Reklama

Niedziela Lubelska

Czas wdzięczności

W parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Lublinie bieżący rok obfituje w liczne wydarzenia. Wiele z nich wpisuje się w obchody 30-lecia parafii

Niedziela lubelska 31/2017, str. 4

[ TEMATY ]

parafia

jubileusz

Ewa Kamińska

Wprowadzenie relikwii męczenników

Wprowadzenie relikwii męczenników

Rok 2017 upływa pomiędzy kolejnymi stacjami. Był już jubileusz seniorów z bp. Ryszardem Karpińskim, jubileusz osób konsekrowanych z bp. Józefem Wróblem, jubileusz małżonków i rodzin, jubileusz kapłanów i jubileusz młodzieży. Główne uroczystości połączone zostały z obchodami odpustu ku czci św. Antoniego Padewskiego, patrona parafii, których uwieńczeniem był festyn integrujący w radosnej atmosferze parafian i gości. Kolejne stacje to czekające już po wakacjach – jubileusz dzieci oraz jubileusz wspólnot i grup formacyjnych. Zakończeniem obchodów będzie jubileuszowa modlitwa za zmarłych parafian.

Relikwie męczenników

„Gdy się jedzie na misje, trzeba być gotowym na wszystko” – o. Zbigniew Strzałkowski. „Jeśli trzeba będzie dla sprawy Bożej złożyć ofiarę życia, nie będę się wahał” – o. Michał Tomaszek. Obaj franciszkanie zostali zamordowani na misjach w Andach 9 sierpnia 1991 r. przez terrorystów komunistycznej partii Peru „Świetlisty Szlak”. Męczennicy zostali beatyfikowani 5 grudnia 2015 r. w Chimbote. W Polsce ich wspomnienie obchodzone jest 7 czerwca, w rocznicę święceń kapłańskich bł. Zbigniewa oraz diakonatu bł. Michała.

Relikwie męczenników franciszkańskich, dzięki staraniom proboszcza ks. Marka Urbana, zostały wprowadzone do kościoła przy ul. Kasztanowej podczas głównych uroczystości jubileuszowych. Ich przyjęcie było poprzedzone rekolekcjami, które prowadził o. Dariusz Gaczyński OFM Conv. z Sekretariatu Misyjnego Franciszkanów oraz br. Jan Hruszowiec OFM Conv., promotor kultu męczenników. To kolejne relikwie w parafii, obok relikwii św. Antoniego Padewskiego i św. Jana Pawła II. Dla wspólnoty mają wielkie znaczenie ze względu na ducha franciszkańskiego przenikającego duchowość wspólnoty. – Zostawimy cząstkę braci w waszej parafii na stałe; są to relikwie I stopnia. A dla wszystkich przygotowaliśmy pamiątkowe obrazki z cząstką ubrań beatyfikowanych męczenników. Pragniemy, abyście czuli bliskość z nimi – mówił br. Jan.

Reklama

O. Dariusz, wskazując na przykład męczenników, zachęcał do modlitwy w ramach Krucjaty Różańcowej w obronie przed terroryzmem. Celem krucjaty jest modlitwa o Boży pokój na ziemi przez wyzwolenie z grzechu nienawiści (szczegółowe informacje dostępne pod adresem e-mail: krucjata@franciszkanie.pl). Franciszkanin podkreślił, że błogosławieni o. Michał i o. Zbigniew nie ulegli pokusie ucieczki i chcieli zostać z tamtejszymi mieszkańcami do końca, zdecydowani na wszystko, nawet na śmierć. Dla nich służba Bogu i ludziom była najważniejsza. Warto więc siebie pytać, czy Bóg jest najważniejszy w osobistym życiu. O. Dariusz dodał, że bracia męczennicy zapraszają nas, byśmy Bogu oddali wszystko, poczynając od prozaicznych czynności, bo to gwarantuje wewnętrzną wolność.

Piętnasty kapłan

Znaczącym wydarzeniem były święcenia kapłańskie 15. już parafianina. W tak krótkiej historii wspólnoty tylu kapłanów jest czymś wyjątkowym. Parafia od dawna była nazywana kopalnią powołań.

Ks. Mateusz Wójcik, który otrzymał w lubelskiej archikatedrze święcenia prezbiteratu z rąk abp. Stanisława Budzika, w czasie Mszy św. prymicyjnej w rodzinnej parafii podkreślił znaczenie kapłanów w umacnianiu powołania. – Nie mogę dziś uścisnąć dłoni i podziękować za przykład życia ks. Stanisławowi Rogowi, którego Pan zabrał od nas ponad 2 lata temu. Księże Proboszczu, dziękuję za przykład realizacji kapłaństwa, pokazywanie, jak żyć, aby sobą nie przesłaniać Boga, a pokazywać Go ludziom – powiedział ks. Mateusz. Gorące podziękowania skierował ku obecnemu proboszczowi ks. Markowi Urbanowi za towarzyszenie przez ostatnie 2 lata formacji, cenne wskazówki, a przede wszystkim ogromną troskę, by był dobrym kapłanem.

Uroczystość miała bardzo podniosły i wzruszający charakter. Przybyło wielu księży z bp. Arturem Mizińskim, rodzina, przyjaciele, znajomi i parafianie. Ks. Mateusz dał się poznać od dobrej strony w parafii już od najmłodszych lat, gdy z rodzicami z uwagą i skupieniem uczestniczył w Mszy św. Potem jako ministrant i lektor aktywnie uczestniczył w życiu parafii. – Mieszkaliśmy w bloku na tym samym piętrze. Pamiętam, jak kilkanaście lat temu rano po Mszy św. w kościele wychodziliśmy razem: ja do kurii, a mały Mateusz z rodzicami do auta, by pojechać do szkoły – wspomniał bp Artur Miziński. Podkreślił rolę domu rodzinnego i jego atmosferę pełną wzajemnej miłości, głębokiej wiary, troski i szacunku dla człowieka, sprzyjającą powstaniu i pogłębianiu powołania.

2017-07-26 10:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie wolno pójść na żaden kompromis

Niedziela szczecińsko-kamieńska 31/2019, str. 5

[ TEMATY ]

jubileusz

Archiwum prywatne

Ks. prał. Jan Kazieczko

Ks. prał. Jan Kazieczko

W uroczystość Bożego Ciała w parafii św. Stanisława w Korytowie przeżywaliśmy złoty jubileusz kapłaństwa ks. prał. Jana Kazieczko. Najpierw jubilat przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej o godz. 9 w Wardyniu, a o godz. 11 w Korytowie. Po Mszach św. ustawili się przedstawiciele różnych wspólnot parafialnych, aby złożyć serdeczne życzenia księdzu jubilatowi, który w latach 1981-87 był tam proboszczem, a w Wardyniu wraz z parafianami wybudował kościół. Na uroczystość oprócz parafian przybyli dwoma autobusami goście ze Szczecina, którzy ks. Jana znają, kochają i wiele mu zawdzięczają.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: kolejny kapłan porwany przez rosyjskich żołdaków

2022-12-01 21:14

Karol Porwich/Niedziela

Nowy biskup pomocniczy egzarchatu donieckiego Maksym Ryabukha powiedział włoskiej telewizji katolickiej Tv2000, że ks. Oleksandr, młody proboszcz z Melitopola, został schwytany w swoim kościele i wywieziony w nieznane miejsce. Według najnowszych rekonstrukcji ksiądz został wypędzony z terenów okupowanych i znajduje się obecnie na Zaporożu

„Po odprawieniu Mszy św. do parafii weszli jacyś rosyjscy żołnierze i pogardziwszy katolikami, modlitwą i ich byciem razem, pojmali i wywieźli w nieznane miejsce ks. Ołeksandra Bogomaza, młodego proboszcza z Melitopola” – powiedział biskup-nominat. Jest to trzeci kapłan katolicki aresztowany w ciągu kilku dni przez rosyjskie wojsko bez postawienia zarzutów. Ks. Oleksandr został wzięty siłą w swoim kościele, na oczach skamieniałych wiernych.

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI przyjął laureatów Nagrody Ratzingera

2022-12-01 21:38

Włodzimierz Rędzioch

Dziś po południu, w czwartek 1 grudnia, papież-senior Benedykt XVI przyjął w klasztorze „Mater Ecclesiae”dwie osobistości uhonorowane dziś rano przez papieża Franciszka Nagrodą Ratzingera: francuskiego biblistę o. Michela Fédou, jezuitę oraz amerykańskiego prawnika pochodzenia żydowskiego prof. Josepha Weilera, którym towarzyszył prezes Fundacji Ratzingera ks. Federico Lombardi SJ.

Podczas spotkania, jak podaje Fundacja, w którym uczestniczył abp Georg Gänswein, obaj naukowcy mogli porozmawiać z Benedyktem XVI i wyjaśnić mu swoją pracę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję