Reklama

Niedziela Wrocławska

VIII Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych ich Rodzin i Przyjaciół do Henrykowa

Młodość, która rozkwita w Henrykowie

Niedziela wrocławska 34/2017, str. 1

[ TEMATY ]

pielgrzymka

niepełnosprawni

Paweł Trawka/Wrocławska Caritas

Kościół zawsze dbał o potrzebujących

Kościół zawsze dbał
o potrzebujących

Kościół zawsze dbał o biednych. Wdowy i sieroty, a więc ci najbiedniejsi, wyrzuceni na margines życia społecznego stanowili podstawową troskę chrześcijańskiej wspólnoty pierwszych wieków. To była postawa, która szła pod prąd ówczesnego świata, ale równocześnie było to coś, co wyróżniało chrześcijan i przyciągało do nich kolejne osoby ze świata. Także i dziś inicjatyw, które odwołują się do opieki i pomocy potrzebującym, jest ogromna ilość. Dobra w świecie jest po prostu więcej. W ostatnią sobotą sierpnia wiele dobrego dzieje się w Henrykowie. Od siedmiu lat odbywa się tam Archidiecezjalna Pielgrzymka i Piknik Integracyjny Osób Niepełnosprawnych, ich Rodzin i Przyjaciół. Od kilku lat bierze w niej udział około tysiąca osób. A towarzyszą im młodzi z archidiecezji wrocławskiej zrzeszeni w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży wraz ze swoim asystentem diecezjalnym ks. Arkadiuszem Krziżokiem. Tak też będzie w tym roku.

Warto zwrócić uwagę na niezwykły fenomen Henrykowa. Sierpniową pielgrzymkę organizują ludzie młodzi, licealiści i studenci, którzy poświęcają swój czas na rzecz potrzebujących. Każdy, kto organizował kiedyś imprezę dla 1000 osób, wie, ile pracy i przygotowań potrzeba, aby się ona odbyła. Ale młodzi nie tylko zajmują się organizacją. Podczas pielgrzymki towarzyszą pielgrzymom, po prostu są z nimi. W dzisiejszym świecie, który zdaje się nie dostrzegać cierpienia i choroby, który chciałby być wiecznie piękny, zdrowy, to nieczęsto spotykany widok. W tym roku do pomocy zapisało się już ponad 100 młodych osób, które chcą oddać kawałek siebie i swój czas osobom niepełnosprawnym. – Za pierwszym razem byłam aniołem stróżem, czyli cały dzień czuwałam nad swoją grupą i starałam się sprawić, aby poczuli, że to jest ich dzień, że jesteśmy cali dla nich, i że wszyscy jesteśmy równi – mówi Magda, jedna z wolontariuszek, która już 3 lata pomaga w Henrykowie. Nic dodać, nic ująć.

Tegoroczna pielgrzymka rozpocznie się w sobotę 26 sierpnia o godz. 10.00, a jej głównym punktem będzie Msza św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Siemieniewskiego. Po Eucharystii odbędzie się piknik oraz część artystyczna przygotowana przez pielgrzymów i wolontariuszy. Warto być tego dnia w Henrykowie i dołączyć do sztafety dobra.

2017-08-16 13:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Pielgrzymka do mamy” - osoby niepełnosprawne przeszły ulicami Bydgoszczy do katedry

[ TEMATY ]

pielgrzymka

niepełnosprawni

Archiwum

„Pielgrzymka do mamy” - pod takim hasłem osoby niepełnosprawne, ich rodziny oraz przyjaciele, przeszli dzisiaj ulicami Bydgoszczy z Sanktuarium Nowych Męczenników do katedry. Wydarzenie wpisało się w trwający w grodzie nad Brdą Tydzień Ewangelizacji.

Ks. Janusz Tomczak, diecezjalny duszpasterz niepełnosprawnych, podkreślił, że pielgrzymi ewangelizują innych swoją miłością i cierpliwością. - Pokazują nam, że z radością idą przez całe miasto. Chcą powiedzieć światu, że pomimo swoich kłopotów i ograniczeń, mogą przeżywać szczęście, niosąc je innym. Dzisiaj obchodzimy Dzień Matki. Matka Boża jest dla niepełnosprawnych również uosobieniem własnej matki. Tej matki, która często poświęciła wszystko dla nich - powiedział kapłan.

CZYTAJ DALEJ

Prokuratura o sprawie odmowy wykonania aborcji: jest śledztwo; ofiara gwałtu ma 24-lata

2023-02-03 11:56

[ TEMATY ]

aborcja

śledztwo

Adobe Stock

Jedna z białostockich prokuratur prowadzi śledztwo ws. wykorzystania seksualnego niepełnosprawnej 24-letniej kobiety - podała PAP Prokuratura Krajowa, dementując informacje medialne, że ofiara miała 14 lat. Sprawca usłyszał w styczniu zarzut, za który grozi mu do 8 lat więzienia.

W ubiegłym tygodniu media donosiły, że 14-letnia dziewczynka z niepełnosprawnością intelektualną miała zostać wykorzystana seksualnie przez swojego wujka, w wyniku czego zaszła w ciążę. Sprawa została zgłoszona organom ścigania, a dziewczynka uzyskała zaświadczenie prokuratora o zaistnieniu przesłanki warunkującej dopuszczalność terminacji ciąży. Czternastolatka wraz z ciotką miała podjąć próbę skorzystania z zabiegu aborcji w szpitalach zlokalizowanych w pobliżu ich miejsca zamieszkania, co skończyło się jednak niepowodzeniem z uwagi na powołanie się przez lekarzy na klauzulę sumienia. Dopiero w wyniku pomocy organizacji pozarządowej ofiara skorzystała z zabiegu w jednym z warszawskich szpitali.

CZYTAJ DALEJ

Podkarpacie: rok 2023 ogłoszony „Rokiem Rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów z Dziećmi”

2023-02-03 16:31

[ TEMATY ]

rodzina Ulmów

podkarpackie

Wojciech Pysz/wikimedia.org

Sejmik Województwa Podkarpackiego jednogłośnie przyjął uchwałę o ustanowieniu roku 2023 „Rokiem Rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów z Dziećmi”. W grudniu papież Franciszek zdecydował o publikacji dekretu o męczeństwie Sług Bożych z Markowej. Ich beatyfikacja ma się odbyć w tym roku na terenie archidiecezji przemyskiej.

- Chcemy, by istota rozwoju naszej wspólnoty opierała się na mocy chrześcijańskiego i patriotycznego kanonu wartości, który swą heroiczną postawą ukazała rodzina Ulmów – powiedział podczas sesji sejmiku marszałek województwa Władysław Ortyl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję