Reklama

Z różnych stron

2017-06-28 09:33


Niedziela Ogólnopolska 27/2017, str. 7

Australia

Polonijne Boże Ciało w Adelajdzie

W Australii uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa obchodzona jest w Kościele katolickim w niedzielę po czwartku przypadającym 60 dni po Wielkanocy. W tym roku przypadła 18 czerwca. W wypełnionym przez rodaków kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego na Unley uroczystą Mszę św. celebrował i homilię wygłosił goszczący w Adelajdzie ks. Wiesław Wójcik, chrystusowiec, dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego w Poznaniu.

– Bóg stał się dla ciebie Chlebem, bo chce iść z tobą, być na twojej drodze – niezależnie od tego, jak bardzo pogmatwana może ona być. Bóg chce być dla ciebie, a przez ciebie dla innych – powiedział w homilii ks. Wójcik.

Procesja wyruszyła z kościoła przy wtórze trąb. Wierni modlili się i słuchali śpiewanych Ewangelii przy każdym z 4 ołtarzy wokół kościoła oraz dziękowali za wielki dar Ciała i Krwi Chrystusa, ustanowiony w Wieczerniku.

Reklama

Następnie całe zgromadzenie udało się do kościoła, gdzie ks. Wiesław pobłogosławił i połamał chleby, i rozdał je wszystkim wiernym. Wielu rodaków zabrało ze sobą małe kawałki dla bliskich, którzy z różnych powodów nie mogli przybyć w ten dzień do kościoła.

Podczas tego wielkiego wydarzenia ważną rolę odgrywały pięknie udekorowane figury: Pani Fatimskiej i niesionej przez górali Matki Bożej Ludźmierskiej, Gaździny Podhala.

Marysia Thiele

Wielka Brytania

Europejczycy chcą zastopowania imigracji

Migracji z krajów muzułmańskich przeciwnych jest 55 proc. obywateli 10 krajów europejskich, w tym Polski – wynika z badań przeprowadzonych przez brytyjskie grono ekspertów „Chatham House”. 20 proc. opowiada się za całkowitym zastopowaniem fali migracji z tych krajów, a 25 proc. nie wyraziło opinii.

W sondażu przeprowadzonym wraz z Królewskim Instytutem Spraw Międzynarodowych wśród 10 tys. osób w 10 europejskich krajach zadano pytanie: „Czy należy wstrzymać migrację z krajów muzułmańskich?”. W 8 z 10 krajów 55 proc. odpowiedziało: „tak”. Wyjątkami były Hiszpania (41 proc.) i Wielka Brytania (47 proc.).

Najwyższe wskaźniki aprobaty dla zastopowania migracji z krajów muzułmańskich odnotowano: w Polsce (71 proc.), Austrii (65 proc.), Belgii (64 proc.) i na Węgrzech (63 proc.), a następnie we Francji (60 proc.), w Grecji (58 proc.), Niemczech (53 proc.) i we Włoszech (51 proc.).

KAI

Portugalia

Szef Izby Lekarskiej apeluje o referendum w sprawie eutanazji

Przewodniczący Izby Lekarskiej Portugalii Miguel Guimarães wezwał władze tego kraju do rozpisania referendum w sprawie legalizacji eutanazji. Wyraził przekonanie, że zdrowy rozsądek społeczeństwa wygra, a tzw. śmierć wspomagana nie zostanie zapisana w portugalskim prawie. Przypomniał, że większość środowiska lekarskiego w Portugalii jest przeciwna eutanazji. Podkreślił, że jej legalizacja jest sprzeczna z misją lekarza, który ma „ratować życie pacjenta, a nie go pozbawiać”.

Negatywnie do planów wprowadzenia eutanazji odnosi się również Kościół katolicki. Przewodniczący Episkopatu, patriarcha Lizbony kard. Manuel Clemente apelował już kilkakrotnie do rodzimych polityków, aby odstąpili od prób legalizacji tzw. śmierci wspomaganej. Podkreślił, że wszelkie działania służące wprowadzeniu eutanazji do prawa są nadużyciem.

KAI

* * *

Gdy miejsce wierzących i świętych zajmują ludzie bez Boga, wówczas prawem stają się egoizm i nienawiść.
Jan Paweł II

Krótko

• Unijni przywódcy zgodzili się podczas szczytu UE w Brukseli na przedłużenie o kolejne pół roku sankcji gospodarczych wobec Rosji. Europejscy politycy zarzucają Rosji, że nie wdraża porozumień z Mińska.

• LREM – ugrupowanie nowego prezydenta Francji Emmanuela Macrona odniosło zwycięstwo w wyborach parlamentarnych nad Sekwaną. Centryści zdobyli 308 mandatów w Zgromadzeniu Narodowym liczącym 577 posłów.

• Pod Calais we Francji zginął kierowca polskiej furgonetki. Uderzył w tył tira, który zatrzymał się na autostradzie przed blokadą utworzoną przez nielegalnych imigrantów.

• Belgijscy funkcjonariusze udaremnili zamach na dworcu centralnym w Brukseli. Pochodzący z Maroka 36-letni mężczyzna chciał zdetonować ładunki wybuchowe, które miał w bagażu. Zanim zdołał to zrobić, został zastrzelony.

• Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zapowiedział podpisanie z USA umowy o dostawach broni dla jego kraju.

• Posłowie rosyjskiej Dumy są oburzeni przyjęciem przez Sejm RP nowelizacji ustawy, na mocy której możliwe będzie usuwanie w Polsce pomników Armii Radzieckiej.

• Członkowie tzw. Państwa Islamskiego wysadzili meczet Al-Nuri w Mosulu, który pochodził z XII wieku. Tam Abu Bakr al-Baghdadi w 2014 r. ogłosił powstanie kalifatu.

• Otto Warmbier, amerykański student, wrócił do USA z Korei Płn. w stanie śpiączki. Przez 17 miesięcy był przetrzymywany przez reżim. Zmarł w swoim domu w USA. Prawdopodobnie był bestialsko torturowany.

• We Włoszech niedaleko Padwy w trakcie awaryjnego lądowania rozbił się polski śmigłowiec wojskowy. Do wypadku doszło podczas międzynarodowych ćwiczeń. Na pokładzie było 5 polskich żołnierzy i 1 Francuz. Nikt nie zginął.

USA: kasowy sukces antyaborcyjnego filmu „Nieplanowane”

2019-08-19 12:50

rk (KAI) / Los Angeles

„Unplanned”(Nieplanowane) – film o nawróconej aborcjonistce Abby Johnson, która niegdyś kierowała jedną z największych amerykańskich klinik aborcyjnych, bije rekordy popularności w USA. Mimo nieprzychylnego nastawienia dystrybutorów i wielu krytyków filmowych, pełnometrażowa produkcja okazała się nie tylko hitem kasowym, lecz tytuł ten już w pierwszym tygodniu sprzedaży zajmuje pierwsze miejsce wśród filmów DVD oferowanych przez sklep Amazon.

unplannedfilm.com

W filmie, który w Polsce zobaczyć będzie można w kinach jesienią tego roku, występuje Ashley Bratcher w roli szefowej teksańskiej filii aborcyjnego giganta Planned Parenthood. Produkcja kosztowała 6 mln dolarów, a po 19 tygodniach wyświetlania jej w 1500 kinach w USA zarobiła prawie 19 mln dolarów. Dochodzą do tego nieobjęte statystyką zyski z pokazów za granicą.

Tymczasem sukces kinowy przełożył się także na sprzedaż filmu w formie DVD. Od ubiegłego tygodnia, kiedy ukazał się w formie wideo, dotąd sprzedano około 225 tys. jego kopii. Można go nabyć też na dysku Blu-ray oraz obejrzeć za pomocą streamingu na Amazon Prime Video.

Film pokazywany jest też w kinach Kanady, Wielkiej Brytanii, Filipin oraz krajach latynoamerykańskich. Planowana jest jego dystrybucja w Pakistanie.

Wyświetlanie film niejednokrotnie napotykało na trudności. Największą miało być przyznanie kategorii „R” – stosowanej wobec filmów z obrazami przemocy i seksu – przez stowarzyszenie filmowców Motion Picture Association of America.

Opisana w filmie i książce historia Abby Johnson dowodzi, iż liczne czuwania modlitewne obrońców życia przed klinikami aborcyjnymi mają olbrzymi sens. Bohaterka przeszła niemal wszystkie szczeble kariery w największej proaborcyjnej organizacji na świecie. W pewnym momencie zrezygnowała z pracy i stała się gorącą obrończynią życia. Przełom nastąpił w chwili, gdy na obrazach ultrasonograficznych zobaczyła, jak nienarodzone trzynastotygodniowe dziecko broni się przed aborcją. „Widziałam, jak to dziecko walczyło o życie” – wspominała Johnson, dziś członkini grupy „Koalicja dla Życia”. Johnson zaapelowała do działaczy pro-life, by się nie poddawali, i zawsze byli tak obecni, żeby mogło to „odmienić serca zwolenników aborcji”.

Autorka w swej książce opowiada także o osobistej tragedii, gdy, mimo stosowania środków antykoncepcyjnych, dwukrotnie poddała się aborcji, zabijając swoje nienarodzone dzieci. Organizacja Planned Parenthood bezskutecznie próbowała sądownie zabronić swej byłej pracownicy mówienia o swoich doświadczeniach na stanowisku dyrektorskim.

Johnosn założyła organizację „And Then There Were None” (I nie było już nikogo). Pomaga też byłym pracownikom klinik aborcyjnych w trudnym procesie przejścia z pracy dla „przemysłu aborcyjnego” do normalnego funkcjonowania na co dzień. Ci, którzy zdecydują się odejść z pracy w klinikach aborcyjnych, otrzymują pomoc prawną i finansową. Osobom takim zapewniona jest także duchowa opieka ze strony kapłanów, pastorów czy duchownych różnych wyznań i religii.

Reżyserami i autorami scenariusza są Cary Solomon i Chuck Konzelman.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Premier Morawiecki modlił się w Piekarach Śląskich

2019-08-19 16:33

ks. sk / Piekary Śląskie (KAI)

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził w poniedziałek sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Po modlitwie złożył kwiaty na grobie ks. Jana Ficka, apostoła trzeźwości oraz pod tablicą upamiętniającą ofiary komunizmu.

ks. S. Kreczmański/archidiecezja Katowicka

Podczas wizyty premier RP wyraził nadzieję, że Matka Boża Piekarska będzie czuwała nad naszą Ojczyzną. – Niech ogień niesiony przez naszych przodków, także w ciemnych czasach Kulturkampfu i najczarniejszej nocy Drugiej Apokalipsy, a potem „czerwonej zarazy” – niech ten ogień rozświetla naszą drogę w przyszłość – ku sprawiedliwej, dobrej, wielkiej Polsce – Polsce wiernej wierze naszych ojców – napisał Mateusz Morawiecki w piekarskiej księdze pamiątkowej.

Podczas wizyty premier modlił się przy grobie wielkiego śląskiego apostoła trzeźwości ks. Jana Ficka, który rozpoczął swoją działalność propagującą trzeźwość w 1844.

Premier wraz z księżmi posługującymi w sanktuarium udał się także na Rajski Plac, gdzie złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary komunizmu.

Sanktuarium piekarskie jest jednym z najważniejszych ośrodków kultu maryjnego w archidiecezji katowickiej. Czczona w Piekarach Matka Boża nosi tytuł Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. Do najsłynniejszych pielgrzymek należą pielgrzymki stanowe: mężczyzn i młodzieńców w ostatnią niedzielę maja, kobiet i dziewcząt w niedzielę po 15 sierpnia.

Do szczególnych piekarskich pielgrzymów należał św. Jan Paweł II, który jako metropolita krakowski przez wiele lat głosił kazania podczas stanowej pielgrzymki mężczyzn a po wyborze na Stolicę Piotrową co roku przesyłał swoje słowo pozdrowienia do pielgrzymów zgromadzonych na piekarskim wzgórzu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem