Reklama

Dookoła świata

2017-11-14 15:01


Niedziela Ogólnopolska 47/2017, str. 5

Azja przede wszystkim

Takie wizyty zawsze przyciągają uwagę światowej opinii publicznej. I słusznie, bo USA i Chiny to supermocarstwa, największe gospodarki i najpotężniejsze armie. A do tego mają sporo sprzecznych interesów, choć także wspólnych spraw. Lista tych pierwszych jest szczególnie długa. Dzieli stosunek do działań Korei Północnej, statusu Tajwanu i Morza Południowochińskiego, wreszcie – rywalizacja gospodarcza.

Najwięcej uwagi w czasie wizyty Donalda Trumpa w państwach Azji Południowo-Wschodniej przykuwa kwestia zbrojeń Pjongjangu, ale państwa regionu, najczęściej sojusznicy USA, zwracają uwagę na politykę Chin, których obawiają się coraz bardziej, szczególnie wobec niepewnych losów amerykańskiej dominacji w tym regionie. Polityka „Ameryka przede wszystkim” lansowana przez Trumpa daje Chinom możliwość wypełnienia próżni w Azji. Wyzwaniem jest chińska aktywność na Morzu Południowochińskim, gdzie Pekin, wbrew wyrokowi międzynarodowego trybunału, buduje sztuczne wyspy, roszcząc sobie prawa do prawie całego akwenu, przez który przepływają co roku towary warte 3 bln dol.

Czy wizyta Trumpa, w tym szczególnie próba rozwiązania przez niego problemu zagrożenia północnokoreańskiego, przyniesie spodziewane efekty, dopiero się przekonamy. Podobnie jak o tym, czy udadzą się rozmowy na temat handlu USA z państwami Azji Południowo-Wschodniej, który według Amerykanów, nie jest uczciwy i wolny. Przeciętnego Amerykanina cieszy z pewnością pokazowe podpisanie w Chinach serii umów handlowych o wartości ok. 250 mld dol.

Reklama

Wojciech Dudkiewicz

Sprawniejszy Sojusz

NATO w kontrataku. Propozycja stworzenia nowych centrów dowodzenia, dostosowanie infrastruktury UE do przerzutu wojsk i zwiększenie szkoleniowego kontyngentu wojsk NATO w Afganistanie – to najważniejsze postanowienia zakończonego spotkania ministrów obrony Sojuszu. Nikt nie ma wątpliwości, że nowa struktura dowodzenia jest reakcją NATO przede wszystkim na zagrożenia ze strony Rosji. Reforma przewiduje stworzenie dwóch nowych centrów dowodzenia, w tym jednego w naszej części Europy, najpewniej w Niemczech lub Polsce. Sprawniejszy ma być transport wojsk i sprzętu w Europie. Obecne regulacje prawne w wielu krajach członkowskich Sojuszu wymagają, by wojskowe transporty sprzętu bojowego i amunicji odbywały się pod ścisłą kontrolą krajowych administracji, co w znacznym stopniu utrudnia nie tylko operacje.

wd

Groźnie w Jemenie

Tonie są czcze ostrzeżenia. Milionom ludzi w Jemenie grozi śmierć głodowa z powodu blokady tego kraju przez koalicję pod wodzą Arabii Saudyjskiej – ostrzega Mark Lowcock, koordynator ONZ ds. pomocy humanitarnej. – To będzie wielka klęska głodu, jakiej świat jeszcze nie widział – podkreśla. Koalicja ogłosiła zamknięcie wszystkich tras lotniczych, morskich i drogowych do Jemenu, aby odciąć tamtejszym szyickim rebeliantom Huti dostawy broni ze wspierającego ich Iranu. Huti chcą obalenia prezydenta Jemenu Abda Rabbuha Mansura Hadiego. Kontrolują Sanę oraz rozległe terytoria na północy i zachodzie kraju.

jk

Trzecia płeć

Niemiecki Trybunał Konstytucyjny orzekł, że Bundestag musi do końca 2018 r. uznać prawnie „trzecią płeć”. Oznacza to, że najwyższy niemiecki sąd chce, aby władze Niemiec uznawały tzw. interseksualistów, którzy nie identyfikują się ani jako mężczyźni, ani jako kobiety. Jeśli Niemcy faktycznie zdecydują się na taki krok, to będą pierwszym europejskim krajem umożliwiającym umieszczanie „trzeciej płci” w aktach rodzenia.

jk

Chce czwarty raz

Tysiące Boliwijczyków manifestowały na ulicach La Paz poparcie dla czwartej kadencji Evo Moralesa, nazywanego Słońcem Boliwii – lewicowego prezydenta kraju. Kadencja Moralesa wygasa planowo w 2019 r. Zwolennicy prezydenta twierdzą, że musi rządzić dłużej, aby dokończyć reformy społeczne. Kandydowanie na czwartą kadencję jest niekonstytucyjne, konieczna jest więc zmiana prawa, jednak propozycja zmiany konstytucji w celu wydłużenia prezydenckich kadencji została odrzucona w referendum w ub.r.

wd

Szef zrejterował

Dowódca armii Sudanu Południowego płk Chan Garang Lual zbiegł i wstąpił w szeregi rebeliantów. Jak stwierdził, był zagrożony aresztowaniem przez władze kraju. Żalił się też, że dowodzone przez niego wojsko nie było opłacane przez pół roku.

jk

Adwent 2019: Rekolekcje z o. Szustakiem w Warszawie

2019-12-09 12:11

ar / Warszawa (KAI)

Rekolekcje z o. Szustakiem, rekolekcje akademickie, rekolekcje o modlitwie czy biblijne – propozycji na owocne przeżycie Adwentu w Warszawie nie brakuje. Prezentujemy najciekawsze z nich.

Archiwum ASK SD
Konferencja z o. Adamem Szustakiem z cyklu „Sympatia Miłość Małżeństwo” na Uniwersytecie Warszawskim, maj 2018 r.

Duszpasterstwo Akademickie ARKA zaprasza do udziału w rekolekcjach adwentowych, prowadzonych przez o. Adama Szustaka OP. Nauki odbędą się w terminie 11, 12, 13 grudnia 2019 roku w parafii Nawrócenia św. Pawła Apostoła (ul. Kobielska 10) o 19:30. Pierwszego dnia dominikanin poprowadzi konferencję dla chłopców i mężczyzn, drugiego dla dziewcząt i kobiet, a trzeciego dla narzeczonych i małżeństw.

Z kolei rekolekcje pt. "Kardynał Stefan Wyszyński w służbie Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie" poprowadzi ks. dr Jarosław Wąsowicz SDB, w terminie 9-11 grudnia o 18:00 w Auli Schumana na kampusie UKSW przy ul. Wóycickiego 1/3 w Warszawie. Każdego dnia zaplanowano inny temat wykładu, a są nimi kolejno: „Przez Maryję do Jezusa – miejsce Maryi w życiu i posłudze kard. Wyszyńskiego”, „Kardynał Wyszyński wychowawca narodu”, ”Kardynał Wyszyński wychowawca młodzieży”.

Na "Adwentowe Rekolekcje o Miłości", w dniach 8-10 grudnia o 20:30, do kościoła Najświętszego Zbawiciela zaprasza o. Janusz Pyda, duszpasterz akademicki krakowskiej "Beczki". - O miłości powiedziano już chyba wszystko. A mimo tego wciąż tak bardzo jej pragniemy i tak wiele osób doświadcza jej braku. Gdzie popełniliśmy błąd? Przyjdź, przekonaj się i kochaj! Nie ma piękniejszego czasu do refleksji nad miłością niż Adwent! – czytamy w zapowiedzi.

Natomiast "Rekolekcje o modlitwie jako relacji" wygłosi jezuita, o. Tadeusz Hajduk SJ w parafii św. Dominika na warszawskim Służewie. Początek rekolekcji – w niedzielę, 15 grudnia, podczas Mszy o godz. 7.00, 8.00, 9.30, 11.00 (Msza dla rodzin), 12.30, 14.00, 17.00 i 18.30. Kolejne nauki zaplanowano od poniedziałku do środy (16-18 grudnia) podczas Mszy o godz. 6.00 (roraty), 12.00, 18.00 i 19.30.

Nagrania rekolekcji będą dostępne na stronie http://www.sluzew.dominikanie.pl/nagrania/

- Zapraszamy na rekolekcje adwentowe, tym razem biblijne. Razem przygotujmy się na nowe przyjęcie rodzącego się w Betlejem Słowa – do Bazyliki Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście zaprasza ks. Maciej Jaszczołt. Rekolekcje odbędą się one w dniach 15-18 grudnia. W niedzielę zaplanowano naukę rekolekcyjną w czasie Mszy św. o godz. 9.30, 11.00, 12.30, 18.00, 19.00 i 21.00, natomiast od poniedziałku do środy o godz. 19:00.

- Kiedy masz się spotkać z osobą, której dawno nie widziałeś, a bardzo ją kochasz - serce chce wyskoczyć z radości. Warto więc powiedzieć sobie wprost: Adwent NIE JEST czasem pokuty i umartwienia! Adwent to radosne oczekiwanie na przyjście Pana Jezusa – zachęcają warszawscy franciszkanie z kościoła św. Antoniego przy ul. Senatorskiej 31, gdzie w dniach 8-10 grudnia o 8:00 i 22:00 odbywają się rekolekcje, które prowadzi ks. Radosław Rafał MSF - charyzmatyczny kapłan ze Zgromadzenia Świętej Rodziny, pasterz wspólnoty “Poznanie Jezusa”, redaktor naczelny pisma „Posłaniec Świętej Rodziny”, który jak sam przyznaje - „kocha Pana Jezusa jak wariat”. - Przyjdź! Niech nam wszystkim serca walą jak szalone – zachęca kapłan.

"Jak spotkać Boga w modlitwie?" - to tytuł rekolekcji, które odbędą się w dniach 15-18 grudnia o 19:30 w klasztorze ojców dominikanów na Freta. Wygłosi je o. Maksymilian Nawara OSB, benedyktyn mieszkający na co dzień w Lubiniu.

Podobnie jak w poprzednich latach parafia Matki Bożej z Lourdes (ul. Wileńska 69) oraz Siostry Uczennice Krzyża zapraszają chętnych do wspólnej modlitwy słowami Akatystu we wszystkie niedziele Adwentu. Hymn będzie śpiewany jeszcze 15 i 22 grudnia w Kaplicy Krzyża Świętego (kaplica Adoracji). Rozpoczęcie modlitwy - godz. 20.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Watykan: papież rozpocznie filipińską nowennę przed Bożym Narodzeniem

2019-12-10 20:49

pb (KAI/cnnphilippines.com) / Watykan

Papież Franciszek odprawi 15 grudnia Mszę św. rozpoczynającą Simbang Gabi - nowennę adwentowych Eucharystii, przygotowujących do świąt Bożego Narodzenia. Tradycja ta jest żywa na Filipinach od XVII wieku.

Grzegorz Gałązka

Ówcześni rolnicy z powodu prac w polu nie mogli przyjść do kościoła w ciągu dnia, więc zaczęto odprawiać dla nich Msze przed świtem. Do dziś liturgie te sprawowane są między 3.00 a 5.00 nad ranem.

Adwentowe Msze dla Filipińczyków były już w przeszłości odprawiane w bazylice św. Piotra w Watykanie, ale w tym roku po raz pierwszy tej tradycyjnej liturgii będzie przewodniczył papież, wyjaśnił o. Ricky Gente, skalabrynianin, duszpasterz Filipińczyków w Rzymie.

Na Mszy, która rozpocznie się o 16.30 (22.30 na Filipinach) spodziewanych jest 7,5 tys. osób. Koncelebrować ją będzie 150 księży. Obecni będą ambasadorowie Filipin przy Stolicy Apostolskiej Grace Relucio-Princesa i we Włoszech - Domingo Nolasco.

Dziewięć Mszy Simbang Gabi, odprawianych od 16 do 24 grudnia, kończy się w Wigilię Bożego Narodzenia Mszą, zwaną Misa de Gallo (Mszą Koguta) lub Misa de los Pastores (Mszą Pasterzy).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem