Reklama

Dookoła Polski

Premier wiedział, nie powiedział

Ujawnienie notatki dotyczącej Amber Gold, którą w maju 2012 r. od Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego otrzymał ówczesny premier Donald Tusk, może stanowić przełom w naszej wiedzy na temat afery i w pracach badającej ją sejmowej komisji śledczej. Z tajnej notatki podpisanej przez szefa ABW gen. Krzysztofa Bondaryka wynika wprost, że były premier i szef PO wiedział o przestępczym charakterze biznesu Marcina P. i o tym, jakim jest on zagrożeniem. „Działalność Amber Gold może być prowadzona nie tylko z naruszeniem prawa bankowego, ale także może być ukierunkowana na wyłudzenia finansowe” – napisał Bondaryk.

Słynna notatka powstała w czasie, gdy do Amber Gold wpływały największe pieniądze od Polaków omamionych gorączką złota. Nie przerwano jednak oszukańczego procederu. Spółka Amber Gold powstała na początku 2009 r. i miała inwestować w złoto i inne kruszce. Klientów kuszono bardzo wysokim oprocentowaniem inwestycji. Głośno o sytuacji firmy stało się w lipcu 2012 r. (kilka miesięcy po otrzymaniu przez premiera Tuska notatki), kiedy należące do niej linie lotnicze OLT Express zaczęły mieć kłopoty finansowe. Linie ogłosiły upadłość pod koniec lipca 2012 r., a w połowie sierpnia to samo uczyniła spółka Amber Gold.

„Do tej pory był to jeden z najpilniej strzeżonych dokumentów związanych z aferą” – pisze tygodnik „wSieci”, który opublikował notatkę. „Zasadne jest pytanie o pozorowanie pracy przez specsłużby, a nawet sabotaż”. Pytań jest więcej, a odpowiedzi na nie próbuje udzielić sejmowa komisja, która bada m.in. prawidłowość działań podejmowanych wobec Amber Gold przez rząd i jego agendy, a także prokuraturę oraz organy powołane do ścigania przestępstw. Komisja już ujawniła wiele zaniechań w tej sprawie.

Reklama

Wojciech Dudkiewicz

* * *

Morawiecki rośnie

Kongres PiS, który odbył się w Przysusze w Radomskiem, ukazuje rosnącą pozycję wicepremiera Mateusza Morawieckiego w rządzącej partii. Nie jest to jednak nic nadzwyczajnego, bo to wicepremier realizuje kluczowy plan rządu i spodziewano się, że przedstawi choćby zarys programu PiS na kolejne lata. Pozycję Morawieckiego wzmocnił też prezes partii Jarosław Kaczyński, zapowiadając, że trzeba „w pełni wyklarować kierownictwo ekonomiczne rządu”, co kojarzy się jednoznacznie z postacią wicepremiera. Prezes Kaczyński podkreślił, że jego ugrupowanie z determinacją realizuje obietnice wyborcze, udało się zrobić sporo w dążeniu do dobrej zmiany, a szczególnym powodem do dumy są sprawy społeczne. Wymienił m.in.: program „Rodzina 500+”, kwestie emerytur, płacy minimalnej, leki dla seniorów oraz walkę z umowami śmieciowymi. – To jest zmiana ustroju społecznego Polski – ocenił.

wd

* * *

Rodzinny biznes

Coraz ciekawsze – i niezbyt przyjemne dla Hanny Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy i wiceprezes PO – są pierwsze ustalenia komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji. Zeznający urzędnicy Ratusza pogrążają prezydent Gronkiewicz-Waltz. Z ich zeznań wynika, że wiedziała o tym, co się dzieje z prywatyzowanymi na dziko stołecznymi nieruchomościami, miała też interweniować w prywatyzacji co najmniej jednej kamienicy, a także interesowała się budynkiem, do którego część praw przejęła jej rodzina. Sama prezydent odmówiła stawienia się przed komisją – uważając ją za... niekonstytucyjną – za co została już dwukrotnie ukarana grzywnami.

wd

* * *

UNESCO w Krakowie

Przyznanie Polsce organizacji sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO to nie tylko prestiż. Na takich sesjach zapada wiele ważnych decyzji, m.in. te dotyczące wpisania kolejnych obiektów na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obecność na tej liście to prestiż, ale również zobowiązanie do ochrony i konserwacji obiektu oraz takiego udostępniania, by zachowana została jego autentyczność i integralność. Polsce po raz pierwszy w historii przyznano organizację takiego wydarzenia. Łącznie do Krakowa – którego Stare Miasto wraz ze wzgórzem wawelskim i Kazimierzem znalazło się na pierwszej liście UNESCO w 1978 r. jako jedno z pierwszych 12 obiektów na świecie – zawitało 3 tys. gości ze 190 krajów, w tym ponad 130 oficjalnych delegacji. Gość specjalny sesji – prezydent Andrzej Duda wziął udział w gali inaugurującej sesję na Wawelu, którą uświetnił koncert Leszka Możdżera.

wd

* * *

Uderzył w Polsce

Wirus Petya uderzył także w Polsce. Co prawda na skutek hakerskiego ataku ponad połowa infekcji komputerów miała miejsce na Ukrainie, a jedna trzecia dotyczyła Rosji, ale ponad 5 proc. strat poniesiono na terenie Polski. Polskie firmy ucierpiały rykoszetem – atak był wycelowany w te, które mają swoje przedstawicielstwa za naszą wschodnią granicą, m.in. dom mediowy MediaCom, Kronospan, InterCars z branży motoryzacyjnej, TNT. Ucierpiało wiele ukraińskich instytucji, od banków aż po lotnisko w Kijowie. O problemach informowały rosyjski gigant Rosnieft, a także duński koncern A.P. Møller-Maersk, brytyjska firma WPP czy port w Rotterdamie.

wd

* * *

Sieci czy wSieci

Tygodnik „wSieci” ma zaprzestać ukazywania się pod tą nazwą, niezależnie od sposobu zapisu, bo narusza to prawa Gremi Media SA, wydawcy „W sieci opinii” – nakazał warszawski Sąd Apelacyjny. Wykonanie wyroku sąd odroczył do 1 sierpnia br., biorąc pod uwagę, że zmiana tytułu wymaga czasu. Jednak Michał Karnowski, członek zarządu Fratrii – pozwanego wydawcy zapowiada walkę o utrzymanie „w” w nazwie, a wyrok, jak powiedział, uważa za skandaliczny. – Zapadł wyrok, którego trudno nie uznać za akt odwetu na naszym środowisku. Znów chcą nam zabrać nazwę naszego tygodnika „wSieci”. I tym razem się nie poddamy! – deklaruje Karnowski.

jk

* * *

Narodowe rekolekcje

Jezus i Maryja na Stadionie

W Warszawie na PGE Narodowym 1 lipca br. odbyły się rekolekcje „Jezus na Stadionie”, z udziałem ok. 35 tys. wiernych z kraju i z zagranicy. Spotkanie rozpoczęło się modlitwą różańcową oraz uroczystym wprowadzeniem Królowej Polski w kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, która nawiedza polskie diecezje. Od 2 września br. obraz ten będzie peregrynować po diecezji warszawsko-praskiej. Abp Henryk Hoser powitał Maryję słowami: – Niech Ona będzie z nami, niech przemienia smutek w radość, rozpacz w nadzieję, naszą beznadzieję w wielkie wezwanie, aby iść z Nią.

Arcybiskup zachęcił do całkowitego zawierzenia się Maryi, Matce Chrystusa. Podkreślił, że spotkanie na stadionie ma pomóc odpowiedzieć na pytanie, czy Jezus „mieszka we mnie, w moim sercu, umyśle, rodzinie, miejscu mojej pracy, w miejscu, gdzie jestem i żyję”.

Na Stadionie Narodowym byli obecni paulini z Jasnej Góry. Zachęcali wiernych do włączenia się w akcję „Selfie dla Maryi” – elektroniczne przesyłanie przez stronę koronamaryi.pl swoich zdjęć, które stworzą mozaikę Maryi Jasnogórskiej.

Rekolekcje prowadził o. John Bashobora z Ugandy. Dziękował on biskupom za możliwość obecności wśród Polaków i modlitwy z nimi. – Dziękuję, że pozwoliliście mi stanąć przed tym pięknym narodem – powiedział duchowny.

Uczestnicy spotkania, które miało charakter wielkich narodowych rekolekcji, modlili się za Polskę, Europę i świat.

Magdalena Kowalewska

* * *

Gorzów Wielkopolski

Pożar katedralnej wieży

W sobotę 1 lipca br., krótko po godz. 18.30, z wieży katedry pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie zaczął wydobywać się dym. Jak poinformował ks. Adrian Put, redaktor „Aspektów” – edycji diecezji zielonogórsko-gorzowskiej „Niedzieli”, na miejsce tragedii przyjechał biskup diecezji Tadeusz Lityński. Natychmiast przybyli też prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, a także komendanci służb. – Dla mnie i dla całej rodziny diecezjalnej jest to dramatyczna informacja i bardzo przeżywamy tę sytuację. Katedra gorzowska to matka wszystkich kościołów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Wiem, że na miejscu są odpowiednie służby. Już teraz dziękujemy straży pożarnej i wszelkim służbom za pomoc. Czekamy na dalsze informacje, a wszystkich proszę o modlitwę, by uratować naszą katedrę – powiedział bp Lityński dla niedziela.pl tuż po rozpoczęciu akcji ratowniczej. Gaszenie pożaru trwało kilkanaście godzin.

W niedzielę 2 lipca br. bp Lityński odprawił Mszę św. na błoniach nad Wartą, podczas której wierni dziękowali za uratowanie świątyni przed całkowitym spłonięciem.

Ks. Zbigniew Kobus, proboszcz parafii katedralnej, powiedział, że straty są ogromne. Hektolitry wody i piany gaśniczej dostały się do wnętrza zabytkowej świątyni i to spowodowało poważne zniszczenia.

Red.

* * *

Krótko

• Komisja weryfikacyjna badająca proces reprywatyzacyjny w Warszawie przesłuchała pierwszych świadków. Już pojawiły się informacje, że Hanna Gronkiewicz-Waltz osobiście akceptowała każdą decyzję o zwrocie nieruchomości. Wcześniej prezydent stolicy zarzekała się, że o wielu sprawach nie miała pojęcia.

• Komisja śledcza badająca aferę Amber Gold przesłuchała twórcę piramidy finansowej Marcina P. Główny oskarżony w tej sprawie bardzo często odmawiał odpowiedzi na pytania, ale podał kilka interesujących informacji, np. że kontaktu z nim poszukiwał prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Żona głównego oskarżonego – Katarzyna P. odmówiła składania zeznań.

• W ramach programu „Rodzina 500+” prawie 4 mln polskich dzieci otrzymuje wsparcie. To głównie rodziny z dwójką dzieci.

• W Polsce brakuje węgla i będziemy go sprowadzać z Rosji. Niemożliwe, ale stało się faktem. Chodzi o węgiel wysokiej jakości – Polska Grupa Górnicza ma opóźnienia w wydobyciu, wynikające z wydrenowania istniejących pokładów i braku inwestycji w nowe.

• Prokuratura Okręgowa w Świdnicy postawiła byłemu liderowi KOD Mateuszowi K. oraz byłemu skarbnikowi tej organizacji Piotrowi C. zarzuty poświadczenia nieprawdy w fakturach oraz przywłaszczenia 121 tys. zł. Oskarżeni nie przyznali się do winy.

• 875 kg – tyle plastikowych nakrętek udało się zebrać w czasie akcji „Dzieci dzieciom. Zakręcona akcja”. Dochód ze sprzedaży nakrętek, czyli 875 zł, zostanie przeznaczony na pomoc podopiecznym Fundacji Kropla Nadziei im. Ojca Leona Knabita. Organizatorzy zapowiadają kolejną edycję już we wrześniu.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2017-07-05 09:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Był krok od samobójstwa. Uratowało go świadectwo znajomej

2020-02-18 11:48

[ TEMATY ]

duchowość

wiara

świadectwo

Anatom

- Można całe życie chodzić do kościoła, uczyć się religii, wkuwać katechizmowe regułki opisujące Kościół i Pana Boga a jednocześnie nigdy tego wyuczonego i wyczytanego Boga nie spotkać – zwierza się raper Anatom. Kuba w przeszłości koncertował m.in. z Pezetem, a niedawno zasłynął w piątej edycji „Młodych Wilków”.

Damian Krawczykowski: „Miałem się wieszać jak nic się nie zmieni - to postanowione. Ostatni tydzień na Ziemi i biorę się na drugą stronę” - jak rapujesz w kawałku „Powód”. Jak to jest, gdy wszystko w życiu się wali, a to co miało dać szczęście zawodzi?

Anatom: Beznadziejnie – dosłownie. To moment, w którym zdajesz sobie sprawę z tego, że Twoje życie nie ma sensu a Ty sam wyczerpałeś już wszelkie znane Ci sposoby aby ten sens życia odnaleźć.

Twoje dzieciństwo nie należało do łatwych, jak sam opowiadasz w przytaczanym utworze – czy Twoim zdaniem nasze bóle dzieciństwa mogą dawać o sobie znać w dorosłości?

Jestem przekonany, że tak jest. Nie rozpoznane problemy psychiczne u małego dziecka, często wiążące się z traumatycznymi doświadczeniami ze szkoły lub z domu, wraz z upływem lat nie znikają a nasilają się i dają o sobie znać w dorosłym życiu jako przeróżne dysfunkcje. Zauważ, że większość badanych seryjnych morderców to osoby z patologicznych rodzin w których dorastali, a ich delikatna psychika raz po raz była katowana, co zebrało swoje żniwo w przyszłości. Sądzę, że nie ma żadnej innej drogi na pozbycie się zranień z przeszłości jak terapia i relacja z Bogiem.

„Pamiętasz, tamtego dnia miałem nie żyć.. a tu się życie zaczęło od nowa” - co tak naprawdę otworzyło Twoje serce na Boga?

Świadectwo. Spotkanie na mojej drodze znanej mi już wcześniej osoby, której diametralna zmiana stylu życia była dowodem na autentyczność tego, o czym już dawno słyszałem. Można całe życie chodzić do kościoła, uczyć się religii, wkuwać katechizmowe regułki opisujące Kościół i Pana Boga a jednocześnie nigdy tego wyuczonego i wyczytanego Boga nie spotkać.

Dopiero takie spotkanie, może poprzez doświadczenie wybaczenia, gdy już nie miałeś nadziei, może doświadczenie miłości, gdy byłeś przekonany, że na nią nie zasługujesz… Obok takich spotkań nie da się przejść obojętnie w dzisiejszych czasach, w których bardziej skandaliczna od nienawiści jest miłość…

Czy zatem „zwyczajne” świadectwa nas młodych ludzi, są dziś ważne?

Każde prawdziwe świadectwo jest niezwykłe i unikatowe – jest w końcu odbiciem Żywego Boga, który działa. Każdy żyje w swojej małej społeczności, w takim mikroświecie i tam, pośród swoich, jego świadectwo jest być może jedyną szansą na spotkanie Boga twarzą w twarz.

A jak Twoim zdaniem być dobrym uczniem Jezusa w XXI wieku?

Nie uważam siebie za dobrego ucznia Jezusa, ja tylko nieudolnie próbuję się takim stać ale każdego dnia widzę jak wiele mi brakuje. Myślę, że dobry uczeń Jezusa to taki, który robi więcej niż mówi. Taki, który siłę otrzymaną w kościele rozdaje poza kościołem. Łatwo jest uczyć o Bogu tym, którzy Go znają. Trudniej pokazać Boga tym, którzy Go nigdy nie widzieli.

Jakiś czas temu miałeś swój własny ślub. Masz Żonę, rodzinę.. czy jeszcze kilka lat temu przeszłoby Ci przez myśl, że możesz tyle wygrać?

To było dla mnie jedno z tych nierealnych marzeń. Bóg obdarował mnie ogromną laską, staram się jej nie zmarnować.

Umówmy się, z Twoimi zdolnościami, rapując o tym co jest teraz modne, drugach, imprezkach, seksie - mógłbyś być gwiazdą w jednej z najlepszych wytwórni rapowych. Czy nie żal Ci trochę tego..?

Dziękuję (śmiech), to mega miłe. Chcę być szczery więc powiem jak jest. Trochę żal, jasne. Moim marzeniem po ludzku zawsze było stać się popularnym raperem, profesjonalnym muzykiem żyjącym z tego, czemu się poświecił. W moim przypadku to się nigdy nie wydarzyło mimo wieeeeelu lat na scenie. Nie wiem dlaczego, lata temu fejm i szacunek zdobywało się przez umiejętności, dzisiaj często skillsy ustępują kontrowersji i ciekawie wymyślonemu wizerunkowi w drodze po wyśniony hype. Nie ma co ukrywać, każdy muzyk pragnie uznania mniej lub bardziej. W przeciwnym wypadku, zamiast publikować swoje utwory, tkwiłyby po nagraniu w otchłani komputera. Nie żałuję absolutnie, że zmieniłem content i dzięki temu również fanbase, to efekt życiowych wyborów, które okazały się najlepszymi w moim życiu dotychczas. Ale po ludzku szkoda, mogłoby być trochę lepiej. Ale jeżeli miałbym wybierać to oczywiście wolałbym poświecić karierę dla Boga niż Boga dla kariery.

Wierzysz, że promując dobre wartości w rapie można osiągnąć sukces?

Największy mój sukces to wiara w te wartości. Ale jestem przekonany, że da się nawet w XXI wieku robić rzeczy wielkie i spektakularne z imieniem Jezus na ustach. Pytanie tylko czy właśnie do tego powołuje mnie Bóg?

Na koniec: co powiedziałbyś młodemu człowiekowi, który może boryka się z podobnymi problemami jak Ty w przeszłości: brnie w zło, uzależnienia, a zranienia dzieciństwa nie pozwalają normalnie żyć..?

Przytuliłbym i szczerze pogadał. Spróbował wskazać mu to, czego naprawdę szuka i liczyłbym na to, że w tym wszystkim, co sobie wymyśliłem w ramach planu przemiany jego życia, jest choćby jedna Boża myśl, którą odnalazłem, choćby jedno Boże słowo, które On pragnie mu powiedzieć moimi ustami. Resztę zostawiłbym Panu, On najlepiej zna miejsce i czas.

Amen! Dzięki serdeczne za wywiad!

__________________________________

Anatom rozpoczął właśnie przedsprzedaż swojej najnowszej płyty, mixtape'u pt. "ANATOMJA". Sprawdź i zamów: Zobacz

Więcej o Anatomie: Zobacz

__________________________________

Wywiad ukazał się w czasopiśmie "Wzrastanie". Zobacz więcej: Zobacz

CZYTAJ DALEJ

Warszawa-Praga: Troska o dobro dziecka to nasz priorytet

2020-02-18 19:45

[ TEMATY ]

nadużycia seksualne

Warszawa Praga

©Tatyana Gladskih – stock.adobe.com

Troska o dobro dziecka i młodego człowieka to nasz priorytet. Jego krzywda nie polega tylko na tym, że zostało wykorzystane, ale również na tym, że jego opiekunowie jej nie dostrzegali lub nie interweniowali, by jej zapobiec. Dlatego diecezji warszawsko-praskiej podejmujemy wszelkie możliwe działania nie tylko, by przyjść z pomocą skrzywdzonym, ale również przeciwdziałać wypadkom oraz obojętności otoczenia – powiedział KAI ks. dr Dariusz Szczepaniuk, delegat biskupa ds. przyjmowania zgłoszeń w przypadku nadużyć seksualnych. Zwrócił uwagę, że diecezja warszawsko-praska była jedną z trzech pierwszych w Polsce, które zajęły się sprawą powołując specjalny Zespół ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży. 28 lutego Kościół w Polsce obchodzić będzie Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystywania seksualnego małoletnich.

Diecezji warszawsko-praska była jedną z trzech pierwszych w Polsce, które zajęły się sprawą powołując specjalny Zespół ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, który poprzez specjalistyczne szkolenia przygotowywały się do przyjmowania zgłaszanych przypadków. W jego skład obok delegata biskupa ds. przyjmowania zgłoszeń w przypadku nadużyć seksualnych, którym od października 2013 roku jest ks. Dariusz Szczepaniuk i delegata biskupa ds. opieki duchowej i pomocy osobom poszkodowanym w przypadku nadużyć seksualnych, którym od maja 2015 roku jest ks. Zygmunt Wirkowski, są także psycholog – terapeuta, oraz adwokat - świecki prawnik. - Chcieliśmy w skuteczny sposób wesprzeć osoby pokrzywdzone oferując im konkretną pomoc duchową i psychologiczną – powiedział kanclerz kurii diecezji warszawsko-praskiej, ks. Dariusz Szczepaniuk.

Kolejnym krokiem w diecezji warszawsko-praskiej w ochronie nieletnich były szkolenia zorganizowane dla różnych grup wiekowych i stanowych. Wzięli w nich udział kapłani z różnym doświadczeniem duszpasterskim, alumni Wyższego Seminarium Duchownego, osoby życia konsekrowanego oraz katecheci. Celem spotkań było uświadomienie, że problem występuje i faktycznie nas dotyczy, a więc nie jesteśmy z tego wyjęci. Specjalne szkolenia poprowadził między innymi o. Adam Żak SJ. Były także spotkania z psychologiem, adwokatem, kapłanem, który jest psychologiem, oraz z innymi osobami pracującymi z poszkodowanymi. Starali się: Wytłumaczyć zjawisko wykorzystywania seksualnego; Pokazać skutki jakie spowodowało w psychice ofiary i dlaczego ukrywają swój dramat; Po czym można poznać pewne symptomy świadczące, że osoba jest ofiarą wykorzystania. Zależało nam na tym, by móc jak najszybciej reagować, jeśli w otoczeniu znajdzie się ktoś, kto będzie wysyłał sygnały świadczące, że został skrzywdzony – powiedział ks. Szczepaniuk.

Kolejnym krokiem było wydanie i upublicznienie 27 września 2018 roku „Norm Ochrony Dzieci i Młodzieży oraz Zasad Praktyk Duszpasterskich w Diecezji Warszawsko-Praskiej”. Dokument ujmuje zasady postępowania w pracy z niepełnoletnimi oraz zawiera procedurę interwencji w przypadku uzyskania informacji o prawdopodobieństwie skrzywdzenia. –„Gdy krzywda zostaje ujawniona w trakcie sakramentu pokuty, należy podjąć próbę nakłonienia penitenta, aby ujawnił te fakty osobie trzeciej, posiadającej odpowiednie przygotowanie” - czytamy w tekście.

Obok przypomnienia o godności dziecka i młodego człowieka dokument jasno zaznacza, że nie do zaakceptowania jest werbalne naruszenie szacunku, w tym erotyzowanie języka w ich otoczeniu.

Przepisy przeznaczone są do stosowania we wszystkich parafiach, wspólnotach i dziełach diecezji warszawsko-praskiej - jako obowiązujące dla duchownych, świeckich wychowawców, nauczycieli, trenerów, animatorów, wolontariuszy, praktykantów i stażystów zatrudnionych na różnych stanowiskach i podejmujących różne zakresy odpowiedzialności.

Następnym krokiem było wydanie w 2019 roku Dyrektorium dotyczącego Zasad Funkcjonowania w Internecie Kościelnych Podmiotów publicznych oraz Osób Duchownych Diecezji Warszawsko-Praskiej. Czytamy w nim, że „media społecznościowe nie są sferą prywatnej aktywności duchownego(…) Powinny służyć do nauczania o Bogu i głoszenia Ewangelii”. Ponadto dokument jasno wskazuje, że profil duchownego w sposób jednoznaczny powinien zawierać informację o jego stanie kapłańskim poprzez umieszczenie zdjęcia z koloratką oraz, że komunikacja z osobami poniżej 15 roku życia powinna odbywać się w przestrzeni publicznej, bez prowadzenia komunikacji prywatnej.

- Trzeba mieć świadomość, że wiele przestępstw w materii wykorzystywania seksualnego dokonuje się obecnie właśnie w internecie, poprzez różnego rodzaju fora internetowe, czy czaty. Chodziło nam o uwrażliwienie na to co tam się dzieje szczególnie młodego duchowieństwa, by nie stawało się powodem przestępstwa, lub nie prowokowało w jakiś sposób do popełnienia przestępstwa. Szkolenia w tej materii przeszli już zarówno kapłani, jak i alumni – poinformował ks. Szczepaniuk.

Zapewnił, że szkolenia będą kontynuowane w kolejnych latach dla poszczególnych grup. – Z każdym rokiem jesteśmy bogatsi o nową wiedzę, nowe doświadczenia, oraz o rozwiązane już problemy. Im większa jest świadomość wśród osób duchownych, katechetów świeckich, czy w ogóle osób pracujących z dziećmi i młodzieżą, tym łatwiej nie narażać się na sytuacje budzące wątpliwości – powiedział kanclerz kurii diecezji warszawsko-praskiej.

Od 2012 roku w diecezji warszawsko-praskiej było dziesięć zgłoszeń, przy czym nie dotyczyły one spraw bieżących, ale zdarzeń przeszłych. – Były takie sytuacje, że poszkodowany przychodził umówiony, ale także i takie, kiedy osoba decydowała się na to z marszu. Zdarzyły się również i powiadomienia listowne w których osoba wspominał, ale bez podawania konkretów. Wówczas starałem się zachęcić do osobistego spotkania w kurii, by mogła bardziej szczegółowo naświetlić problem i powiedzieć, co tak naprawdę się wydarzyło – powiedział delegat.

Podkreślił, że najważniejsze jest wówczas wysłuchanie osoby i poważne potraktowanie sprawy. Przyznał, że nie jest to proste, biorąc pod uwagę emocje, oraz wcześniejsze doświadczenia poszkodowanego. W większości przypadków osoby, które się zgłaszają mają uraz do kapłanów i Kościoła jako instytucji, dlatego staram się tak z nimi rozmawiać, by nie czuły się ponownie odepchnięte i pozbawione pomocy – zapewnił ks. Szczepanik.

Przyznał, że czasu nie da się cofnąć, ale można pomóc człowiekowi na drodze uzdrowienia psychicznego i duchowego. - Już samo powiedzenie głośno, tego co się wydarzyło, jest jakimś otwarciem się na pomoc, jest wyjść ku przyszłości. Nie jest to proces łatwy i mam świadomość, że nie da się od razu rozwiązać problemu – powiedział duchowny.

Podkreślił, że w diecezji warszawsko-praskiej do dyspozycji jest kilku różnych psychologów, jeśli chodzi o osoby pokrzywdzone. - Są oni biegli w tym temacie i mogą skutecznie pomóc. Nie narzucamy jednak nic osobie, dając możliwość wyboru, ponieważ to gwarantuje skuteczność terapii - podkreślił ks. Szczepaniuk.

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem od 2017 roku każdy, kto ma informacje o przestępstwie molestowania dzieci i młodzieży jest zobowiązany zgłosić ten fakt na policję lub do prokuratury. - Nawet wówczas, kiedy nie było takiego przepisu, zawsze wskazywałem osobie pokrzywdzonej, że w każdej chwili, w każdym momencie ma Pani/ Pan możliwość pójścia i zgłoszenia tego przypadku do prokuratury – powiedział ks. Szczepaniuk.

Mówiąc o procesie kanoniczym zwrócił uwagę Kościół jako kuria ma dużo mniej środków i sposobów gromadzenia danych niż państwowe i jego organy ścigania. Wstępne dochodzenie kanoniczne może trwać ok. roku. Do nas należy wysłuchanie obu stron, świadków jeśli są, oraz zebranie opinii psychologa. Następnie przesyła się dokumenty do Kongregacji Doktryny Wiary, gdzie sprawa jest rozpatrywana. Dostajemy stamtąd wskazówki co dalej robić. Najczęściej Stolica Apostolska zobowiązuje biskupa do prowadzenia procesu karno-administracyjnego w diecezji. Na tym etapie opieramy się na dotychczasowym materiale dowodowym, oraz jeśli jest możliwość - staramy się zebrać nowe dowody i opinie biegłego psychologa. Następnie zapada wyrok, który aby był prawomocny, wymagane jest zatwierdzenie Stolicy Apostolskiej – tłumaczy kanclerz kurii diecezji warszawsko-praskiej.

Zwracił uwagę, że jeśli trudno jest dotrzeć do dowodów, ponieważ np. sprawca czynu już nie żyje, wówczas decyzja należy do biskupa. Przeważnie w tego rodzaju sytuacjach dochodzi do umorzenia sprawy procesowej, co nie oznacza, że osobę pokrzywdzoną zostawia się samej sobie. Pozostaje wsparcie duchowe i psychologiczne – podkreślił duchowny.

Obecnie ok. czterech spraw toczy się jeszcze w diecezji w ramach wstępnego dochodzenia lub procesu. Było także pięć spraw w których mieliśmy odczynienia z postępowaniem cywilnym, czyli państwowym, które zostało już zakończone i kara została odbyta lub umorzona. Mimo to, trwają nadal procesy kościele. Trzeba mieć bowiem świadomość, że w momencie zgłoszenia sprawy do prokuratury, następuje zawieszenie procesu kościelnego do czasu rozstrzygnięcia. Po ogłoszeniu wyroku w sądzie państwowym, wznawiamy proces kościelny, nawet jeśli sprawa została umorzona w wyniku przedawnienia. Tak więc, każda sprawa toczy się na dwóch poziomach – zwrócił uwagę ks. Dariusz Szczepaniuk.

- Najcięższą karą kościelną, którą przewiduje prawo kanoniczne jest wydalenie ze stanu duchownego. Często zdarza się, że ks. jest suspendowany. Jest to kara czasowa, której celem jest doprowadzenie osoby do poprawy, zmiany swojego sposobu postępowania. Może ona trwać nawet kilka lat i wiązać się z zakazem wykonywania wszystkich, bądź niektórych czynności kapłańskich i posług. Po zakończeniu tego okresu, który może być z góry określony, bądź też nie - dochodzi do zdjęcia kary. Nie kieruje się jednak już takiego księdza do pracy z dziećmi i młodzieżą – zapewnił ks. Szczepaniuk.

Zgodnie z postanowieniem Konferencji Episkopatu Polski pierwszy piątek Wielkiego Postu będzie przeżywany w całym Kościele w naszej Ojczyźnie jako - Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystywania seksualnego małoletnich. W diecezji warszawsko-praskiej odbędzie się Droga Krzyżowa w bazylice katedralnej ze specjalnymi rozważaniami w której weźmie udział pasterz diecezji, bp Romuald Kamiński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję