Reklama

Niedziela Wrocławska

VIII Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych ich Rodzin i Przyjaciół do Henrykowa

Młodość, która rozkwita w Henrykowie

Niedziela wrocławska 34/2017, str. 1

[ TEMATY ]

pielgrzymka

niepełnosprawni

Paweł Trawka/Wrocławska Caritas

Kościół zawsze dbał o potrzebujących

Kościół zawsze dbał
o potrzebujących

Kościół zawsze dbał o biednych. Wdowy i sieroty, a więc ci najbiedniejsi, wyrzuceni na margines życia społecznego stanowili podstawową troskę chrześcijańskiej wspólnoty pierwszych wieków. To była postawa, która szła pod prąd ówczesnego świata, ale równocześnie było to coś, co wyróżniało chrześcijan i przyciągało do nich kolejne osoby ze świata. Także i dziś inicjatyw, które odwołują się do opieki i pomocy potrzebującym, jest ogromna ilość. Dobra w świecie jest po prostu więcej. W ostatnią sobotą sierpnia wiele dobrego dzieje się w Henrykowie. Od siedmiu lat odbywa się tam Archidiecezjalna Pielgrzymka i Piknik Integracyjny Osób Niepełnosprawnych, ich Rodzin i Przyjaciół. Od kilku lat bierze w niej udział około tysiąca osób. A towarzyszą im młodzi z archidiecezji wrocławskiej zrzeszeni w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży wraz ze swoim asystentem diecezjalnym ks. Arkadiuszem Krziżokiem. Tak też będzie w tym roku.

Reklama

Warto zwrócić uwagę na niezwykły fenomen Henrykowa. Sierpniową pielgrzymkę organizują ludzie młodzi, licealiści i studenci, którzy poświęcają swój czas na rzecz potrzebujących. Każdy, kto organizował kiedyś imprezę dla 1000 osób, wie, ile pracy i przygotowań potrzeba, aby się ona odbyła. Ale młodzi nie tylko zajmują się organizacją. Podczas pielgrzymki towarzyszą pielgrzymom, po prostu są z nimi. W dzisiejszym świecie, który zdaje się nie dostrzegać cierpienia i choroby, który chciałby być wiecznie piękny, zdrowy, to nieczęsto spotykany widok. W tym roku do pomocy zapisało się już ponad 100 młodych osób, które chcą oddać kawałek siebie i swój czas osobom niepełnosprawnym. – Za pierwszym razem byłam aniołem stróżem, czyli cały dzień czuwałam nad swoją grupą i starałam się sprawić, aby poczuli, że to jest ich dzień, że jesteśmy cali dla nich, i że wszyscy jesteśmy równi – mówi Magda, jedna z wolontariuszek, która już 3 lata pomaga w Henrykowie. Nic dodać, nic ująć.

Tegoroczna pielgrzymka rozpocznie się w sobotę 26 sierpnia o godz. 10.00, a jej głównym punktem będzie Msza św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Siemieniewskiego. Po Eucharystii odbędzie się piknik oraz część artystyczna przygotowana przez pielgrzymów i wolontariuszy. Warto być tego dnia w Henrykowie i dołączyć do sztafety dobra.

2017-08-16 13:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: w tym roku pielgrzymka dominikańska w okrojonym składzie

[ TEMATY ]

pielgrzymka

dominikanie

krakow.dominikanie.pl

„Ze względu na charakter naszej pielgrzymki, tradycyjne wędrowanie na Jasną Górę nie będzie w tym roku możliwe” – napisał przeor krakowskich dominikanów o. Łukasz Wiśniewski OP w komunikacie na temat tegorocznej pielgrzymki dominikańskiej. Do Pani Jasnogórskiej, w imieniu wszystkich pątników, pójdzie kilku braci dominikanów.

Pielgrzymka Dominikańska na Jasną Górę odbywa się tradycyjnie od 3 do 9 sierpnia. „Jesteśmy zmuszeni zakomunikować, że ze względu na charakter naszej pielgrzymki, tradycyjne wędrowanie na Jasną Górę nie będzie w tym roku możliwe” – poinformował o. Łukasz Wiśniewski OP.

CZYTAJ DALEJ

Ogólnopolskie czuwanie Odnowy w Duchu Świętym trwa na Jasnej Górze

2021-09-25 13:02

[ TEMATY ]

Odnowa w Duchu Świętym

Krzysztof Świertok

Zdjęcie archiwalne

Zdjęcie archiwalne

Modlitwa o jedność w różnorodności i o nową iskrę nie tylko dla wspólnot, ale dla całego Kościoła, towarzyszy ogólnopolskiemu czuwaniu Odnowy w Duchu Świętym. 25. spotkanie trwa na placu przed Szczytem. Z powodu pandemii przeniesione z maja, jest też okazją do przypomnienia wezwania papieża, by budować Charis czyli służbę jedności.

- Ze względu na różnorodność naszych wspólnot bardzo tego ogólnopolskiego czuwania potrzebujemy, by stworzyć jeden strumień światła, który oświetli cały Kościół we wszystkich jego wymiarach - powiedział bp Andrzej Przybylski z Częstochowy, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Odnowy w Duchu Świętym. Podkreślił, że zwłaszcza po pandemii budowanie i manifestowanie tej jedności jest bardzo oczekiwane. - Chcemy też, by z tego spotkania poszła nowa iskra, że jesteśmy potrzebni Kościołowi, że Odnowa się nie zestarzała, ale także by ta iskra dotknęła nas, byśmy byli iskrą Ducha, bo wszyscy potrzebujemy odnowy - zauważył bp Przybylski. Przypomniał, że w każdej rzeczywistości Kościoła najbardziej potrzeba mocy Ducha, „bez niej nic nie zrobimy, choć byśmy mieli wiele środków, mnóstwo pomysłów, nawet i duszpasterskich”. - Dlatego prosimy o ogień Ducha Świętego nie tylko dla wspólnot Odnowy, bo my się czujemy sługami całego Kościoła, ale o moc dla wszystkich ludzi w Kościele i dla tych, którzy są poza Kościołem - podkreślił bp Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

CCEE: abp Szewczuk - nasz Kościół zmartwychwstał, teraz kolej na Europę

2021-09-25 19:06

Wspólna modlitwa rodzin ma zachęcić mężów i ojców do zawierzenia swojego życia Maryi

Wspólna modlitwa rodzin ma zachęcić mężów i ojców do zawierzenia swojego życia Maryi

Kościół w Europie potrzebuje zmartwychwstania, a ukraiński Kościół greckokatolicki jest świadkiem tego, że zmartwychwstanie może nastąpić – przypomina abp Światosław Szewczuk. Uczestniczy on w obradach Rady Konferencji Episkopatów Europy.

Przypomina, że kiedy przed 50 laty powstawała ta rada, Kościół na Ukrainie był dręczony przez komunistyczny reżim. Jednak przed 30 laty doświadczyliśmy zmartwychwstania – mówi abp Szewczuk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję