Reklama

Polska

Pora zejść z kanapy

O wyzwaniach stojących przed Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży i robieniu rabanu w Kościele z Iloną Trojnar – przewodniczącą Prezydium Krajowej Rady KSM – rozmawia ks. Marek Łuczak

Niedziela Ogólnopolska 48/2017, str. 16-17

[ TEMATY ]

KSM

comp/fotolia.com

KS. MAREK ŁUCZAK: – Papież Franciszek zachęca do robienia w Kościele rabanu. Szczególnymi adresatami tych słów są młodzi. Jak KSM wyobraża sobie swoją rolę w tym dziele?

ILONA TROJNAR: – Robienie rabanu odczytujemy jako przypomnienie misji młodych w Kościele. To wezwanie do większej aktywności, odpowiedzialności i apostolstwa młodych w różnych formach. W adhortacji apostolskiej „Christifideles laici” czytamy, że Kościół ma wiele do powiedzenia młodym, młodzi zaś – Kościołowi. „Kościół nie może widzieć w młodych ludziach po prostu przedmiotu swej duszpasterskiej troski. W rzeczywistości bowiem są oni, i do tego stale trzeba ich zachęcać, czynnym podmiotem, aktywnymi uczestnikami ewangelizacji i twórcami społecznej odnowy” (n. 46). Teraz jest bardzo dobra okazja, aby swój głos młodzi wyrazili przez ankietę synodalną, do czego nieustannie zachęcamy.
Tzw. raban jako Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży robimy od początku istnienia – przez mniejsze i większe działania formacyjne i apostolskie o różnym zasięgu, przez przygotowanie młodzieży do podejmowania zadań społecznych w duchu katolickiej nauki społecznej. Zachęta papieża Franciszka jest dla nas utwierdzeniem w słuszności obranego kierunku oraz wezwaniem do szukania „świeżych” form ewangelizacji.

– Czy widać ewolucję w działalności stowarzyszenia na przestrzeni ostatnich lat?

– W stowarzyszeniu pełnoprawnym członkiem jestem od piętnastu lat. Wyraźnie widzę ewolucję w jego działalności, w organizacji zarówno stałej pracy formacyjnej oddziałów parafialnych i kół środowiskowych, jak i służby zarządów diecezjalnych i Krajowej Rady. Niezmienny jest cel, ale formy są inne. Członkowie nabierają doświadczenia i rozwijają działania. Są przestrzenie, w których poszczególne diecezje się wyspecjalizowały, m.in. w działalności medialnej (np. KSMTV – Przemyśl, Młodzieżowa Akademia Dziennikarstwa – m.in. Poznań i MAIKA – Zielona Góra), w organizacji festiwali (np. Hosanna Festival – Siedlce, Jednego Serca Jednego Ducha – Rzeszów), marszów (np. Marsz dla Życia i Rodziny – wiele diecezji w kraju), w działaniach sportowych (np. Spartakiada Narciarska – Kraków), rajdach (np. Rajd dla Życia – Legnica, Lublin), grach terenowych (Patriotyczna Gra Terenowa – Poznań), debatach walentynkowych, działaniach ekologicznych (np. Młodzi dla Środowiska – Drohiczyn), organizacji wartościowego wypoczynku (Wakacje z Wartościami – wiele diecezji w kraju) itd. To tylko niektóre z całego bogactwa działań KSM. Nasze stowarzyszenie nie ogranicza, ale daje możliwości kreatywnego apostolstwa.

– Co można powiedzieć o członkach stowarzyszenia i jak wygląda jego aktywność z uwzględnieniem diecezji, może regionów Polski?

– KSM zrzesza ludzi w wieku 14-30 lat. To wspaniali, wierzący i aktywni młodzi, zaangażowani w działalność organizacyjną, którzy podejmują trud pracy nad własną formacją duchową, by móc potem nieść Chrystusa szerszemu środowisku. KSM-owicze to ludzie, którzy odważnie przyznają się do wiary w Chrystusa, a Bożą miłość zamieniają w służbę człowiekowi.
Niewątpliwie aktywność uwarunkowana jest specyfiką poszczególnych diecezji. Są diecezje, gdzie KSM prężnie działa na kilku płaszczyznach, ale są i takie, w których stawia pierwsze kroki. Rodzaje aktywności są dostosowane do realiów, z którymi na co dzień spotykają się młodzi ze swoimi duszpasterzami. Działalność KSM ma być konkretną odpowiedzią na potrzeby, które młodzież dostrzega w środowisku, w którym żyje. Nie bez powodu sztandarową metodą pracy w KSM jest: widzieć – ocenić – działać.

Reklama

– Jakie są najbliższe i te dalsze plany?

– Budowanie jedności w środowisku młodzieżowym. Systematyczna formacja w oddziałach i diecezjach z uwzględnieniem ogólnopolskiego programu formacyjnego „Oto Ja”, a na szczeblu krajowym – praca nad rozwojem stowarzyszenia w trzech płaszczyznach: formacji, komunikacji i organizacji; odbywać się będzie w sekcjach, powołanych podczas ostatniego zjazdu krajowego. Następnie ogólnopolska pielgrzymka do Matki Bożej Częstochowskiej w lutym, na którą oprócz zarządów zapraszamy prezesów wszystkich oddziałów parafialnych i kół środowiskowych, by zawierzyć nasze stowarzyszenie Najlepszej Matce. W lipcu 2018 r. po raz drugi odbędzie się Kongres Młodzieży Polonijnej jako owoc Światowych Dni Młodzieży. Przyszły rok to także 100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę – już teraz przygotowujemy się do obchodów tego wydarzenia.

– Czego byście sobie życzyli z okazji święta patronalnego?

– Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata – święto patronalne Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Akcji Katolickiej – jest wyjątkowym czasem. Pod królowanie Chrystusa oddajemy nasze stowarzyszenia i swoje życie. W ciągu roku dokonuje się to przez stałą formację, życie sakramentalne i nieustanne pogłębianie relacji z Nim, otwartość na działanie Ducha Świętego, by wskazywał, jaka jest wola Boża, a następnie wypełnianie jej. To zapraszanie Jezusa do wszystkich przestrzeni życia osobistego, rodzinnego i społecznego.
„Skuteczność apostolstwa ludzi świeckich zależy od ich zjednoczenia z Chrystusem: «Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, ponieważ beze Mnie nic nie możecie uczynić» (J 15, 5)” – powiedział Jan Paweł II do polskich biskupów przybyłych z wizytą „ad limina” do Rzymu 2 lutego 1998 r. W wielu diecezjach święto patronalne połączone jest ze złożeniem przyrzeczeń członkowskich w obecności biskupa diecezji i z uroczystym wyrażeniem gotowości pracy nad sobą, aby móc całym życiem wiernie służyć Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie, czynić dobro ludziom i być dobrym członkiem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

2017-11-22 12:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezes KSM otrzymał dekret na kolejną kadencję

[ TEMATY ]

KSM

Karolina Krasowska

Bp Tadeusz Lityński wręcza dekret nominacyjny Jakubowi Kusiowskiemu

Bp Tadeusz Lityński wręcza dekret nominacyjny Jakubowi Kusiowskiemu

Jakub Kusiowski został wybrany prezesem Zarządu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej na kolejną kadencję. 2 grudnia w siedzibie stowarzyszenia w Zielonej Górze otrzymał dekret nominacyjny z rąk bp. Tadeusza Lityńskiego.

- Jest to dla mnie na pewno bardzo duże wyróżnienie, ale też bardzo duża odpowiedzialność. Dwa lata temu kiedy ksiądz biskup wręczał mi dekret czułem się wtedy trochę zagubiony, bo było to dla mnie coś nowego - nigdy nie pełniłem tak ważnego stanowiska. Tym razem czuję się na pewno zmotywowany do działania, ale też czuję się trochę pewniej niż dwa lata temu, ponieważ miałem okazję przez te dwa lata wiele się nauczyć, wiele doświadczyć. Ten czas na pewno był budujący i nie mogę się doczekać, żeby przez kolejne dwa lata zrobić jeszcze więcej dobrego w naszej diecezji - powiedział Jakub Kusiowski.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

USA/ Prezydent Biden: jestem gotowy spotkać się z Putinem, jeśli będzie chciał zakończyć wojnę

2022-12-01 21:50

flickr.com

Jestem gotowy spotkać się z Władimirem Putinem, jeśli zdecyduje, że chce zakończyć wojnę w Ukrainie - zadeklarował w czwartek prezydent USA Joe Biden po spotkaniu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Dodał jednak, że Putin dotąd nie wykazuje takich oznak, oraz zapewnił, że nie podejmie decyzji bez konsultacji z sojusznikami.

"Nie mam żadnych bezpośrednich planów, by skontaktować się z panem Putinem. (...) Ale jestem gotowy, by rozmawiać z nim, jeśli faktycznie jest zainteresowany, (jeśli) zdecydował, że chce szukać sposobu na zakończenie tej wojny. (Jednak) on tego jeszcze nie zrobił" - powiedział Biden podczas konferencji prasowej w Białym Domu po spotkaniu z Macronem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję