Reklama

Niedziela Świdnicka

Ludzie pracy w Henrykowie

Około tysiąca osób z całego Dolnego Śląska wzięło udział w II Archidiecezjalnej Pielgrzymce Ludzi Pracy do Henrykowa, a wśród nich przedstawiciele z diecezji świdnickiej, m.in. z Wałbrzycha, Świdnicy, Dzierżoniowa i Kłodzka

Niedziela świdnicka 25/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

ludzie pracy

Janusz Wolniak

Poczty sztandarowe zakładów pracy z Dolnego Śląska

Poczty sztandarowe zakładów pracy z Dolnego Śląska

Do klasztoru Ojców Cystersów przybyli przedstawiciele wielu zakładów pracy, związkowcy z NSZZ „Solidarność”, przedsiębiorcy, duchowni, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Podobnie jak to miało miejsce w ubiegłym roku, spotkaniu przewodniczył metropolita wrocławski arcybiskup Józef Kupny.

Głównym punktem pielgrzymki była uroczysta Msza św. w intencji ludzi pracy naszego regionu. – Sprawiacie mi wielką radość, przybywając do Henrykowa ze swoimi duszpasterzami. Zapraszam do wspólnej modlitwy za cały świat pracy i do uważnego wsłuchiwania się w słowo Boże – na początku swej homilii abp Kupny zwrócił się do zebranych. Dalej nawiązał do słów Jezusa Chrystusa: „Nie zostawię was sierotami” i wyjaśniał, że Bóg nie jest obojętny na sprawy, którymi żyją ludzie, zarówno te osobiste jak i społeczne a słowa obietnicy Zbawiciela aktualne są również w dzisiejszych czasach. Jezus w mowie pożegnalnej pomaga uczniom zrozumieć sens i wartość swojego odejścia do ojca a także pociesza w bólu (…). Pocieszycielem posłanym przez Ojca do pogrążonej w mroku grzechu ludzkości jest Jezus Chrystus. Bóg Ojciec posyła Syna, który przez swoje wcielenie przynosi nadzieję. Chrystus przez cały czas swojej publicznej działalności niósł nadzieję chorym, cierpiącym, skrzywdzonym, ubogim i potrzebującym i tym którzy jak prorokini Anna i starzec Symeon pełni pokory oczekiwali przyjścia Mesjasza. Spełnieniem nadziei była męka, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. W dalszej części homilii arcybiskup Kupny podkreślał, że nie ma prawdziwego rozwiązywania problemów społeczno-gospodarczych bez odniesienia do uniwersalnych wartości chrześcijańskich wynikających z nauki Ewangelii i że nigdy nie znajdziemy w sobie dość wewnętrznej motywacji i determinacji do kształtowania porządku gospodarczego odpowiadającego godności człowieka, jeśli nie będzie nam towarzyszyła świadomość obecności Boga w naszym życiu – Jego spojrzenia pełnego miłości i troski o nasze szczęście. (…) Demokracja, wolność gospodarcza potrzebują światła Ewangelii, aby przyczynić się do zbudowania społeczeństwa, w którym każdy człowiek, każda rodzina i wszystkie społeczności pośrednie znajdą dla siebie właściwe życiowe przestrzenie oraz włączą się aktywnie w harmonijne budowanie wspólnego dobra – kontynuował metropolita.

Reklama

Na zakończenie homilii powiedział: – Pragnę w tym miejscu wyrazić moje wielkie uznanie dla działaczy związku zawodowego Solidarność i dla przedsiębiorców, że tutaj na Dolnym Śląsku wraz z przedstawicielami świata akademickiego, wypracowują godny rozpowszechnienia model współpracy i dialogu. Obecność jednych i drugich na tej pielgrzymce świata pracy jest tego wymownym przykładem. Wszystkim za to z całego serca bardzo dziękuję. Ksiądz arcybiskup docenił także zaangażowanie środowisk biorących udział w pielgrzymce w akcję pomocy poszkodowanym przez tragiczne działania wojenne w Aleppo.

Po zakończeniu Mszy św. do zgromadzonych uczestników pielgrzymki swoje przesłanie wystosował ks. Rafał Cyfka, dyrektor Biura Regionalnego w Krakowie „Pomocy Kościołowi w Potrzebie”: – Jest takie stare afrykańskie powiedzenie, które mówi, że gdzie walczą dwa słonie, tam najbardziej cierpi trawa. To powiedzenie najmocniej sprawdza się właśnie w Syrii, w Aleppo. Walczące ze sobą dwa słonie podeptały ludzi tak mocno, że dzisiaj potrzebna jest ogromna pomoc – medyczna i finansowa, by tym ludziom przywrócić normalne życie i godność. Dlatego bądźmy z nimi solidarni, zechciejmy odpowiedzieć na ten apel księdza arcybiskupa i Papieskiego Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”. Pomóżmy przywrócić szpital Świętego Ludwika, aby mógł działać i nieść pomoc cierpiącym Syryjczykom i cierpiącym mieszkańcom Aleppo.

Wybór Henrykowa na miejsce pielgrzymki ludzi pracy nie był przypadkowy. Wspaniała atmosfera panująca podczas pierwszej pielgrzymki w ubiegłym roku oraz inspiracja wynikająca z obecności i działalności Ojców Cystersów zadecydowała, że właśnie do tego miejsca postanowiono się udać, by u stóp figury Matki Bożej dziękować za łaski i prosić o nowe dla wszystkich ludzi pracy naszego regionu. Już wcześniej abp Józef Kupny zauważał, że wszystko, co było i jest związane z klasztorem w Henrykowie, w świetle wiary wyraźnie pozwala dostrzec działanie Ducha Świętego. Analizując fakty historyczne, wskazujące na powstanie klasztoru cysterskiego i późniejszą jego działalność widać, że zakon ten umiejętnie łączył pracę fizyczną z modlitwą. To sprawia, że miejsce to doskonale nadaje się na spotkanie ludzi pracy, ponieważ tutaj tej pracy uczono – cystersi byli nie tylko głosicielami wiary, ale również mistrzami w uprawie roli, sadów, hodowli zwierząt. Uczyli gospodarności i wprowadzali w ówczesnej zachodniej Europie – innowacyjne metody pracy. Łączenie modlitwy z pracą powinno być ważne również dla współczesnych pracowników. W działalności cystersów należy bowiem szukać inspiracji do odbudowy etosu pracy. Łącząc pracę z modlitwą można kształtować jej duchowość, która pozwala przybliżać się do Boga. I trzeba mieć świadomość, że codzienna, zwykła praca wykonywana rzetelnie, jest kontynuacją dzieła Stwórcy.

Reklama

Poza wspólną modlitwą uczestnicy pielgrzymki mieli możliwość zwiedzania cysterskiego klasztoru a nadto okazję do wymiany doświadczeń, nawiązania nowych kontaktów oraz zabawy podczas okolicznościowego koncertu zespołu „Lombard”.

Serdeczna atmosfera i radość panująca podczas pielgrzymki oraz pragnienie ponownego spotkania sprawiły, iż podjęto decyzję, że wydarzenie to na stałe wpisze się w życie Kościoła na Dolnym Śląsku. Zdecydowano, że pielgrzymki ludzi pracy całej archidiecezji będą odbywały się zawsze w trzecią niedzielę maja każdego roku.

2017-06-13 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ogólnopolska Droga Krzyżowa Ludzi Pracy

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

ludzie pracy

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Pod hasłem „Współczesne wyzwania świata pracy” od grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki ulicami Żoliborza przeszła XIX Ogólnopolska Droga Krzyżowa Ludzi Pracy.

Nabożeństwo poprzedziła Msza św. w kościele św. Stanisława Kostki. Uczestniczyły w niej poczty sztandarowe NSZZ „Solidarność” z całej Polski. Eucharystii przewodniczył ks. infułat Jan Sikorski, który przygotował także teksty rozważań tegorocznej Drogi Krzyżowej. Ks. inf. Sikorski znał bł. ks. Popiełuszkę w czasach jego posługi na rzecz robotników. – Rozpoczynając nasze trudne dzieła, robimy znak krzyża, by nasza praca była zjednoczona z dziełem Jezusa. Św. Paweł tak to wyraził: Dopełniam tego w swoim ciele, czego brakuje cierpieniom Chrystusa. Odwagi! Gdy stanie przed nami konieczność podjęcia jakiegokolwiek życiowego krzyża, obyśmy umieli pojąć na co dzień tę tajemnicę. Naucza nas, Panie, mówić: „Bądź wola Twoja”. W każdej sytuacji życia, zwłaszcza w cierpieniu – modlił się ks. inf. Sikorski.

CZYTAJ DALEJ

Częstochowa: Górale dotarli po raz 40 przed Czarną Madonną

2021-07-31 16:25

[ TEMATY ]

Jasna Góra

górale

Pielgrzymka 2021

Karol Porwich/Niedziela

Po 9 wędrówki, w czasie których pokonali blisko 240 km górale w czterech grupach przybyli przed Czarną Madonną. Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Marek Jędraszewski.

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył na Wałach Jasnogórskich uroczystej Mszy św. z udziałem pątników 40. Pieszej Góralskiej Pielgrzymki na Jasną Górę. - Tutaj, przed Matką Boską Częstochowską znajduje się fundament wolności, którą nie można wzgardzić - mówił metropolita krakowski.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Piknik Naukowy

2021-07-31 18:21

Krystyna Dolczewska

Jedną z imprez zorganizowanych w ramach tegorocznego Lata Muz Wszelakich był Piknik Naukowy.

Pokazy naukowe weszły już do tradycji imprez odbywających się w Zielonej Górze. Przez wiele lat organizował je Uniwersytet Zielonogórski u siebie, na boisku przy ul. Wyspiańskiego lub na Deptaku pod nazwą „Dni Nauki”. Odkąd istnieje Centrum Nauki Keplera, ono jest organizatorem i zmieniła się nazwa na „Piknik Naukowy”. Odbył się on już piąty raz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję