Reklama

Dookoła Polski

Tutaj bije serce Polski

Abp Wacław Depo o znaczeniu Jasnej Góry

Z okazji przypadającej 26 sierpnia uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej abp Wacław Depo skierował do wiernych archidiecezji częstochowskiej list pasterski, z datą 8 sierpnia 2017 r., zatytułowany: „Królowo nasza, Częstochowska Maryjo!”. List zawiera m.in. ważne refleksje na temat roli Jasnej Góry. Czytamy w nim:

„Jasna Góra to miejsce wybrane przez Boga, którego historia związana jest z obecnością Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, powierzonego opiece Ojców i Braci Paulinów. Na przestrzeni wieków, pośród setek milionów osób, pielgrzymowali do jasnogórskiego sanktuarium ludzie wszystkich stanów i zawodów, a w naszych czasach – następcy św. Piotra: św. Jan Paweł II, Benedykt XVI i Franciszek. Ludzie przybywają tu, aby przez wstawiennictwo Maryi doświadczyć łaski nawrócenia, przebaczenia grzechów, pojednania, uzdrowienia wewnętrznego, a nawet fizycznego. Jasna Góra to również konfesjonał i sanktuarium Narodu, gdzie Polacy zawsze byli wolni. To tutaj Naród wraz z Kościołem w Polsce 8 września 1946 r. poświęcił się Niepokalanemu Sercu Maryi, złożył śluby, oddał się w macierzyńską niewolę Maryi i Jej zawierzył.

Reklama

Jednym z najchwalebniejszych wydarzeń historii Jasnej Góry jest jej cudowna obrona podczas oblężenia szwedzkiego w 1655 r. (...) Zwycięstwo przyszło po 40 dniach oblężenia i przyczyniło się do wyzwolenia Ojczyzny spod szwedzkiej okupacji. Jasna Góra tym samym stała się znakiem od Boga – Górą Zwycięstwa.

W odpowiedzi na działanie Bożej Opatrzności król Jan Kazimierz 1 kwietnia 1656 r. w katedrze lwowskiej obrał Matkę Bożą za Królową Polski. Późniejsza papieska koronacja była potwierdzeniem kultu Maryi jako Królowej Polski oraz wyrazem ogromnej czci i miłości względem Matki Bożej. Obraz Matki Bożej Częstochowskiej został przyozdobiony złotymi koronami Kapituły Watykańskiej z woli papieża Klemensa XI w dniu 8 września 1717 r. Było to wydarzenie wyjątkowe, po raz pierwszy bowiem koronacja papieskimi koronami odbyła się poza Rzymem. Koronacji dokonał biskup chełmski Krzysztof Szembek. Uroczystość była ogólnonarodową manifestacją wiary, a sam obrzęd uważano za ukoronowanie Bogarodzicy Maryi na Królową Polski po wszystkie czasy.

Dziś, w jubileuszowym roku koronacji, trzeba nam, Polakom, na nowo – jak mówił św. Jan Paweł II – «przykładać ucho do tego świętego miejsca, aby czuć, jak bije serce Narodu w Sercu jego Matki i Królowej. A jeśli bije ono tonem niepokoju, jeśli odzywa się w nim troska i wołanie o nawrócenie, o umocnienie sumień, o uporządkowanie życia rodzin, jednostek, środowisk – trzeba przyjąć to wołanie»”.

Na Opoczyńskim Wzgórzu Dziękczynienia

Wspominamy śp. abp. Zygmunta Zimowskiego

Reklama

W wigilię święta Przemienienia Pańskiego 5 sierpnia br. na Opoczyńskim Wzgórzu Modlitwy, przed Kaplicą Matki Bożej Pięknej Miłości, została odprawiona uroczysta Msza św. pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo i biskupa radomskiego Henryka Tomasika, przy licznym udziale kapłanów i wiernych. Było to dziękczynne wotum Panu Bogu i Matce Najświętszej za dar pontyfikatu św. Jana Pawła II – apostoła Bożego Miłosierdzia, patrona rodziny. Uczestnicy Liturgii modlili się także za spokój duszy śp. abp. Zygmunta Zimowskiego, którego miłość i samarytańską posługę pasterską chorym ukazał w homilii abp Depo. Mówił też o miłości do Boga i Jasnogórskiej Matki, a także o miłości małżeńskiej i rodzinnej, codziennej modlitwie i katolickim wychowaniu.

Poświęcone zostały różańce z logo Fatimy i kaplicy Matki Bożej Pięknej Miłości, zbudowanej na ziemi małżonków Tępińskich, z inicjatywy abp. Zimowskiego.

Zbigniew Gretka

Krótko

• Litwa i Ukraina zaprotestowały przeciw umieszczaniu w nowym polskim paszporcie, który ma być przygotowany na 100-lecie odzyskania niepodległości, Ostrej Bramy i Cmentarza Orląt Lwowskich. Polskie władze stoją na stanowisku, że obydwa miejsca są elementami polskiej historii i mogą pojawić się w dokumencie.

• Prokuratura Krajowa postawiła 1 osobie zarzut przygotowań do zamachu na szefa MON Antoniego Macierewicza.

• Jarosław Kaczyński zapowiedział możliwy koniec miesięcznic upamiętniających katastrofę smoleńską. Wyraził nadzieję, że ostatnia miesięcznica mogłaby się odbyć 10 kwietnia 2018 r. Byłby to 96. marsz modlitewny. Liczba jest symboliczna, bo tyle było ofiar katastrofy.

• Mateusz Morawiecki uważa, że powinna powstać komisja, która zbadałaby mechanizmy wyłudzania podatku VAT, przez które budżet w ostatnich latach stracił gigantyczne pieniądze. Większość sejmowa nie wyklucza takiego ruchu.

• Badanie IPSOS wykazało aż 40 proc. poparcia dla rządzącego PiS. To najlepszy wynik partii Jarosława Kaczyńskiego w tej sondażowni od czasu wyborów.

• Prezydent Andrzej Duda niespodziewanie zdecydował, że 15 sierpnia, w Święto Wojska Polskiego, nie wręczy nominacji generalskich. Prezydent uważa, że jeszcze na to nie pora, bo trwają prace nad nowym systemem kierowania siłami zbrojnymi i brak jest uzgodnień między MON a BBN.

• Telewizja publiczna otrzymała 800 mln zł pożyczki od Skarbu Państwa. TVP musiała wziąć pożyczkę po tym, jak po raz kolejny nie uchwalono ustawy o abonamencie RTV. Aktualne wpływy z abonamentu pokrywają tylko 20 proc. budżetu największego polskiego nadawcy.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2017-08-16 10:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Na pielgrzymkę z Bł. Bronisławem Markiewiczem

2021-09-16 11:55

ks. Maciej Flader

Pątnicy u kresu pielgrzymki

Pątnicy u kresu pielgrzymki

Przemyśl. 11 września odbyła się jubileuszowa pielgrzymka Michalicka z Pruchnika. Pątnicy zwieńczyli swoja drogę Eucharystią w archikatedrze.

To 10 lat temu w 2012 roku zrodziła się idea pielgrzymki dziękczynnej z Pruchnika do Przemyśla śladami Bł. Ks. Bronisława Markiewicza, która miała upamiętnić 100 rocznicę jego śmierci oraz 145 rocznicę święceń kapłańskich, które przyjął 15 września 1867 roku w przemyskiej katedrze. I tak rozpoczęła się historia pielgrzymowania z błogosławionym Bronisławem, która trwa do dzisiaj.

CZYTAJ DALEJ

Pieśń o Zuzeli

2021-09-16 19:40

Paweł Wysoki

Prymasowe Betlejem i Tabor

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję