Reklama

Mówiący milczeniem

Niedziela kielecka 11/2003

Niezmiernie żywa w życiu Kościoła jest postać św. Józefa Oblubieńca. Choć jest jednym z najbardziej znanych świętych, tak naprawdę sam niewiele o sobie chce powiedzieć. W Ewangelii nie znajdziemy żadnego słowa, którego byłby autorem. Dla chrześcijan wszystkich czasów stanowi niedościgły wzór do naśladowania. Stąd często zwykło się go określać "mówiący milczeniem".
Mateusz bardzo krótko i jednoznacznie charakteryzuje Józefa, jako "człowieka sprawiedliwego", czyli takiego, którego charakteryzuje prawdomówność, uczciwość, mądrość, pracowitość. Św. Józef, jak zaświadcza ewangelista Mateusz, pochodził z rodu Dawida. Jego imię oznacza tyle co "Bóg przydał" (por. Rdz 30,22-24). Z zawodu był rzemieślnikiem. Jego spokojny żywot w Nazarecie przerwała sytuacja w jakiej nigdy nie spodziewał się zapewne znaleźć. Oto jego wybranka Maryja "wpierw nim zamieszkali razem, znalazła się brzemienną" (Mt 1,18). Józef po ludzku sądząc staje w obliczu dramatu, którego jako mężczyzna nie jest w stanie zaakceptować. Dopiero konkretne objawienie, ożywia w nim wiarę i pozwoli na wtargnięcie Boga do jego życia. On wierzy, że Bóg może dokonać rzeczy niemożliwych. Nie dziwi więc, że dla Jezusa i Jego Matki był całkowicie oddany począwszy od chwili narodzin Zbawiciela, ofiarowania Go w świątyni, ucieczki do Egiptu i powrotu do Nazaretu, a potem podczas poszukiwania w świątyni.
Postać św. Józefa bardzo żywo przedstawia literatura hagiograficzna. Jako pierwszy o nim pisał św. Hieronim (+420). W sposób szczególny kult Świętego szerzyła św. Teresa z Avili (+1582), świadcząc, że Bóg przez Jego orędownictwo wysłuchiwał wszelkich jej próśb. Jednocześnie św. Józef z czasem stał się patronem wielu zgromadzeń zakonnych, a papież Jan XXIII (+1963) jego imię włączył do Kanonu Mszy świętej (I modlitwa eucharystyczna).
Początki kultu Świętego datują się od IV w. Związane są z klasztorem św. Saby pod Jerozolimą. W 1847 r. Papież Pius IX (+1878) ustanowił święto Opieki św. Józefa nad Kościołem Chrystusa, a Pius X (+1914) podniósł je do rangi uroczystości. Św. Józef jest patronem wielu państw: Kanady, Czech, Austrii, Hiszpanii, Portugalii, a także wielu diecezji i miast.
W Polsce kult św. Józefa łączony jest z Krakowem, gdzie już na przełomie XI i XII w. 19 marca obchodzono jego święto. Na wiek XVII przypada początek istnienia największego sanktuarium Świętego w Polsce - w Kaliszu, które od roku 1969 stało się centrum kultu św. Józefa w Polsce.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież Franciszek upamiętnił Martina Luthera Kinga

2021-01-18 16:43

[ TEMATY ]

papież Franciszek

screenshot TVP

Papież Franciszek wziął symboliczny udział w zorganizowanych przez zawodową koszykarską ligę NBA uroczystościach związanych z upamiętnieniem amerykańskiego baptystycznego pastora Martina Luthera Kinga.

Wydarzenie miało związek z 98. rocznicą urodzin legendarnego działacza na rzecz praw społeczności afroamerykańskiej w Stanach Zjednoczonych.

CZYTAJ DALEJ

Nie żyje ks. Artur Godnarski

2021-01-18 09:59

[ TEMATY ]

śmierć

Ks. Adrian Put

Zmarł ks. Artur Godnarski, sekretarz Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji i koordynator Przystanku Jezus. Informację o tym podał Przystanek Jezus na Facebooku.

„Ja natomiast już składam siebie w ofierze. Nadszedł czas mego odejścia. Stoczyłem piękną walkę. Bieg ukończyłem. Wiarę ustrzegłem. Teraz czeka na mnie wieniec sprawiedliwości, który wręczy mi Pan, sprawiedliwy sędzia - nie tylko mnie, ale i wszystkim, którzy z utęsknieniem oczekują Jego powrotu.” (2 List do Tymoteusza 4, 6-8). Dziękując wszystkim, którzy w tych dniach wspierali ks. Artura modlitwą, spieszymy by przekazać wiadomość, że Pan zdecydował wziąć go do siebie. Patrząc na jego życie i to, co każdy z nas mu zawdzięcza, oraz wierząc w zmartwychwstanie - nie rozpaczajmy - pamiętając, że kiedyś spotkamy się na innym przystanku - twarzą w twarz z Tym, do którego ks. Artur nas prowadził i którego uczył nas kochać i naśladować. Uwielbiajmy dobrego Boga, który dał nam tak wspaniałego Brata i Przyjaciela.

CZYTAJ DALEJ

Koncert nadziei dla mieszkańców DPS-ów

2021-01-19 10:43

Zrzut ekranu / YouTube

Organizatorzy zachęcają do zorganizowania projekcji koncertu w Domach Pomocy Społecznej

Organizatorzy zachęcają do zorganizowania projekcji koncertu w Domach Pomocy Społecznej

Młodzież i dorośli z archidiecezji krakowskiej zagrali koncert kolęd dla mieszkańców Domów Pomocy Społecznej. Występ można obejrzeć w dwóch częściach na platformie YouTube.

Diecezjalna Diakonia Miłosierdzia Ruchu Światło – Życie Archidiecezji Krakowskiej przygotowała koncert kolęd dla mieszkańców Domów Pomocy Społecznej. To właśnie te osoby szczególnie dotknęła pandemia koronawirusa. Członkowie diakoni zachęcają do zorganizowania projekcji w ośrodkach pomocy – z zachowaniem wymogów sanitarnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję