ducha Świętego w ludzkiej woli, hierarcha zauważył, że wola, obok intelektu, jest drugą władzą duchową człowieka, i przez nią każdy wyraża pragnienia, tęsknoty, dokonuje wyborów moralnych, podejmuje decyzję – Duch Święty przez oświecenie naszego umysłu i oddziaływanie na wolę doprowadza nas do aktu wiary, umacnia naszą nadzieję. Broni nas przed rozpaczą, załamaniem, zniechęceniem. Osoba Ducha Świętego przysposabia także do modlitwy oraz wyboru dobra, i wytrwania w dobru – podkreślał, dodając, że: – nasza wola zawodzi, poddaje się trudnościom i pokusom, dlatego właśnie naszej słabości przychodzi z pomocą także Duch Boży, z którym musimy każdego dnia współpracować.

Czuwanie zostało zorganizowane przez Odnowę w Duchu Świętym diecezji świdnickiej. Grupa charyzmatyczna rozpoczęła modlitwę uwielbienia w czasie, gdy była możliwość skorzystania ze spowiedzi św. Następnie miał miejsce Apel Jasnogórski, katecheza, adoracja przed Najświętszym Sakramentem. Kulminacyjnym momentem czuwania była uroczysta Eucharystia sprawowana o północy, przewodniczył jej bp Ignacy Dec.

W trakcie diecezjalnego czuwania muzyczną oprawę poprowadziła Diakonia „Effatha”, która wywodzi się ze wspólnot charyzmatycznych Odnowy w Duchu Świętym diecezji świdnickiej.

2017-06-13 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do zakonników: bądźcie w zasięgu działania Ducha Świętego

[ TEMATY ]

Duch Święty

papież Franciszek

zakonnicy

youtube.com/vaticannews

Papież skierował wideoprzesłanie do uczestników 50. Krajowego Tygodnia Życia Konsekrowanego w Hiszpanii zainicjowanego przez obecnego kardynała Aquiloso Bacos Merinio, kiedy jeszcze był redaktorem pisma „Życie zakonne”.

Franciszek zwrócił uwagę, że życie konsekrowane rozumie się coraz lepiej podążając naprzód, oddając siebie każdego dnia na służbę Bogu i ludziom. Pojmuje się je bardziej w dialogu z rzeczywistością. Kiedy traci ono to odniesienie do rzeczywistości i zaczyna brakować refleksji nad tym, co się wydarza, wtedy staje się jałowe.

CZYTAJ DALEJ

Komisja ds. pedofilii: traumą dla dziecka był nie tylko sam czyn, ale również kontakt z organami procesowymi

2021-07-27 20:10

[ TEMATY ]

pedofilia

pixabay.com

Traumą dla dziecka był nie tylko sam kontakt seksualny, ale również kontakt z organami procesowymi; właściwie nie było strony, która dbałaby o jego dobro - mówiła wiceprzewodnicząca komisji ds. pedofilii Hanna Elżanowska, omawiając wyniki pierwszego raportu tego organu.

Jak wskazała Elżanowska, z przeanalizowanych przez komisję akt wynika, że przeciętną ofiarą pedofila jest pochodząca z małego miasta lub wsi dziewczynka w wieku 13-15 lat. "W połowie badanych przypadków nikt nie zauważył objawów wykorzystania seksualnego" - poinformowała.

CZYTAJ DALEJ

W. Brytania: W Glasgow spłonął kościół mający długie związki z Polską

2021-07-28 15:01

[ TEMATY ]

pożar

twitter.com/ArchdiocGlasgow

W Glasgow w nocy z wtorku na środę niemal doszczętnie spłonął katolicki kościół pod wezwaniem św. Szymona, który od II wojny światowej był duchowym centrum tamtejszej Polonii. Przyczyna pożaru na razie nie jest znana.

Informację o pożarze kościoła znajdującego się w dzielnicy Partick w zachodniej części Glasgow straż pożarna otrzymała o godz. 2:40 w nocy. W akcji gaszenia pożaru uczestniczyło ponad 30 strażaków, ale jak wynika z relacji mediów i z zamieszczonych zdjęć, kościół został uszkodzony bardzo poważnie, m.in. runął w nim dach i zniszczone zostały wszystkie okna.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję