Reklama

Pora zejść z kanapy

2017-11-22 12:42

Z Iloną Trojnar rozmawia ks. Marek Łuczak
Niedziela Ogólnopolska 48/2017, str. 16-17

comp/fotolia.com

O wyzwaniach stojących przed Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży i robieniu rabanu w Kościele z Iloną Trojnar – przewodniczącą Prezydium Krajowej Rady KSM – rozmawia ks. Marek Łuczak

KS. MAREK ŁUCZAK: – Papież Franciszek zachęca do robienia w Kościele rabanu. Szczególnymi adresatami tych słów są młodzi. Jak KSM wyobraża sobie swoją rolę w tym dziele?

ILONA TROJNAR: – Robienie rabanu odczytujemy jako przypomnienie misji młodych w Kościele. To wezwanie do większej aktywności, odpowiedzialności i apostolstwa młodych w różnych formach. W adhortacji apostolskiej „Christifideles laici” czytamy, że Kościół ma wiele do powiedzenia młodym, młodzi zaś – Kościołowi. „Kościół nie może widzieć w młodych ludziach po prostu przedmiotu swej duszpasterskiej troski. W rzeczywistości bowiem są oni, i do tego stale trzeba ich zachęcać, czynnym podmiotem, aktywnymi uczestnikami ewangelizacji i twórcami społecznej odnowy” (n. 46). Teraz jest bardzo dobra okazja, aby swój głos młodzi wyrazili przez ankietę synodalną, do czego nieustannie zachęcamy.
Tzw. raban jako Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży robimy od początku istnienia – przez mniejsze i większe działania formacyjne i apostolskie o różnym zasięgu, przez przygotowanie młodzieży do podejmowania zadań społecznych w duchu katolickiej nauki społecznej. Zachęta papieża Franciszka jest dla nas utwierdzeniem w słuszności obranego kierunku oraz wezwaniem do szukania „świeżych” form ewangelizacji.

– Czy widać ewolucję w działalności stowarzyszenia na przestrzeni ostatnich lat?

– W stowarzyszeniu pełnoprawnym członkiem jestem od piętnastu lat. Wyraźnie widzę ewolucję w jego działalności, w organizacji zarówno stałej pracy formacyjnej oddziałów parafialnych i kół środowiskowych, jak i służby zarządów diecezjalnych i Krajowej Rady. Niezmienny jest cel, ale formy są inne. Członkowie nabierają doświadczenia i rozwijają działania. Są przestrzenie, w których poszczególne diecezje się wyspecjalizowały, m.in. w działalności medialnej (np. KSMTV – Przemyśl, Młodzieżowa Akademia Dziennikarstwa – m.in. Poznań i MAIKA – Zielona Góra), w organizacji festiwali (np. Hosanna Festival – Siedlce, Jednego Serca Jednego Ducha – Rzeszów), marszów (np. Marsz dla Życia i Rodziny – wiele diecezji w kraju), w działaniach sportowych (np. Spartakiada Narciarska – Kraków), rajdach (np. Rajd dla Życia – Legnica, Lublin), grach terenowych (Patriotyczna Gra Terenowa – Poznań), debatach walentynkowych, działaniach ekologicznych (np. Młodzi dla Środowiska – Drohiczyn), organizacji wartościowego wypoczynku (Wakacje z Wartościami – wiele diecezji w kraju) itd. To tylko niektóre z całego bogactwa działań KSM. Nasze stowarzyszenie nie ogranicza, ale daje możliwości kreatywnego apostolstwa.

– Co można powiedzieć o członkach stowarzyszenia i jak wygląda jego aktywność z uwzględnieniem diecezji, może regionów Polski?

– KSM zrzesza ludzi w wieku 14-30 lat. To wspaniali, wierzący i aktywni młodzi, zaangażowani w działalność organizacyjną, którzy podejmują trud pracy nad własną formacją duchową, by móc potem nieść Chrystusa szerszemu środowisku. KSM-owicze to ludzie, którzy odważnie przyznają się do wiary w Chrystusa, a Bożą miłość zamieniają w służbę człowiekowi.
Niewątpliwie aktywność uwarunkowana jest specyfiką poszczególnych diecezji. Są diecezje, gdzie KSM prężnie działa na kilku płaszczyznach, ale są i takie, w których stawia pierwsze kroki. Rodzaje aktywności są dostosowane do realiów, z którymi na co dzień spotykają się młodzi ze swoimi duszpasterzami. Działalność KSM ma być konkretną odpowiedzią na potrzeby, które młodzież dostrzega w środowisku, w którym żyje. Nie bez powodu sztandarową metodą pracy w KSM jest: widzieć – ocenić – działać.

– Jakie są najbliższe i te dalsze plany?

– Budowanie jedności w środowisku młodzieżowym. Systematyczna formacja w oddziałach i diecezjach z uwzględnieniem ogólnopolskiego programu formacyjnego „Oto Ja”, a na szczeblu krajowym – praca nad rozwojem stowarzyszenia w trzech płaszczyznach: formacji, komunikacji i organizacji; odbywać się będzie w sekcjach, powołanych podczas ostatniego zjazdu krajowego. Następnie ogólnopolska pielgrzymka do Matki Bożej Częstochowskiej w lutym, na którą oprócz zarządów zapraszamy prezesów wszystkich oddziałów parafialnych i kół środowiskowych, by zawierzyć nasze stowarzyszenie Najlepszej Matce. W lipcu 2018 r. po raz drugi odbędzie się Kongres Młodzieży Polonijnej jako owoc Światowych Dni Młodzieży. Przyszły rok to także 100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę – już teraz przygotowujemy się do obchodów tego wydarzenia.

– Czego byście sobie życzyli z okazji święta patronalnego?

– Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata – święto patronalne Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Akcji Katolickiej – jest wyjątkowym czasem. Pod królowanie Chrystusa oddajemy nasze stowarzyszenia i swoje życie. W ciągu roku dokonuje się to przez stałą formację, życie sakramentalne i nieustanne pogłębianie relacji z Nim, otwartość na działanie Ducha Świętego, by wskazywał, jaka jest wola Boża, a następnie wypełnianie jej. To zapraszanie Jezusa do wszystkich przestrzeni życia osobistego, rodzinnego i społecznego.
„Skuteczność apostolstwa ludzi świeckich zależy od ich zjednoczenia z Chrystusem: «Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, ponieważ beze Mnie nic nie możecie uczynić» (J 15, 5)” – powiedział Jan Paweł II do polskich biskupów przybyłych z wizytą „ad limina” do Rzymu 2 lutego 1998 r. W wielu diecezjach święto patronalne połączone jest ze złożeniem przyrzeczeń członkowskich w obecności biskupa diecezji i z uroczystym wyrażeniem gotowości pracy nad sobą, aby móc całym życiem wiernie służyć Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie, czynić dobro ludziom i być dobrym członkiem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Tagi:
KSM

Reklama

KSM Archidiecezji Częstochowskiej zaprasza na rekolekcje!

2019-09-12 17:09

Sekretarz zarządu KSM Kamila Suchańska

Pogubiłeś się? Szukasz swojej życiowej ścieżki? Może tracisz wiarę? A może potrzebujesz odpoczynku, odprężenia, weekendowej ucieczki od otaczającego Cię świata? Nasz archidiecezjalny KSM zaprasza Cię na rekolekcje!

Archiwum KSM
KSM na trwałe wpisał się w życie naszej diecezji

Gdzie? Masłońskie Natalin, Dom Rekolekcyjny Jezusa Mistrza

Kiedy? 11-13 października br.

Koszt? 100 zł (zaliczka 50 zł płatna przy zapisach)

Zapisy? Poprzez formularz:

Sekretarz zarządu Kamila Suchańska (tel. 577 634 348), udzieli reszty informacji w razie pytań.

Powiedz tylko swoje GOTÓW i pozwól Bogu działać w swoim życiu!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Franciszek do młodych Polaków: nie lękajcie się iść za głosem Chrystusa!

2019-09-18 10:49

st (KAI) / Watykan

Nawiązując do obchodzonego dzisiaj w Polsce liturgicznego święta patrona dzieci i młodzieży, świętego Stanisława Kostki papież zachęcił młodych Polaków, by za jego przykładem odważnie szli za głosem Chrystusa.

Grzegorz Gałązka

Oto słowa Ojca Świętego skierowane do pielgrzymów polskich:

Witam serdecznie obecnych tu Polaków. Dzisiaj w liturgii Kościoła w Polsce przypada święto patrona dzieci i młodzieży, świętego Stanisława Kostki. Ten młody chłopiec pokonał pieszo drogę z Wiednia do Rzymu, by zostać jezuitą. Pokazał, że koniecznie trzeba poświęcić wiele, by pójść za głosem własnego powołania. Jest wzorem także dla tych młodych, którzy z obawy przed reakcją rodziny, przyjaciół lub innych ludzi, boją się wybrać drogę powołania kapłańskiego lub zakonnego. Drodzy młodzi, nie lękajcie się iść za głosem Chrystusa! Niech Bóg błogosławi wam i wszystkim tu obecnym.

Papieską katechezę streścił po polsku ks. prał. Sławomir Nasiorowski z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:

Drodzy bracia i siostry, kontynuując katechezę na temat Dziejów Apostolskich, przypominamy sobie dzisiaj świadectwo świętego Piotra i Apostołów, którzy wobec polecenia Żydów, by nie nauczali w imię Chrystusa, oświadczają, że nie mogą być posłuszni tym, którzy chcieliby powstrzymać głoszenie Ewangelii. Oświeceni mocą Ducha Świętego stają się nieustraszonymi świadkami Chrystusa Zmartwychwstałego. Ich determinacja powoduje wstrząs żydowskiego „systemu religijnego”. Wobec całego Sanhedrynu zabiera głos Gamaliel, faryzeusz cieszący się poważaniem. Ukazuje swoim braciom, jak rozeznać sytuację. Wysuwa wniosek, że jeżeli uczniowie Jezusa z Nazaretu uwierzyli szarlatanowi, to są skazani na zapomnienie, jeżeli jednak głoszą orędzie pochodzące od Boga, to lepiej zrezygnować z walki. Członkowie Sanhedrynu idą za jego opinią i rezygnują z zamiaru zabicia Apostołów. Uwolnieni z więzienia Uczniowie z tym większym zapałem świadczą o Chrystusie i Jego zmartwychwstaniu. Niech wspomniane rozeznanie i ocena sytuacji ze strony Gamaliela, będzie także naszą umiejętnością, gdy przychodzi nam odnieść się do znaków Bożej obecności w świecie.

W dzisiejszej audiencji udział więzili między innymi: pielgrzymi z parafii św. Szczepana w Katowicach; Nawrócenia św. Pawła w Pyskowicach (diec. gliwicka); św. Brata Alberta Chmielewskiego z Kwidzynia (diec. elbląska); NMP Różańcowej w Zgierzu (arch. łódzka); NMP Królowej Różańca Świętego i z Sanktuarium św. Józefa Oblubieńca NMP w Słupsku; NMP Wspomożenia Wiernych w Rumii (arch. gdańska); Grupa międzyparafialna z Biura CARITAS we Włocławku; Dzieci i młodzież wraz z opiekunami ze Szkoły Podstawowej nr 2 z Nowego Tomyśla; Małopolscy uczestnicy „1 Emobilnej pielgrzymki Laudato si” z prezydentem Katowic oraz członkowie Instytutu Emobilności „Emobil” z Katowic; Grupa Emerytów ze Śląska z Levela; Grupy turystyczna z biura podróży Almatur z Częstochowy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Na świecie jest obecnie co najmniej 272 mln migrantów – dane ONZ

2019-09-18 20:43

kg (KAI/OR) / Nowy Jork

Organizacja Narodów Zjednoczonych ocenia, że w 2019 r. na świecie było ponad 272 mln migrantów, przy czym liczba ta rośnie w ostatnich latach szybciej niż mieszkańców Ziemi. Dane te zawiera doroczny raport Departamentu ONZ do Spraw Gospodarczych i Społecznych (DESA). Według niego od 2010 r. przybyło 51 mln migrantów. Liczby te opierają się na krajowych statystykach oficjalnych dotyczących osób urodzonych za granicą lub cudzoziemców, uzyskanych na podstawie spisów ludności.

AFPPHOTO/NIKOLAY DOYCHINOV/East News

Migranci stanowią dziś ok. 3,5 proc. ludności świata, podczas gdy w 2000 r. wskaźnik ten wynosił 2,8 proc. Liczba uchodźców lub proszących o azyl zwiększyła się w latach 2010-17 o 13 milionów.

W 2019 r. najwięcej migrantów międzynarodowych przyjęła Europa: 82 mln, następnie Ameryka Północna (głównie USA) – 59 mln oraz Afryka Północna i Azja Zachodnia – 49 mln.

"Dane te mają podstawowe znaczenie dla zrozumienia kluczowej roli migrantów i migracji w rozwoju krajów zarówno ich pochodzenia, jak i docelowych" – powiedział podsekretarz ONZ ds. DESA Liu Zhenmin. Jego zdaniem "ułatwienie form migracji oraz uregulowanego, uporządkowanego i odpowiedzialnego poruszania się ludności przyczyni się od osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju".

Połowa ogółu migrantów międzynarodowych mieszka w 10 krajach ze Stanami Zjednoczonymi na czele – żyje ich tam 51 mln), czyli 19 proc. ich globalnej liczby, na drugim miejscu są Niemcy i Arabia Saudyjska – po 13 mln, a następnie Rosja – 12, Wielka Brytania – 10, Zjednoczone Emiraty Arabskie – 9, Francja, Kanada i Australia – po 8 i Włochy – 6 mln migrantów.

Jedną trzecią wszystkich migrantów międzynarodowych stanowią przybysze tylko z 10 krajów z Indiami na czele – aż 18 mln ich obywateli żyje poza granicami swego kraju.

Światowy Dzień Uchodźcy obchodzony jest co roku od 2001 roku 20 czerwca i został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 4 grudnia 2000 dla upamiętnienia odwag i siły tej grupy ludzi na całym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem