Reklama

Dookoła świata

2017-11-14 15:01


Niedziela Ogólnopolska 47/2017, str. 5

Azja przede wszystkim

Takie wizyty zawsze przyciągają uwagę światowej opinii publicznej. I słusznie, bo USA i Chiny to supermocarstwa, największe gospodarki i najpotężniejsze armie. A do tego mają sporo sprzecznych interesów, choć także wspólnych spraw. Lista tych pierwszych jest szczególnie długa. Dzieli stosunek do działań Korei Północnej, statusu Tajwanu i Morza Południowochińskiego, wreszcie – rywalizacja gospodarcza.

Najwięcej uwagi w czasie wizyty Donalda Trumpa w państwach Azji Południowo-Wschodniej przykuwa kwestia zbrojeń Pjongjangu, ale państwa regionu, najczęściej sojusznicy USA, zwracają uwagę na politykę Chin, których obawiają się coraz bardziej, szczególnie wobec niepewnych losów amerykańskiej dominacji w tym regionie. Polityka „Ameryka przede wszystkim” lansowana przez Trumpa daje Chinom możliwość wypełnienia próżni w Azji. Wyzwaniem jest chińska aktywność na Morzu Południowochińskim, gdzie Pekin, wbrew wyrokowi międzynarodowego trybunału, buduje sztuczne wyspy, roszcząc sobie prawa do prawie całego akwenu, przez który przepływają co roku towary warte 3 bln dol.

Czy wizyta Trumpa, w tym szczególnie próba rozwiązania przez niego problemu zagrożenia północnokoreańskiego, przyniesie spodziewane efekty, dopiero się przekonamy. Podobnie jak o tym, czy udadzą się rozmowy na temat handlu USA z państwami Azji Południowo-Wschodniej, który według Amerykanów, nie jest uczciwy i wolny. Przeciętnego Amerykanina cieszy z pewnością pokazowe podpisanie w Chinach serii umów handlowych o wartości ok. 250 mld dol.

Reklama

Wojciech Dudkiewicz

Sprawniejszy Sojusz

NATO w kontrataku. Propozycja stworzenia nowych centrów dowodzenia, dostosowanie infrastruktury UE do przerzutu wojsk i zwiększenie szkoleniowego kontyngentu wojsk NATO w Afganistanie – to najważniejsze postanowienia zakończonego spotkania ministrów obrony Sojuszu. Nikt nie ma wątpliwości, że nowa struktura dowodzenia jest reakcją NATO przede wszystkim na zagrożenia ze strony Rosji. Reforma przewiduje stworzenie dwóch nowych centrów dowodzenia, w tym jednego w naszej części Europy, najpewniej w Niemczech lub Polsce. Sprawniejszy ma być transport wojsk i sprzętu w Europie. Obecne regulacje prawne w wielu krajach członkowskich Sojuszu wymagają, by wojskowe transporty sprzętu bojowego i amunicji odbywały się pod ścisłą kontrolą krajowych administracji, co w znacznym stopniu utrudnia nie tylko operacje.

wd

Groźnie w Jemenie

Tonie są czcze ostrzeżenia. Milionom ludzi w Jemenie grozi śmierć głodowa z powodu blokady tego kraju przez koalicję pod wodzą Arabii Saudyjskiej – ostrzega Mark Lowcock, koordynator ONZ ds. pomocy humanitarnej. – To będzie wielka klęska głodu, jakiej świat jeszcze nie widział – podkreśla. Koalicja ogłosiła zamknięcie wszystkich tras lotniczych, morskich i drogowych do Jemenu, aby odciąć tamtejszym szyickim rebeliantom Huti dostawy broni ze wspierającego ich Iranu. Huti chcą obalenia prezydenta Jemenu Abda Rabbuha Mansura Hadiego. Kontrolują Sanę oraz rozległe terytoria na północy i zachodzie kraju.

jk

Trzecia płeć

Niemiecki Trybunał Konstytucyjny orzekł, że Bundestag musi do końca 2018 r. uznać prawnie „trzecią płeć”. Oznacza to, że najwyższy niemiecki sąd chce, aby władze Niemiec uznawały tzw. interseksualistów, którzy nie identyfikują się ani jako mężczyźni, ani jako kobiety. Jeśli Niemcy faktycznie zdecydują się na taki krok, to będą pierwszym europejskim krajem umożliwiającym umieszczanie „trzeciej płci” w aktach rodzenia.

jk

Chce czwarty raz

Tysiące Boliwijczyków manifestowały na ulicach La Paz poparcie dla czwartej kadencji Evo Moralesa, nazywanego Słońcem Boliwii – lewicowego prezydenta kraju. Kadencja Moralesa wygasa planowo w 2019 r. Zwolennicy prezydenta twierdzą, że musi rządzić dłużej, aby dokończyć reformy społeczne. Kandydowanie na czwartą kadencję jest niekonstytucyjne, konieczna jest więc zmiana prawa, jednak propozycja zmiany konstytucji w celu wydłużenia prezydenckich kadencji została odrzucona w referendum w ub.r.

wd

Szef zrejterował

Dowódca armii Sudanu Południowego płk Chan Garang Lual zbiegł i wstąpił w szeregi rebeliantów. Jak stwierdził, był zagrożony aresztowaniem przez władze kraju. Żalił się też, że dowodzone przez niego wojsko nie było opłacane przez pół roku.

jk

Zmarł uczestnik Warszawskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę

2019-08-08 11:07

Ojcowie Marianie

Podczas pierwszego dnia pielgrzymki, w grupie 10 biała WPP, zmarł nagle jeden z pielgrzymów, który przez wiele lat był związany z grupą - Zygmunt Chodźko Zajko. Prosimy o modlitwę za niego i jego bliskich.

Niech słowa, które pielgrzymi usłyszeli w czasie porannej Eucharystii będą pocieszeniem i umocnieniem, bo naszą obietnicą jest życie wieczne. Chrystus Zmartwychwstał.

„Pan Bóg może stawiać ciebie wobec doświadczenia spraw, które ci się nie mieszczą w głowie i nie wiesz, jak pogodzić to, że Pan Bóg sobie poradzi z tym, z czym nikt nie może sobie poradzić. Jesteś bezradny zupełnie. I dzisiaj Słowo mówi – módl się. Bo mocny jest Ten, który udzielił obietnicy i godzien jest, aby Mu uwierzono. Czytaj Słowo i słuchaj tego, co On ci mówi. Wołaj i milcz słuchając odpowiedzi.” — z: Zygmunt Chodzko-Zajko

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Sokołów Podlaski: ingres bp. Piotra Sawczuka do konkatedry

2019-08-18 19:09

xmg / Sokołów Podlaski (KAI)

- Chcemy pokornie prosić św. Rocha o wstawiennictwo w zmaganiu się z zarazą naszej doby, zatruwającą ludzkie myślenie i próbującą doprowadzić do ruiny rodziny – mówił bp Piotr Sawczuk podczas Mszy św. odprawionej w Sokołowie Podlaskim ku czci św. Rocha, patrona tego miasta. Eucharystia powiązana była z ingresem biskupa do miejscowej konkatedry pw. Niepokalanego Serca NMP.

Episkopat.pl
Bp Piotr Sawczuk

W symbolicznym geście przekazania kluczy, w progu do świątyni ks. Biskupa powitał miejscowy proboszcz ks. prał. Andrzej Krupa. Słowa powitania skierowali również przedstawiciele parafii, młodzieży oraz władz samorządowych.

W homilii bp Sawczuk nawiązał do postaci św. Rocha. Jak zauważył, w cztery tygodnie po objęciu posługi w diecezji drohiczyńskiej przybywa do Sokołowa Podlaskiego, aby uczcić tak przemożnego Patrona i swoją pasterską posługę powierzyć Bogu przez jego wstawiennictwo.

Przypominając życie św. Rocha zwrócił uwagę na jego cechy i cnoty. Jak zauważył, możemy uczyć się od niego, jak wielkim i wspaniałym cudem są narodziny człowieka. Św. Roch zawstydza nas swoim zapałem apostolskim. Uczy również miłości do bliźnich. „Ilu to ludzi skupia się dzisiaj wyłącznie na sobie, na własnej wygodzie, oddaje się w niewolę złego ducha, w niewolę namiętności, pod władzę pieniądza. Jedyną niewolą św. Rocha byłą miłość miłosierna. Nie wyobrażał sobie życia bez miłości” – stwierdził. Nawiązał do ofiarnej służby św. Rocha na rzecz chorych na dżumę - czarną śmierć, która w czasach Świętego zdziesiątkowała ludność Europy. W tym kontekście odniósł się do niedawnych słów abp. Marka Jędraszewskiego mówiących również o zarazie. Jak wyjaśnił, słowo to było użyte w sensie przenośnym, by podkreślić skalę niebezpieczeństwa, jakie płynie z ideologii komunistycznej – co wiemy, i z ideologii LGBT, czego do końca nie wiemy, bo zjawisko jest dość nowe, jednak oparte o fałszywą i niebezpieczną antropologię. "Chcemy pokornie prosić św. Rocha o wstawiennictwo w zmaganiu się z zarazą naszej doby, zatruwającą ludzkie myślenie i próbującą doprowadzić do ruiny rodziny" – powiedział bp Sawczuk.

Eucharystię zakończyło wystawienie Najświętszego Sakramentu oraz procesja Eucharystyczna. Udano się również pod pomnik św. Rocha. Bp Sawczuk oraz przybyłe delegacje złożyli kwiaty.

Jak przypomniał ks. Prał. Andrzej Krupa, św. Roch jest związany z historią Sokołowa Podlaskiego. Odbierał cześć w nieistniejącym już dziś kościele. Pozostałe po świątyni kolumny stanowią część ufundowanego pomnika ku czci Świętego.

W roku 2015, na prośbę lokalnej społeczności oraz biskupa drohiczyńskiego, Ojciec Święty Franciszek ustanowił św. Rocha patronem miasta Sokołów Podlaski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem