Reklama

Niedziela Świdnicka

Prawda zwyciężyła

Do pomników Żołnierzy Wyklętych w Dzierżoniowie i w Nowej Rudzie złożono uroczyście urny z ziemią z warszawskiej powązkowskiej „Łączki”, uświęconą krwią polskich bohaterów

Niedziela świdnicka 39/2017, str. 5

[ TEMATY ]

wydarzenie

Marek Zygmunt

Złożenie urny z ziemią z „Łączki”

Złożenie urny z ziemią z „Łączki”

Honorowy patronat nad uroczystością sprawowali: wiceminister Obrony Narodowej, poseł z terenu naszej diecezji Michał Dworczyk i wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej prof. Krzysztof Szwagrzyk.

W okolicznościowym wystąpieniu prof. K. Szwagrzyk podkreślił, że jest to ziemia z miejsca szczególnego. Wskazał, że kto nie zna historii „Łączki”, ten nie zna i nie rozumie dziejów Polski.

Reklama

– Nigdy nie możemy mówić, że na „Łączce” chowano ludzi, bo tam ukrywano szczątki ludzkie. Robiono to w taki sposób, żeby nikt ich nie odnalazł – podkreślił prof. Szwagrzyk. Wskazał, że w połowie lat 50. podjęto decyzję, żeby na to miejsce nawieźć 2 metry ziemi. W latach 60. zrobiono tam drogę asfaltową, a w 1981 r. tuż przed stanem wojennym w szalonych umysłach zrodził się pomysł, żeby na tym miejscu zrobić kwaterę zasłużonych dla władzy ludowej. Istniała ona od stycznia 1982 do 1984 roku.

Ówczesnym dygnitarzom wydawało się, że już nic tej sytuacji nie zmieni, że system komunistyczny będzie trwał, a te potężne komunistyczne pomniki będą tam istniały na zawsze. Ale stało się jednak inaczej; dzisiaj na „Łączce” nie ma już żadnego pomnika ludzi zasłużonych dla komunistycznej władzy. Po trwających pięć lat pracach wydobyliśmy wszystkie szczątki naszych bohaterów. Prawda zwyciężyła.

Prof. Szwagrzyk wyraził przekonanie, że bierzemy udział w świadectwie prawdy i trzeba uczynić wszystko, byśmy mogli dzisiaj tutaj powiedzieć, że pamiętamy i będziemy pamiętać o tych bohaterach, bo oni zwyciężyli.

Reklama

Z kolei wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak wyraził nadzieję, że to miejsce stanie się miejscem refleksji nad tym, jak wiele pokoleń musiało oddać życie po to, byśmy dzisiaj cieszyli się wolnością i niepodległością.

Uroczystość przy Pomniku Żołnierzy Wyklętych w Dzierżoniowie poprzedziła Msza św. koncelebrowana w kościele pw. Maryi Matki Kościoła pod przewodnictwem ks. dr. Tadeusza Chlipały, rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy.

2017-09-21 09:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Koronacja w bukowińskiej Częstochowie

Niedziela Ogólnopolska 36/2014, str. 21

[ TEMATY ]

wydarzenie

Adrian Cuba

Ukoronowany Obraz Matki Bożej Częstochowskiej z kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kaczyce

Ukoronowany Obraz Matki Bożej Częstochowskiej
z kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kaczyce

W Kaczyce na Bukowinie Ikona Matki Bożej Częstochowskiej jednoczy katolików z całej Rumunii

Emigrujący za chlebem Polacy zabierali ze sobą różaniec i obrazek Matki Bożej Częstochowskiej. Tak też uczynili pobożni górnicy z Bochni i Wieliczki, gdy pod koniec XVIII wieku wyruszyli wraz z rodzinami na daleką Bukowinę, by w nowo odkrytej kopalni soli znaleźć swoje miejsce na ziemi... i pod ziemią. Za Polakami na Bukowinę wyruszył ks. Jakub Bogdanowicz, by zorganizować tam duszpasterstwo. Osada nosiła polsko brzmiącą nazwę Kaczyka (rum. Cacica). Do nowo wybudowanego kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny ks. Bogdanowicz sprowadził z pojezuickiego kościoła w Stanisławowie kopię Pani Jasnogórskiej. Kult Madonny Częstochowskiej szybko rozprzestrzeniał się na Bukowinie, zawdzięczał to nie tylko Polakom, którzy zasiedlali te słabo zaludnione tereny Galicji, ale też Ukraińcom, Ormianom, Słowakom i Rumunom, dla których Ikona Częstochowska stała się ich Matką.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Watykan: od 1 października obowiązkowy paszport covidowy

2021-09-20 22:06

Monika Książek

Od 1 października obywatele, rezydenci, pracownicy i goście Państwa Watykańskiego oraz urzędów Kurii Rzymskiej będą musieli okazywać paszport covidowy. Potwierdza on zaszczepienie przeciw COVID-19, wyzdrowienie z tej choroby lub negatywny wynik testu na koronawirusa wykonany w ciągu ostatnich 48 godzin.

Zarządzenie w tej sprawie wydał przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego kard. Giuseppe Bertello, powołując się na wolę papieża, wyrażoną podczas audiencji z 7 września.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję