Reklama

Niedziela Częstochowska

Myślenie w służbie dobra lub zła

Przemysł to słowo kojarzące się najczęściej z produkcją materialną, z wydobywaniem bogactw naturalnych i wytwarzaniem produktów na sposób masowy. Ale słowo to, etymologicznie biorąc, dotyka myślenia człowieka i oznacza także jego pomysłowość i spryt, jego inteligencję. To od pomysłowości człowieka, od jego przemyśleń w wielu dziedzinach zależy rozwój cywilizacyjny, także ten duchowy. Ludzie stworzyli całe systemy myślowe, które odgrywają ogromną rolę nie tylko w gospodarce, ale także w kulturze, w podejściu do życia. Najogólniej mówiąc, przemysł jest jakimś usystematyzowaniem możliwości człowieka, zarówno w wymiarze pojęciowym, jak i praktycznym. Gdy więc ktoś mówi, że interesuje się np. przemysłem spożywczym, będzie chodziło o wszystko, co służy spożyciu, do którego dążą ludzie w wymiarze indywidualnym i społecznym. Jeżeli będziemy mówić o przemyśle włókienniczym, będziemy mieli na uwadze wszystko, co wiąże się z produkcją opartą na surowcach włókienniczych i z wytworami tekstylnymi. Pojęcie przemysłu jest więc związane z działaniem człowieka jako istoty inteligentnej i pomysłowej. Toteż tam, gdzie jest mowa o przemyśle, zawsze w kontekście będzie pytanie: kto, kiedy, dlaczego i na jakich zasadach dokonał postępu w rozwoju w danej dziedzinie życia.

Ale pojęcie przemysłu stosuje się niekiedy także w wymiarze bardziej ogólnym, człowiek może bowiem wymyślić i przemyślnie podejmować wiele form swoich działań. Inteligencja może posłużyć człowiekowi nie tylko do rozwoju cywilizacyjnego, ale także do działań niegodziwych, złych.

Reklama

Pamiętam rozmowy z wieloma ciekawymi ludźmi końca XX wieku, którzy podkreślali, że jeżeli razem z rozwojem technologii nie pójdzie w parze rozwój duchowy, to ludzkość mogą dotknąć wielorakie tragedie. Zauważmy zresztą: podczas II wojny światowej tylu inteligentnych ludzi wykorzystywało swoje pomysły i zaangażowanie w sprawy, które służyły kulturze śmierci; wielu trafiło po wojnie do więzień, inni jednak zostali zaproszeni do różnych instytutów naukowych, m.in. amerykańskich, gdzie w dobrych warunkach kontynuowali swoje naukowe zainteresowania.

Mocny wpływ na przemysł, w sensie zaangażowania, wywierają dziś dyrektywy Unii Europejskiej, podyktowane dominującą w niej ideologią. Jesteśmy świadkami działań, które nie synchronizują się z prawidłami etyki chrześcijańskiej. Są to działania globalistyczne, podsycane przez wpływowe i bogate instytucje, i niestety rozmijają się one także z odwiecznym prawem naturalnym. Dlatego jako chrześcijanie musimy odświeżać naszą świadomość wiary i postępować według zasad ewangelicznych, dostrzegając różnicę między tym, co stanowi naszą chrześcijańską kulturę, a tym, co przynoszą ideologie głoszone przez współczesnych decydentów unijnych, liberałów i ateistów. Mamy bowiem do czynienia z prawdziwym przemysłem pogardy nie tylko dla samej religii, ale w ogóle dla życia, prawdy i piękna. Zjawisko to jest mocno obecne we współczesnych mediach, zwłaszcza tych społecznościowych. O tym trzeba głośno mówić.

Św. Jan Paweł II przypominał, że tylko na prawdzie można budować dobrą przyszłość, że prawda – czyli wielki świat wartości, któremu powinniśmy służyć – wszystkich nas zobowiązuje. Czy jesteśmy tego świadomi?

2017-09-21 09:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowa inwestycja

Niedziela sosnowiecka 41/2016, str. 4

[ TEMATY ]

przemysł

M. Wesołowski

Elektrociepłownia Będzin to jeden z największych dostawców ciepła w regionie w Rusku

Elektrociepłownia Będzin to jeden z największych dostawców ciepła
w regionie
w Rusku

Bp diecezji sosnowieckiej Grzegorz Kaszak będzie uczestniczył w otwarciu i poświęci I etap budowy instalacji odsiarczania spalin w Elektrociepłowni „Będzin” Sp. z o. o. Wydarzenie odbędzie się 13 października

Elektrociepłownia „Będzin” S. A. jest firmą o ponad 100-letniej tradycji. To jeden z największych dostawców ciepła w regionie Zagłębia Dąbrowskiego, z roczną produkcją na poziomie ok. 2,5 mln GJ. 8 grudnia 1998 r. spółka zadebiutowała na rynku wolnym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie jako pierwsza polska spółka z branży elektroenergetycznej. Od 2000 do 2013 r. właścicielem większościowego pakietu akcji spółki była niemiecka firma z branży energetycznej. W wyniku transakcji przeprowadzonych w latach 2013-2014 Elektrociepłownia „Będzin” S. A. stała się spółką należącą do polskich inwestorów i pełni bardzo ważną rolę w Grupie Kapitałowej Elektrociepłownia „Będzin” S. A.

CZYTAJ DALEJ

Program zdrowia wg św. Hildegardy

Św. Hildegarda z Bingen - doktor Kościoła powszechnego - była nie tylko teologiem i mistykiem, ale też prekursorką w wielu dziedzinach naukowych. Nazywana jest średniowiecznym Leonardem da Vinci.

Tak bardzo wyprzedziła swoją epokę, że nawet dziś wielu sądzi, iż nie mogła tego dokonać kobieta, a pod jej imieniem kryje się mężczyzna Hildegard.


Podziel się cytatem

Święta była uważną obserwatorką natury i ludzi. Badała wzajemne oddziaływanie pomiędzy światem żywym a martwym oraz ich wpływ na stan organizmu i duszy człowieka. Rezultaty swoich dociekań zawarła w traktacie o leczniczym i szkodliwym działaniu roślin i minerałów. Jak wyjaśnia Alfreda Walkowska, terapeutka medycyny św. Hildegardy w Polsce, Świętej z Bingen przypisuje się sporządzenie całościowego opisu niemieckiej fauny i flory. - Jej pisma z zakresu medycyny świadczą, iż zasługuje również na miano prekursorki teorii stresu oraz teorii kultury fizycznej i sportu. Analiza jej twórczości naukowej i mistycznej dowodzi, że przeczuwała prawo powszechnego ciążenia, wzajemnego przyciągania się ciał, zasady rozpraszania energii, istnienia krążenia krwi. Jako pierwsza z kobiet poruszała w swych pismach tematykę życia seksualnego i ginekologii.

CZYTAJ DALEJ

Oddali cześć Zesłańcom Sybiru

2021-09-17 23:49

Magdalena Lewandowska

Wrocław pamięta o Zesłańcach Sybiru

Wrocław pamięta o Zesłańcach Sybiru

17 września, w rocznicę zdradzieckiej napaści Związku Radzieckiego na Polskę, obchodzimy Światowy Dzień Sybiraka.

Wrocławskie uroczystości rozpoczęły się od Eucharystii w parafii św. Bonifacego, której przewodniczył ks. Adam Łuźniak, wikariusz generalny archidiecezji wrocławskiej. Wraz z duszpasterzami Sybiraków modlił się za ofiary agresji sowieckiej. W homilii postawił bardzo istotne pytania, które w kontekście ofiary Sybiraków musimy sobie dziś zadać: Do jakiej kultury odwołujemy się, budując nasze życie społeczne? O jakie wartości opierają się nasze tęsknoty i marzenia? Czy my mamy jakieś tęsknoty i marzenia jako społeczeństwo? Czy umiemy nazywać niebezpieczeństwa, które prowadzą do niewoli?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję