Reklama

Polska

Betlejem jest w Polsce

Trasa koncertowa – najpiękniejsze kolędy i pieśni bożonarodzeniowe w 12 największych polskich miastach

Niedziela Ogólnopolska 4/2018, str. 34

[ TEMATY ]

koncert

Paulina Krzyżak

W trasie koncertowej uczestniczyła m.in. Natalia Kukulska

W trasie koncertowej uczestniczyła m.in. Natalia Kukulska

W tym roku podczas trasy koncertowej Betlejem w Polsce w 12 największych halach widowiskowych wystąpili tak wyjątkowi artyści, jak: Natalia Kukulska, Mietek Szcześniak, Kasia Moś, Igor Herbut, Daria Zawiałow, Beata Bednarz, Agnieszka Musiał, Dana Vynnytska oraz Adam Krylik. Wokalistom towarzyszyła AUKSO – jedna z najlepszych orkiestr kameralnych w Europie, pod dyrekcją Marka Mosia. Dla publiczności w całej Polsce zagrał także międzynarodowy zespół wybitnych instrumentalistów, stworzony specjalnie na tę okazję.

Betlejem w Polsce było wyjątkową podróżą, w jaką można się wybrać tylko raz w roku: podróżą przez najpiękniejsze kolędy i pieśni bożonarodzeniowe z różnych stron świata. Koncerty okazały się ekscytującą wyprawą w rejony po części znane, ale w dużej mierze także nowe, gdzie z polskimi ścieżkami skrzyżowały się szlaki m.in. hebrajskiej pieśni szabatowej, współczesnej kolędy amerykańskiej, czeskiej i węgierskiej czy też starogreckiej pieśni z Kapadocji. Większość tych utworów została po raz pierwszy przetłumaczona na język polski; część – wydobyta z mroków historii i w ten sposób ocalona od zapomnienia. Wielka w tym zasługa Mate.O (Mateusz Otremba) – dyrektora artystycznego Betlejem w Polsce oraz oryginalnych współczesnych aranżacji autorstwa Jana Smoczyńskiego – kierownika muzycznego trasy koncertowej. Dzięki zaangażowaniu i pasji tworzenia całego zespołu, także technicznego, Betlejem w Polsce stało się wydarzeniem artystycznym na najwyższym światowym poziomie.

Reklama

Wielkim protagonistą tej artystycznej opowieści był Mesjasz, który przyszedł na ziemię, by zbawić ludzi. O tym najważniejszym dla ludzkości fakcie śpiewały i śpiewają ludy i narody na całym globie, a w ślad za nimi – soliści Betlejem w Polsce wraz z publicznością, która podczas koncertów dołączała się chóralnie do radości bożonarodzeniowego kolędowania. Działo się tak zwłaszcza po podzieleniu się opłatkiem i złożeniu sobie życzeń – widzowie łączyli się z artystami i wspólnie wykonywali polskie kolędy. To były momenty pięknej jedności, kiedy poczucie wspólnoty było tak silne jak bożonarodzeniowa tradycja w naszym kraju. Wtedy Betlejem w Polsce stawało się czymś więcej niż tylko koncertem – było powrotem do naszych religijnych i kulturowych korzeni. Betlejem w Polsce dowiodło, że muzyka potrafi pięknie pielęgnować, kształtować i wzmacniać poczucie wspólnoty.

W każdym z 12 miast artystów witała świątecznie nastrojona publiczność. Na koncerty przychodzili młodzi i starsi, wielopokoleniowe rodziny, ludzie samotni; wierzący i niewierzący. Tak jak przy polskim wigilijnym stole – znalazło się tam miejsce dla każdego. Podczas tych niezwykłych koncertów ważne były nie tylko muzyka i piękny przekaz artystyczny, ale przede wszystkim relacje i emocje międzyludzkie. Dzięki nim rodziła się wielka betlejemska wspólnota, którą tworzyli ludzie sobie bliscy – rodziny, przyjaciele, ale i dalsi – sąsiedzi, znajomi, czasem osoby zupełnie sobie obce. Koncerty Betlejem w Polsce stały się piękną płaszczyzną ogólnopolskiego spotkania tych wszystkich, którzy pragną kontynuować i pielęgnować tradycję Bożego Narodzenia w przestrzeni naszych miast.

Trasie koncertowej towarzyszyły dwie akcje społeczne. Pierwsza to akcja „Głodnych nakarmić”, której celem było zebranie środków finansowych na pomoc osobom niedożywionym. Druga – „Ambasador Miłosierdzia” – służyła zaangażowaniu jak największej liczby osób w udzielanie bezpośredniej pomocy potrzebującym; każdy, kto dostarczył we wskazane miejsca artykuły żywnościowe dla osób potrzebujących, otrzymał tytuł Ambasadora Miłosierdzia. Tą drogą Betlejem w Polsce nie tylko dotarło do najodleglejszych i najdawniejszych zakątków światowej kultury muzycznej, ale także zbliżyło nas do siebie, również do ludzi, którym potrzebna jest nasza pomoc. W ten sposób cel pięknej muzycznej podróży przez historię i przez współczesność został osiągnięty: bliskość z drugim człowiekiem w wyjątkowy czas Bożego Narodzenia. To bardzo wzmacnia – wzmacnia w wierze.

2018-01-24 12:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ja Jestem - koncert uwielbienia w Częstochowie

[ TEMATY ]

koncert

Monika Książek

W Uroczystość Bożego Ciała, 26 maja na Placu Biegańskiego w Częstochowie odbył się wyjątkowy Wieczór Uwielbienia z zespołem 77FM Formacja z Mocą, zatytułowany „Ja Jestem”. Koncert zgromadził bardzo wielu mieszkańców Częstochowy i okolic, którzy w tym szczególnym dniu, modlitwą i śpiewem chcieli chwalić i uwielbiać Pana Boga.

Miłosierdzie Boże, to treść wiodąca spotkania, dlatego oprócz ewangelizacyjnych utworów muzycznych, takich jak: „Jeruzalem”, „Miłosierdzie Twe”, „Jezus Panem jest”, wspólnie zaśpiewanej Koronki do Bożego Miłosierdzia, było też wiele powiedzianych słów o miłości Boga do człowieka i przebaczeniu, zarówno w czytanych fragmentach „Dzienniczka” św. siostry Faustyny jak i w komentarzach.

CZYTAJ DALEJ

Młodzi, odwagi! ON jest – nie bójcie się!

2021-09-19 10:24

[ TEMATY ]

Kana młodych

Karol Porwich/Niedziela

Mimo deszczu, mimo aury, która zachęcała do zostania w domu, ci młodzi postanowili, że tego sobotniego popołudnia nie spędzą przed telewizorami. Wstali z kanap i przyjechali. Konkretnie - do Częstochowy, na wydarzenie, które już wpisało się w kalendarz i pamięć, czyli na Kanę Młodych.

Kana Młodych to spotkanie młodzieży z archidiecezji częstochowskiej. Odbywało się w różnych miejscach, w tym roku organizatorzy postawili na zlokalizowanie w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej. Choć pogoda nie dopisała, dopisały humory! I to wbrew obiegowej opinii, jakoby w kościele nie można było dostrzec już nawet jednej młodej osoby... Co prawda nie w kościele, a na seminaryjnych błoniach zobaczyliśmy wielu młodych ludzi, którzy przyjechali z różnych zakątków naszej archidiecezji, a także z samej Częstochowy. Do udziału w "Kanie" zaproszeni byli wszyscy ludzie młodzi od klasy 8. szkoły podstawowej wzwyż - szczególnie kandydaci do bierzmowania, ale też ci, którzy już przyjęli bierzmowanie, członkowie wspólnot i ruchów młodzieżowych, ale też i ci młodzi duchem.

CZYTAJ DALEJ

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

2021-09-20 14:30

[ TEMATY ]

okno życia

Wieluń

siostry antoninki

Zofia Białas

17 września w wieluńskim Oknie Życia im. Jana Pawła II, przy klasztorze sióstr antoninek, znaleziono noworodka – dziewczynkę.

– Jeszcze nie wiemy, jakie imię otrzyma – powiedziała s. Auxiliana, która zaalarmowana dzwonkiem o godz. 4 rano jako pierwsza przybyła do Okna Życia. Za nią przybiegła s. Barbara, która zadzwoniła pod nr 112. Na miejsce przyjechały policja i karetka pogotowia ratunkowego. Dziewczynka została odwieziona do wieluńskiego szpitala, gdzie po przebadaniu stwierdzono, że jest zdrowa. Dziewczynka to noworodek. Obok niej w Oknie Życia pozostawiono torbę z ubrankami i pieluszkami. W środku był nawet smoczek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję