Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Wakacje ze skautami

Niedziela sosnowiecka 32/2017, str. 8

[ TEMATY ]

kolonie

wakacje

Zdjęcia: Piotr Lorenc

Goście z uczestnikami drugiego turnusu kolonii Caritas w Zakopanem

Goście z uczestnikami
drugiego turnusu kolonii
Caritas w Zakopanem

Koloniści wypoczywający na Harendzie w Zakopanem dobrze wiedzą, że wizyta bp. Grzegorza Kaszaka wiąże się wyjściem na ciastka czy lody. I tak też było podczas drugiego turnusu kolonii. Wypoczywającą młodzież z terenu naszej diecezji (ale nie tylko) odwiedził 18 lipca Pasterz Kościoła sosnowieckiego wraz ks. Tomaszem Folgą – dyrektorem sosnowieckiej Caritas, organizatorem kolonii. Trzeba zaznaczyć, że po wizycie, jeszcze tego samego dnia, młodzi ludzie udali się pod pobliskiej restauracji, by zrealizować podarunek od Księdza Biskupa. A jako że był to środek turnusu, dzieci pochwaliły się Ordynariuszowi gdzie już były, jakie miejsca zwiedziły, na jakie szczyty wyszły i jakie są ich ulubione zabawy. Oczywiście największą popularnością cieszyły się wyjścia na basen i piesze wędrówki po tatrzańskich szlakach – w tym względzie największym osiągnięciem było zdobycie Gęsiej Szyi 1489 m n.p.m. – szczytu w reglowej części Tatr Wysokich.

Reklama

Trzeba nadmienić, że drugi turnus był wyjątkowy za sprawą gości z Francji, a konkretnie 4 skautów z grupy „Scouts et Guides de France”: Gwenaëlle Bousset, Marine Grivas, Augustin Becker i Yohan Vere. Młodzi ludzie przyjechali do Zakopanego z francuskiego Lyonu. Na co dzień są uczniami szkół średnich i studentami. Na przyjazd do Polski oszczędzali dwa lata, realizując odpowiednie sprawności skautowskie. Podejmowali się również wielu różnorodnych prac dorywczych – sprzedaży ciast, roznoszenia ulotek czy opieki nad dziećmi, by uzbierać fundusze na przylot. Młodzi tworzą drużynę o nazwie „Vertmeilles”.

I choć nikt z nich nie mówił po Polsku, a żadne z naszych dzieci nie znało francuskiego, to jednak wszyscy doskonale się porozumiewali. Pomostem w porozumieniu była Beatrycze Niebieszczańska, opiekunka grupy, posługująca się językiem angielskim. Goście z Francji nie ograniczali się tylko do wyjść w góry czy zabaw, ale starali się przekazać kulturę i zwyczaje swojego kraju – były więc wspólne wieczory ze śpiewem francuskich piosenek, był wieczór kulinarny, a nawet skautowska akademia z wręczeniem pamiątkowych medali.

Jak udało nam się dowiedzieć, Gwen Bousset to 18-letnia absolwentka Lycée, czyli francuskiego odpowiednika polskiego liceum ogólnokształcącego. W przyszłości planuje podjąć studia o charakterze biznesowym, choć wszyscy doradzali jej, ze względu na łatwość komunikacji, studia dziennikarskie. Marine Grivas to 19-letnia uczennica Lycce d’enseignement Proffessional – odpowiednika polskiego liceum zawodowego o profilu pielęgniarskim. Natomiast Augustin Becker rozpoczął studia ekonomiczne, a Yohan Vere pragnie w przyszłości zostać inżynierem.

2017-08-03 11:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na wakacje dla dzieci

Trwają zapisy na kolonie w Poniku k. Janowa, organizowane przez Caritas.

Uśmiech dzieci, jeżeli są one zadowolone i nasze działania przynoszą im radość, to dla nas najlepsza nagroda i zachęta do pracy – powiedziała „Niedzieli” Marta Cierpiał z Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. Organizacja po raz kolejny zaprasza w wakacje na kolonie. Odbędą się one w ośrodku wypoczynkowym w Poniku k. Janowa.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Szwajcaria: mieszkańcy za małżeństwem i adopcją dzieci dla par jednopłciowych

2021-09-27 14:12

[ TEMATY ]

małżeństwo

adopcja

LGBT

Szwajcaria

Adobe Stock

Szwajcarzy opowiedzieli się w referendum za zmianą w Kodeksie Cywilnym, która przyznaje parom jednopłciowym prawo do zawierania małżeństwa i adopcji dzieci. Propozycję tę poparło 64,1 proc. głosujących. Do urn poszło 52,6 proc. obywateli.

Konferencja Szwajcarskich Biskupów opowiadała się przeciwko projektowi. Podkreślając jednocześnie konieczność walki z wszelkimi dyskryminacjami, optowała za adaptacją do potrzeb par jednopłciowych istniejących już przepisów dotyczących związków partnerskich. Występowała jednak przeciwko udostępnieniu tym parom możliwości zapłodnienia in vitro.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję