Reklama

Z Jasnej Góry

Rekolekcje

Pod natchnieniem Ducha Świętego

W dniach 16-18 lutego 2018 r. na Jasnej Górze swoje doroczne rekolekcje przeżywał Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie. Myślą przewodnią skupienia wielkopostnego były słowa: „Pod natchnieniem Ducha Świętego”. Kazania i nauki rekolekcyjne głosił biskup pomocniczy diecezji sosnowieckiej Piotr Skucha.

Uczestnicy rekolekcji gromadzili się codziennie w kaplicy Domu Pielgrzyma, uczestniczyli w Apelu Jasnogórskim i w uroczystych celebrach w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Rekolekcje zakończyły się w niedzielę 18 lutego Mszą św. koncelebrowaną. W homilii bp Skucha zauważył, że pokonywanie zła to dla człowieka wielki wysiłek, a zwycięstwo dokonuje się przez rzeźbienie duszy. Jest to wielka praca nad swoją duchowością. Przypomniał, że rzeźbiarzem duszy jest sam Jezus Chrystus. Wszystko jest łaską Pana Boga, ale od nas zależy, czy zechcemy przyjąć tak wielki dar.

Reklama

W rekolekcjach uczestniczyło ok. 250 osób – członków Zakonu wraz z rodzinami. Obecny był komandor Józef Dąbrowski, zwierzchnik Zwierzchnictwa Polskiego Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie.

***

W intencji chorych

Cierpiący są wśród nas

Z okazji Światowego Dnia Chorego, przypadającego 11 lutego – we wspomnienie liturgiczne Matki Bożej z Lourdes – na Jasnej Górze odprawiona została specjalna Msza św. w intencji ludzi chorych, połączona z nabożeństwem lurdzkim. Eucharystii przewodniczył ks. Michał Oleksowicz. Odczytane zostało również orędzie papieża Franciszka na 26. Światowy Dzień Chorego. W modlitwie uczestniczyli chorzy i opiekunowie z Fundacji na Rzecz Chorych na SM im. bł. Anieli Salawy w Krakowie oraz przedstawiciele Krakowskiego Związku Emerytów, Rencistów i Osób Niepełnosprawnych, a także indywidualni pielgrzymi – chorzy wraz z opiekunami z całej Polski.

Po Mszy św. odbyło się nabożeństwo lurdzkie połączone z modlitwą o uzdrowienie chorych. Kapłani pobłogosławili Najświętszym Sakramentem indywidualnie każdego chorego. – Dzień Chorego jest ważny, by osoby niepełnosprawne nie czuły się samotne – powiedział pielgrzym Łukasz Warzecha z Herbów. – Czasami są momenty kryzysu, ale gdy człowiek popatrzy na Matkę Bożą, to serce się raduje.

***

Wielki Post

Zwrócić serca ku Bogu

Reklama

Mszy św. dla wspólnoty paulińskiej w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry. – Przez posypanie głów popiołem, związanym z pierwszym dniem Wielkiego Postu, pragniemy uznać naszą znikomość wobec wszechmocnego Boga, ale też otworzyć się na Jego wezwanie do przemiany życia, wezwanie do nawrócenia – powiedział przeor klasztoru. – To nie jest tak, że Pan Bóg jest jakimś bezwzględnym sędzią, który wymaga od nas, żebyśmy się utrapili postem czy pokutą. Bóg nie ma w tym upodobania, ale wie, że jakieś cierpienie, które nas spotka, czy to z powodu naszych własnych grzechów, czy to na skutek wołania proroka, będzie dla nas nauką – wyjaśniał w homilii o. Tomasz Chmielewski, paulin. – Dlaczego więc pokutujemy? Pokutujemy dlatego, że chcemy zwrócić swoje serca ku Bogu, chcemy uznać, że w naszym życiu nie jest najważniejsze spełnianie własnej woli, że nie chcemy już trwać w grzechach, że odwracamy się od tego, co było. Uznajemy, że to On jest Panem. To się dzieje w tym geście, to się dzieje przez naszą pokutę, przez posypanie głów popiołem. I gdy nasze serce już się otworzy na Boga i zwróci się ku Bogu, to okazuje się, że to cierpienie, które było przygotowane, nie jest już potrzebne, bo pokuta, którą przeżywamy, już sprawiła w nas owoce przynależenia do Boga.

W Środę Popielcową ojcowie i bracia paulini przeżywali dzień skupienia.

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

www.jasnagora.com

2018-02-21 10:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa powinna być „krótka”… - poznaj benedyktyński sposób na dobrą modlitwę!

2021-09-27 13:02

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Niezmiernie ważnym tematem codziennego życia mnichów jest modlitwa indywidualna. Jaka powinna być modlitwa? W jaki sposób dobrze się modlić?

Jednak św. Benedykt bardzo krótko pisze na jej temat w dwóch rozdziałach Reguły: w rozdziale 20 i 52:

CZYTAJ DALEJ

Święty Krzyż: włodarze 10 gmin świętokrzyskich sprzeciwiają się szkalowaniu oblatów

2021-09-28 20:46

[ TEMATY ]

Święty Krzyż

oblaci

Archiwum autora

Opactwo na Świętym Krzyżu

Opactwo na Świętym Krzyżu

Sprzeciw wobec rozpowszechnianych w przestrzeni publicznej przez przeciwników zmiany granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego komunikatów szkalujących działalność Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu wyrazili 28 września we wspólnym stanowisku wójtowie i burmistrzowie 10 gmin zrzeszonych w Związku Gmin Gór Świętokrzyskich.

Stanowisko wójtów i burmistrzów – członków Związku Gmin Gór Świętokrzyskich - w sprawie komunikatów związanych z planami zmiany granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego, które pojawiają się w przestrzeni publicznej odnośnie do działalności Domu Zakonnego Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu poparł m.in. także wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz podczas konferencji pasowej w Kielcach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję