Reklama

Z Watykanu

Audiencja generalna

Przebaczenie budzące nadzieję

O Bożym przebaczeniu budzącym w nas nadzieję mówił Ojciec Święty podczas audiencji generalnej 9 sierpnia br. Papież przypomniał, że wszyscy jesteśmy grzesznikami i potrzebujemy miłosierdzia Boga, który ma moc, aby nas przemienić i każdego dnia dać nam nadzieję na nowo. Zachęcił też chrześcijan do głoszenia Bożego Miłosierdzia wszystkim ludziom.

W swojej katechezie Ojciec Święty nawiązał do fragmentu Ewangelii według św. Łukasza (7, 44. 47-50), w którym ukazana jest kobieta grzeszna, która namaściła nogi Jezusa wonnym olejkiem. Papież podkreślił zgorszenie gospodarza tego domu, faryzeusza Szymona, który dziwi się, że Jezus odpuszcza grzechy, zgodnie bowiem z ówczesną mentalnością powinno istnieć wyraźne oddzielenie między świętym a grzesznikiem, między czystym a nieczystym. Tymczasem Jezus wychodzi ku wykluczonym, niedotykalnym, trędowatym, cierpiącym. Franciszek zauważył, że także dzisiaj wielu ludzi trwa w złym życiu, ponieważ nie może znaleźć kogoś gotowego, by spojrzeć na nich oczyma, a raczej sercem Boga, tzn. z nadzieją. Podkreślił, że reakcją na czyny Jezusa było zgorszenie Jego słowami, które brzmiały jak bluźnierstwo, bo tylko Bóg może odpuszczać grzechy.

KAI

Górsk – Watykan

Młodzież z Centrum im. ks. Jerzego Popiełuszki u Franciszka

Reklama

W audiencji ogólnej, która w środę 9 sierpnia br. odbyła się w wypełnionej po brzegi Auli Pawła VI w Watykanie, uczestniczyła grupa młodzieży z Polski. Młodzi mieli na sobie żółte koszulki z logo Centrum Edukacji Młodzieży im. ks. Jerzego Popiełuszki, które zorganizowało pielgrzymkę do Rzymu. Jak wyjaśnił ks. dr Paweł Nowogórski CSMA – dyrektor Centrum, w pielgrzymce uczestniczyła młodzież z województwa kujawsko-pomorskiego, laureaci konkursu interdyscyplinarnego o wielkich Polakach – w tym roku był to konkurs o św. Janie Pawle II, patronie tegoż województwa. Pielgrzymi przywieźli ze sobą obraz bł. ks. Popiełuszki, który został pobłogosławiony przez papieża Franciszka w czasie audiencji – wizerunek będzie umieszczony w nowej kaplicy powstającej przy Centrum, które zostało wzniesione w miejscu porwania kapelana Solidarności w Górsku.

Włodzimierz Rędzioch

Ojciec Święty do Polaków

Pozdrowienia dla pielgrzymów

Serdecznie pozdrawiam polskich pielgrzymów. Drodzy bracia i siostry, przebaczenie naszych grzechów, które otrzymujemy jako dar miłosiernej miłości Chrystusa, niech będzie dla nas źródłem nadziei i motywem, byśmy byli miłosierni dla drugich.

Dziś w sposób szczególny jednoczę się duchowo z tymi, którzy z różnych miast Polski wędrują pieszo w pielgrzymce do sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze. Niech Matka i Królowa Polski przyjmie trud i modlitwy pielgrzymów i niech wyprosi u swego Syna pełnię łask dla nich, dla ich rodzin i dla całego narodu polskiego. Niech Bóg wam błogosławi!

Reklama

Audiencja generalna, 9 sierpnia 2017 r.

RV

Międzynarodowy Dzień Ludności Tubylczej na świecie

Raport FIDES

W 70 krajach świata żyje obecnie ponad 350 mln ludzi należących do tubylczych mieszkańców tych ziem, posługują się oni przeszło 5 tys. języków, z których jedynie 3/4 są znane. Te i wiele innych danych przytoczyła watykańska agencja misyjna FIDES z okazji przypadającego 9 sierpnia Międzynarodowego Dnia Ludności Tubylczej na Świecie.

Zwrócono uwagę, że autochtoni szczególnie ich kultura i wiedza – wnieśli znaczący wkład w dzieje ludzkości. Jednocześnie podkreślono, że narody te należą do najbardziej zacofanych i poszkodowanych oraz najbardziej narażonych na różne zagrożenia naszych czasów. Niemal wszyscy tubylcy żyją w wielkiej biedzie – stanowią ok. 15 proc. ogółu ubogich na całym świecie – a w środowisku wiejskim odsetek ten przekracza nawet 1/3.

RV

* * *

Z twittera papieża Franciszka

Przebaczenie wyzwala serce, pozwalając rozpocząć na nowo; przebaczenie daje nadzieję, a bez niego nie buduje się Kościoła.

2017-08-16 10:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Wacław

28 września obchodzimy wspomnienie liturgiczne św. Wacława - jednego z patronów katedry Wawelskiej. O tym szczególnym patronacie z prof. dr. hab. Jerzym Rajmanem, kierownikiem Katedry Historii Średniowiecznej Akademii Pedagogicznej w Krakowie, rozmawia Marcin Konik-Korn

CZYTAJ DALEJ

Różaniec naszych nadziei

2021-09-28 04:54

[ TEMATY ]

różaniec

Karol Porwich/Niedziela

Różaniec to splecione ze sobą życie ludzkie i Boże. Tajemnice Jezusa i Maryi to także nasze życie, od narodzin po śmierć i nadzieję nieba.

Niektórym wystarczają palce u rąk, inni przesuwają dziesięć ząbków na obrączce, najczęściej jednak są to drewniane czy perłowe paciorki. Osobliwym wydarzeniem jest od kilku lat Męski Różaniec na ulicach Lublina, Puław i Chełma. Różaniec to splecione ze sobą życie ludzkie i Boże. Tajemnice Jezusa i Maryi to także nasze życie, od narodzin po śmierć i nadzieję nieba. Różaniec to także nadzieja w tym życiu i na to drugie, dlatego idzie za nami aż do trumny. W różańcu są wszystkie nasze troski, te matczyne i ojcowskie za dzieci, te dziecięce za wiekowych rodziców, nasze polskie za Ojczyznę, kościelne za papieża i misjonarzy. I jest w różańcu pamięć o tych co odeszli do Pana Boga i za tych co od Niego odeszli; o tych, co daleko poza granicami i o tych, którzy prosili nas o westchnienie. Październik. Mamy tyle trosk do ogarnięcia i tyle nadziei do ożywienia.

CZYTAJ DALEJ

Bp Włodarczyk: w tym miejscu czuję się bezpiecznie, bo przy Matce Bożej Pięknej Miłości

W tym miejscu czuję się bezpiecznie, bo przy Matce Bożej Pięknej Miłości — powiedział bp Krzysztof Włodarczyk po kanonicznym objęciu diecezji bydgoskiej. Duchowny jest drugim ordynariuszem bydgoskim od utworzenia diecezji w 2004 roku.

Bp Włodarczyk podczas uroczystości w katedrze świętych Marcina i Mikołaja podpisał dokumenty związane z objęciem diecezji wraz z dotychczasowych administratorem apostolskim diecezji bydgoskiej, ordynariuszem toruńskim biskupem Wiesławem Śmiglem i kolegium konsultorów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję