Reklama

Polska

Bp Cisło: dzisiaj Kościół włącza się w walkę z antysemityzmem

O poczuciu zagrożenia przeżywanego przez Żydów, poszanowaniu ich dziedzictwa i czerpaniu z tradycji judaistycznej mówi w rozmowie z KAI przed Dniem Judaizmu bp Mieczysław Cisło, przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Rady ds. Dialogu Religijnego Konferencji Episkopatu Polski. "Kościół katolicki tworzy klimat przyjaźni wobec Żydów w Polsce, żeby nie czuli się obco, żeby czuli się pełnoprawnymi obywatelami polskiej ziemi" - dodaje.

[ TEMATY ]

dialog

KS. JACEK RAK

Przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem stwierdza, że naród żydowski wciąż czuje się zagrożony. – Żydzi po holocauście są bardzo wrażliwi na punkcie jakiejkolwiek niechęci czy wrogości wobec nich – mówi w rozmowie z KAI. Tłumaczy, że takie jest ich nastawienie, bo czują jakby w dalszym ciągu groziła im zagłada. Dlatego Kościół katolicki tworzy klimat przyjaźni wobec Żydów w Polsce, żeby nie czuli się obco, żeby czuli się pełnoprawnymi obywatelami polskiej ziemi.

Biskup Cisło stwierdził ponadto, że kiedy na polskiej ziemi mało jest Żydów, a wręcz prawie że ich nie ma, to właśnie katolicy powinni być strażnikami ich grobów. – Przy tej okazji kierujemy apele do naszych wiernych o szacunek, o modlitwę ale przede wszystkim o troskę i szacunek wobec grobów, cmentarzy żydowskich czy miejsc straceń ofiar holocaustu – dodaje.

Reklama

Hierarcha podzielił się swoją własną refleksją dotyczącą czerpania przez katolików z tradycji judaistycznej. - Kiedy patrzę na ortodoksyjnych, praktykujących Żydów widzę wielką gorliwość wiary, wielkie przywiązanie do religii, do wiary w Boga – mówi bp Cisło. Zwraca uwagę, że jest pełen uznania kiedy patrzy na wierność rabina Michaela Schudricha wobec jedzenia koszernego. - Kiedy jesteśmy na wspólnych spotkaniach i zasiadamy do wspólnego stołu to on nie może korzystać z tych darów które my ofiarujemy dlatego, że przestrzega koszerności – dodaje. Rabin wtedy mówi, że jest wierny swojej tradycji nie tylko wobec oczu ludzkich ale też w swoim codziennym życiu.

Bp Cisło zwraca uwagę, że w Polsce zagrożona jest tożsamość rodziny. – Polska rodzina zagrożona jest poprzez rozwody, brak dzieci czy wiele innych czynników – mówi. Jako punkt odniesienie przywołuje ortodoksyjne rodziny żydowskie, które są otwarte na życie. - To bardzo często są rodziny wielodzietne, strzegące nierozerwalności małżeństwa – podkreśla hierarcha. Jego zdaniem katolicy mogą się uczyć od Żydów pracowitości oraz wierności swojej tradycji. - Niestety dzisiaj dostrzegamy odcięcie od korzeni u naszych emigrantów, poprzez szybką asymilację oraz zatracanie tożsamości narodowej – ubolewa hierarcha. Przypomina, że Żydzi przed dwa tysiące lat, mieszkając wśród obcych, przetrwali oraz zachowali swoją tożsamość i swoją wiarę.

Opisujące relacje katolicko-żydowskie stwierdził, że są one coraz bardziej pogłębiane i rozwijają się we właściwym kierunku. - Żydzi początkowo stawiali sobie pytanie jaki jest interes Kościoła katolickiego w organizacji obchodów Dnia Judaizmu. Dzisiaj widzą nasze szczere intencje, że chcemy budować nasze wzajemne relacje w przyjaźni, braterstwie wiary w Jedynego Boga – mówi Przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem.

Reklama

15 stycznia Kościół katolicki będzie obchodził XVIII Dzień Judaizmu pod hasłem „szukałem Pana, a On mnie wysłuchał i uwolnił od wszelkiej trwogi”. Celem tego dnia ma być modlitwa i refleksja nad duchowymi więziami obu religii. W tym roku ogólnopolskie uroczystości odbędą się w Oświęcimiu i Bielsko-Białej. Dodatkowym aspektem obchodów jest 70. rocznica wyzwolenia obozu zagłady Auschitz-Birkenau, która przypada na 16 stycznia br. Zatem wspólna modlitwa Chrześcijan i Żydów będzie aktem upamiętnienia milionów poległych tam ludzi i wyrazem pamięci o naszej wspólnej historii.

W czwartkowych uroczystościach weźmie udział m.in. bp Mieczysław Cisło, przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Rady ds. Dialogu Religijnego Konferencji Episkopatu Polski, bp Roman Pindel, ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej, Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, bp Paweł Anweiler, biskup Diecezji Cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, ks. dr Manfred Deselaers, wiceprezes Fundacji Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu.

2015-01-13 16:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski: małżeństwo polega na tym, że człowiek przestaje żyć w zamkniętej skorupie własnego „ja”

[ TEMATY ]

dialog

abp Marek Jędraszewski

dialogi

Joanna Adamik/Archidiecezja Krakowska/www.diecezja.pl

Dojrzałość w powołaniu do małżeństwa polega na tym, że człowiek nie myśli o samorealizacji i przestaje żyć w „zamkniętej skorupie własnego „ja” - mówił abp Marek Jędraszewski w czwartkowy wieczór podczas „Dialogów u św. Anny”. Spotkanie metropolity krakowskiego z wiernymi dotyczyło zagadnień związanych z rozeznawaniem powołania.

Abp Marek Jędraszewski wyjaśniał, że typowy obraz człowieka we współczesnej kulturze jest taki, że człowiek myśli o świecie w kategoriach ''ja''. Jak wyjaśniał, powołanie, przynajmniej w tradycyjnym znaczeniu tego słowa, ma charakter dialogiczny, ponieważ jest ktoś kto woła i ktoś, kto powołuje do określonej roli. Jego zdaniem z tym pojęciem wiąże się też dramatyczność dotycząca wierności w odpowiedzi na to wezwanie.- To otwiera przestrzeń wielu niewiadomych, nie wiem przed jakimi wyzwaniami będę musiał stanąć i być skonfrontowany, ale mówię „tak”. W świetle tego fundamentalnego wyboru wszystkie inne jawią się jako konsekwencja lub jako zdrada. Tak jest w przypadku przysięgi małżeńskiej i zobowiązania do wierności – mówił hierarcha, dodając, że z jego obserwacji wynika, że wierność jest jedną z najtrudniejszych cnót człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: biskupi zawierzyli przyszłość Europy wstawiennictwu św. Jana Pawła II

2021-09-23 19:43

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Watykan

Europa

biskupi

Monika Książek

Biskupi biorący udział w jubileuszowym Zebraniu Plenarnym Rady Konferencji Biskupich Europy, zawierzyli przyszłość Starego Kontynentu wstawiennictwu św. Jana Pawła II, modląc się przy jego grobie.

Uczestnicy Zebrania Plenarnego CCEE, rozpoczynającego się w Rzymie z okazji 50. rocznicy powstania Rady Konferencji Biskupich Europy, udali się do grobu św.Jana Pawła II w Bazylice Watykańskiej po zakończeniu Mszy św. pod przewodnictwem papieża Franciszka, którą otworzyli czterodniowe obrady. Po odnowieniu wyznania wiary przy grobie św. Piotra, zebrali się w Kaplicy św. Sebastiana, gdzie odmówili modlitwę zawierzenia Europy, ułożoną przez św. Jana Pawła II i zawartą w jego adhortacji apostolskiej "Ecclesia in Europa". Modlitwę tę, w której Jan Paweł II zawierzał Europę opiece Maryi, odmówili przy grobie św. Jana Pawła II, gdzie umieszczono ikonę Maryi Matki Europy, przygotowaną przez siostry zakonne z Nazaretu z okazji sesji plenarnej CCEE, która odbyła się w 2015 r. w Ziemi Świętej.

CZYTAJ DALEJ

”Dziękuję wszystkim, którzy angażują się w pomoc osobom niepełnosprawnym” - premier Mateusz Morawiekci podczas otwarcia Milickiego Centrum Wsparcia “Capitol”

2021-09-24 17:52

ks. Łukasz Romańczuk

W obecności premiera Mateusza Morawieckiego odbyło się uroczyste otwarcie i poświęcenie Milickiego Centrum Wsparcia „Capitol”, którego głównym celem będzie wsparcie najmłodszych podopiecznych Milickiego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Osobom Niepełnosprawnym.

Przed przecięciem wstęgi oraz poświęceniem odbyła się konferencja prasowa, w której udział wzięli: Premier Mateusz Morawiecki, Paweł Wdówik z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, Alicja Szatkowska, prezes MSPDiON, Edyta Defratyka, właścicielka firmy “Deftrans” oraz Agnieszka Szatkowska - Paterek, dyrektor Milickiego Centrum Wsparcia „Capitol”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję