Reklama

Wierni dziedzictwu Prymasa Tysiąclecia

Wsłuchując się w głos św. Jana Pawła II, który apelował o to, by postać Prymasa Tysiąclecia stała się przedmiotem modlitwy, refleksji i głębokiej narodowej medytacji, Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Katedra Kościelnego Prawa Publicznego i Konstytucyjnego KUL zorganizowały międzynarodową sesję pt. „Stefan Kardynał Wyszyński – Nauczyciel Praw Bożych”

Jak podkreślił prezes Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa KUL – ks. dr hab. Mirosław Sitarz, prof. KUL, celem spotkania na tym międzynarodowym forum było „wsłuchiwanie się w zawsze aktualne i niezmienne nauczanie praw Bożych, głoszone słowem i czynem przez kard. Stefana Wyszyńskiego”. – Na tej Bożej ziemi chcemy uczyć się chodzić po Bożemu – powiedział za Prymasem Tysiąclecia.

Niezmienne nauczanie

Zaproszenie do udziału w sesji, która odbyła się 13 stycznia br. w Lublinie, przyjęli prelegenci z Anglii, Czech, Niemiec, Ukrainy i Polski. Sympozjum, któremu patronował bp Artur Miziński, sekretarz generalny KEP, poprzedziła Msza św. pod przewodnictwem bp. Ryszarda Karpińskiego. Wydarzenie poświęcone najwybitniejszemu absolwentowi Wydziału Prawa KUL wpisało się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i 100-lecia istnienia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Osoba i myśl czcigodnego sługi Bożego Stefana kard. Wyszyńskiego zostały ukazane podczas dwóch sesji wykładowych. Prelegenci podjęli tematy m.in. koncepcji odnowy moralnej narodu i wychowania młodego pokolenia Prymasa Tysiąclecia, jego wkładu w Sobór Watykański II, wizji uniwersytetu, śledztwa dotyczącego uwięzienia kard. Wyszyńskiego i stosunku do niego władz PRL, wkładu sługi Bożego w kształtowanie relacji z narodami ościennymi i jego troski o chrześcijańską tożsamość Europy. Ks. Sitarz wskazał na szczególne miejsce Maryi w polskim narodzie i potrzebę realizacji Ślubów Jasnogórskich, które są nadal aktualne, stanowią fundament ładu moralnego i zobowiązują do odpowiedzialności. Ks. inf. Ireneusz Skubiś, honorowy redaktor naczelny „Niedzieli” i moderator Ruchu „Europa Christi”, wskazał na troskę Prymasa o tożsamość kulturową Europy. W części poświęconej krytycznemu stosunkowi kard. Wyszyńskiego wobec komunizmu wystąpił m.in. prof. dr Peter Raina z Uniwersytetu Oksfordzkiego, który omówił stosunek władz PRL do posługi Prymasa. Zwrócił uwagę, że mimo ich wrogiego nastawienia sługa Boży wzbudzał ogromny szacunek. Było to wynikiem wielkiej kultury rozmowy kard. Wyszyńskiego ze wszystkimi, również z przeciwnikami Kościoła i wiary. – Ta umiejętność powinna cechować zachowania obecnych polityków; jej brak prowadzi do konfliktów – powiedział gość z Oksfordu.

Reklama

Prestiżowe nagrody

Zwieńczeniem konferencji było walne zebranie stowarzyszenia, którego najważniejszą część stanowiło wręczenie medali i nagród im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia. Jak wyjaśnił ks. Sitarz, Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa KUL ustanowiło nagrodę za wybitne osiągnięcia organizacyjne, naukowe lub dydaktyczne dla osób, które w swoim życiu postępują według zasad katolickich i szerzą je zgodnie z dewizą: „Deo et Patriae” (Bogu i Ojczyźnie). – W 1957 r. podczas spotkania z prawnikami Prymas Tysiąclecia podkreślił, że dla dobrego wypełniania zadań prawnik musi mieć odpowiedniego ducha umiłowania człowieka, prawa i sprawiedliwości oraz dobrze uformowane sumienie. Wsłuchując się w nauczanie naszego najwybitniejszego absolwenta, chcemy uhonorować ludzi kierujących się tymi zasadami – powiedział ksiądz prezes. Nagrody im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia otrzymali: ks. inf. Ireneusz Skubiś, ks. prof. Wojciech Góralski, mec. Stefan Hambura i prof. dr Peter Raina; medalami zostały uhonorowane osoby zaangażowane w działalność stowarzyszenia, m.in. ks. prof. Józef Krukowski.

Wręczenie nagród zostało poprzedzone laudacjami. Ks. inf. Ireneusz Skubiś został przedstawiony jako charyzmatyczny kapłan i człowiek wielkiego formatu, który reaktywował Tygodnik Katolicki „Niedziela” i stworzył przy nim multimedialną instytucję kościelną, podejmującą najnowocześniejsze sposoby ewangelizacji. Nagrodę otrzymał za „niezwykle pracowite życie, posługę słowem pisanym i mówionym, głoszenie prawdy, wzorowe wypełnianie posługi kapłańskiej i dziennikarskiej”. Ks. prof. Wojciech Góralski został wyróżniony jako niekwestionowany autorytet prawa kanonicznego i autor ponad tysiąca prac naukowych. Mec. Stefan Hambura odebrał nagrodę za obronę wartości chrześcijańskich w życiu publicznym, za odważne i wytrwałe dochodzenie prawdy i sprawiedliwości. Prof. dr Peter Raina zyskał natomiast uznanie za liczne opracowania na temat historii Kościoła w Polsce w czasach komunistycznych, a szczególnie za publikacje poświęcone Prymasowi Tysiąclecia.

2018-01-24 12:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Reklama w Tygodniku Katolickim „NIEDZIELA”

„Niedziela” to:

• ogólnopolski tygodnik katolicki, istniejący na rynku od 1926 roku

• informacje o życiu Kościoła w Polsce i na świecie, o sprawach społecznych, rodzinnych, gospodarczych i kulturalnych

• obecność w polskich parafiach w kraju i poza granicami (Włochy, USA, Kanada, Niemcy, Wielka Brytania), w sieciach kolporterskich i na Poczcie Polskiej

• szczególna obecność w 19 diecezjach w Polsce, w których ukazują się edycje diecezjalne: warszawska, krakowska, częstochowska, wrocławska, sosnowiecka, podlaska, bielska, świdnicka, szczecińska, toruńska, zamojska, przemyska, legnicka, zielonogórska, rzeszowska, sandomierska, łódzka, kielecka, lubelska

• 68 stron ogólnopolskich i 8 diecezjalnych

• portal www.niedziela.pl

• księgarnia (www.ksiegarnia.niedziela.pl) – ponad 350 publikacji książkowych

• studio radiowe Niedziela FM oraz telewizyjne Niedziela TV z możliwością przygotowania materiałów w jakości HD, własny kanał na YouTube, materiały na portalu www.niedziela.pl, zamówienia realizowane dla TV Trwam, TVP i lokalnej telewizji

• jest obecna w internecie, w rozgłośniach radiowych, w niektórych telewizjach regionalnych

Reklama w naszym Tygodniku jest potwierdzeniem wiarygodności firmy - do tego przyzwyczailiśmy naszych Czytelników.
Wyniki ankiety przeprowadzonej na zlecenie "Niedzieli" przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego pozwoliły ustalić profil Czytelników "Niedzieli":

• wiek - 28 - 65 lat

• wykształcenie - wyższe i średnie

• kobiety i mężczyźni w proporcjach 48% do 52%

• mieszkańcy dużych i średnich miast oraz wsi
Kolportaż - 60% parafie, 40% Poczta Polska, KOLPORTER i inne firmy kolporterskie;

Nakład: zmienny od 85 tys. do 115 tys. w zależności od okoliczności

Kontakt
Zamówienie reklamy lub ogłoszenia można przesłać:

Reklama
   Krzysztof Walaszczyk
   Dział Marketingu Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
   tel. (34) 369 43 49, 603 701 615
   marketing@niedziela.pl

Ogłoszenia
   Barbara Kozyra
   tel. (34) 369 43 65
   tel. na centralę: (34) 365 19 17 w. 365
   ogloszenia@niedziela.pl

drogą pocztową pod adresem:
   Redakcja Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
   ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa


Regulamin przyjmowania zleceń

Regulamin insertowania

Formaty reklam

Cennik reklam

Cennik insertów

Terminarz reklam (2020)

Materiały do pobrania

Publikacje logo o szerokości powyżej 25 mm

Logo „Niedzieli” (Plik PDF)
Logo „Niedzieli” (Plik JPEG)

Publikacje logo o szerokości poniżej 25 mm

Logo „Niedzieli” (Plik PDF)
Logo „Niedzieli” (Plik JPEG)

Reklama internetowa

Krzysztof Walaszczyk
Dział Marketingu Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
tel. (34) 369 43 49, 603 701 615
marketing@niedziela.pl

Cennik reklam internetowych

CZYTAJ DALEJ

Tragiczny wyapdek w Tatrach- zginął ksiądz

2020-08-12 21:39

[ TEMATY ]

śmierć

Tarnów

KSM Tarnów

Z wielkim smutkiem zawiadamiamy, iż dzisiaj w tragicznym wypadku w Tatrach zginął Ksiądz Jaromir Buczak - Asystent Oddziału KSM Trzciana.

Księże Jaromirze, dziękujemy za zawsze otwarte i radosne serce, a także nieustanną gotowość i świadectwo swojego życia. Spoczywaj w pokoju.

Z serca prosimy Was wszystkich o modlitwę - w intencji Duszy Śp. Księdza Jaromira, jak również w intencji wszystkich Jego Bliskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję