Reklama

Polska

Abp Hoser podsumowuje rok 2014

Kościół katolicki w Polsce odmładza się i jest coraz bardziej dynamiczny – zwrócił uwagę abp Henryk Hoser. Podsumowując dla KAI rok 2014 biskup warszawsko-praski stwierdził, że dla jego diecezji pomimo licznych trudności był on czasem wielu Bożych łask związanych zwłaszcza z trwającym przez dwanaście miesięcy dziełem Jerycha Różańcowego. Można było również obserwować większe zaangażowanie laikatu, zwłaszcza młodzieży i młodych małżeństw.

[ TEMATY ]

abp Henryk Hoser

razem.tv

- Współczesny świata coraz częściej domaga się od wyznawców Chrystusa czytelnego świadectwa wiary. Nie można już tak łatwo jak w minionych dziesięcioleciach żyć wtopionym w społeczeństwo. Życie zawodowe i osobiste zmusza człowieka do jasnego określenia się. Mając więc świadomość, że bez głębokiej modlitwy i życia sakramentalnego wiara powoli zamiera podjęliśmy inicjatywę Jerycha Różańcowego. Nieustanna modlitwa przed Najświętszym Sakramentem objęła wszystkie nasze parafie, wspólnoty zakonne, a nawet takie placówki jak więzienia, szpitale i Domy Pomocy Społecznej - powiedział abp Hoser.

Podkreślił, że dla wielu był to czas głębokiego nawrócenia, pojednania z Bogiem oraz z drugim człowiekiem. Jednym z widocznych owoców Jerycha było także powstanie 160 nowych Kół Żywego Różańca, czyli ponad 3 tys. ludzi zdecydowało się na codzienną modlitwę jedną z tajemnic różańcowych. Część z podjęła modlitwę nich w intencji swoich dzieci – zwrócił uwagę ordynariusz warszawsko-praski.

Reklama

Powiedział również, że coraz więcej młodych osób korzysta z oferty Parafialnych Ośrodków Formacji Rodziny. - Wiara wymaga pogłębionej katechezy. Myśląc więc o tych którzy wchodzą w dorosłe życie oraz o małżeństwach kontynuowaliśmy otwieranie w kolejnych. Oferowana w nich formacja pozwala ludziom odkryć zadania stojące przed rodziną na różnych etapach jej rozwoju oraz sposoby radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych – powiedział abp Hoser.

Dodał, że idąc drogą wiary człowiek potrzebuje także właściwego środowiska w którym mógłby wzrastać i w które mógłby się zaangażować. - Aby uaktywnić ludzi świeckich i pomóc im głębiej wejść w życie Kościoła lokalnego w kolejnych parafiach powoływano także do istnienia Parafialne Rady Duszpasterskie. Część z nich przeszło już specjalistyczne szkolenia dzięki którym ich członkowie mają świadomość swojej roli i stojących przed nimi wyzwań – stwierdził biskup warszawsko-praski.

Wyraził również radość z dynamicznych przygotowań diecezji do Światowych Dni Młodzieży. – Nad wszystkim czuwa u nas Centrum Diecezjalne, któremu podlegają koordynatorzy parafialni i liczne grono wolontariuszy. Dla koordynatorów w drugiej połowie roku odbył się już także pierwszy trzymiesięczny kurs zorganizowany przy współpracy z UKSW – powiedział abp Hoser.

Zapowiedział, że z myślą o młodzieży w czerwcu 2015 roku zostanie także otwarty na tyłach katedry św. Floriana ‘Międzyuczelniany Dom dla Studentów’. Natomiast wychodząc naprzeciw potrzebom dzieci wznoszone jest na stołecznej Białołęce sanktuarium św. Gabriela. - Poprzez przykład tego młodego włoskiego pasjonisty chcemy pokazać dzieciom i młodzieży, że wiara nie jest smutna a świętość jest możliwa – powiedział abp Hoser.

2014-12-31 17:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Hoser: kard. Macharski jednym z najwybitniejszych kardynałów w historii Polski

[ TEMATY ]

abp Henryk Hoser

kard. Macharski

Artur Stelmasiak

Śp. ks. kard. Franciszek Macharski należał do grona najwybitniejszych kardynałów w historii Polski. Zabraknie nam człowieka niezwykłej mądrości i pokory, który był wielkim czcicielem Bożego Miłosierdzia – podkreślił abp Henryk Hoser, wspominając postać zmarłego dziś emerytowanego metropolity krakowskiego.

Kard. Macharski był nie tylko bliskim współpracownikiem św. Jana Pawła II, który towarzyszył Ojcu Świętemu podczas jego pontyfikatu, ale także jego przyjacielem, który dzielił papieskie życie prywatne, a więc czas odpoczynku, refleksji czy dyskusji które Jan Paweł II tak cenił – powiedział biskup warszawsko-praski.

CZYTAJ DALEJ

Belgia: zmarł Aloys Jousten, były biskup Liège

2021-09-23 17:27

[ TEMATY ]

biskup

zmarły

Belgia

Wikipedia

Bp. Aloys Jousten

Bp. Aloys Jousten

W wieku niespełna 84 lat zmarł nagle 20 września biskup-senior Liège – Aloys Jousten. Zgon nastąpił podczas wizyty u przyjaciół w niemieckiej Kolonii, podały media belgijskie. Jeszcze w połowie września uczestniczył on w 52. Międzynarodowym Kongresie Eucharystycznym w Budapeszcie, na którego zakończenie Franciszek odprawił Mszę św.

Przyszły biskup urodził się 2 listopada 1937 w St. Vith we wschodniej Belgii. Święcenia kapłańskie przyjął 8 lipca 1962 w Liège, w 1966 na uniwersytecie w Lovanium doktoryzował się w zakresie teologii moralnej. Później przez wiele lat był wykładowcą uniwersyteckim teologii moralnej, nauczał w szkołach i działał w duszpasterstwie parafialnym. Od 1986 był wikariuszem biskupim dla niemieckojęzycznego regionu swej diecezji Liège. 9 maja 2001 św. Jan Paweł II mianował go biskupem Liège (sakrę nominat otrzymał 3 czerwca tegoż roku). 31 maja 2013 hierarcha przeszedł na emeryturę. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 27 września w katedrze w Liège.

CZYTAJ DALEJ

Kardynał Kasper krytykuje niemiecką „drogę synodalną”

2021-09-23 20:51

[ TEMATY ]

kardynał

Niemcy

Wikipedia

Kardynał Walter Kasper

Kardynał Walter Kasper

„Wielu zastanawia się, czy to wszystko jest jeszcze w pełni katolickie” – stwierdził odnosząc się do niemieckiej „drogi synodalnej” kardynał Walter Kasper. Emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan wypowiedział się na ten temat w wykładzie wygłoszonym 17 września w Rzymie. Zaznaczył, że proces ten odbiegł od Vaticanum II szczególnie w dziedzinie „sakramentalnego rozumienia Kościoła i biskupstwa”. Udzielił zarazem swego poparcia dla tekstu alternatywnego, zaproponowanego na początku bieżącego miesiąca przez biskupa Ratyzbony, Rudolfa Voderholzera.

Kardynał Walter Kasper skrytykował oficjalny tekst jednego z tematów drogi synodalnej - na temat sprawowania władzy i je podziału w Kościele - mówiąc, że próbuje on „wymyślić Kościół na nowo”. Przyznał, że wiele osób zastanawia się, „czy to wszystko jest jeszcze w pełni katolickie". Zauważył, że „niektóre stwierdzenia dokumentu oficjalnego wyraźnie odbiegają od podstawowych rozważań II Soboru Watykańskiego, na przykład odnośnie do sakramentalnego rozumienia Kościoła i posługi biskupiej”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję