Reklama

Polska

Bp Cisło: dzisiaj Kościół włącza się w walkę z antysemityzmem

O poczuciu zagrożenia przeżywanego przez Żydów, poszanowaniu ich dziedzictwa i czerpaniu z tradycji judaistycznej mówi w rozmowie z KAI przed Dniem Judaizmu bp Mieczysław Cisło, przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Rady ds. Dialogu Religijnego Konferencji Episkopatu Polski. "Kościół katolicki tworzy klimat przyjaźni wobec Żydów w Polsce, żeby nie czuli się obco, żeby czuli się pełnoprawnymi obywatelami polskiej ziemi" - dodaje.

[ TEMATY ]

dialog

KS. JACEK RAK

Przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem stwierdza, że naród żydowski wciąż czuje się zagrożony. – Żydzi po holocauście są bardzo wrażliwi na punkcie jakiejkolwiek niechęci czy wrogości wobec nich – mówi w rozmowie z KAI. Tłumaczy, że takie jest ich nastawienie, bo czują jakby w dalszym ciągu groziła im zagłada. Dlatego Kościół katolicki tworzy klimat przyjaźni wobec Żydów w Polsce, żeby nie czuli się obco, żeby czuli się pełnoprawnymi obywatelami polskiej ziemi.

Biskup Cisło stwierdził ponadto, że kiedy na polskiej ziemi mało jest Żydów, a wręcz prawie że ich nie ma, to właśnie katolicy powinni być strażnikami ich grobów. – Przy tej okazji kierujemy apele do naszych wiernych o szacunek, o modlitwę ale przede wszystkim o troskę i szacunek wobec grobów, cmentarzy żydowskich czy miejsc straceń ofiar holocaustu – dodaje.

Reklama

Hierarcha podzielił się swoją własną refleksją dotyczącą czerpania przez katolików z tradycji judaistycznej. - Kiedy patrzę na ortodoksyjnych, praktykujących Żydów widzę wielką gorliwość wiary, wielkie przywiązanie do religii, do wiary w Boga – mówi bp Cisło. Zwraca uwagę, że jest pełen uznania kiedy patrzy na wierność rabina Michaela Schudricha wobec jedzenia koszernego. - Kiedy jesteśmy na wspólnych spotkaniach i zasiadamy do wspólnego stołu to on nie może korzystać z tych darów które my ofiarujemy dlatego, że przestrzega koszerności – dodaje. Rabin wtedy mówi, że jest wierny swojej tradycji nie tylko wobec oczu ludzkich ale też w swoim codziennym życiu.

Bp Cisło zwraca uwagę, że w Polsce zagrożona jest tożsamość rodziny. – Polska rodzina zagrożona jest poprzez rozwody, brak dzieci czy wiele innych czynników – mówi. Jako punkt odniesienie przywołuje ortodoksyjne rodziny żydowskie, które są otwarte na życie. - To bardzo często są rodziny wielodzietne, strzegące nierozerwalności małżeństwa – podkreśla hierarcha. Jego zdaniem katolicy mogą się uczyć od Żydów pracowitości oraz wierności swojej tradycji. - Niestety dzisiaj dostrzegamy odcięcie od korzeni u naszych emigrantów, poprzez szybką asymilację oraz zatracanie tożsamości narodowej – ubolewa hierarcha. Przypomina, że Żydzi przed dwa tysiące lat, mieszkając wśród obcych, przetrwali oraz zachowali swoją tożsamość i swoją wiarę.

Opisujące relacje katolicko-żydowskie stwierdził, że są one coraz bardziej pogłębiane i rozwijają się we właściwym kierunku. - Żydzi początkowo stawiali sobie pytanie jaki jest interes Kościoła katolickiego w organizacji obchodów Dnia Judaizmu. Dzisiaj widzą nasze szczere intencje, że chcemy budować nasze wzajemne relacje w przyjaźni, braterstwie wiary w Jedynego Boga – mówi Przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem.

Reklama

15 stycznia Kościół katolicki będzie obchodził XVIII Dzień Judaizmu pod hasłem „szukałem Pana, a On mnie wysłuchał i uwolnił od wszelkiej trwogi”. Celem tego dnia ma być modlitwa i refleksja nad duchowymi więziami obu religii. W tym roku ogólnopolskie uroczystości odbędą się w Oświęcimiu i Bielsko-Białej. Dodatkowym aspektem obchodów jest 70. rocznica wyzwolenia obozu zagłady Auschitz-Birkenau, która przypada na 16 stycznia br. Zatem wspólna modlitwa Chrześcijan i Żydów będzie aktem upamiętnienia milionów poległych tam ludzi i wyrazem pamięci o naszej wspólnej historii.

W czwartkowych uroczystościach weźmie udział m.in. bp Mieczysław Cisło, przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Rady ds. Dialogu Religijnego Konferencji Episkopatu Polski, bp Roman Pindel, ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej, Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, bp Paweł Anweiler, biskup Diecezji Cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, ks. dr Manfred Deselaers, wiceprezes Fundacji Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu.

2015-01-13 16:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bartłomiej: dialog międzyreligijny antidotum na nietolerancję

[ TEMATY ]

ekumenizm

dialog

Massimo Finizio / pl.wikipedia.org

Dialog międzyreligijny stanowi antidotum na nietolerancję i nienawiść - powiedział ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej w Abu Zabi. Bierze on udział w konferencji upamiętniającej pierwszą rocznicę podpisania Deklaracji o Braterstwie Międzyludzkim przez papieża Franciszka i wielkiego imama uniwersytetu A-Azhar w Kairze Ahmeda el-Tayeba.

Patriarcha podkreślił, że w wielu regionach świata panuje bardzo trudna sytuacja, w którą wpisują się terroryzm i ekstremizmy. I choć nie mają one nic wspólnego z religiami, to często odwołują się do zasad religijnych. Trzeba to demaskować i odrzucać, gdyż „żadna prawdziwa religia nie wyklucza ani nie prześladuje”. Przeciwnie, religie głoszą i zachęcają do miłości, tolerancji i solidarnej akceptacji innego.

CZYTAJ DALEJ

Droga Krzyżowa dla dzieci

Niedziela zamojsko-lubaczowska 12/2003

Bożena Sztajner/Niedziela

Stacja I
Pan Jezus na śmierć skazany

CZYTAJ DALEJ

Modlitewne czuwanie w Roku św. Józefa

2021-03-02 20:49

plakat organizatorów

    W dzień św. Józefa 19 marca 2021 roku zapraszamy do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach na spotkanie modlitewne rodziny pallotyńskiej pt. Ojcowskie Serce.

    „Patris corde – ojcowskim sercem, tak Józef umiłował Jezusa”. Tym stwierdzeniem papież Franciszek rozpoczyna swój List apostolski z okazji 150. rocznicy ogłoszenia Świętego Józefa Patronem Kościoła Powszechnego. 19 marca we wspomnienie św. Józefa, chcemy wspólnie pomodlić się za każdego z nas, za każde dzieło apostolskie, misyjne i pallotyńskie. Spotkamy się w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach (bazylika). Chcemy razem ze Zjednoczeniem Apostolstwa Katolickiego zawierzyć każdą posługę, jaką podejmujemy na co dzień. Organizatorem modlitewnego czuwania jest sekretariat ds. Misji i Apostolstwa oraz Pallotyńskie Centrum Młodzieży „Apostoł wraz z Zjednoczeniem Apostolstwa Katolickiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję