Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Niedziela Radiowa w Księżpolu

Niedziela zamojsko-lubaczowska 34/2017, str. 2

[ TEMATY ]

radio

Joanna Ferens

Msza św. w Księżpolu, której przewodniczył ks. Marian Drążek

Msza św. w Księżpolu, której przewodniczył ks. Marian Drążek

Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Księżpolu została erygowana 19 marca 1919 r., jednakże już od 1917 r. rezydował tutaj kapłan w tzw. punkcie duszpasterskim. Właściwe funkcjonowanie parafii rozpoczęło się od 27 stycznia 1922 r. po powtórnym erygowaniu przez bp. Mariana Fulmana. Drugim patronem kościoła parafialnego jest św. Antoni z Padwy, którego relikwie znajdują się kościele, a na terenie parafii rozwija się kult Matki Bożej, o czym świadczy organizowanie pielgrzymek do Krasnobrodu i Leżajska. I to właśnie tutaj, w parafii w Księżpolu, 6 sierpnia gościło Katolickie Radio Zamość w ramach Niedzieli Radiowej.

Radość z obecności

Wszystkich zebranych powitał proboszcz księżpolskiej parafii ks. Marian Drążek. – Bardzo gorąco witam wszystkich obecnych na tej niedzielnej Eucharystii i cieszę się z obecności Katolickiego Radia Zamość w naszej parafialnej wspólnocie. Dzięki Niedzieli Radiowej mamy możliwość swoistej reklamy naszej parafii na antenie diecezjalnej katolickiej rozgłośni, a co za tym idzie – stajemy się bardziej widoczni w naszej diecezji. Módlmy się zatem w intencji katolickiego radia, jego Księdza Dyrektora i pracowników, a także niech ta Msza św. będzie naszym osobistym spotkaniem z Chrystusem – wskazał ks. Drążek.

Pokazać życie

Reklama

Słowo Boże wygłosił dyrektor Katolickiego Radia Zamość ks. Krystian Bordzań, który dziękował również za wsparcie radia. – Stojąc tutaj przed wami, chcę wam przede wszystkim podziękować za wszelką dobroć okazaną naszej rozgłośni. Dziękuję, że chcecie, aby to radio było i się rozwijało. Chciałbym, aby to radio wam towarzyszyło i ubogacało was swoimi materiałami, które na jego antenie są nadawane. Mamy dla was mnóstwo propozycji, zarówno modlitewnych, jak i różnorodnych audycji tematycznych, gdyż chcemy wam pokazać, że życie człowieka wierzącego nie polega tylko na całodziennej modlitwie, ale także na różnych zainteresowaniach, pracy, słuchaniu dobrej muzyki, zabawie i odpoczynku. Nasze radio to również ewangelizacja przez media. Zachęcam was do słuchania radia, czytania „Niedzieli” i dziękuję ze wszystko – podkreślił kaznodzieja.

Życie parafii

W parafii w Księżpolu działa i funkcjonuje wiele stowarzyszeń, organizacji i ruchów religijnych, m.in.: Ruch Światło-Życie, koła Żywego Różańca, ministranci, Parafialny Zespół Charytatywny, III Zakon św. Franciszka, rodziny Domowego Kościoła, Szkolne Koła Caritas w Księżpolu i Rakówce oraz Apostolat Margaretka. Katechizacja odbywa się w szkołach istniejących na terenie parafii, czyli w: Gimnazjum Publicznym w Księżpolu, Szkole Podstawowej w Księżpolu, Szkole Podstawowej w Rakówce i w Przedszkolu Publicznym w Markowiczach.

W parafii posługuje również wikariusz, a jest nim ks. Rafał Łukiewicz, który podkreśla, iż Ksieżpol to miejsce ciche, spokojne i pobożne. – Jest to parafia podmiejska, leżąca między Biłgorajem a Tarnogrodem. Przeważają tutaj ludzie w średnim wieku, gdyż młodzież wyjeżdża na studia i do pracy do większych miast. Jednak z czystym sercem mogę powiedzieć, że jest to parafia pobożna, co przejawia się w bardzo rozwiniętym kulcie św. Antoniego – wskazał.

Pod opieką Matki

Reklama

Parafia posiada również kościół filialny w Rakówce pw. Matki Bożej Częstochowskiej, gdzie obecnie trwa budowa nowego kościoła, który zajmie miejsce dotychczasowej drewnianej kaplicy. Rozpoczęcie budowy nastąpiło 3 listopada 2006 r., w wigilię wspomnienia św. Karola Boromeusza – patrona papieża Jana Pawła II. Prace przy wylaniu ław fundamentowych trwały do 24 listopada 2006 r., zaś w uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata bp Wacław Depo poświęcił plac i fundamenty pod nowy kościół.

Wdzięczność gospodarza

– Pragnę bardzo serdecznie podziękować całej załodze Katolickiego Radia Zamość i zamojsko-lubaczowskiej edycji „Niedzieli” za pracę i zaangażowanie na rzecz ewangelizacji. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim moim parafianom, którzy uczestnicząc w tych naszych wszelkich sprawach, zarówno duchowych, jak i materialnych, są dla mnie ogromnym wsparciem i umocnieniem. Zapraszam do naszej gościnnej parafii wszystkich tych, którzy będą przejeżdżać gdzieś po drodze, aby odwiedzić, zobaczyć świątynie, porozmawiać z kapłanami czy mieszkańcami. Niech św. Antoni, nasz wyjątkowy patron, dopomaga we wszystkich zamierzeniach i planach, a ja życzę wszystkim wielu Bożych łask, radości i pogody ducha – dziękował proboszcz ks. Marian Drążek.

2017-08-16 13:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: katolickie rozgłośnie powinny być niezależne od poprawności politycznej

[ TEMATY ]

Częstochowa

media

biskup

radio

Biuro Prasowe Kurii Metropolitalnej w Częstochowie

„Monopol przekazu nie może być w rękach tych, którzy z Ewangelią i Kościołem nie mają nic wspólnego” - podkreślił abp Wacław Depo, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP w rozmowie z Archidiecezjalnym Radiem Fiat w Częstochowie. Zaapelował też, by katolickie radia były "niezależne od czynnego nurtu dzisiejszej poprawności politycznej". Rozmowa odbyła się z okazji przypadającej 10 sierpnia 22. rocznicy powstania Radia Fiat.

CZYTAJ DALEJ

Sakramentalia - akt wiary czy magiczne myślenie?

2021-09-17 10:13

[ TEMATY ]

duchowość

Karol Porwich/Niedziela

Błogosławieństwo przy użyciu dwóch poświęconych świec w dzień św. Błażeja (3 lutego) wyprasza ochronę od chorób gardła i języka, a poświęcony chleb św. Agaty (5 lutego) - przypomina, że Bóg ma władzę zachować nas od pożaru. Jak korzystać z sakramentaliów, by nie mylić ich z sakramentami, ani nie ulegać magicznemu myśleniu o nich?

Różnica pomiędzy sakramentami i sakramentaliami jest zasadnicza. Sakramenty to spotkanie z żywym Bogiem. Podczas ich przyjmowania mamy pewność, że Bóg przychodzi przez nie z konkretną łaską, typową dla danego sakramentu (np. podczas godnie przyjętego sakramentu pokuty otrzymujemy m.in. odzyskanie łaski uświęcającej, Eucharystia pogłębia nasze zjednoczenie z Bogiem i chroni przed grzechem; podczas bierzmowania otrzymujemy moc Ducha Świętego do szerzenia wiary słowem i czynem). To, na ile łaska objawia się w naszym życiu, zależy od naszego usposobienia i dojrzałości.

CZYTAJ DALEJ

Błogosławiony prymas Wyszyński jest symbolem nadziei dla świeckich i wzorem dla pasterzy Kościoła - rozmowa z dr Ewą K. Czaczkowską

2021-09-18 10:59

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Karol Porwich/Niedziela

- Beatyfikacja Stefana Wyszyńskiego jako prymasa, biskupa i duchownego jest ważnym znakiem na dziś w kontekście problemów, które przeżywa Kościół czy duchowieństwo. Jest symbolem nadziei dla świeckich i wzorem dla pasterzy Kościoła - mówi w pobeatyfikacyjnej rozmowie z KAI, dr Ewa K. Czaczkowska, autorka trzech książek o Prymasie Tysiąclecia: „Kardynał Wyszyński. Biografia”, „Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłość” oraz „Będziesz miłował….Krótka historia życia Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski”, przeznaczonej dla dzieci.

Łukasz Kaczyński (KAI): Dlaczego beatyfikacja prymasa Stefana Wyszyńskiego, która odbyła się w zeszłą niedzielę, powinna głęboko odcisnąć się w sercach Polaków?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję