Reklama

Niedziela Podlaska

Salezjanie w Sokołowie Podlaskim

Niedziela podlaska 4/2018, str. IV

[ TEMATY ]

salezjanie

Archiwum parafi i św. Jana Bosko w Sokołowie Podlaskim

Kościół pw. św. Jana Bosko w Sokołowie Podlaskim

Kościół pw. św. Jana Bosko w Sokołowie Podlaskim

Hasło, które wybrał św. Jan Bosko z okazji święceń: „Da mihi animas caetera tolle” (Daj mi duszę, resztę zabierz), stało się później mottem wszystkich salezjanów.

Zarys historyczny

W 1925 r. na zaproszenie władz miejskich do Sokołowa Podlaskiego przybyli księża salezjanie, którzy rozpoczęli prowadzenie Gimnazjum Humanistycznego im. H. Sienkiewicza, założonego w 1915 r. przez ks. Mazurkiewicza. W tym samym czasie, oprócz pracy edukacyjno-dydaktycznej, zaczęli również działalność duszpasterską. Na mocy dekretu z dnia 24 maja 1926 r. został założony Dom Zakonny Towarzystwa Salezjańskiego w Sokołowie Podlaskim przez ówczesnego przełożonego generalnego Towarzystwa Salezjańskiego – ks. Filipa Rinaldiego.

Reklama

Sprowadzenie relikwii św. Jana Bosko do Sokołowa Podlaskiego w 1930 r. było ważnym wydarzeniem dla wspólnoty salezjańskiej. W uroczystości wziął udział m.in.: ówczesny nuncjusz apostolski w Polsce – abp Franciszek Marmaggi oraz ks. Henryk Przeździecki – biskup siedlecki, czyli podlaski. Wydarzenie to zapisało się na kartach historii jako wielka manifestacja wiary oraz przywiązania do wartości chrześcijańskich. Dla upamiętnienia uroczystości, nadano ulicy prowadzącej do gimnazjum salezjańskiego nazwę św. Jana Bosko, która figuruje do dziś. Budowę murowanego kościoła oraz 21-głosowych organów zakończono w 1939 r. Prymas Polski (1926-1948) August kard. Hlond, dokonał uroczystego poświęcenia świątyni oraz organów.

W okresie okupacji hitlerowskiej księża salezjanie prowadzili duszpasterstwo przy kościele, a także tajne nauczanie w zakresie wiedzy szkoły średniej. Niemcy przeznaczyli gmach gimnazjalny przy ul. Jana Bosko na szpital wojskowy, a wycofując się w 1944 r., doszczętnie go spalili. Ks. Józef Strus – ówczesny dyrektor, aby uratować kościół przed całkowitym spaleniem, nakazał zerwanie dachu, łączącego szkołę z kościołem. W 1944 r. powstało ponownie Salezjańskie Gimnazjum i koedukacyjne Liceum Humanistyczne w gmachu sióstr salezjanek. Kolejną napotkaną trudnością w funkcjonowaniu i prowadzeniu działalności był okres komunizmu. Pomimo bezprawnego odebrania praw do nauczana oraz zajęcia budynku, salezjanie nie przestali krzewić ducha narodowego na gruncie edukacji, poszanowania tradycji oraz wiary. 1 stycznia 1978 r. ks. Jan Mazur – biskup siedlecki, czyli podlaski erygował parafię pw. św. Jana Bosko, zaś 22 marca powierzył Towarzystwu Salezjańskiemu jej prowadzenie. Pierwszym zarządcą został ks. Jerzy Gasik SDB. Biskup senior diecezji drohiczyńskiej Antoni Pacyfik Dydycz potwierdził wcześniejsze powierzenie i 25 września 1996 r. dokonał poświęcenia ołtarza głównego. 1 września 1999 r. zostało otworzone Salezjańskie Gimnazjum z później wybudowaną nowoczesną salą gimnastyczną. Obok kościoła mieści się obecnie budynek plebanii i dom zakonny salezjanów. Patronką kościoła jest również Maryja Wspomożycielka Wiernych. Ks. Bosko często powtarzał: „Zaufajcie Maryi Wspomożycielce, a zobaczycie, co to są cuda”. Cudowny Medalik Maryi Wspomożycielki Wiernych, który ks. Bosko rozdawał proszącym go o modlitwę, był jego szczególnym błogosławieństwem, któremu towarzyszyły liczne cuda. Obecnie proboszczem parafii pw. św. Jana Bosko w Sokołowie Podlaskim oraz dyrektorem wspólnoty zakonnej jest ks. Stanisław Stachal.

Misja salezjanów

Ks. Jan Bosko zapisał się jako wielki święty, wychowawca oraz patron młodych – pozbawionych pracy oraz wykształcenia. Stworzył Oratorium, w którym chłopcy mogli uczyć się pisać i czytać, a także zjeść coś i pobawić się. Jan Paweł II powiedział: ,,Jan Bosco doszedł do całkowitego oddania się młodzieży, często pośród największych trudności, dzięki szczególnej i głębokiej miłości, to jest dzięki owej wewnętrznej mocy, która łączyła w nim nierozerwalnie miłość Boga i miłość bliźniego”. Z czasem ks. Bosko założył pracownię krawiecką i szewską, potem stolarnię, introligatornię, a w końcu bardzo nowoczesną drukarnię. Wiedział, że działalność prowadzona w wymiarze duchowym, jak i materialnym może zaowocować w przyszłości godnym życiem młodych chłopców. Misja Towarzystwa Salezjańskiego wpisuje się w słowa łacińskiej sentencji: „Da mihi animas caetera tolle” (Daj mi dusze, resztę zabierz). Kapłan wpajał swoim wychowankom zasady postępowania oparte na Bożych przykazaniach i Ewangelii. Ukazywał, że ich powołaniem jest służba Bogu i bliźniemu w społeczeństwie i w Kościele. Na ostatniej prostej swojego życia ks. Bosko powierzył swoim współbraciom troskę o młodzież biedną i opuszczoną, która zawsze stanowiła najdroższą cząstkę jego serca.

Zespół Szkół Salezjańskich

Reklama

Jednym z dzieł prowadzonych w myśl św. Jana Bosko jest Zespół Szkół Salezjańskich (Szkoła Podstawowa, Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące) w Sokołowie Podlaskim. Oprócz nauczania, prowadzonego na wysokim poziomie, realizowane jest również wsparcie wychowawcze w duchu chrześcijańskim. Katolicka szkoła publiczna dba zarówno o rozwój intelektualny, jak i duchowy uczniów. Prowadzony jest program kształcenia ogólnego ze zwiększoną liczbą godzin przedmiotów obowiązkowych oraz zajęć nadobowiązkowych. Nie brakuje licznych inicjatyw w czasie wolnym, m.in. Cecyliada, koła zainteresowań, wycieczki, konkursy, Adwentowy Dzień Skupienia, wyjazdy rekolekcyjne. Salezjańskie Liceum znalazło się wśród 500 najlepszych liceów w Polsce. Ranking został przeprowadzony w 2017 r. przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy”. Dyrektorem Zespołu Szkół Salezjańskich „Lux Sapientiae” jest ks. Dariusz Matuszyński.

Dzieła powstałe przy wspólnocie salezjańskiej

Kolejnym ważnym dziełem wychowawczym jest Oratorium im. bł. Filipa Rinaldiego, prowadzone przez salezjanów. Miejsce zabawy, modlitwy i nauki gromadzi liczne grono dzieci i młodzieży. Animatorzy, jako starsi koledzy, pomagają w organizacji zajęć, wyjazdów oraz dbają o rodzinną atmosferę. Spotkania oraz zabawy bogate są w pozytywne emocje oraz przeżycia duchowe.

W parafii pw. św. Jana Bosko w Sokołowie Podlaskim prowadzona jest również: schola dziecięca „Emmanuel” oraz działają bardzo prężnie wspólnoty: Odnowa w Duchu Świętym, SL Salos, Żywy Różaniec, Koło Misyjne, Caritas, Akcja Katolicka, Salezjanie Współpracownicy, Liturgiczna Służba Ołtarza, Chór parafialny, Neokatechumenat oraz Papieskie Dzieło Modlitwy za Kapłanów. Obecnie działalność ewangelizacyjna oraz edukacyjna zgromadzenia salezjańskiego odbywa się w najdalszych zakątkach świata.

2018-01-24 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wyspy Salomona: „Latający biskup” widzi nadchodzące zagrożenie

[ TEMATY ]

misje

salezjanie

imigranci

Wyspy Salomona

Vatican News

Biskup Gizo Luciano Capelli

Biskup Gizo Luciano Capelli

Biskup Gizo Luciano Capelli już od 21 lat powadzi działalność misyjną na Południowym Pacyfiku. Zainspirowany charyzmatem salezjańskim skupia się przede wszystkim na niesieniu pomocy imigrantom, którzy przybywają na ten archipelag Oceanii i często giną w trudnych warunkach, także z powodu „poważnych konsekwencji zmian klimatycznych”.

W 2016 r. pięć niezamieszkałych atoli na Wyspach Salomona, w południowej części Oceanu Spokojnego, po prostu zniknęło, pochłoniętych przez morze z powodu rosnącego poziomu wód na skutek globalnego ocieplenia. Ten smutny przykład przywodzi na myśl realia coraz gwałtowniejszych zmian klimatycznych, o których mówił Papież Franciszek we wtorek 1 września w swoim przesłaniu na Światowy Dzień Modlitwy o Ochronę Stworzenia. Od ponad 20 lat salezjanie pracują na tych wyspach, budując szkoły i kościoły, przyczyniając się do poprawy stanu wielu rodzin.

CZYTAJ DALEJ

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św. Faustyny!

2021-09-24 09:24

[ TEMATY ]

duchowość

czyściec

stock.adobe.com

Każdy z nas ma chwile, w których zadaje sobie pytanie: co będzie po śmierci? Od razu niebo, a może najpierw czyściec? Jeśli tak, to jak tam jest? To aż tak bolesna rzeczywistość? Poznaj kilka cytatów z Dzienniczka św. Faustyny mówiących o wizji czyśćca.

Ujrzałam Anioła Stróża, który mi kazał pójść za sobą. W jednej chwili znalazłam się w miejscu mglistym, napełnionym ogniem, a w nim całe mnóstwo dusz cierpiących. Te dusze modlą się bardzo gorąco, ale bez skutku dla siebie, my tylko możemy im przyjść z pomocą. Płomienie, które paliły je, nie dotykały się mnie. Mój Anioł Stróż nie odstępował mnie ani na chwilę. I zapytałam się tych dusz, jakie ich jest największe cierpienie? I odpowiedziały mi jednozgodnie, że największe dla nich cierpienie to jest tęsknota za Bogiem. Widziałam Matkę Bożą odwiedzającą dusze w czyśćcu. Dusze nazywają Maryję „Gwiazdą Morza”. Ona im przynosi ochłodę. Chciałam więcej z nimi porozmawiać, ale mój Anioł Stróż dał mi znak do wyjścia. Wyszliśmy za drzwi tego więzienia cierpiącego. [Usłyszałam głos wewnętrzny], który powiedział: Miłosierdzie moje nie chce tego, ale sprawiedliwość każe (Dz. 20).

CZYTAJ DALEJ

Brazylia: zmarł kardynał José Freire Falcão

2021-09-27 11:39

[ TEMATY ]

śmierć

vaticannews.va

Minionej nocy (26 września o godz. 22.40 czasu lokalnego) zmarł kardynał José Freire Falcão, emerytowany arcybiskup Brasilii. Purpurat został przyjęty do szpitala św. Łucji w Asa Sul, z powodu powikłań spowodowanych chorobą covid-19.

Purpurat był hospitalizowany od 17 września, po tym jak zdiagnozowano u niego chorobę Covid-19. W październiku purpurat skończyłby 96 lat. 24 września archidiecezja Brasilia poinformowała, że jego stan zdrowia w zakresie układu oddechowego i nerek poważnie się pogorszył. Musiał przejść intubację oddechową i nerkową – zaznaczono.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję