Reklama

Dookoła Polski

Premier wiedział, nie powiedział

Ujawnienie notatki dotyczącej Amber Gold, którą w maju 2012 r. od Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego otrzymał ówczesny premier Donald Tusk, może stanowić przełom w naszej wiedzy na temat afery i w pracach badającej ją sejmowej komisji śledczej. Z tajnej notatki podpisanej przez szefa ABW gen. Krzysztofa Bondaryka wynika wprost, że były premier i szef PO wiedział o przestępczym charakterze biznesu Marcina P. i o tym, jakim jest on zagrożeniem. „Działalność Amber Gold może być prowadzona nie tylko z naruszeniem prawa bankowego, ale także może być ukierunkowana na wyłudzenia finansowe” – napisał Bondaryk.

Słynna notatka powstała w czasie, gdy do Amber Gold wpływały największe pieniądze od Polaków omamionych gorączką złota. Nie przerwano jednak oszukańczego procederu. Spółka Amber Gold powstała na początku 2009 r. i miała inwestować w złoto i inne kruszce. Klientów kuszono bardzo wysokim oprocentowaniem inwestycji. Głośno o sytuacji firmy stało się w lipcu 2012 r. (kilka miesięcy po otrzymaniu przez premiera Tuska notatki), kiedy należące do niej linie lotnicze OLT Express zaczęły mieć kłopoty finansowe. Linie ogłosiły upadłość pod koniec lipca 2012 r., a w połowie sierpnia to samo uczyniła spółka Amber Gold.

„Do tej pory był to jeden z najpilniej strzeżonych dokumentów związanych z aferą” – pisze tygodnik „wSieci”, który opublikował notatkę. „Zasadne jest pytanie o pozorowanie pracy przez specsłużby, a nawet sabotaż”. Pytań jest więcej, a odpowiedzi na nie próbuje udzielić sejmowa komisja, która bada m.in. prawidłowość działań podejmowanych wobec Amber Gold przez rząd i jego agendy, a także prokuraturę oraz organy powołane do ścigania przestępstw. Komisja już ujawniła wiele zaniechań w tej sprawie.

Reklama

Wojciech Dudkiewicz

* * *

Morawiecki rośnie

Kongres PiS, który odbył się w Przysusze w Radomskiem, ukazuje rosnącą pozycję wicepremiera Mateusza Morawieckiego w rządzącej partii. Nie jest to jednak nic nadzwyczajnego, bo to wicepremier realizuje kluczowy plan rządu i spodziewano się, że przedstawi choćby zarys programu PiS na kolejne lata. Pozycję Morawieckiego wzmocnił też prezes partii Jarosław Kaczyński, zapowiadając, że trzeba „w pełni wyklarować kierownictwo ekonomiczne rządu”, co kojarzy się jednoznacznie z postacią wicepremiera. Prezes Kaczyński podkreślił, że jego ugrupowanie z determinacją realizuje obietnice wyborcze, udało się zrobić sporo w dążeniu do dobrej zmiany, a szczególnym powodem do dumy są sprawy społeczne. Wymienił m.in.: program „Rodzina 500+”, kwestie emerytur, płacy minimalnej, leki dla seniorów oraz walkę z umowami śmieciowymi. – To jest zmiana ustroju społecznego Polski – ocenił.

wd

* * *

Rodzinny biznes

Coraz ciekawsze – i niezbyt przyjemne dla Hanny Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy i wiceprezes PO – są pierwsze ustalenia komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji. Zeznający urzędnicy Ratusza pogrążają prezydent Gronkiewicz-Waltz. Z ich zeznań wynika, że wiedziała o tym, co się dzieje z prywatyzowanymi na dziko stołecznymi nieruchomościami, miała też interweniować w prywatyzacji co najmniej jednej kamienicy, a także interesowała się budynkiem, do którego część praw przejęła jej rodzina. Sama prezydent odmówiła stawienia się przed komisją – uważając ją za... niekonstytucyjną – za co została już dwukrotnie ukarana grzywnami.

wd

* * *

UNESCO w Krakowie

Przyznanie Polsce organizacji sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO to nie tylko prestiż. Na takich sesjach zapada wiele ważnych decyzji, m.in. te dotyczące wpisania kolejnych obiektów na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obecność na tej liście to prestiż, ale również zobowiązanie do ochrony i konserwacji obiektu oraz takiego udostępniania, by zachowana została jego autentyczność i integralność. Polsce po raz pierwszy w historii przyznano organizację takiego wydarzenia. Łącznie do Krakowa – którego Stare Miasto wraz ze wzgórzem wawelskim i Kazimierzem znalazło się na pierwszej liście UNESCO w 1978 r. jako jedno z pierwszych 12 obiektów na świecie – zawitało 3 tys. gości ze 190 krajów, w tym ponad 130 oficjalnych delegacji. Gość specjalny sesji – prezydent Andrzej Duda wziął udział w gali inaugurującej sesję na Wawelu, którą uświetnił koncert Leszka Możdżera.

Reklama

wd

* * *

Uderzył w Polsce

Wirus Petya uderzył także w Polsce. Co prawda na skutek hakerskiego ataku ponad połowa infekcji komputerów miała miejsce na Ukrainie, a jedna trzecia dotyczyła Rosji, ale ponad 5 proc. strat poniesiono na terenie Polski. Polskie firmy ucierpiały rykoszetem – atak był wycelowany w te, które mają swoje przedstawicielstwa za naszą wschodnią granicą, m.in. dom mediowy MediaCom, Kronospan, InterCars z branży motoryzacyjnej, TNT. Ucierpiało wiele ukraińskich instytucji, od banków aż po lotnisko w Kijowie. O problemach informowały rosyjski gigant Rosnieft, a także duński koncern A.P. Møller-Maersk, brytyjska firma WPP czy port w Rotterdamie.

wd

* * *

Sieci czy wSieci

Tygodnik „wSieci” ma zaprzestać ukazywania się pod tą nazwą, niezależnie od sposobu zapisu, bo narusza to prawa Gremi Media SA, wydawcy „W sieci opinii” – nakazał warszawski Sąd Apelacyjny. Wykonanie wyroku sąd odroczył do 1 sierpnia br., biorąc pod uwagę, że zmiana tytułu wymaga czasu. Jednak Michał Karnowski, członek zarządu Fratrii – pozwanego wydawcy zapowiada walkę o utrzymanie „w” w nazwie, a wyrok, jak powiedział, uważa za skandaliczny. – Zapadł wyrok, którego trudno nie uznać za akt odwetu na naszym środowisku. Znów chcą nam zabrać nazwę naszego tygodnika „wSieci”. I tym razem się nie poddamy! – deklaruje Karnowski.

jk

* * *

Narodowe rekolekcje

Jezus i Maryja na Stadionie

W Warszawie na PGE Narodowym 1 lipca br. odbyły się rekolekcje „Jezus na Stadionie”, z udziałem ok. 35 tys. wiernych z kraju i z zagranicy. Spotkanie rozpoczęło się modlitwą różańcową oraz uroczystym wprowadzeniem Królowej Polski w kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, która nawiedza polskie diecezje. Od 2 września br. obraz ten będzie peregrynować po diecezji warszawsko-praskiej. Abp Henryk Hoser powitał Maryję słowami: – Niech Ona będzie z nami, niech przemienia smutek w radość, rozpacz w nadzieję, naszą beznadzieję w wielkie wezwanie, aby iść z Nią.

Arcybiskup zachęcił do całkowitego zawierzenia się Maryi, Matce Chrystusa. Podkreślił, że spotkanie na stadionie ma pomóc odpowiedzieć na pytanie, czy Jezus „mieszka we mnie, w moim sercu, umyśle, rodzinie, miejscu mojej pracy, w miejscu, gdzie jestem i żyję”.

Na Stadionie Narodowym byli obecni paulini z Jasnej Góry. Zachęcali wiernych do włączenia się w akcję „Selfie dla Maryi” – elektroniczne przesyłanie przez stronę koronamaryi.pl swoich zdjęć, które stworzą mozaikę Maryi Jasnogórskiej.

Rekolekcje prowadził o. John Bashobora z Ugandy. Dziękował on biskupom za możliwość obecności wśród Polaków i modlitwy z nimi. – Dziękuję, że pozwoliliście mi stanąć przed tym pięknym narodem – powiedział duchowny.

Uczestnicy spotkania, które miało charakter wielkich narodowych rekolekcji, modlili się za Polskę, Europę i świat.

Magdalena Kowalewska

* * *

Gorzów Wielkopolski

Pożar katedralnej wieży

W sobotę 1 lipca br., krótko po godz. 18.30, z wieży katedry pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie zaczął wydobywać się dym. Jak poinformował ks. Adrian Put, redaktor „Aspektów” – edycji diecezji zielonogórsko-gorzowskiej „Niedzieli”, na miejsce tragedii przyjechał biskup diecezji Tadeusz Lityński. Natychmiast przybyli też prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, a także komendanci służb. – Dla mnie i dla całej rodziny diecezjalnej jest to dramatyczna informacja i bardzo przeżywamy tę sytuację. Katedra gorzowska to matka wszystkich kościołów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Wiem, że na miejscu są odpowiednie służby. Już teraz dziękujemy straży pożarnej i wszelkim służbom za pomoc. Czekamy na dalsze informacje, a wszystkich proszę o modlitwę, by uratować naszą katedrę – powiedział bp Lityński dla niedziela.pl tuż po rozpoczęciu akcji ratowniczej. Gaszenie pożaru trwało kilkanaście godzin.

W niedzielę 2 lipca br. bp Lityński odprawił Mszę św. na błoniach nad Wartą, podczas której wierni dziękowali za uratowanie świątyni przed całkowitym spłonięciem.

Ks. Zbigniew Kobus, proboszcz parafii katedralnej, powiedział, że straty są ogromne. Hektolitry wody i piany gaśniczej dostały się do wnętrza zabytkowej świątyni i to spowodowało poważne zniszczenia.

Red.

* * *

Krótko

• Komisja weryfikacyjna badająca proces reprywatyzacyjny w Warszawie przesłuchała pierwszych świadków. Już pojawiły się informacje, że Hanna Gronkiewicz-Waltz osobiście akceptowała każdą decyzję o zwrocie nieruchomości. Wcześniej prezydent stolicy zarzekała się, że o wielu sprawach nie miała pojęcia.

• Komisja śledcza badająca aferę Amber Gold przesłuchała twórcę piramidy finansowej Marcina P. Główny oskarżony w tej sprawie bardzo często odmawiał odpowiedzi na pytania, ale podał kilka interesujących informacji, np. że kontaktu z nim poszukiwał prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Żona głównego oskarżonego – Katarzyna P. odmówiła składania zeznań.

• W ramach programu „Rodzina 500+” prawie 4 mln polskich dzieci otrzymuje wsparcie. To głównie rodziny z dwójką dzieci.

• W Polsce brakuje węgla i będziemy go sprowadzać z Rosji. Niemożliwe, ale stało się faktem. Chodzi o węgiel wysokiej jakości – Polska Grupa Górnicza ma opóźnienia w wydobyciu, wynikające z wydrenowania istniejących pokładów i braku inwestycji w nowe.

• Prokuratura Okręgowa w Świdnicy postawiła byłemu liderowi KOD Mateuszowi K. oraz byłemu skarbnikowi tej organizacji Piotrowi C. zarzuty poświadczenia nieprawdy w fakturach oraz przywłaszczenia 121 tys. zł. Oskarżeni nie przyznali się do winy.

• 875 kg – tyle plastikowych nakrętek udało się zebrać w czasie akcji „Dzieci dzieciom. Zakręcona akcja”. Dochód ze sprzedaży nakrętek, czyli 875 zł, zostanie przeznaczony na pomoc podopiecznym Fundacji Kropla Nadziei im. Ojca Leona Knabita. Organizatorzy zapowiadają kolejną edycję już we wrześniu.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2017-07-05 09:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Paryż zostanie poświęcony Sercu Jezusa i Maryi

2020-08-11 08:15

[ TEMATY ]

modlitwa

Francja

Skitterphoto/pixabay.com

W uroczystość Wniebowzięcia NMP, 15 sierpnia, arcybiskup Paryża Michel Aupetit poświęci stolicę Francji Najświętszemu Sercu Jezusa oraz Maryi.

Ceremonię w bazylice Sacre-Coeur poprzedzi wieczorna modlitwa 14 sierpnia na placu przed katedrą - poinformował francuski dziennik „La Croix”. Cała uroczystość zwieńczy przybycie do Paryża procesji maryjnej.

Od początku czerwca kilkudziesięciu francuskich chrześcijan pielgrzymuje przez 104 dni przez kraj. Pielgrzymi z figurą Matki Bożej idą uformowani w kształcie litery M. Głównymi punktami ich pielgrzymki są miejsca objawień maryjnych na terenie Francji w XIX wieku, m.in. Lourdes, La Salette i Pontmain.

CZYTAJ DALEJ

Premier: Doceniamy bohaterów opozycji antykomunistycznej

2020-08-12 07:38

[ TEMATY ]

premier

działacz

Mateusz Morawiecki

premier.gov.pl

Specjalne świadczenie wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych – to główna zmiana wprowadzona do projektu ustawy przyjętego przez rząd.

Dzięki niej osoby zaangażowane w walkę o niepodległość i suwerenność Polski w latach 1956-1989, których emerytura lub renta jest niższa niż 2400 zł, będą mogły liczyć na comiesięczne wyrównanie. Oprócz tego projekt przewiduje również inne udogodnienia, takie jak niższe ceny biletów komunikacji miejskiej i PKP.

W latach 1956 – 1989 Polacy, którzy walczyli z reżimem komunistycznym, byli poddawani licznym represjom i szykanom. Aresztowania, internowanie, karne wcielenia do wojska, uniemożliwienie podjęcia pracy czy degradowanie na niższe stanowiska służbowe – to tylko niektóre działania podejmowane przez ówczesne władze w stosunku do działaczy opozycji antykomunistycznej. Represje miały negatywny wpływ na ich sytuację materialną – nie tylko w okresie ich stosowania, ale również i dziś. Rząd postanawia naprawić te krzywdy.

Naszym wielkim obowiązkiem jest zapewnić godne warunki życia ludziom walczącym w latach 1956 – 1989 o naszą wolność i niepodległość. Bez ich poświęcenia nie byłoby tej Polski, którą znamy i w której obecnie żyjemy. To nasi bohaterowie. Przygotowane przez nas świadczenie wyrównawcze to wyraz uznania dla wielkich postaci opozycji antykomunistycznej. Wreszcie możemy zacząć spłacać dług, jaki wobec nich mamy. Dług, którego jednak nie sposób spłacić do końca – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Rekompensata za PRL: świadczenia wyrównawcze

Zmiany do ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych oraz niektórych innych ustaw przyjęte przez Radę Ministrów to rozwiązanie, które będzie częściowo rekompensowało ekonomiczne skutki, których te osoby doznały w okresie PRL.

Nowe przepisy zawarte w projekcie dotyczą specjalnego świadczenia wyrównawczego dla osób walczących o niepodległość i suwerenność Polski w latach 1956 – 1989.

Wspomagamy bohaterów podziemia antykomunistycznego

Komu będzie przysługiwało dodatkowe świadczenie? Wszystkim osobom, które mają potwierdzony status działacza opozycji lub osoby represjonowanej z powodów politycznych i których emerytura lub renta wynosi mniej niż 2400 zł. Obecnie żyje kilkanaście tysięcy osób, którym Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych potwierdził taki status. Z tego kilka tysięcy osób ma emeryturę poniżej 2400 zł.

Tańsze o połowę bilety komunikacji miejskiej i PKP

Projekt ustawy przewiduje również ulgi na zakup biletów komunikacji miejskiej czy PKP. Osoby z potwierdzonym statusem działacza opozycji lub osoby represjonowanej zapłacą 50 proc. mniej za przejazdy środkami komunikacji miejskiej. Natomiast 51 proc. ulga będzie przysługiwała na przejazdy autobusami i pociągami relacji międzymiastowej.

Szansa dla osób bez ubezpieczenia

Z projektu ustawy wynika, że Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych będzie mógł zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego działaczy opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane, którzy nie podlegają ubezpieczeniu społecznemu w Polsce lub nie pobierają emerytury lub renty i opłacać za nich składki.

Działacze antykomunistyczni jak kombatanci wojenni już od 3 lat

Specjalne świadczenie wyrównawcze to kolejny krok w przywracaniu godności dawnym działaczom opozycji antykomunistycznej. Trzy lata temu zostali oni zrównani w uprawnieniach z weteranami walk o niepodległość z lat 1939-1956. Otrzymują tak jak kombatanci wojenni dożywotnie comiesięczne świadczenie pieniężne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję