Reklama

Niedziela Częstochowska

Noszę sprawy parafian w swoim sercu

2017-11-22 12:44

Niedziela częstochowska 48/2017, str. 6

[ TEMATY ]

parafia

Paweł Kmiecik

Ks. prał. Jan Niziołek

Paweł Kmiecik: – Niedawno parafia archikatedralna Świętej Rodziny w Częstochowie przeżywała jubileusz 100-lecia. Ksiądz był w tej parafii proboszczem przez 3 lata, a został powołany na to stanowisko z parafii pw. św. Brata Alberta w Zawierciu...

Ks. prał. Jan Niziołek: – W parafii pw. św. Brata Alberta byłem 18 lat. Można powiedzieć, że w tamtej parafii osiągnąłem wiek dojrzały, aby przejść do parafii archikatedralnej pw. Świętej Rodziny w Częstochowie. To wielkie wyróżnienie być proboszczem w archikatedrze, która jest matką wszystkich kościołów w archidiecezji. Jest takie piękne zawołanie młodzieżowe Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży – „Gotów”. Skoro była taka potrzeba i taka wola Arcybiskupa Metropolity, który jest ojcem archidiecezji, ojcem wszystkich kapłanów, to poszedłem tam.

– Co z tych 3 lat Ksiądz Proboszcz najbardziej zapamięta?

– Mam wielką satysfakcję, bo oprócz duchowych dzieł, których dokonuje każdy ksiądz, czyli prowadzenie ludzi do Pana Boga, udało mi się zostawić w archikatedrze piękny ślad. Z inicjatywy Arcybiskupa Metropolity i przy jego wsparciu, po załatwieniu wszelkich formalności konserwatorskich i wielu innych udało się rozpocząć i kontynuować remont generalny kaplicy Najświętszego Sakramentu wg projektu prof. Czesława Dźwigaja z ASP z Krakowa. Ten remont powoli dobiega końca, odnowiona kaplica jest darem Arcybiskupa, który jest pierwszym gospodarzem archikatedry.

– Jak to było w dniu powrotu do Zawiercia?

– Dekret o mianowaniu mnie proboszczem parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła wszedł w życie 1 lipca 2017 r. i wtedy, 4 lipca, tu przyjechałem. Spotkanie było bardzo miłe, z księżmi, którzy tu pełnią posługę: ks. Andrzejem Witkiem, ks. Adamem Dróżdżem, ks. Stefanem Leśniewskim i z osobami świeckimi – takie momenty zapadają w pamięci i w sercu na zawsze. To przejście odbyło się po tym, jak ks. Andrzej Przybylski, tutejszy proboszcz, został nominowany biskupem pomocniczym naszej archidiecezji. Nie ukrywam, że przychodzę z entuzjazmem w to środowisko, które jest mi znane.

– Udało się ponownie zaaklimatyzować?

– W pierwszych dniach mojego pobytu wziąłem się za remont Kuchni św. Antoniego dla ubogich. Ten remont był konieczny, bo od czasu założenia kuchni 30 lat temu przez ówczesnego proboszcza ks. prał. Piotra Miklasińskiego nie było w niej gruntownego remontu. To zadanie zlecił mi mój poprzednik bp Andrzej Przybylski, kiedy odchodził stąd, także wsparł materialnie te prace remontowe, które udało nam się wykonać przez dwa miesiące i 20 września bp Andrzej Przybylski poświęcił kuchnię. Korzysta z niej kilkadziesiąt osób z całego miasta – każdego dnia od poniedziałku do soboty tutaj mają gorący posiłek. Kiedy byłem proboszczem w parafii św. Brata Alberta, starałem się rozważać często jego słowa: „być dobrym jak chleb”. To znaczy wychodzić do drugiego człowieka, zwłaszcza tego, który z różnych przyczyn doświadcza różnorodnej biedy, nawiązać z nim kontakt, porozmawiać, przywitać się, podać rękę, poznać go po imieniu, dać mu strawę, by nie odszedł od drzwi plebanii głodny, odrzucony, pogardzony, ale też podnieść go na duchu, dać mu nadzieję. Bogu dziękuję, że mam szczęście być proboszczem w parafii, która prowadzi to dzieło miłosierdzia. Drugie bardzo, bardzo ważne miejsce w tej parafii to Kaplica Wieczystej Adoracji.

– W zawierciańskiej bazylice jest pewien osobisty akcent dla Księdza Proboszcza. Jednym z wikariuszów jest ks. Andrzej Witek, który dorastał w parafii pw. św. Brata Alberta w Zawierciu.

– Pan dawał taką łaskę, że w czasie tych moich 18 lat proboszczowania zawsze w tamtej parafii były powołania kapłańskie i zakonne, i tak jest do dzisiaj – jest dwóch alumnów w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie. Oczywiście to nie jest moja zasługa, moją zasługą jest raczej to, że starałem się niczego nie popsuć, ale to Pan daje powołanie i to też zasługa gorliwych księży wikarych, którzy na przestrzeni minionych 18 lat pięknie tam pracowali z dziećmi, z młodzieżą, ministrantami, to zasługa wspaniałych rodziców tych księży. Ksiądz Andrzej jest moim wychowankiem, a jego rówieśnikiem jest ks. Mateusz Ociepka, wikariusz św. Zygmunta w Częstochowie. Obaj byli wzorowymi, wyróżniającymi się ministrantami, miałem łaskę od Boga towarzyszyć im w drodze do Chrystusowego kapłaństwa.

– Jakim miejscem doświadczeń i pracy duszpasterskiej dla Księdza Proboszcza jest Zawiercie?

– Od samego początku, od pierwszej Mszy św. w niedzielę byłem zbudowany dobrą frekwencją na niedzielnej Eucharystii, liczbą osób spowiadających się i życzliwością ludzi. Jedno z pierwszych miłych doświadczeń – to spotkanie z rodzicami dzieci, które przygotowują się do Pierwszej Komunii św., patrzę na ich twarze i w ich szczęśliwych oczach niejednokrotnie rozpoznaję osoby, które ok. dwadzieścia lat temu przygotowywałem do Pierwszej Komunii św. Staram się być blisko ludzi, nosić ciągle ich sprawy w swoim sercu, wieczorem chodzę myślami po ulicach i modlę się za parafian, bo – jak uczy nas papież Franciszek – „Pasterz powinien pachnieć owcami”.

Ks. prał. Jan Niziołek – proboszcz parafii pw. św. Brata Alberta w Zawierciu w latach 1996-2014, a przez następne 3 lata – proboszcz bazyliki archikatedralnej pw. Świętej Rodziny w Częstochowie. Od kilku miesięcy ponownie .w Zawierciu

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włamanie na plebanii. Policja i proboszcz ostrzegają

2020-01-14 17:40

[ TEMATY ]

parafia

pixabay.com

W poniedziałek, w czasie kiedy księża byli na kolędzie, została splądrowana plebania parafii św. Matki Teresy z Kalkuty w Adamowiznie k. Grodziska Mazowieckiego. Włamywacze ukradli 180 złotych z kasy parafialnej. Policja apeluje o czujność, gdyż mogą próbować okraść także inne plebanie.

– Wczoraj, od 17.00 do 19.30 byliśmy z księdzem wikariuszem na kolędzie. W tym czasie było włamanie na plebanii. Niewiele ukradli, ale bałaganu narobili dużo, wszystko było powywracane – mówi proboszcz ks. Mariusz Brzostek. – Miałem jedynie 180 zł drobnymi, żeby mieć co dać, gdy ktoś poprosi o jakieś wsparcie – opowiada.

Księża po powrocie z kolędy zorientowali się też, że w budynku unosi się zapach perfum. Według policji, włamywacze rozpylili zapach, aby utrudnić złapanie tropu przez psy policyjne.

Śledztwo trwa, dlatego policja i proboszcz nie ujawniają szczegółów zdarzenia ze względu na dobro postępowania. – Plebania była dobrze zabezpieczona, a teren oświetlony, ale włamywacze weszli do budynku od zaplecza – opowiada proboszcz. Wraz z policją apeluje do wiernych świeckich o większą czujność, a kolegów-księży przestrzega przed ewentualnymi włamaniami w okolicy.

Parafia św. Teresy z Kalkuty w Adamowiznie należy do dekanatu grodziskiego w archidiecezji warszawskiej.

CZYTAJ DALEJ

Nowy biskup pomocniczy diecezji ełckiej modli się na Jasnej Górze

2020-01-22 19:26

[ TEMATY ]

Jasna Góra

biskup

diecezja

prymicje

BPJG

Nowy biskup pomocniczy diec. ełckiej Adrian Galbas 11 dni po święceniach biskupich przybył na modlitwę na Jasną Górę w środę 22 stycznia. W Kaplicy Matki Bożej ks. biskup odprawił prymicyjną Mszę św.

12 grudnia 2019 papież Franciszek mianował ks. Adriana Galbasa biskupem pomocniczym diec. ełckiej. Święcenia biskupie przyjął 11 stycznia 2020 r. w katedrze św. Wojciecha w Ełku. Głównym konsekratorem był Jerzy Mazur, biskup diecezjalny ełcki, a współkonsekratorami arcybiskup Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce i Józef Górzyński, arcybiskup metropolita warmiński.

Jako zawołanie biskupie bp Galbas przyjął słowa „Pax Christi” (Pokój Chrystusa).

Bp Adrian Galbas należy do zgromadzenia zakonnego pallotynów. W latach 1998-2002 był prefektem w Wyższym Seminarium Duchownym Pallotynów w Ołtarzewie. W latach 2002–2005 i 2008–2011 pełnił funkcję radcy w zarządzie prowincji Zwiastowania Pańskiego w Poznaniu, a w latach 2002–2003 zajmował stanowisko sekretarza ds. Apostolstwa w Częstochowie. Od 2011 był przełożonym prowincji Zwiastowania Pańskiego w Poznaniu.

„Bardzo mi zależało, żeby na początku swojej posługi biskupiej przyjechać na Jasną Górę, żeby podziękować Matce Bożej za opiekę. Wybrałem dzisiejszy dzień, bo dzisiaj przypada wspomnienie św. Wincentego Pallottiego, więc też chcę podziękować Panu Bogu za dar tego wielkiego świętego, i za jego piękny chryzmat w Kościele’ – mówi bp Galbas.

„Pochodzę z Górnego Śląska, to ‘rzut kamieniem’ z Jasnej Góry, więc pamiętam oczywiście te chwile, kiedy jako chłopiec przychodziłem tutaj po to także, żeby rozeznać wtedy swoje powołanie kapłańskie – wspomina ks. biskup – A potem niezliczona ilość klerycko-kapłańskich wizyt, pielgrzymek pieszych i nie-pieszych. Tu blisko u stóp Jasnej Góry jest Dolina Miłosierdzia Księży Pallotynów, więc tych okazji było bardzo wiele, a jestem pewien, że jeszcze więcej ich będzie”.

„Matka Boża w moim życiu to właśnie Górny Śląsk, czyli Matka Boża Piekarska, naturalnie Jasna Góra, a potem cała maryjność, którą zaoferował nam św. Wincenty Pallotti, czyli Matka Boża jako Królowa Apostołów, która gromadzi w Wieczerniku cały Kościół i razem z Kościołem modli się o Ducha Świętego” – mówi o swojej maryjności nowy biskup.

„Chciałbym zaofiarować Kościołowi w Ełku, bo tam zostałem skierowany przez Ojca Świętego – całe piękno charyzmatu pallotyńskiego, w którym chodzi o to, by być razem – duchowni, świeccy, każdy ze swoim powołaniem, zgodnie ze swoim talentem, charyzmatem, żeby służyć tym trzem wielkim celom, które Pallotti formułował: dla zniszczenia grzechu, dla nieskończonej chwały Bożej i żeby wszyscy mogli poczuć się w Kościele jak w domu” – wyznaje ks. biskup.

Nowy biskup odprawił Mszę św. w Kaplicy Matki Bożej o godz. 11.00. „To jest taki moment w moim życiu, kiedy bardzo potrzebuję podziękować Matce Bożej za jej ‘fiat’” – mówił w homilii bp Galbas

CZYTAJ DALEJ

Burkina Faso: kolejna zbrodnia dżihadystów – 38 zabitych

2020-01-22 21:10

[ TEMATY ]

terroryzm

atak

Burkina Faso

Oleg Zabielin/Fotolia.com

W zamachu na targ w prowincji Sanmatenga w Regionie Środkowo-Północnym Burkina Faso dżihadyści zabili 38 osób. Ten kraj w Afryce Zachodniej przez wiele lat uchodził za enklawę spokoju i tolerancji, ale wszystko się zmieniło, gdy ten region Czarnego Lądu znalazł się pod wpływem bojowników tak zwanego Państwa Islamskiego.

Sytuacja w Burkina Faso pogarsza się, jest tam coraz niebezpieczniej – powiedział w Radiu Watykańskim ks. Luca Caveada, chargé d’affaires nuncjatury apostolskiej w tym kraju. Zwrócił uwagę, że nasilanie się przemocy trwa tam już od kilku miesięcy, tworząc nieprzerwany łańcuch wydarzeń. Dodał, że w praktyce codziennie dochodzi do jakiegoś ataku, zwłaszcza na północy i wschodzie, na pograniczu z Nigrem i Mali.

21 stycznia władze potwierdziły ostatecznie, że w wyniku niedawnego zamachu na targowisko zginęło 38 osób

– oświadczył dyplomata papieski. Zaznaczył, że dziś rano na miejsce udała się delegacja z gubernatorem prowincji na czele, w jej składzie jest również miejscowy biskup. Przedstawiciele władz spotykają się z rodzinami ofiar, chcą dodać im otuchy i odbudować dialog.

"Niestety mamy tu jednak do czynienia z postępującą eskalacją" – stwierdził z ubolewaniem ks. L. Caveada. Przypomniał, że zaledwie kilka dni temu w sąsiednim Nigrze zabito 89 żołnierzy, dodając, że nuncjatura w stolicy Burkina Faso - Wagadugu obejmuje także ten kraj. "W stolicy 8 stycznia w szkole wybuchł granat. Na szczęście obyło się bez ofiar. Jest to długi łańcuch wydarzeń, które niestety nadal trwają“ – podsumował swą wypowiedź tymczasowy szef placówki papieskiej w Burkina Faso.

Jest ona nieobsadzona od 19 marca ub.r., gdy dotychczasowy jej szef abp Piergiorgio Bertoldi został przeniesiony na podobne stanowisko do Mozambiku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję