Reklama

Dookoła świata

2017-11-29 09:42


Niedziela Ogólnopolska 49/2017, str. 5

Koniec rządów Mugabego

Zaprzysiężenie na prezydenta Zimbabwe Emmersona Mnangagwy kończy jeden z najbardziej niezwykłych tygodni w historii tego kraju, ale niczego nie zaczyna. Tydzień zapoczątkował wojskowy zamach stanu, który odsunął od władzy Roberta Mugabego – premiera kraju od czasu uzyskania niepodległości w 1980 r., a następnie prezydenta. Mugabe początkowo nie chciał ustąpić, ale po wszczęciu procedury impeachmentu i zapewnieniu jemu i jego rodzinie nietykalności – zmienił zdanie.

Pucz wojskowy został wywołany dymisją wiceprezydenta, 75-letniego Emmersona Mnangagwy, która w przyszłości umożliwiłaby żonie 93-letniego Mugabego – 52-letniej Grace zostanie następczynią męża. W uzasadnieniu impeachmentu głównym zarzutem było nieprzestrzeganie konstytucji przez prezydenta oraz umożliwienie jego żonie uzurpowania sobie władzy. Mnangagwa, który ma rządzić do przyszłorocznych wyborów prezydenckich, gdy wypowiadał przysięgę na stadionie w Harare, zapewniał, że będzie wspierał wszystko, co służy rozwojowi Zimbabwe, i sprzeciwiał się wszystkiemu, co mu szkodzi.

Podobne słowa wypowiadał Mugabe, który doprowadził do dramatycznej sytuacji gospodarczej, w której znajduje się Zimbabwe. Czy jest gwarancja, że nowy prezydent coś zmieni? Nie ma żadnej. Co prawda premier Wielkiej Brytanii Theresa May zapewniła, jako „najstarszy przyjaciel Zimbabwe” (kraj ten był kolonią brytyjską), że zrobi wszystko, co w jej mocy, by je wspierać, a Południowoafrykańska Wspólnota Rozwoju (SADC) oświadczyła, że chce ściśle współpracować z przyszłym przywódcą Zimbabwe, ale takie deklaracje nic nie kosztują.

Reklama

Wojciech Dudkiewicz

***

„Różaniec do granic” we Włoszech i w Irlandii

Włochy i Irlandia podjęły wielką modlitwę różańcową, zainspirowane polskim „Różańcem do granic”, w którym 7 października br. ponad milion ludzi uczestniczyło na granicach, a kolejne miliony modliły się w całej ojczyźnie i na świecie wśród Polonii. „Różaniec do granic” został zorganizowany przez świeckich katolików z błogosławieństwem polskich biskupów. Włosi zorganizowali swój Różaniec 13 października br. i chcą tę modlitwę wkrótce powtórzyć. Irlandczycy zaplanowali otoczyć Zieloną Wyspę modlitwą różańcową 8 grudnia br. – w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Red.

***

Dożywocie dla Mladicia

Młyny sprawiedliwości mielą powoli, ale mielą. Ratko Mladić, 74-letni były serbski generał z Bośni i Hercegowiny, spędzi resztę życia w więzieniu jako jeden z nielicznych skazanych zbrodniarzy wojen jugosłowiańskich. Wyrok dożywocia wydał powołany przez ONZ Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii w Hadze, który uznał Mladicia za winnego ludobójstwa w Srebrenicy w 1995 r. i wielu zbrodni wojennych. Mladić jest bezpośrednio odpowiedzialny za śmierć co najmniej 8378 osób w egzekucjach muzułmańskich mężczyzn i chłopców w Srebrenicy w czasie wojny w Bośni i Hercegowinie. Byli to zatrzymani przez zwycięskie oddziały bośniackich Serbów po zdobyciu Srebrenicy. To największe ludobójstwo w Europie od czasów II wojny światowej.

wd

***

Separacja separatystów

Choć w tzw. Ługańskiej Republice Ludowej nic nie wiadomo na pewno, wiele wskazuje na to, że herszt państewka na wschodzie Ukrainy Ihor Płotnicki został obalony po odwołaniu szefa resortu spraw wewnętrznych Ihora Korneta. Ludzie Korneta – przy pomocy „zielonych ludzików” wysłanych przez Aleksandra Zacharczenkę, lidera Donieckiej Republiki Ludowej – zajęli centrum Ługańska wraz z kluczowymi punktami, w tym siedzibę telewizji. Według władz Ukrainy oraz doniesień rosyjskich mediów, Płotnicki uciekł do Rosji. On sam temu zaprzeczył, publikując wideo z posiedzenia swojego rządu. Wiele wskazuje jednak na to, że sytuację w Ługańsku kontroluje Kornet.

wd

***

Zrezygnuje z rezygnacji?

Premier Libanu Saad Hariri, który na początku listopada br. niespodziewanie ogłosił, że ustępuje ze stanowiska, oświadczył, że wstrzymuje rezygnację. Stało się tak po apelu prezydenta Michela Aouna o przemyślenie decyzji i rozmowy w tej sprawie. Dymisję Hariri ogłosił niespodziewanie w przemówieniu transmitowanym ze stolicy Arabii Saudyjskiej – Rijadu.

Oskarżył współrządzący w Libanie szyicki Hezbollah i wspierający go Iran o sianie chaosu w regionie, a także stwierdził, że obawia się o swoje życie. Liban podzielony jest na obóz lojalny wobec Arabii Saudyjskiej, kierowany przez Haririego, i blok wierny Iranowi, reprezentowany przez Hezbollah.

wd

***

Repatriacja z Bangladeszu

Władze Birmy i Bangladeszu podpisały porozumienie w sprawie repatriacji setek tysięcy osób, które przekroczyły granicę w ostatnich miesiącach. Chodzi o ponad 600 tys. osób z islamskiej mniejszości Rohingya, które zbiegły z birmańskiej prowincji Rakhine w obawie przed prześladowaniami. Rząd Birmy zapewnia, że może ich przyjąć z powrotem tak szybko, jak Bangladesz będzie w stanie ich odesłać. Repatriacja ma się rozpocząć za kilka tygodni.

jk

***

Atrakcyjny Katar

Nic, tylko jechać do Kataru: to państwo, według PricewaterhouseCoopers oraz Banku Światowego, ma najbardziej atrakcyjny system podatkowy na świecie. Kolejne miejsca w rankingu zajęły: Zjednoczone Emiraty Arabskie, Hongkong, Islandia, Bahrajn, Kuwejt, Singapur, Dania i Nowa Zelandia. Na ostatnim miejscu sklasyfikowano bankrutującą Wenezuelę, którą wyprzedziły Czad, Republika Środkowoafrykańska oraz Boliwia.

wd

Reklama

Watykan: w listopadzie Franciszek odwiedzi Tajlandię i Japonię

2019-07-18 13:09

kg (KAI/RD) / Watykan

W dniach 19-26 listopada Franciszek odbędzie swą siódmą w tym roku a 32. od początku pontyfikatu podróż zagraniczną – tym razem do Tajlandii i Japonii. Będzie to zarazem jego ósma wyprawa do Azji i druga, podczas której przeleci nad przestrzenią powietrzną komunistycznych Chin. Po raz pierwszy doszło do tego w połowie sierpnia 2014, gdy Ojciec Święty odwiedził Koreę Południową.

pl.wikipedia.org

Według dotychczasowych, wstępnych ustaleń papieska pielgrzymka apostolska obejmie stolicę Tajlandii – Bangkok oraz Tokio, Hiroszimę i Nagasaki w Japonii, nie można jednak wykluczyć, że do programu wizyty dojdą też inne jeszcze miasta.

Będzie ona miała liczne aspekty duszpasterskie i geopolityczne. Głównymi elementami podróży do Japonii będą uczczenie przez papieża-jezuitę wielowiekowej obecności jego współbraci zakonnych w tym kraju oraz spotkanie z władzami i społeczeństwem państwa, które w tym roku gości spotkanie Grupy 20 i odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu stabilności na Dalekim Wschodzie.

Zdaniem wielu obserwatorów Ojciec Święty, znany ze swego zaangażowania na rzecz pokoju, w Japonii z pewnością poprosi o wybaczenie w imieniu całej ludzkości za bomby atomowe zrzucone przez Amerykanów w sierpniu 1945 na Hiroszimę i Nagasaki. W pewnym sensie „wyręczy” więc ówczesnego prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamę, który w czasie swej wizyty w Japonii w maju 2016 nie zdobył się na podobny gest. Innym pokojowym punktem odniesienia może też być zachęcenie rządu w Tokio, aby nie wyrzekał się konstytucyjnego zakazu posiadania sił zbrojnych, zawartego w art. 9 japońskiej ustawy zasadniczej.

Oba państwa azja6tyckie będą po raz drugi gościły biskupa Rzymu, po św. Janie Pawle II, który odwiedził najpierw Japonię w dniach 23-26 lutego 1981, a następnie Tajlandię – 10-11 maja 1984. Na trasie tej pierwszej podróży znalazły się wówczas te same miasta, w których będzie przebywał teraz papież Bergoglio, podczas gdy program pobytu w Tajlandii obejmował Bangkok, Phanat Nakhon i Sampran.

W tym drugim kraju, którego mieszkańcy w większości wyznają buddyzm, właśnie dialog międzyreligijny będzie z pewnością jednym z najważniejszych punktów programu.

W tym roku Ojciec Święty odwiedził już Panamę (23-25 stycznia), Zjednoczone Emiraty Arabskie (3-5 lutego), Maroko (30-31 marca), Bułgarię i Macedonię Północną (5-7 maja) oraz Rumunię (31 maja-2 czerwca). Na 4-10 września zaplanowano jego podróż do Mozambiku, na Madagaskar i Mauritius.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Toruń: dziś wieczorem rozpoczyna się Song of Songs Festival

2019-07-19 13:15

tk / Toruń (KAI)

Adam Strug, Natalia Niemen, Gospel Rain, Darek Majelonek Hyperhemon – to niektórzy spośród wykonawców, jacy pojawia się na tegorocznym Song of Songs Festival. Jeden z największych festiwali muzyki chrześcijańskiej w Europie odbędzie się w dniach 19-20 lipca na Scenie Plenerowej Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki w Toruniu.

informacja prasowa

Idea i cel organizowania tej cyklicznej imprezy wynika z przekonania, że w niespokojnej Europie można i trzeba szukać obszarów, w których młodzi ludzie znajdą wspólną płaszczyznę z innymi, podobnie czującymi i myślącymi – zaznaczają organizatorzy.

Ich zdaniem najlepszą formą takiego kontaktu jest muzyka, w szczególności ta inspirowana chrześcijańską tradycją i prawdą płynącą z Ewangelii. „Jest ona jednocześnie drogą do pokonywania uprzedzeń, wrogości i obojętności wobec innych ludzi, czy innych wyznań religijnych” – czytamy na stronie internetowej Festiwalu. Dlatego, zgodnie z formułą towarzyszącą Festiwalowi od początku, także i tym razem zaprezentują się chrześcijańscy muzycy różnych wyznań.

W programie dwanaście koncertów, które zagrają znakomite gwiazdy Polskiej sceny muzycznej.

W trakcie Festiwalu prowadzona będzie zbiórka pod hasłem: „Budujemy i utrzymujemy Most do Nieba – pierwsze hospicjum dla dzieci na Litwie”. To element ogólnopolskiej akcji fundacji Fundacja Aniołów Miłosierdzia.

Song of Songs Festival to międzynarodowy festiwal muzyki chrześcijańskiej, którego pierwsza edycja odbyła się w 1998 r. (z przerwą w latach 2011-16).

Festiwal jest jedną największych w Europie Środkowo-Wschodniej prezentacją czołówki polskich artystów wykonujących współczesną, profesjonalną muzykę chrześcijańską.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem