Staraniem grupy miłośników Dróg św. Jakuba ziemia śląska wzbogaciła się o przepiękną odnogę Camino de Santiago, która połączyła dwa niezwykłe miejsca: Jasną Górę z Górą św. Anny. Wytyczona i oznakowana 2 lata temu jakubową muszlą 103-kilometrowa trasa biegnie wśród malowniczych lasów nad Górną Liswartą i Małą Panwią aż po Górę Chełmską. Szlak można przemierzać rowerem lub pieszo.
Patronat honorowy nad szlakiem objęli biskupi archidiecezji częstochowskiej, diecezji gliwickiej i opolskiej, a także Stowarzyszenie „Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W tym roku ukazał się starannie opracowany przewodnik zatytułowany: „Częstochowska Droga św. Jakuba”, dzięki któremu duchowy wymiar pielgrzymowania wzbogacony został solidną dawką informacji historycznych i krajoznawczych. Autorzy zwracają szczególną uwagę czytelnika pielgrzyma na ciekawe miejsca i związane z nimi opowieści, znane dotychczas tylko lokalnie, tym bardziej więc warte bliższego poznania. Błogosławieństwo pielgrzyma i pieśń pielgrzyma ubogacają duchowy aspekt przewodnika.
Reklama
Przewodnik zawiera wystarczająco dokładne mapy z przebiegiem trasy, a ze strony: www.szlak2013.republika.pl można pobrać koordynaty i ślad GPS, skorzystać z danych satelitarnych w telefonie lub tablecie i pewnie zmierzać do celu. Sporym ułatwieniem dla wędrowca są zwięzłe informacje o Mszach św. odprawianych w kościołach przy szlaku, o noclegach, jadłodajniach, punktach medycznych czy sklepach. Piękne zdjęcia zachęcają do wstania z kanapy i ruszenia w Drogę... jeśli nawet nie do samego grobu św. Jakuba, to chociaż do pobliskiego, a nigdy dotąd nieodwiedzonego sanktuarium.
Przewodnik rozprowadza Stowarzyszenie Rozwoju Ziemi Lublinieckiej (e-mail: srzl@tlen.pl , tel.: +48 34 356 10 00).
Zapraszamy na Częstochowską Drogę św. Jakuba. Buen Camino!