Reklama

Dookoła świata

2017-11-29 09:42


Niedziela Ogólnopolska 49/2017, str. 5

Koniec rządów Mugabego

Zaprzysiężenie na prezydenta Zimbabwe Emmersona Mnangagwy kończy jeden z najbardziej niezwykłych tygodni w historii tego kraju, ale niczego nie zaczyna. Tydzień zapoczątkował wojskowy zamach stanu, który odsunął od władzy Roberta Mugabego – premiera kraju od czasu uzyskania niepodległości w 1980 r., a następnie prezydenta. Mugabe początkowo nie chciał ustąpić, ale po wszczęciu procedury impeachmentu i zapewnieniu jemu i jego rodzinie nietykalności – zmienił zdanie.

Pucz wojskowy został wywołany dymisją wiceprezydenta, 75-letniego Emmersona Mnangagwy, która w przyszłości umożliwiłaby żonie 93-letniego Mugabego – 52-letniej Grace zostanie następczynią męża. W uzasadnieniu impeachmentu głównym zarzutem było nieprzestrzeganie konstytucji przez prezydenta oraz umożliwienie jego żonie uzurpowania sobie władzy. Mnangagwa, który ma rządzić do przyszłorocznych wyborów prezydenckich, gdy wypowiadał przysięgę na stadionie w Harare, zapewniał, że będzie wspierał wszystko, co służy rozwojowi Zimbabwe, i sprzeciwiał się wszystkiemu, co mu szkodzi.

Podobne słowa wypowiadał Mugabe, który doprowadził do dramatycznej sytuacji gospodarczej, w której znajduje się Zimbabwe. Czy jest gwarancja, że nowy prezydent coś zmieni? Nie ma żadnej. Co prawda premier Wielkiej Brytanii Theresa May zapewniła, jako „najstarszy przyjaciel Zimbabwe” (kraj ten był kolonią brytyjską), że zrobi wszystko, co w jej mocy, by je wspierać, a Południowoafrykańska Wspólnota Rozwoju (SADC) oświadczyła, że chce ściśle współpracować z przyszłym przywódcą Zimbabwe, ale takie deklaracje nic nie kosztują.

Reklama

Wojciech Dudkiewicz

***

„Różaniec do granic” we Włoszech i w Irlandii

Włochy i Irlandia podjęły wielką modlitwę różańcową, zainspirowane polskim „Różańcem do granic”, w którym 7 października br. ponad milion ludzi uczestniczyło na granicach, a kolejne miliony modliły się w całej ojczyźnie i na świecie wśród Polonii. „Różaniec do granic” został zorganizowany przez świeckich katolików z błogosławieństwem polskich biskupów. Włosi zorganizowali swój Różaniec 13 października br. i chcą tę modlitwę wkrótce powtórzyć. Irlandczycy zaplanowali otoczyć Zieloną Wyspę modlitwą różańcową 8 grudnia br. – w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Red.

***

Dożywocie dla Mladicia

Młyny sprawiedliwości mielą powoli, ale mielą. Ratko Mladić, 74-letni były serbski generał z Bośni i Hercegowiny, spędzi resztę życia w więzieniu jako jeden z nielicznych skazanych zbrodniarzy wojen jugosłowiańskich. Wyrok dożywocia wydał powołany przez ONZ Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii w Hadze, który uznał Mladicia za winnego ludobójstwa w Srebrenicy w 1995 r. i wielu zbrodni wojennych. Mladić jest bezpośrednio odpowiedzialny za śmierć co najmniej 8378 osób w egzekucjach muzułmańskich mężczyzn i chłopców w Srebrenicy w czasie wojny w Bośni i Hercegowinie. Byli to zatrzymani przez zwycięskie oddziały bośniackich Serbów po zdobyciu Srebrenicy. To największe ludobójstwo w Europie od czasów II wojny światowej.

wd

***

Separacja separatystów

Choć w tzw. Ługańskiej Republice Ludowej nic nie wiadomo na pewno, wiele wskazuje na to, że herszt państewka na wschodzie Ukrainy Ihor Płotnicki został obalony po odwołaniu szefa resortu spraw wewnętrznych Ihora Korneta. Ludzie Korneta – przy pomocy „zielonych ludzików” wysłanych przez Aleksandra Zacharczenkę, lidera Donieckiej Republiki Ludowej – zajęli centrum Ługańska wraz z kluczowymi punktami, w tym siedzibę telewizji. Według władz Ukrainy oraz doniesień rosyjskich mediów, Płotnicki uciekł do Rosji. On sam temu zaprzeczył, publikując wideo z posiedzenia swojego rządu. Wiele wskazuje jednak na to, że sytuację w Ługańsku kontroluje Kornet.

wd

***

Zrezygnuje z rezygnacji?

Premier Libanu Saad Hariri, który na początku listopada br. niespodziewanie ogłosił, że ustępuje ze stanowiska, oświadczył, że wstrzymuje rezygnację. Stało się tak po apelu prezydenta Michela Aouna o przemyślenie decyzji i rozmowy w tej sprawie. Dymisję Hariri ogłosił niespodziewanie w przemówieniu transmitowanym ze stolicy Arabii Saudyjskiej – Rijadu.

Oskarżył współrządzący w Libanie szyicki Hezbollah i wspierający go Iran o sianie chaosu w regionie, a także stwierdził, że obawia się o swoje życie. Liban podzielony jest na obóz lojalny wobec Arabii Saudyjskiej, kierowany przez Haririego, i blok wierny Iranowi, reprezentowany przez Hezbollah.

wd

***

Repatriacja z Bangladeszu

Władze Birmy i Bangladeszu podpisały porozumienie w sprawie repatriacji setek tysięcy osób, które przekroczyły granicę w ostatnich miesiącach. Chodzi o ponad 600 tys. osób z islamskiej mniejszości Rohingya, które zbiegły z birmańskiej prowincji Rakhine w obawie przed prześladowaniami. Rząd Birmy zapewnia, że może ich przyjąć z powrotem tak szybko, jak Bangladesz będzie w stanie ich odesłać. Repatriacja ma się rozpocząć za kilka tygodni.

jk

***

Atrakcyjny Katar

Nic, tylko jechać do Kataru: to państwo, według PricewaterhouseCoopers oraz Banku Światowego, ma najbardziej atrakcyjny system podatkowy na świecie. Kolejne miejsca w rankingu zajęły: Zjednoczone Emiraty Arabskie, Hongkong, Islandia, Bahrajn, Kuwejt, Singapur, Dania i Nowa Zelandia. Na ostatnim miejscu sklasyfikowano bankrutującą Wenezuelę, którą wyprzedziły Czad, Republika Środkowoafrykańska oraz Boliwia.

wd

Watykan: zaprezentowano elektroniczny różaniec dla młodych

2019-10-15 19:31

vaticannews.va / Watykan (KAI)

W Watykanie zaprezentowano dziś elektroniczny różaniec. Działający wraz z mobilną aplikacją nie tylko ułatwia odliczanie kolejnych „Zdrowasiek”, ale proponuje bogaty materiał dydaktyczny, który uczy modlitwy różańcowej oraz proponuje różne rozważania.

stock.adobe.com

Jest to nowa inicjatywa Apostolstwa Modlitwy, czyli Światowej Sieci Modlitwy z Papieżem. Jak mówi jej dyrektor, chodzi tu o połączenie wielkiej tradycji duchowej z najnowszą techniką. Wszystko po to, aby zachęcić młodych do odmawiania różańca – mówi ks. Frédéric Fornos SJ.

„W tym nadzwyczajnym miesiącu misyjnym, pamiętając, że modlitwa stanowi centrum misji Kościoła, proponujemy Click To Pray eRosary – elektroniczny różaniec, aby nauczyć młodych modlić się o pokój na świecie. Na ostatnich Światowych Dniach Młodzieży papież poprosił nas, byśmy pomogli młodym modlić się o pokój – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Fornos. – Wiemy, jak bardzo świat potrzebuje dziś pokoju. Podjęliśmy więc różne inicjatywy, a teraz w październiku, miesiącu różańca, wprowadzamy tę nową pomoc, aby młodzi mogli modlić się o pokój w ich cyfrowym świecie. Stosując najbardziej zaawansowaną technologię, uczymy młodych różańca, bo niekiedy nie wiedzą, jak to robić. Jest to różaniec z obrazkami, z audioprzewodnikiem, z pedagogią, która stopniowo wprowadza nas w modlitwę w intencji wielkich wyzwań ludzkości i misji Kościoła”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Franciszek: nie stawiajmy przeszkód dziełu Boga

2019-10-16 10:52

st (KAI) / Watykan

„Ewangelizator nie może być przeszkodą w dziele stwórczym Boga, który «pragnie, by wszyscy ludzie zostali zbawieni» (1 Tm 2, 4), ale człowiekiem sprzyjającym spotkaniu serc z Panem” – powiedział Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Papież kontynuował cykl katechez na temat Dziejów Apostolskich i mówił o powszechność zbawienia ukazanej w dziele Piotra, który otrzymawszy wizję, włącza do wspólnoty chrześcijańskiej pogan nie należących do ludu Izraela. Słów Franciszka na placu św. Piotra wysłuchało dziś około 17 tys. wiernych.

Grzegorz Gałązka

Ojciec Święty podkreślił, że chrześcijanie są wezwani do wyjścia ze swoich ograniczeń i otwarcia się na innych, do życia bliskością, tym stylem życia wspólnego, który przekształca każdą relację międzyosobową w doświadczenie braterstwa. Nawiązał do wizji Księcia Apostołów, która mówiła mu, że obowiązujące w judaizmie kategorie czystości rytualnej straciły swą ważność w chrześcijaństwie, a Jezus Chrystus jest Panem wszystkich.

Dlatego Piotr godzi się wejść do domu ludzi nieobrzezanych i jeść razem z nimi. „Jego wizyta nie ma charakteru kurtuazyjnego, ale jest zaniesieniem słowa zbawienia tym, którzy go jeszcze nie usłyszeli” – zauważył papież.

Franciszek przypomniał, że w tym domu Piotr głosi Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego oraz przebaczenie grzechów każdemu, kto w Niego wierzy. Wówczas Duch Święty zstąpił na Korneliusza i jego rodzinę. I Piotr ochrzcił ich w imię Jezusa Chrystusa. Spotkało się to jednak z negatywną reakcją innych członków wspólnoty chrześcijańskiej. Jednak Piotr zaczyna rozumieć, że „wybór Izraela nie jest nagrodą za zasługi, lecz znakiem bezinteresownego powołania, aby był pośrednikiem Bożego błogosławieństwa pośród ludów pogańskich”.

„Nauczmy się od Księcia Apostołów, że ewangelizator nie może być przeszkodą w dziele stwórczym Boga, który «pragnie, by wszyscy ludzie zostali zbawieni» (1 Tm 2, 4), ale człowiekiem sprzyjającym spotkaniu serc z Panem” – powiedział Ojciec Święty. Zachęcił zgromadzonych, by nie stawiali przeszkód Bożej kreatywności, ale rozpoznali i sprzyjali wciąż nowym drogom, poprzez które Chrystus Zmartwychwstały wylewa swego Ducha na świat i przyciąga serca, dając się poznać jako «Pan wszystkich» (Dz 10,36)”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem