Reklama

Dookoła świata

2018-01-31 10:16


Niedziela Ogólnopolska 5/2018, str. 6

Turecka gałązka oliwna

Turecka ofensywa w północnej Syrii, w okolicach kurdyjskiej enklawy Afrin przy granicy z Turcją, skomplikowała i tak już skomplikowaną sytuację w tym rejonie. Ofensywę przeciwko kurdyjskim Powszechnym Jednostkom Ochrony (YPG), które wchodzą w skład Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF), rozpoczęto pod hasłem wyparcia Kurdów znad granicy z Turcją i ochrony tej granicy. Operacja o kryptonimie „Gałązka oliwna”, prowadzona przez wojska tureckie i ich sojuszników – syryjskich rebeliantów, ma „zneutralizować” bojowników i uwolnić ludność od „ucisku i opresji”. SDF, sojusznik koalicji pod wodzą USA w wojnie z dżihadystami z ISIS w Syrii, zaprzecza „uciskowi” i oskarża Turcję o ataki na cywilów. Bojownicy SDF kontrolują 20-25 proc. syryjskiego terytorium wzdłuż granic z Turcją i Irakiem, starają się skonsolidować swe zdobycze terytorialne w północnej Syrii, co Turcja uważa za niebezpieczne dla swoich interesów.

Reuters podkreśla, że operacja otwiera nowy front w syryjskiej wojnie domowej: to konfrontacja Turcji z Kurdami sprzymierzonymi ze Stanami Zjednoczonymi w czasie, kiedy relacje Ankary z Waszyngtonem są bliskie załamania. Władze Syrii uznały operację za akt agresji. Reżim Baszara al-Asada oświadczył, że tureckie samoloty atakujące terytorium Syrii będą zestrzeliwane.

Turecka ofensywa wsparta nalotami lotniczymi i ostrzałem artyleryjskim kurdyjskiej enklawy wywołała ucieczkę kilku tysięcy mieszkańców tego rejonu i wywołała protesty wśród Kurdów w Turcji. Władze zatrzymały co najmniej 150 osób za „szerzenie propagandy” w mediach społecznościowych przeciw operacji – poinformował Reuters. Według prokurdyjskiej opozycyjnej tureckiej Ludowej Partii Demokratycznej, wśród zatrzymanych są politycy i dziennikarze.

Reklama

Wojciech Dudkiewicz

***

Dwie Macedonie

Ten konflikt blokuje rozszerzenie NATO i Unii Europejskiej. Spór o nazwę Macedonii trwa już ponad ćwierć wieku i trudniej go zakończyć, niż się wcześniej wydawało. Z powodu nazwy Macedonii nie udało się uzyskać członkostwa w NATO i UE: zablokowała to Grecja, korzystając z prawa weta. Państwo Macedończyków od 1993 r. występuje pod dziwaczną nazwą: Była Jugosłowiańska Republika Macedonii (FYROM, od anglojęzycznego skrótu). Na stole negocjacyjnym jest kilka kompromisowych nazw, m.in.: Nowa Macedonia, Górna Macedonia, Macedonia Północna i Macedonia (Skopje). Kolejnej turze rozmów między Macedonią i Grecją towarzyszą protesty i demonstracje w obu krajach. Grecy nie chcą się zgodzić na jakiekolwiek użycie w nazwie słowa Macedonia, a Macedończycy – na rezygnację z nazwy.

wd

***

Teraz zagra w prezydenta

Czy to wielki dzień dla Liberii, jak sugerują agencje prasowe? – zobaczymy. George Weah, była gwiazda futbolu, 22 stycznia br. został zaprzysiężony na prezydenta tego kraju. Po raz pierwszy od 74 lat doszło do demokratycznego przekazania władzy nowej głowie państwa. Weah czarował swoimi umiejętnościami w latach 90. ubiegłego wieku. Był gwiazdą A.C. Milan i w 1995 r. został uznany za najlepszego piłkarza świata w klasyfikacji FIFA, a w 1996 r. – za najlepszego afrykańskiego piłkarza stulecia. W Liberii był bohaterem narodowym. Po zakończeniu sportowej kariery próbował swoich sił w polityce. Pomagał Liberii w walce z ubóstwem, wykorzystując kontakty, które zdobył podczas gry w piłkę. W drugiej turze wyborów prezydenckich otrzymał 61,5 proc. głosów i pokonał dotychczasowego wiceprezydenta Josepha Boakaia.

wd

***

Ofensywa Filipin

Dowódca filipińskiej armii gen. Rey Guerrero zapowiedział ofensywę przeciwko partyzantom Nowej Armii Ludowej, która zmniejszy ich liczebność o połowę. Generał szacuje, że obecnie szeregi komunistycznych bojówek liczą 3,7 tys. osób. Po załamaniu się rozmów pokojowych rządu z Komunistyczną Partią Filipin prezydent Rodrigo Duterte ogłosił, że władze rozbiją jej zbrojne ramię, czyli Nową Armię Ludową.

jk

***

Służby Kaspierskiego

Ale sensacja. Brytyjski dziennik „The Times” poinformował, że według byłego pracownika Kaspersky Lab, oprogramowanie antywirusowe tej firmy jest kontrolowane przez rosyjski wywiad, który wykorzystał je do uzyskiwania nieautoryzowanego dostępu do tajnych plików. Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB), a także rosyjskie MSW miały przejąć kontrolę nad działalnością firmy po tym, jak 7 lat temu porwano syna jej założyciela Jewgienija Kaspierskiego, który został uwolniony dopiero przez rosyjskie służby specjalne. Kaspierski zadecydował wówczas o odwołaniu planowanego wejścia na giełdę, pozbyciu się amerykańskich inwestorów i większości pracowników pochodzących z zagranicy.

jk

***

Święte krowy zagrażają

Rząd premiera Indii Narendry Modiego ulega naciskom radykalnych wyznawców hinduizmu, wprowadzając przepisy, które dają bydłu w Indiach coraz większą ochronę. Rząd nie tylko zwiększył ochronę bydła, ale także zakazał jego sprzedaży, jeśli mogłoby trafić do zagranicznych rzeźni. Posiadanie krów stało się ryzykowne: wiąże się ono z atakami ze strony radykalnych hinduistów, podejrzewających złe traktowanie czczonych przez nich krów.

wd

Niedziela radości

Damian Kwiatkowski

BOŻENA SZTAJNER

Gaudete – to łacińska nazwa trzeciej niedzieli Adwentu, pochodząca od pierwszego słowa antyfony rozpoczynającej tego dnia Liturgię Eucharystyczną. Słowo to pochodzi od łacińskiego czasownika „gaudere” i jest wezwaniem do radości: Radujcie się ! Jej przyczyną ma być odnowienie świadomości, że Bóg jest blisko nas, że jest z nami, że stał się naszym bratem. Tego dnia w liturgii używa się szat koloru różowego (stosuje się je jeszcze tylko w czwartą niedzielę Wielkiego Postu, tzw. niedzielę laetare). Papież Paweł VI w 1975 r. w adhortacji apostolskiej „Gaudete in Domino” (O radości chrześcijańskiej) pisał: „Należy rozwijać w sobie umiejętność radowania, cieszenia się, korzystania z wielorakich radości ludzkich, jakich Bóg Stwórca użycza nam na tę doczesną pielgrzymkę”. Jeszcze bardziej będziemy się radować, gdy odkryjemy prawdę o tym, że Chrystus wciąż do nas przychodzi. Wtedy przepełni nas radość płynąca ze świadomości, że stoi On także u podwoi naszego serca i kołacze. Otwórzmy na oścież drzwi Chrystusowi. Najważniejsze rozgrywa się przecież w głębinach naszego serca. Może ono stać się Betlejem, gdzie zamieszka Emmanuel – Bóg z nami. Znajdźmy w tę niedzielę chwilę czasu, by Go ugościć. Papież Jan XXIII powiedział, że do Nieba nie wpuszczają ponuraków, tylko ludzi, którzy umieją się cieszyć. Oby nie okazało się, że nie nadajemy się do Nieba, ponieważ nie umiemy się cieszyć, bo zapomnieliśmy, jak to się robi. Usłyszmy więc to dzisiejsze wezwanie Kościoła: Bądź radosny! Nie zamykaj się w samotności i smutku. Jezus jest z Tobą!

Adwent przygodnie napotkanemu katolikowi niejednokrotnie kojarzy się tylko i wyłącznie z okresem przed Bożym Narodzeniem, jako czas przygotowania do świąt. Niekiedy też, niestety, bywa on postrzegany jako okres swoistej pokuty i postu, co jest jak najbardziej błędnym przeświadczeniem.
Ogólnie możemy powiedzieć, że Adwent jest czasem pobożnego i radosnego oczekiwania na pojawienie się Jezusa Syna Bożego. Obecnie przeżywamy jego trzecią niedzielę, w której manifestujemy naszą radość z bliskości Pana. Już bowiem w pierwszej antyfonie mszalnej Kościół dziś ogłasza: „Radujcie się zawsze w Panu, raz jeszcze powiadam: radujcie się! Pan jest blisko” (Flp 4, 4n). Po łacinie zawołanie to zaczyna się słowami: „Gaudete in Domino”. Dlatego często obecną niedzielę nazywamy „niedzielą gaudete”, czyli po prostu „niedzielą radości”.
Istnieje jeszcze jedna, dość intrygująca, nazwa tej niedzieli. Bywa ona bowiem nazywana „niedzielą różową”. Określenie to wywodzi się od koloru szat liturgicznych przewidzianych na ten dzień. Otóż, jest to właśnie kolor różowy. W całym roku liturgicznym stosuje się go tylko dwa razy (poza niedzielą gaudete, używa się go w tzw. niedzielę laetare, którą jest czwarta niedziela Wielkiego Postu).
W Adwencie szaty liturgiczne mają zazwyczaj kolor fioletowy, który w jasnym świetle wydaje się przybierać barwę różową. Dobór koloru wynika z jego skojarzenia z widokiem nieba o świcie. Wyobraża on blask przyjścia Jezusa Chrystusa w tajemnicy Bożego Narodzenia. Przychodzący Zbawiciel jest bowiem dla nas Światłością, podobnie jak wschodzące Słońce. Właśnie tego typu porównanie odnajdujemy np. w tzw. Pieśni Zachariasza: „nawiedzi nas Słońce Wschodzące z wysoka, by zajaśnieć tym, co w mroku i cieniu śmierci mieszkają” (Łk 1, 78n).
Wspólnota kościelna rozumie znaczenie wyjątkowego charakteru Adwentu jako czasu przygotowania do przyjęcia prawdy o Wcieleniu Boga. Dlatego też umieszcza ona adwentowe niedziele wysoko w tabeli pierwszeństwa dni liturgicznych. Oznacza to, że nie wolno nam zrezygnować z celebrowania „niedzieli gaudete” na rzecz np. parafialnych uroczystości odpustowych. Radość płynąca ze zbliżających się świąt nie wynika z emocjonalnych uniesień, lecz bierze się z autentycznych religijnych przeżyć. Sam Adwent zaś ukazuje nam prawdziwą radość bycia chrześcijaninem, który oczekuje pojawienia się swojego jedynego Pana.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Adwentowa rozmowa z Maryją

2019-12-15 21:52

Agnieszka Bugała

pixabay

Myjemy okna, układamy rzeczy na półkach. Zamówiłyśmy pranie dywanów, może nowe zasłony? Wydatki zaplanowane, albo też nie, bo pensja jest tak malutka, że z góry wiadomo, iż nie na wszystko, co potrzebne wystarczy. No właśnie, kompleksy pustych portfeli, nie do końca suto zastawionych stołów i nie najdroższych prezentów wpychają się do naszych głów. I zaczynamy szukać rozwiązań: a może kredyt?

Zanim zaczniemy pożyczać, spróbujmy, choć może zabrzmi to bardzo mistycznie i nierealnie, usiąść z kartką papieru przed Maryją. Możemy zapalić świecę i w milczeniu, z sercem ściśniętym od braków, zaryzykować, że Ona zrozumie: dwie kobiety przy stole. Wyjmijmy nasz pusty portfel, długą listę zakupów i spytajmy Ją w zaufaniu, zawierzeniu i bezradności kobiety, co zrobić, skoro z próżnego to i Salomon...

Znam kobietę, która tak właśnie robi. Ona i jej bliscy znają też smak wigilii, gdzie na stole z 12 obowiązkowych dań było tylko jedno – w naszych czasach, nie wojennej zawieruchy. Jednak to jej zawierzenie i siadanie z Maryją do przygotowania świąt sprawia, że bieda nie podzieliła domowników, nie zasiała w sercach poczucia, że są gorsi. Byli razem. Byli blisko przy jednej zupie grzybowej i opłatku. I tak jest do dziś, choć ich materialna sytuacja nieco się poprawiła.

Może się zdarzyć, że zabraknie na wszystko. I usiądziemy skołowane, przerażone, bo jednak święta. Może się zdarzyć, że mąż, który zagląda do kieliszka zabierze i tę małą sumę, która miała wystarczyć. Czy wtedy Pan Jezus też przyjdzie?

Planowanie z Maryją – spróbujmy. Może się wtedy okaże, że nie potrzebujemy aż tak wiele? A jeśli dla nas wystarczy, to innym uda się pomóc? Warto, aby na liście prezentów – świątecznych podarunków, znalazła się blacha ciasta, np. dla ludzi w schronisku dla bezdomnych. Sprawdźmy, jest jeszcze na to czas, może przyda się tam nasza pomoc?

Boże Narodzenie, do którego się przygotowujemy, to chwila w dziejach świata, w którym Miłość zaryzykowała wszystko i oddała się ludziom. Trzeba, aby i nasza mała zdolność kochania ryzykowała wyznanie tej miłości innym ludziom. Zanim postawimy na stole pusty talerz – symbol otwartości na nieznanego wędrowca, poszukajmy potrzebujących. Bo symbol jeszcze nikogo nie nakarmił, nikomu nie pomógł, a do drzwi w wigilijny wieczór chyba nikt już znienacka nie puka, bo strach przed tym, że nikt nie otworzy jest zbyt wielki, aby go unieść tego wieczoru.

Usiądźmy z Maryją, Niepokalanie Poczętą. Ona najlepiej wie, jak czekać na Syna i jak Go powitać.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem