Reklama

Kultura

Rodzinne kolędowanie Z Arką Noego

„Tacy duzi” i „tacy mali” szczelnie wypełnili 19 stycznia br. Bazylikę Jasnogórską, by kolędować wspólnie ze słynnym dziecięcym zespołem Arka Noego. Koncert zorganizowała Fundacja NIEDZIELA. Instytut Mediów we współpracy z redakcją Tygodnika Katolickiego „Niedziela” – patronem medialnym. Honorowy patronat nad koncertem objęli: abp Wacław Depo – metropolita częstochowski oraz o. Marian Waligóra OSPPE – przeor Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 4/2018, str. 58

[ TEMATY ]

kolędowanie

Marian Sztajner/Niedziela

Arka Noego prowadzi radosną ewangelizację i promuje więzi rodzinne

Arka Noego prowadzi radosną ewangelizację i promuje więzi rodzinne

Uczestników rodzinnego kolędowania powitał abp Wacław Depo. Przypomniał słowa św. Jana Pawła II, że Boże Narodzenie to święto odnalezionego sensu życia oraz że każde rodzące się dziecko jest dowodem na to, iż Pan Bóg nie zniechęcił się do człowieka. O. Marian Waligóra podziękował za pomysł rodzinnego kolędowania na Jasnej Górze z Arką Noego. – Naszym pragnieniem jest, aby to wspólne uwielbienie Chrystusa w tajemnicy Jego Wcielenia wzmocniło rodziny chrześcijańskie także w wierności Zbawicielowi, który przeżywał człowieczeństwo właśnie w rodzinie – powiedział prowadzący spotkanie Marian Florek ze Studia TV „Niedziela”. – Bo przecież rodzina ludzka w swoim dążeniu do zbawienia ma doskonały wzór w Świętej Rodzinie z Nazaretu. Wyjaśnił też intencję koncertu, którą było okazanie solidarności z rodzinami żyjącymi w Syrii na Bliskim Wschodzie, w miejscu wojny i prześladowań chrześcijan.

W Bazylice Jasnogórskiej z Arką Noego i honorowymi patronami koncertu kolędowali również: Jadwiga Wiśniewska – posłanka do Parlamentu Europejskiego, Konrad Głębocki – poseł na Sejm, o. Mariusz Tabulski OSPPE – definitor generalny Zakonu Paulinów, o. Jan Poteralski OSPPE – podprzeor Jasnej Góry, mec. Ireneusz Wilk – prezes Fundacji Niedziela. Instytut Mediów, Lidia Dudkiewicz – redaktor naczelna „Niedzieli”, ks. inf. Ireneusz Skubiś – honorowy redaktor naczelny „Niedzieli”, Rycerze Kolumba z delegatem stanowym Tomaszem Wawrzkowiczem, Artur Dąbrowski z Zarządu Krajowego Akcji Katolickiej, ks. Mariusz Boguszewski – reprezentujący Sekcję Polską Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Nie zawiodła publiczność z bliska i z daleka – na jasnogórski koncert przyjechały grupy z dalekiego Podlasia i z okolic Warszawy.

Reklama

Obecni byli również goście specjalni, bez pomocy których koncert nie mógłby się odbyć: Euro Holding reprezentowali przewodnicząca Rady Nadzorczej Zofia Kowalska i prezes Zarządu Krzysztof Suski, który przybył na koncert wraz z rodziną; firma Sky Estate – z prezes Zarządu Anną Bielińską; AOT Energy; VIVUS.PL – z dyrektorem Markiem Bosakiem, obecnym także z rodziną; oraz firma Bakalland.

Arkę Noego prowadzi od początku Robert Friedrich – kompozytor, wokalista, autor tekstów, gitarzysta. – Od tego miejsca, od Jasnej Góry, bardzo dużo w naszym życiu się zaczęło i zmieniło, dlatego przyjechaliśmy, aby razem kolędować i zaśpiewać kilka naszych piosenek – wyjaśnił Robert Friedrich. Przypomniał, że pierwsza piosenka „Nie boję się, gdy ciemno jest” , która stała się wielkim przebojem, została napisana z okazji wizyty Jana Pawła II w Polsce. – Gdy trzymamy się Boga za ręce, nie musimy się niczego bać, bo On, ten Dobry Ojciec, zawsze nam pomoże – zapewniał. Robert Friedrich opowiadał również o swojej, liczącej siedmioro dzieci i ośmioro wnuków, rodzinie oraz o bliskich relacjach ze starszym pokoleniem. – Na początku naszego śpiewania dzieci często słyszały w szkole, że są gwiazdami. Pan Bóg pomógł mi znaleźć właściwą odpowiedź. Powiedziałem dzieciom: Tak, jesteście gwiazdami – betlejemskimi. A co robi Gwiazda Betlejemska? – Prowadzi do Jezusa.

Radosny i spontaniczny występ zespołu udzielił się publiczności, która udowodniła, że Arka Noego, która przez swoją muzykę promuje więzi rodzinne i prowadzi radosną ewangelizację, jest popularnym i kochanym zespołem. Wspólnie śpiewano kolędy i pastorałki, m.in. „Gdy śliczna Panna”, „Świeć, gwiazdeczko mała, świeć, do Jezusa prowadź mnie”, największe przeboje Arki, m.in. „Taki duży, taki mały”, oraz piosenkę z najnowszej płyty „Wyjątkowy osioł”. Były również piosenki ze specjalną dedykacją: dla dziadków i babć, dla mam i ojców oraz dla Matyldy z Arki i wszystkich Mariuszów obchodzących w tym dniu imieniny.

Jasnogórski koncert był piękną okazją do wspólnej modlitwy śpiewem, do wspominania naszych braci na Bliskim Wschodzie, w kraju dotkniętym wojną. Po zakończeniu koncertu abp Wacław Depo udzielił zgromadzonym w bazylice pasterskiego błogosławieństwa. Zespół Arka Noego uczestniczył również w Apelu Jasnogórskim.

2018-01-24 12:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niezapomniany koncert kolęd i pastorałek

Miasto przyprószone śniegiem, siarczysty mróz za oknami, a w środku pięknie przystrojona świątynia – to nastrój towarzyszący koncertowi kolęd i pastorałek, który odbył się 8 stycznia w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Bożej Szkaplerznej w Strzegomiu

W koncercie wystąpili: diakonia muzyczna „Effatha”, która koncert przygotowała od strony artystycznej i była głównym wykonawcą, schola parafialna im. Ojca Pio oraz zaproszeni do udziału w tym występie przyjaciele zespołu: ks. Rafał Mastalerz, misjonarz miłosierdzia i referent ds. nowej ewangelizacji diecezji świdnickiej, oraz wokaliści świeccy: Izabela Hola ze Świebodzic i Remigiusz Dreczkowski z Jeleniej Góry. Na elektrycznych organach muzycznie wsparł wykonawców Jacek Fornal, organista z parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Strzegomiu.

CZYTAJ DALEJ

Solidarnie w obronie religii

2021-09-22 07:48

Niedziela Ogólnopolska 39/2021, str. 14-16

[ TEMATY ]

profanacja

profanacja kościoła

Jarosław Jakubczak,/ Twitter Max Martin Skalenius,/pkwp.org/newsy, /stopprofanacjom.pl

Obrażanie uczuć religijnych katolików, czy w ogóle ludzi wierzących w Boga, nasila się od lat, nie tylko w Polsce.

Zjawisko to, wskazuje na bardzo poważny i głęboki kryzys demokracji, przede wszystkim zaś na kryzys antropologiczny. Człowiek ceniący wartości ogólnoludzkie – prawdę, dobro, piękno – nie będzie obrażał innych ludzi, nie będzie naigrawał się z ich wiary, nie będzie kpił z symboliki religijnej, która jest dla nich święta. Nie będzie miotał bez opamiętania wulgaryzmami, wiedząc, że mogą je słyszeć dzieci oraz niepełnoletnia młodzież. Nie będzie obrażał uczuć religijnych osób wierzących, profanując np. krzyż albo wykorzystując go do celów pozareligijnych czy wręcz antyreligijnych (np. do promocji aborcji czy do prowadzenia sporów politycznych). Nie będzie atakował wolności religijnej, która jest jednym z podstawowych praw człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Koronka na ulicach miast

2021-09-28 17:18

Fot. Niedziela Wrocławska

Koronka na ulicach miast w Oławie, przy parafii Miłosierdzia Bożego

Koronka na ulicach miast w Oławie, przy parafii Miłosierdzia Bożego

Na ulicach miast w całej Polsce modlono się Koronką do Miłosierdzia Bożego. W akcję włączyło się wiele parafii z archidiecezji wrocławskiej.

Jednym z takich miejsc był plac obok kościoła ojców kapucynów przy ul. Sudeckiej. Wierni zgromadzili się równo o godz. 15 aby odmówić Koronkę w intencjach podanych przez organizatorów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję