Reklama

Z Watykanu

2017-12-27 10:47


Niedziela Ogólnopolska 53/2017, str. 4

Grzegorz Gałązka
Z Watykanu

Ojciec Święty do Polaków

Rozpoznać Boga w tajemnicy Eucharystii

Serdecznie witam przybyłych na tę audiencję Polaków. Już za kilka dni IV niedziela Adwentu, Wigilia, Boże Narodzenie – oto czekające nas wydarzenia. Jak pasterze z Betlejem wiele lat temu rozpoznali Syna Bożego narodzonego w stajni, tak i wy umiejcie rozpoznać Go, gdy przychodzi w tajemnicy Eucharystii. Niech noc Bożego Narodzenia opromieni radością i pokojem życie każdego z was, waszych rodzin, bliskich, a szczególnie osób samotnych, cierpiących i bezdomnych. Niech Jezus narodzony w Betlejem błogosławi wam i waszej Ojczyźnie. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.

RV
Audiencja generalna, 20 grudnia 2017 r.

Zapowiedź

Papieska wizyta w Pietrelcinie i San Giovanni Rotondo

Ojciec Święty uda się 17 marca 2018 r. z wizytą duszpasterską do Pietrelciny i San Giovanni Rotondo – poinformował Greg Burke, dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej. Jak wyjaśniono, motywem tej podróży jest 100. rocznica pojawienia się stygmatów u św. Ojca Pio oraz 50. rocznica jego śmierci.

Wielkim czcicielem Ojca Pio był Jan Paweł II. Ks. Karol Wojtyła osobiście odwiedził go w 1947 r. Ponadto już jako biskup pisał listy do Ojca Pio, prosząc go, by modlił się m.in. o uzdrowienie dr Wandy Półtawskiej. Papież Polak w 1999 r. ogłosił Ojca Pio błogosławionym (31 lat po śmierci), a 3 lata później (w 2002 r.) – świętym. 21 czerwca 2009 r. San Giovanni Rotondo odwiedził Benedykt XVI.

Reklama

Ojciec Pio jest obecnie najpopularniejszym włoskim świętym, a telewizyjne filmy poświęcone jego postaci gromadzą rekordowe rzesze widzów. Od 1942 r. działają Grupy Modlitwy Ojca Pio. Rozwinęły się one w parafiach, klasztorach i szpitalach. Istnieją obecnie w 34 krajach świata i ogółem skupiają ok. 0,5 mln osób. W Polsce jest ich ok. 150.

KAI

Audiencja generalna

Trzeba znać święte znaki celebracji eucharystycznej

Okonieczności i znaczeniu świętych znaków celebracji eucharystycznej mówił papież Franciszek 20 grudnia 2017 r. w kolejnej katechezie o Mszy św. Jego słów w Auli Pawła VI wysłuchało 5 tys. wiernych.

Ojciec Święty przypomniał, że Msza św. składa się z 2 części: Liturgii Słowa i Liturgii eucharystycznej, które tak ściśle łączą się ze sobą, że stanowią jeden akt kultu. Wskazał, że obrzędy wprowadzające mają stworzyć ze zgromadzonych wiernych wspólnotę oraz przygotować ich do uważnego słuchania słowa Bożego oraz godnego sprawowania Eucharystii. Zauważył, że Msza św. zaczyna się znakiem krzyża i obrzędami wstępnymi, bo tutaj rozpoczynamy adorowanie Boga jako wspólnota. Przez śpiew zgromadzenia, oddanie przez kapłana czci ołtarzowi, znak krzyża, pozdrowienie liturgiczne wyraża się wspólna wiara i wzajemne pragnienie przebywania z Panem oraz przeżywania jedności z całą wspólnotą.

Ojciec Święty podkreślił także znaczenie aktu pokuty, gdzie chodzi nie tylko o to, by pomyśleć o popełnionych grzechach, ale także uznać siebie za grzesznika przed Bogiem i braćmi. Rozpoznanie własnych sytuacji śmierci pozwala nam wraz z Chrystusem powstać do nowego życia.

KAI

W sieci

Nowy watykański internetowy portal informacyjny

Pod adresem: www.vaticannews.va będą ukazywać się w 6 językach informacje związane z działalnością Papieża i Watykanu. Nowy portal informacyjny jest najbardziej dotychczas widocznym efektem prowadzonej przez papieża Franciszka reformy Kurii Rzymskiej w dziedzinie mediów. Zamieszcza aktualne informacje, choć na razie działa próbnie.

Obok informacji o codziennych wydarzeniach w Watykanie na stronie zamieszczane będą zapowiedzi działalności Papieża, link do programu „na żywo” Radia Watykańskiego, codzienny biuletyn Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej w języku włoskim oraz informacje związane z reformą mediów. Na razie watykańska strona internetowa jest dostępna w językach: włoskim, angielskim, hiszpańskim, francuskim, portugalskim i niemieckim. Nie wiadomo jeszcze, kiedy dojdą kolejne wersje językowe, np. chińska czy arabska. Portal zostanie oficjalnie otwarty za kilka tygodni, po wstępnym okresie „rozruchu”, w którym zostaną zebrane doświadczenia i poprawione ewentualne błędy.

Dotychczasowa działalność medialna, taka jak Radio Watykańskie, telewizja watykańska CTV oraz biuletyny Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, w ramach reformy Kurii Rzymskiej została włączona w zakres pracy nowego Sekretariatu ds. Komunikacji.

KAI

Z Twittera papieża Franciszka

Każdy cudzoziemiec, który puka do naszych drzwi, jest okazją do spotkania z Jezusem Chrystusem.

Reklama

Profanacja kościoła w Koninie

2019-06-14 08:45

wpolityce.pl

Profanacja kościoła w Koninie! Wybite szyby, zniszczona figura św. Maksymiliana Kolbego i krwawe napisy na drzwiach.

Screen Facebook/Parafia św. Maksymiliana Kolbe w Koninie
Parafia św. Maksymiliana Kolbe w Koninie

Wandale kolejny raz dokonali profanacji kościoła pod wezwaniem św. Maksymiliana Marii Kolbego w Koninie. Nieznani sprawcy wybili witraże w dolnym kościele i zniszczyli figurę patrona parafii. Czy to efekt przybierającej na sile antykościelnej nagonki?

Do zdarzenia doszło w nocy z wtorku na środę. Zniszczenia ujawniła siostra zakonna, która kilkanaście minut po godzinie szóstej rano otwierała kościół.

Przyjmuję to z dużym spokojem. Jest też ogromna solidarność parafian. Zło nie może być ostatnim akcentem - powiedział proboszcz ks. Wojciech Kochański.

Wandale nie tylko wybili witraże i potłukli gablotę informacyjną. Figurce patrona parafii, św. Maksymiliana Marii Kolbego, odcięto dłoń.

Na drzwiach kościoła krwią namazano napis „Jakub oddaj”. Policja zabezpieczyła substancję do badań. Ani ks. proboszcz, ani funkcjonariusze nie wiedzą, jakie jest znaczenie napisu.

Według proboszcza parafii, straty wynoszą ok. 1 tys. złotych. Policja bada sprawę pod kątem uszkodzenia mienia.

Przypomnijmy, że to nie pierwsza profanacja w konińskim kościele. Miesiąc temu również nieznani sprawcy wybili w Kościele szyby kamieniem. Z kolei cztery miesiące temu miała miejsce próba włamania na plebanię.

Ja to przyjmuję z dużym spokojem. Jest też ogromna solidarność parafian. Zło nie może być ostatnim akcentem mówił proboszcz parafii św. Maksymiliana Kolbe.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

CIDSE apeluje o neutralność klimatyczną przed 2050 rokiem

2019-06-16 20:10

ts / Bruksela (KAI)

Sekretarz generalna Katolickiego Stowarzyszenia Międzynarodowej Współpracy dla Rozwoju i Solidarności (CIDSE) Josianne Gauthier zaapelowała o neutralność klimatyczną przed 2050 rokiem. W dniach 20 i 21 czerwca w Brukseli odbędzie się konferencja unijnych szefów państw i rządów przed planowanym na 23 września szczytem w sprawie zmian klimatycznych.

pixabay.com

Ludzie w Europie i Ameryce Północnej jeszcze nie odczuwają w swoim życiu codziennym, jak pilnym problemem jest kryzys klimatyczny, powiedziała Kanadyjka w rozmowie z niemiecką agencja katolicką KNA 16 czerwca w Brukseli. Ale – dodała – jeśli ktoś żyje w regionie Pacyfiku, w Ameryce Południowej czy Afryce, odczuwa to każdego dnia.

Pod pojęciem „neutralności klimatycznej” należy rozumieć taką formę działania człowieka na Ziemi, która nie powoduje żadnej emisji „netto” gazów cieplarnianych: chodzi o ograniczenie emisji i wyrównanie jej poziomu z poziomem pochłaniania (dotyczy to przede wszystkim CO2) oraz stosowanie (głównie w przemyśle) różnorodnych mechanizmów kompensujących emisję gazów cieplarnianych, takich jak limity emisji i różnorodne formy handlu nimi.

Sekretarz generalna CIDSE uważa, że „musimy odejść od modelu wzrostu gospodarczego, gdyż dokładnie wiemy, że ten model prowadzi nas do ściany”. Celem natomiast powinien być powolny i systematyczny wzrost. Jednocześnie zwróciła uwagę, że środki podejmowane przeciwko zmianom klimatycznym nie mogą naruszać praw człowieka, nie mogą też tworzyć nierówności społecznych: „Jeśli na przykład chcemy wspierać energie alternatywne, to dla budowy elektrowni wiatrowych nie możemy wykorzystywać surowców spornych”.

Jako organizacja katolicka CIDSE wprowadza do rozmów na ten temat kwestie moralne i podkreśla aspekt sprawiedliwości. Gauthier wyjaśniała, że „chodzi tu o niesprawiedliwości gospodarcze, historyczne i geograficzne, a także niesprawiedliwości międzypokoleniowe oraz między mężczyznami i kobietami”.

CIDSE jest związkiem 18 katolickich organizacji na rzecz rozwoju z Ameryki Północnej i Europy, działających w 120 krajach świata. Przed zaplanowanym na 23 września szczytem klimatycznym, w dniach 20 i 21 czerwca szefowie państw i rządów będą rozmawiali o roli Unii Europejskiej w walce ze zmianami klimatycznymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem