Reklama

Z Watykanu

2017-12-27 10:47


Niedziela Ogólnopolska 53/2017, str. 4

Grzegorz Gałązka
Z Watykanu

Ojciec Święty do Polaków

Rozpoznać Boga w tajemnicy Eucharystii

Serdecznie witam przybyłych na tę audiencję Polaków. Już za kilka dni IV niedziela Adwentu, Wigilia, Boże Narodzenie – oto czekające nas wydarzenia. Jak pasterze z Betlejem wiele lat temu rozpoznali Syna Bożego narodzonego w stajni, tak i wy umiejcie rozpoznać Go, gdy przychodzi w tajemnicy Eucharystii. Niech noc Bożego Narodzenia opromieni radością i pokojem życie każdego z was, waszych rodzin, bliskich, a szczególnie osób samotnych, cierpiących i bezdomnych. Niech Jezus narodzony w Betlejem błogosławi wam i waszej Ojczyźnie. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.

RV
Audiencja generalna, 20 grudnia 2017 r.

Zapowiedź

Papieska wizyta w Pietrelcinie i San Giovanni Rotondo

Ojciec Święty uda się 17 marca 2018 r. z wizytą duszpasterską do Pietrelciny i San Giovanni Rotondo – poinformował Greg Burke, dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej. Jak wyjaśniono, motywem tej podróży jest 100. rocznica pojawienia się stygmatów u św. Ojca Pio oraz 50. rocznica jego śmierci.

Wielkim czcicielem Ojca Pio był Jan Paweł II. Ks. Karol Wojtyła osobiście odwiedził go w 1947 r. Ponadto już jako biskup pisał listy do Ojca Pio, prosząc go, by modlił się m.in. o uzdrowienie dr Wandy Półtawskiej. Papież Polak w 1999 r. ogłosił Ojca Pio błogosławionym (31 lat po śmierci), a 3 lata później (w 2002 r.) – świętym. 21 czerwca 2009 r. San Giovanni Rotondo odwiedził Benedykt XVI.

Reklama

Ojciec Pio jest obecnie najpopularniejszym włoskim świętym, a telewizyjne filmy poświęcone jego postaci gromadzą rekordowe rzesze widzów. Od 1942 r. działają Grupy Modlitwy Ojca Pio. Rozwinęły się one w parafiach, klasztorach i szpitalach. Istnieją obecnie w 34 krajach świata i ogółem skupiają ok. 0,5 mln osób. W Polsce jest ich ok. 150.

KAI

Audiencja generalna

Trzeba znać święte znaki celebracji eucharystycznej

Okonieczności i znaczeniu świętych znaków celebracji eucharystycznej mówił papież Franciszek 20 grudnia 2017 r. w kolejnej katechezie o Mszy św. Jego słów w Auli Pawła VI wysłuchało 5 tys. wiernych.

Ojciec Święty przypomniał, że Msza św. składa się z 2 części: Liturgii Słowa i Liturgii eucharystycznej, które tak ściśle łączą się ze sobą, że stanowią jeden akt kultu. Wskazał, że obrzędy wprowadzające mają stworzyć ze zgromadzonych wiernych wspólnotę oraz przygotować ich do uważnego słuchania słowa Bożego oraz godnego sprawowania Eucharystii. Zauważył, że Msza św. zaczyna się znakiem krzyża i obrzędami wstępnymi, bo tutaj rozpoczynamy adorowanie Boga jako wspólnota. Przez śpiew zgromadzenia, oddanie przez kapłana czci ołtarzowi, znak krzyża, pozdrowienie liturgiczne wyraża się wspólna wiara i wzajemne pragnienie przebywania z Panem oraz przeżywania jedności z całą wspólnotą.

Ojciec Święty podkreślił także znaczenie aktu pokuty, gdzie chodzi nie tylko o to, by pomyśleć o popełnionych grzechach, ale także uznać siebie za grzesznika przed Bogiem i braćmi. Rozpoznanie własnych sytuacji śmierci pozwala nam wraz z Chrystusem powstać do nowego życia.

KAI

W sieci

Nowy watykański internetowy portal informacyjny

Pod adresem: www.vaticannews.va będą ukazywać się w 6 językach informacje związane z działalnością Papieża i Watykanu. Nowy portal informacyjny jest najbardziej dotychczas widocznym efektem prowadzonej przez papieża Franciszka reformy Kurii Rzymskiej w dziedzinie mediów. Zamieszcza aktualne informacje, choć na razie działa próbnie.

Obok informacji o codziennych wydarzeniach w Watykanie na stronie zamieszczane będą zapowiedzi działalności Papieża, link do programu „na żywo” Radia Watykańskiego, codzienny biuletyn Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej w języku włoskim oraz informacje związane z reformą mediów. Na razie watykańska strona internetowa jest dostępna w językach: włoskim, angielskim, hiszpańskim, francuskim, portugalskim i niemieckim. Nie wiadomo jeszcze, kiedy dojdą kolejne wersje językowe, np. chińska czy arabska. Portal zostanie oficjalnie otwarty za kilka tygodni, po wstępnym okresie „rozruchu”, w którym zostaną zebrane doświadczenia i poprawione ewentualne błędy.

Dotychczasowa działalność medialna, taka jak Radio Watykańskie, telewizja watykańska CTV oraz biuletyny Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, w ramach reformy Kurii Rzymskiej została włączona w zakres pracy nowego Sekretariatu ds. Komunikacji.

KAI

Z Twittera papieża Franciszka

Każdy cudzoziemiec, który puka do naszych drzwi, jest okazją do spotkania z Jezusem Chrystusem.

Jeżeli bowiem z Nim współumarliśmy, z Nim także żyć będziemy

2019-10-08 14:18

Ks. prof. Waldemar Chrostowski
Niedziela Ogólnopolska 41/2019, str. 29

pixel2013/pixabay.com

Uzdrowienie trędowatego Naamana potwierdziło zachętę proroka Elizeusza, by chory całkowicie zaufał Bogu. W czasach Starego Testamentu Bóg okazywał swą moc w nadzwyczajnych znakach, które towarzyszyły historii ludu Jego wybrania, ale jak świadczy uzdrowienie tego cudzoziemca, nie ograniczały się do Izraelitów. Stawało się jasne, że Bóg jest Panem dziejów i losów całej ludzkości. Także w naszych czasach, w których istnieją rozmaite wierzenia i religie, trzeba niestrudzenie świadczyć o Bogu jedynym, który w Jezusie Chrystusie „okazał ludom swe zbawienie”.

Ewangelia według św. Łukasza opowiada o uzdrowieniu przez Jezusa dziesięciu trędowatych. Pogranicze Samarii i Galilei zamieszkiwali Żydzi oraz ludzie innych narodowości. Ujrzawszy chorych, którzy błagali o pomoc, Jezus nie dociekał, z kim ma do czynienia, lecz przywrócił im zdrowie. O ile jednak Naaman pospieszył z podziękowaniem Elizeuszowi, to tylko jeden z dziesięciu uzdrowionych z trądu postąpił tak samo. W pytaniu Jezusa pobrzmiewa smutek: „Gdzie jest dziewięciu?”. W podziękowaniu, które okazał jeden z trędowatych, znalazło wyraz nastawienie serca podatnego na przyjęcie łaski większej niż zdrowie ciała. W cudownych znakach, które są częścią również naszego życia, spotykają się dwie miłości: Boża do nas i nasza do Boga.

Największy dar Boga dla ludzkości to zbawienie, którego dokonał On w Jezusie Chrystusie. Zmartwychwstanie Jezusa, otwierając perspektywę życia wiecznego, stanowi podstawę nadziei, która nadaje najgłębszy sens życiu chrześcijanina. Ta nadzieja nie ogranicza się do uwarunkowań, potrzeb i wymiarów tego świata, co pozwala nam – na wzór św. Pawła – godnie przyjąć i cierpliwie znosić wszystko, co trudne. Kiedy tak nie jest, wtedy słowo Boże ulega spętaniu, gdyż nie znajduje potwierdzenia w życiu, wskutek czego traci na wiarygodności. Apostoł podkreśla, że życie chrześcijanina powinno się odbywać w blasku Krzyża jako fundamentu niezachwianej nadziei: „Jeżeli bowiem z Nim współumarliśmy, z Nim także żyć będziemy”. Wyznawcy Chrystusa, żyjąc w doczesności, są ukierunkowani ku wieczności i to ona jest naszym ostatecznym celem i przeznaczeniem. Ta pewność przynosi radość, podczas gdy rezygnacja z niej, a tym bardziej jej odrzucenie, zapowiadają tragiczną w skutkach odpowiedzialność: „Jeśli się będziemy Go zapierali, to i On nas się zaprze”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

prof. Władysław Nasiłowski odebrał nagrodę „Lux ex Silesia”

2019-10-14 11:03

ks. sk / Katowice (KAI)

prof. Władysław Nasiłowski - wybitny lekarz, „nestor śląskiej medycyny”, odebrał w niedzielę wieczorem po Eucharystii inaugurującej nowy rok akademicki, z rąk metropolity katowickiego abp Wiktora Skworca nagrodę „Lux ex Silesia”.

youtube.com

Tegoroczny laureat jest urodzonym w 1925 r. anatomopatologiem. Należy do najważniejszych postaci polskiej medycyny sądowej.

- Jest wybitnym specjalistą anatomii patologicznej i medycyny sądowej. Nauczycielem wielu pokoleń lekarzy, a także i prawników, dla których prowadził wykłady. Jest też w środowisku lekarskim niekwestionowanym autorytetem i wzorem etycznym – stwierdził w laudacji prof. Grzegorz Opala.

– Bardzo serdecznie dziękuję księdzu Arcybiskupowi i całej Kapitule tego wielkiego dla mnie odznaczenia – stwierdził laureat nagrody po jej otrzymaniu. – Tak jak prof. Grzegorz Opala powiedział: narozrabiałem przez te dziewięćdziesiąt kilka lat bardzo dużo – zażartował prof. Nasiłowski odbierając nagrodę.

Prof. Władysław Nasiłowski urodził się w 1925 w Sosnowcu. Przerwaną przez wybuch wojny naukę w Gimnazjum im. S. Staszica kontynuował przez samokształcenie oraz udział w tajnych kompletach. Było związany z grupą dywersyjną Wolność, Równość, Niepodległość, którą później włączono do AK Obwodu Sosnowieckiego. Po studiach na Wydziale Lekarskim w Poznaniu pracuje w Katedrze Anatomii Patologicznej ŚAM.

Zostając Kierownikiem Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej tworzy jeden z najlepszych ośrodków w kraju. Jest doktorem honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Nagroda „Lux ex Silesia” (Światło ze Śląska) to nagroda przyznawana osobom, które w swojej działalności naukowej, artystycznej lub społecznej ukazują wysokie wartości moralne i wnoszą trwały wkład w kulturę Górnego Śląska. Nagroda została pierwszy raz przyznana w 1994.

Wśród laureatów są m.in. Wojciech Kilar, abp Alfons Nossol, ks. Remigiusz Sobański, abp Szczepan Wesoły czy prof. Jan Miodek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem