Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

W Górecku Kościelnym śpiewali dla Maryi

Już po raz 22. pieśni ku czci Matki Bożej rozbrzmiały na Polanie w Dąbrowie podczas Festiwalu Pieśni Maryjnej, który powstał wiele lat temu z inicjatywy ks. Tadeusza Sochana

Niedziela zamojsko-lubaczowska 34/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

festiwal

Joanna Ferens

Uczestnicy festiwalu wyśpiewali chwałę Maryi

Uczestnicy festiwalu wyśpiewali chwałę Maryi

Tegoroczna edycja festiwalu odbyła się w święto Przemienienia Pańskiego (6 sierpnia) i rozpoczęła od uroczystej Eucharystii w kościele parafialnym pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Górecku Kościelnym. Mszy św. przewodniczył bp Marian Rojek, pasterz diecezji zamojsko-lubaczowskiej, który wygłosił również okolicznościowe słowo Boże oraz dokonał uroczystego otwarcia festiwalu. Po Eucharystii w kościele wystąpił Chór Reprezentacyjny Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Śpiewy na Polanie w Dąbrowie

Dalsza część festiwalu odbyła się na Polanie w Dąbrowie, gdzie w jury zasiedli Janina Biegalska, Andrzej Sar i ks. Sławomir Korona. W tegorocznej edycji festiwalu udział wzięło 28 zespołów muzycznych z całej diecezji.

Reklama

Zasiadający w jury festiwalu Andrzej Sar, główny specjalista ds. dziedzictwa kulturowego Lubelszczyzny Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie, podkreśla, iż wydarzenie ma wiele wartościowych walorów. – Festiwal był realizowany przez 20 lat przez ks. Sochana jako piękne przeżycie artystyczne i ważne wydarzenie religijne, które stanowi stały element oferty kulturalnej naszego regionu, dlatego niezmiernie cieszy fakt, że znalazł godnych następców i kontynuatorów. Jest wiele festiwali, gdzie zespoły mogą ze sobą rywalizować. Ten jest jednak szczególny z pewnością przez aspekt religijny, który mu przyświeca. Jest to okazja do poszukiwań utworów repertuarowych, daje możliwość przebywania ze sobą i promuje kulturę ludową – podkreślił.

Z kolei Janina Biegalska, przewodnicząca jury i przedstawicielka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie, wyraża swoją radość z trwania festiwalu. – Jestem szczęśliwa, że ten festiwal jest kontynuowany i że dzieło ks. Sochana nie zanikło. Ta inicjatywa spotkania zespołów jest wyjątkowa, gdyż przekazują pieśni znane z dziada pradziada okraszone współczesnością. Daje to możliwość wspólnej zabawy, ale i zastanowienia nad życiem, a także mobilizację do dalszej pracy – podkreśliła.

Ks. Sławomir Korona, jeden z członków jury, dziękował wszystkim występującym i organizatorom. – W imieniu jury pragnę podziękować za kontynuację i sprawną organizację ważnego kulturowo i oczekiwanego przez zespoły festiwalu. O wyjątkowości tego wydarzenia świadczy fakt, iż zasięg festiwalu wyszedł poza obszar diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Festiwal był na wysokim poziomie, należą się więc podziękowania wszystkim tym, którzy do jego organizacji się przyczynili – zaznaczał ks. Korona.

Reklama

Inspektor ds. kultury Urzędu Gminy w Aleksandrowie Ewa Maciocha dodaje, iż sam występ na festiwalu góreckim jest wyróżnieniem. – Od lat obserwuję nasz maryjny festiwal i widzę niesłabnące zainteresowanie ze strony wykonawców. W zespołach tych występują kolejne pokolenia artystów, począwszy od dziadków, przez rodziców, po dzieci i wnuków. To pozwala przekazywać kolejnym pokoleniom bogactwo, jakie niosą z sobą zespoły ludowe. Cieszę się ogromnie, że ta tradycja wciąż istnieje, że na festiwal zjeżdżają się prawdziwe tłumy i możemy przyczyniać się do promocji kultury na chwałę Bożą – zauważa Ewa Maciocha.

Słowo gospodarza

Całość przedsięwzięcia podsumował jego główny organizator, proboszcz parafii pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Górecku Kościelnym ks. Jarosław Kędra. – Cieszę się, że festiwal doszedł do skutku i że mogliśmy w nim wziąć udział. Nasz festiwal maryjny swój początek ma w Łaszczówce, a jego pomysłodawcą był ks. Tadeusz Sochan, były proboszcz w Górecku Kościelnym. On rozpoczął go w Łaszczówce i kontynuował w Górecku Kościelnym, my zaś kontynuujemy jego dzieło. Nasz festiwal to przede wszystkim słuchanie przepięknych pieśni maryjnych wykonywanych przez chóry i zespoły naszej diecezji i regionu. To okazja do bycia ze sobą, dzielenie się swym talentem i wychwalanie Boga. Festiwal rozpoczął się od Mszy św., której przewodniczył bp Marian Rojek, a oprawę muzyczną zapewnił Chór Wojska Polskiego, który także koncertował po Eucharystii. Przesłuchania festiwalowe odbyły się na Polanie w Dąbrowie między Góreckiem Kościelnym a Aleksandrowem – podkreślił ks. Kędra.

Wyśpiewany sukces

Pierwszą nagrodę festiwalu, czyli Złoty Różaniec, wyśpiewał Chór Sitanianie z Sitańca. Srebrny Różaniec zdobył Zespół Śpiewaczy Kocudzanki z Kocudzy, zaś Różaniec Bursztynowy wywalczył Zespół Śpiewaczy Olszanka z Wólki Łosinieckiej. Wyróżnienia przyznano Zespołowi Aleksandrowiacy z Aleksandrowa, Chórowi Stanislaus z Górecka Kościelnego i Zespołowi Zorza z Dereźni. Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem biskupa diecezjalnego Mariana Rojka.

2017-08-16 13:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzeszowski Festiwal Wiary i Muzyki

Od kilku miesięcy Rzeszów był miejscem, gdzie szczególnie zwracano uwagę na Chrystusa. To tutaj trwał – a w zasadzie nadal trwa w sercach – wielki festiwal wiary. To miasto nad Wisłokiem stało się przykładem, jak wiara wyszła poza kościoły i to nie tylko podczas dorocznej procesji Bożego Ciała. Kolejne akcje i wydarzenia, które przygotowywały do Festiwalu Wiary 2014 stawały się zarazem okazją do nowej ewangelizacji. I uświadomiły, że nie jesteśmy sami

Wszystkie nasze drogi, zamierzenia muszą prowadzić do Boga. Życiowy sukces bez Boga nie jest nic warty. Tylko z Eucharystią, tylko pod krzyżem Chrystusa jesteśmy w stanie żyć w zgodzie z sobą, żyć naprawdę, żyć pełnią życia. I pamiętać, że wiara nie jest czymś, co mamy chować i – jak chce wiele współczesnych „twórców opinii publicznej” – niemal się wstydzić. Raz w roku każdy z nas ma szansę powiedzieć światu jasno i wyraźnie, że w naszym życiu jest miejsce dla Boga. Miejsce najważniejsze.

CZYTAJ DALEJ

Ordo Iuris: potrzeba zmiany przepisów ws. wsparcia rodziców dzieci martwo urodzonych

2021-09-22 11:52

[ TEMATY ]

Ordo Iuris

Bożena Sztajner/Niedziela

Konieczne są zmiany w prawie, które ułatwią uzyskanie wsparcia rodzicom dzieci martwo urodzonych. Obecne przepisy umożliwiają wystawienie aktu urodzenia dziecka zmarłego przed narodzeniem tylko, jeśli udało się ustalić jego płeć. Jest to często niemożliwe w sytuacji, gdy dziecko zmarło na wczesnym etapie ciąży. W takich przypadkach rodzice muszą ponieść znaczne koszty wykonania badania DNA. Inaczej nie będą mogli skorzystać z zasiłku pogrzebowego czy urlopu macierzyńskiego. Eksperci Instytutu Ordo Iuris wskazują, że ten problem można rozwiązać po wprowadzeniu zmian w projekcie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wzorów karty urodzenia i karty martwego urodzenia.

- Aktualny stan prawny prowadzi do nieuzasadnionego wykluczenia grupy rodziców dzieci martwo urodzonych na wczesnym etapie ciąży z możliwości skorzystania z pomocy oferowanej przez państwo, a zatem godzi w konstytucyjną zasadę równości wobec prawa – podkreśla Anna Wawrzyniak z Centrum Analiz Legislacyjnych Ordo Iuris.

CZYTAJ DALEJ

Posiedzenie Rady Kardynałów

2021-09-22 17:15

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Rada Kardynałów

Vatican News

Wczoraj po południu odbyło się, w formie zdalnej, posiedzenie Rady Kardynałów. Papież Franciszek przedstawił refleksję na temat otwarcia prac najbliższego Synodu o synodalności.

Po zapoznaniu się z dwoma jego wystąpieniami uznanymi za kluczowe dla przemyśleń na następny synod, z 2015 r. z okazji 50. rocznicy ustanowienia Synodu Biskupów oraz skierowanej do wiernych diecezji rzymskiej w ubiegłą sobotę, Papież dał jasno do zrozumienia, że sednem refleksji nie jest jedynie pogłębienie tego czy innego tematu. Celem jest nauka takiego sposobu przeżywania Kościoła, które naznaczone jest na wszystkich poziomach wzajemnym słuchaniem i postawą duszpasterską, zwłaszcza w obliczu pokus klerykalizmu i sztywności. Wystąpienia różnych kardynałów dotyczyły niektórych aspektów, które sprawiają, że synodalność jest szczególnie potrzebna aby przezwyciężyć sekciarstwo i partykularne

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję