Reklama

Niedziela Częstochowska

Żegnamy wybitnego teologa

W wieku niespełna 88 lat 14 lutego 2018 r. zmarł ks. inf. prof. Jan Kowalski – wybitny teolog moralista, przez wiele lat wykładowca i przełożony seminaryjny związany z archidiecezją częstochowską

Niedziela Ogólnopolska 8/2018, str. 29

Magdalena Pijewska/Niedziela

Ks. prof. Jan Kowalski (1930 – 2018)

Ks. prof. Jan Kowalski
(1930 – 2018)

Ks. prof. Jan Kowalski urodził się 4 czerwca 1930 r. we wsi Krępa k. Miechowa, w parafii Gołcza. Święcenia kapłańskie przyjął 27 czerwca 1954 r. z rąk bp. Zdzisława Golińskiego, na motto swojej posługi kapłańskiej wybrał słowa: „Pan moim przeznaczeniem i dziedzictwem. On mój los zabezpiecza... niczego się nie boję” (por. Ps 16). Pracował w parafiach w Mierzycach i w Konopiskach, a następnie odbył studia na KUL w zakresie teologii moralnej. W 1959 r. został wykładowcą w Wyższym Częstochowskim Seminarium Duchownym w Krakowie, później również w Wyższym Seminarium Duchownym Zakonu Paulinów, w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym i w Wyższym Seminarium Misyjnym Księży Sercanów w Stadnikach. W latach 1968-71 przebywał na stypendium naukowym w Szwajcarii. Po powrocie do kraju kierował Katedrą Teologii Moralnej na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie. W 1997 r. został profesorem zwyczajnym. W latach 60. ubiegłego wieku był ojcem duchownym Wyższego Częstochowskiego Seminarium Duchownego, a w latach 70. – wicerektorem, prefektem studiów i rektorem Wyższego Częstochowskiego Seminarium Duchownego.

Ks. prof. Jan Kowalski był również: dyrektorem Częstochowskiego Wydawnictwa Archidiecezjalnego „Regina Poloniae”, krajowym duszpasterzem nauczycieli i wychowawców, sekretarzem Polskiego Towarzystwa Teologicznego, zastępcą redaktora naczelnego „Ruchu Biblijnego i Liturgicznego”, cenzorem pism i programów katolickich w archidiecezji częstochowskiej, członkiem Archidiecezjalnej Rady Kapłańskiej i Kolegium Konsultorów, kapelanem honorowym Ojca Świętego, kanonikiem gremialnym Kapituły Bazyliki Archikatedralnej Częstochowskiej, kanonikiem honorowym Metropolitalnej Kapituły Wrocławskiej, a w 2010 r. został protonotariuszem apostolskim.

Reklama

W 2002 r. otrzymał doktorat honoris causa Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, a w 2007 r. – od prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego – Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w kształtowaniu etyki, etosu pracy i doskonaleniu umiejętności warsztatu pracy nauczycieli i wychowawców.

Od początku swojej drogi naukowej ks. prof. Kowalski przejawiał żywe zainteresowanie europejską myślą moralną, mając do niej jednak krytyczny stosunek. Aktywnie uczestniczył w licznych kongresach międzynarodowych etyków i teologów, zwłaszcza obszaru języka francuskiego i niemieckiego. Nie tylko sam korzystał z ich przemyśleń i dorobku, ale też przekazywał zachodnim teologom dorobek polskiej teologii moralnej. Stąd bywał nazywany przez polskie środowisko teologiczne „teologiem europejczykiem”. Kierunkami poszukiwań naukowych ks. prof. Jana Kowalskiego były m.in.: problematyka współczesnych wyzwań, chrystocentryzm we współczesnej teologii moralnej, sprawiedliwość społeczna, sytuacja współczesnego człowieka, etyka rynku, etyka życia, kapłaństwo i formacja kapłanów. Najwięcej uwagi poświęcił współczesnym kwestiom etycznym, takim jak: problematyka wojny i zbrojeń, inżynieria genetyczna, kara śmierci, eutanazja, moralne aspekty kultury i mediów, choroby AIDS, zagrożenia ze strony sekt i gnozy. Dbał o to, aby klerycy i jego studenci byli ludźmi dobrze wykształconymi. Starał się dla nich o stypendia zagraniczne, szczególnie do Niemiec i Szwajcarii.

Ks. prof. Kowalski był autorem ponad 300 publikacji teologicznych, w tym książek, m.in. „Wyzwania stawiane współczesnej teologii moralnej” (1996), „Źrenica oka diecezji. Siedemdziesięciopięciolecie Wyższego Seminarium Duchownego Kościoła Częstochowskiego (1926-2001)” (2001).

Pogrzeb śp. ks. prof. Jana Kowalskiego odbył się 19 lutego br. w Gołczy k. Miechowa. Jego ciało zostało złożone na cmentarzu parafialnym.

2018-02-21 10:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Opowiadamy Polskę światu”: W światowych mediach teksty przybliżające historię Polski

2021-09-17 07:52

[ TEMATY ]

Opowiadamy Polskę Światu

Karol Porwich/Niedziela

17 września w mediach kilkudziesięciu krajów świata zaczną pojawiać się teksty z kolejnej odsłony projektu „Opowiadamy Polskę światu”. Artykuły m.in. prezydenta Andrzeja Dudy, czy historyków prof. Wojciecha Roszkowskiego i Rogera Moorhouse’a przybliżają najnowszą historię Polski, a także takie wartości, jak wolność i solidarność.

Teksty trafiły do ponad 50 redakcji na całym świecie i w najbliższych dniach będą publikowane m.in. we Francji, Włoszech, Niemczech, Rosji, Hiszpanii, Czechach, ale też w bardziej egzotycznych krajach, jak Wenezuela, Meksyk, Kuwejt, Maroko, Algieria, Senegal czy Singapur – informuje PAP Eryk Mistewicz, prezes Instytutu Nowych Mediów (INM), inicjator i organizator projektu "Opowiadamy Polskę światu".

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: Na kanaryjskiej wyspie La Palma grozi wybuch wulkanu; ogłoszono stan alarmowy

2021-09-17 16:18

[ TEMATY ]

Hiszpania

wulkan

Wyspy Kanaryjskie

WikiImages/pixabay.com

Blisko 21 tys. wstrząsów sejsmicznych odnotowano od 10 września na wyspie La Palma w archipelagu Wysp Kanaryjskich - poinformowało w piątek radio Cope, powołując się na ekspertów Instytutu Wulkanologicznego (Involcan).

Władze La Palmy ogłosiły żółty alarm (drugi w 4-stopniowej skali) i wezwały ludność do zachowania spokoju. Nie wyklucza się wybuchu wulkanu Teneguia w strefie Cumbre Vieja na południowym zachodzie wyspy.

CZYTAJ DALEJ

USA: W Waszyngtonie uczczono pamięć prof. Juliana Kulskiego, powstańca i znanego architekta

2021-09-17 19:52

[ TEMATY ]

pogrzeb

powstaniec

Waszyngton

Wikipedia

Julian Eugeniusz Kulski

Julian Eugeniusz Kulski

W Waszyngtonie odbyła się w piątek msza żałobna po śmierci prof. Juliana Eugeniusza Kulskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego, cenionego architekta i działacza. Był wielkim Polakiem, bohaterem powstania; przyczynił się do rozwoju polsko-amerykańskich relacji - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

"Dziś żegnamy postać szczególnie zasłużoną dla odzyskania niepodległości przez Polskę, osobę, która wielce przyczyniła się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i postaw patriotycznych, a także do budowy dobrych stosunków polsko-amerykańskich" - napisał premier w liście odczytanym przez ambasadora Piotra Wilczka podczas mszy w katedrze św. Mateusza Apostoła w Waszyngtonie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję